Aan het Japansche Hof is voor de dames nu Europeesche kleeding verplicht gesteld. Maar die verordening wordt door velen zeer betreurd. De Westersche toiletten staan dan ook de Japansche schoonen volstrekt niet goed, wier korte, gezette figuurtjes veel beter passen in den traditioneelen sluiken, eenigszins opgepoften rok. Een der voornaamste en bevalligste Japansche dames geeft een prijzenswaard voorbeeld van trouw aan het nationaal costuum, zoodra zij uit de Hof-omgeving is, en zij laat hare kinderen altijd gaan in de schilderachtige oud-Japansche kleeding, welke zijzelve en vele andere dames voor zich verkiezen. Geheel Parijs spreekt over een moord, die Zaterdag-ochtend daar is gepleegd op den abbé de Broglie, den jongsten broeder van den bekenden hertog de Broglie, den ministerpresident onder het bestuur van president Mac-Mahon. De abt, professor aan het Katholieke instituut in de rue Vaugirard, was de biechtvader van eene modiste, mad. Amelot. Deze dame leed aan vervolgings waanzin en beweerde, dat de abt zich ongunstig over haar had uitgelaten. Zaterdag ochtend bezocht zij den gees telijke en verlangde een schriftelijk bewijs van goed gedrag. Natuurlijk werd dit geweigerd door den abt, die nooit' iets kwaads van de dame had verteld. Zij haalde toen een revolver uit den zak en loste vier schoten op den geestelijke, die, doodelijk getroffen, onmiddellijk overleed. Na de moord gepleegd te hebben, stelde mad. Amelot zich ter beschikking der politie. De hertog de Broglie woonde de zitting der Académie bij, toen hem de dood van zijn broeder werd gemeld. De abbé de Broglie, voorheen officier bij de marine en ridder van het Legioen Eer, was 61 jaren oud. China en Japan hebben vrede gesloten tot bijna op den laatsten dag van den wa penstilstand heeft de keizer van China ge wacht, om zijne bezwaren tegen het trac- taat te overwinnen; toen heeft hij toegehapt. Zooals meestal het geval is, heeft hij met zijn wachten en dralen gewonnen, want de juist nog tijdige inmenging van Europa heeft bewerkt, dat Japan afzag van een blijvend land bezit in China, doch in de plaats Wei- Ha-Wei zal bezet houden, tot aan al de vredesvoorwaarden, ingesloten het finan- cieele gedeelte, voldaan is. Hoe lang de bezetting duren zal, hangt dus van China zelf af. Naar men zegt, heeft Engelands handel met dezen oorlog zeer geleden en zal het de vraag zijn, of het verloren terrein in deze zal kunnen terugwinnen. Hoewel de Spaansche regeering het tegendeel bericht, moeten haar troepen op Cuba de vorige week weinig succes gehad hebben tegenover de opstandelin gen. i Spanje is niet tevreden met de be paling waarbij Japan in 't bezit komt van Formosa, maar er is natuurlijk aan de zaak niets te veranderen. Spanje schijnt op zijn koloniaal gebied liever Japan niet tot natuur te hebben, wat nu het geval wordt. Naar men weet heeft, de Duitsche Rijksdag nog altijd eene hefting aan te wijzen, die moet voorzien in de verhoogde militaire uitgaven. De regeering had hiertoe aangewezen eene gewijzigde tabaksbelasting. De Rijksdag heeft nu het ontwerp hiertoe verworpen. Wat er nu geschieden moet, weet niemand, maar het geld moet er zijn. De Fransche begrooting, heden in gediend, sluit met een tekort van 55 millioen francs. De ontvangsten zijn geraamd op 3395 millioen. Het tekort hoopt de minister te vinden op allerlei, successie, paarden- en rijtuigen belasting, heffing op buitenlandsche effecten enz. De steeds wederkeerende tekorten, niet alléén in Frankrijk, zijn te wijten aan de immer stijgende oorlogslasten; de krijgsmiddelen houden er werkelijk de natiën onder. Steeds nieuwe verdedi gingsmiddelen, waardoor de oude, die hun geld nog niet verdiend hebben, on bruikbaar zijn, terwijl de geest van uitvinden van immer wat anders, door de bestaande gewoonte van de tegenwoor dige regeeringen in niet geringe mate wordt aangewakkerd. Men trooste zich met het denkbeeld Eerst moet het erger worden, wil het beter worden. Betreffende de verwerping van de Umsturz Vorlage door den Rijksdag moet keizer Wilhelm zeer ontstemd zijn. Thans zal, zooals onder zekere reserve wordt medegedeeld, de wet in gediend worden bij den Pruisischen landdag, teneinde haar althans aldaar ingevoerd te krijgen. De Koninginnen zijn Dinsdag avond te half negen te Nijmegen aangekomen en namen hun intrek in het hotel Keizer Karei. De weg van het station naar het hotel was fraai versierd. Een storm van toejuichingen vielen H.H. M.M. ten deel. Woensdag ochtend vertrokken de Koninginnen naar 's Hertogenbosch, waar zij tegen elf uur arriveerden. De intocht was zeer luisterrijk. Van heinde en ver was men aangekomen om getuige te zijn van den intocht, zoodat het overal eivol was van eene blij ge stemde volksmenigte. Zware saluutschoten van het fort Papenbril verkondigden de aankomst. De begroeting was allerhartelijkst. De Koningin gaf den Burgemeester de hand. De Koninginnen onderhielden zich met de autoriteiten en inspecteerden met den generaal de eerewacht der schut terij. Aan het Gouvernementshotel wachtte de Koninginnen nog een aardige hulde. Op het plein voor 't gebouw stond de eerewacht van de infanterie opgesteld en op den rechtervleugel daarvan stonden de in de provincie nog woonachtige oudstrijders van 1830 en de dragers van de citadel-medaille, 20 in getal onder voorzitterschap van den Heer J.N.Winter, den oudste der oudstrijders en tevens de oudste dienstdoende officier bij de schut terij, bij welk corps hij reeds 52 dienst jaren telt. Namens die oud strijders boden twee jonge dames bouquetten aan. Onmiddellijk na aankomst der Ko ninginnen werd op het Gouvernements- hótel de koninklijke standaard gehe- schen. In het fraai versierde gebouw werden de Koninginnen plechtig door de Staten ontvangen, waarbij Mevrouw de Barones van Voorst een bouquet aanbood. Nog niet lang waren de hooge bezoek sters in het Gouvernementshötel, of de Koningin-Regentes reed al weer uit om het voorgenomen bezoek te brengen aan het groot ziekenhuis. In zijne toespraak betuigde de presi dent van het college der regenten van deze stichting zijne erkentelijkheid, dat het eerste bezoek van H. M. in de pro vincie eene inrichting van weldadigheid gold. Met belangstelling bezichtigde H. M. eenige ziekenzalen en het militair hospi taal, waar in 't geheel een 150 tal zieken worden verpleegd,en verschillende vragen richtte de Hooge Bezoekster tot de heeren die Haar begeleidden, hen vragende naar de beteekenis en uitgebreidheid van deze belangrijke particuliere stichting. In de ziekenzalen gaven de Regentes en de grootmeesteres Barones van Har- denbroek bloemen aan de zieken, die zeer aangedaan waren, vooral als de Regentes hen vriendelijk toesprak.De kin-1 deren, zelfs de kleinste patientjes, zaten met stralende oogen te kijken en be antwoordden verschillende vriendelijke vragen. Bij het afscheid betuigde de Regentes Hare ingenomenheid met de inrichting, zeggende, dat de patiënten hier zeker beter verpleegd zouden zijn dan thuis. De Regentes liet een korf met bloemen achter. Een groot aantal autoriteiten en cor- poratiën uit de gemeente en uit de provincie bezochten na afloop van dit bezoek de audiëntie. Vervolgens bezochten de Koninginnen de kathedraal van St. Jan endelllustre Lieve Vrouwe Broederschap. Buiten wachtte inmiddels met onge duld de menigte, om, toen H.H. M.M. hoogst voldaan over de ontvangst door de „Broederschap" en dankbetuigend de fraai versierde zalen verlieten, hun geest driftig toe te juichen. Aan de parade gekomen zongen de kinderen, 500 in getal en uit de verschillende inrichtingen van lager onderwijs saamgebracht, H.H. M.M., onder leiding van den componist, den heer F. J. van der Heijden, de Kindercantate van den heer J. R. van der Lans toe, en het was den Vorstinnen aan te zien, dat de zang der Bossche jeugd een diepen indruk maakte op beiden. Vriendelijk knikte de Koningin de kin derschaar toe en reikte de hand aan een hunner, die haar een bouquet overhan digde. Thans ging de tocht naar het Gou vernementsgebouw, alwaar H.H. M.M. deelnamen aan het diner aangeboden door de Prov. St. van N. Brabant. Gedurende den ganschen dag was het buiig hoewel nu en dan een lieflijke zonnestraal binnenviel. Aan het diner hield de Commissaris der Koningin in Noordbrabant eene toespraak, door de Koningin Regentes heuschelijk beantwoord. De illuminatie mislukte voor een groot deelde sterke regen had de vetpotjes met water ge vuld. Van de meeste straten was slechts de verlichting aan eene zijde gelukt. Waar elektrisch licht was ontstoken, was de verlichting natuurlijk volkomen. De Koninginnen reden ondanks de koude een deel der stad door, overal heerschte groot geestdrift, zelfs nog voortgezet, nadat H. H. M.M. de hoofd stad van Noordbrabant al lang verlaten hadden. Zooals men weet brengen de Koninginnen den nacht door te Nijmegen. Donderdag was gewijd aan een bezoek aan de omstreken van 's Bosch. Overal heerschte gezellige opgewondenheid, niet tegenstaande het onaangename weer. Te St. Michielsgestel werd het Doof stommen-instituut Herlaar bezocht. Op het buitengoed Reeburg werd gedejeuneerd en van daar begaf de Koningin Regentes zich naar het ge sticht Voorburg, waarna de tocht werd voortgezet over Vucht naar 's Hertogen bosch terug. Te half zeven was er diner op- het Raadhuis. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is ingekomen een voorstel tot het aan leggen eener nieuwe haven aan den linker-Maasoever. Die nieuwe haven zal een oppervlakte van ruim 58 hectaren verkrijgen, dat is ongeveer de dubbele grootte van de Rijn haven aldaar. Voor het grootste gedeelte zal zij binnendijks gelegen zijn in den Katen- drechtschen en den Hillepolder; haar breedte zal aldaar 320 meter bedragen. De ingang ter wijdte van L40 meter is ontworpen ter plaatse van het houten droogdok van de heeren Van Zeijlen en Dekker. Voor den aanleg van deze haven en de daarmede in verband staqnde lian- delsterreinen, wegen, spoorwegwerken, grondberging, enz. zal aan de Regeering een onteigening van ruim 200 hectaren aangevraagd moeten worden. De aanlegkosten worden, na geheele voltoo'ing, geraamd op 9 millioen, doch de werkzaamheden zullen geleidelijk naar de behoefte worden uitgevoerd, evenals dit bij de Rijnhaven heeft plaats gehad, zoodat dit bedrag dus niet in eens be schikbaar gesteld zal behoeven te worden. Door een veehouder te De Lier werd op de veemarkt te Delft een koe gekocht voor 148.75. Hij droeg een 18 jarigen veedrijver te Overschie op, het beest naar zijne woning te drijven. In plaats van zulks te doen, liet de veedrijver echter toe, dat de koe te Delft voor 95 van de hand werd gedaan door drie hem onbekende personen, die hem 35 gulden gaven. Tegen den ontrouwen veedrijver is procesverbaal opgemaakt. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude deelde het raadslid de heer A. van Rossum mede, dat hij we gens verandering van woonplaats zijn ontslag moest nemen als lid van den Gemeenteraad. De heer Van Rossem was de eenige vertegenwoordiger van de afdeeling Hout rijk en Polanen (Halfweg) in den raad van voornoemde gemeente en de woorden van den voorzitter tot hem gericht, die zijn leedwezen over dat vertrek te ken nen gaf, zijn zeker ook geheel de meening van alle bewoners dier af deeling, te meer daar het niet onmoge lijk is, dat zij hierdoor den eenigen zetel in den raad kwijt raken. Het aantal kiezers toch in de drie overige afdeelin- gen, die in den regel samen gaan, over treft dat van Houtrijk en Polanen ver, terwijl verschil in belangen en verschil van geloof, samenwerking uitsluit. Te Spaarndam, waar de pogingen van het „Witte Kruis" tot het slaan van een Nortonpomp mislukte, zal thans op het schoolterrein eene groote regenbak met den inhoud van 20.000 Liter worden geplaatst. Aldaar zal een hulpkantoor der pos terijen worden gevestigd. HAAKLEM 17 Mei 1895. De uitslag voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad was dat 1303 stemmen waren uitgebracht. De candidaat van „Vooruitgang," de Heer A. Resink, kreeg 457, de Heer Joh. Winkler,, candidaat der anti-revolution- nairen en katholieken, 415, en de Heer G. E. L. Hijmans, candidaat van „Bur gerplicht," 378 st. Herstemming tus- schen de heeren Resink en Winkler. Voor de verkiezing voor Provinciale Staten zijn uitgebracht 2851 geldige stemmen. Gekozen: Mr. J. F. T. van Valkenburg (aftr.) 2207, Joh. ter Hofï- steede (aftr.) 2165 en Jhr. J. B. van Merlen 1455, allen liberalen. Voorts verkregen G. B. 't Hooft (aftr.) 1411, P. Verkuyl 447 en Dr. A. E. v. Royen 424 st. De drie laatsten zijn allen anti revolutionnairen. De gekozenen waren candidaten van de liberalen, de beiden eersten ook van de katholieken te Haarlem en verder in het district. De Maatschappij tot exploitatie van staalwaterbronnen heeft de Abonne- mentsvoorwaarden en het Reglement voor de bezoekers van het Brongebouw vastgesteld. De abonnementsprijs is per seizoen, voor één persoon, heer of dame, 10. Behalve deze hoofdkaart worden daarbij nog verstrekt ad. ƒ2.50 bijkaarten voor dames of inwonende jongeluiden van 12 tot 18 jaar en van 5.geldig voor inwonende zoons of mannelijke huisgenooten van abonné's van 18 tot 23 jaar. Kinderen van geabonneerde, hebben, mits onder geleide, toegang tot de och tendconcerten. Niet geabonneerden, mannelijke in woners der gemeente uitgezonderd, kunnen entreekaarten verkrijgen tegen nader vast te stellen betaling. Duplicaten voor verloren kaarten worden niet afgegeven. Honden of kinderwagens worden niet toegelaten. Omstreeks den toestand der Haar- lemsche Handelsvereeniging en hare werking over 1894/95 deelt het Verslag dezer Instelling in hoofdzaak het vol gende mede: Het aantal leden bedraagt thans 571, tegen 326 het vorige jaar. Het aantal opgegeven vorderingen bedroeg 938 tot een gezamenlijk bedrag van ƒ20.853.025, waarvan aan het Bestuur ƒ6589.70 als betaald werd opgegeven. 177 posten werden onderling geschikt en 71 ter gerechtelijke inning gegeven. 370 geheel onwilligen werden op de maandlijsten geplaatst, terwijl de leden nog enkele malen op bijzondere wijze werden gewaarschuwd tegen personen welke van kwade praktijken werden verdacht. Het wenschelijke eener algemeene Zondagsrust voor winkeliers werd meer malen in de Bestuursvergaderingen over wogen eene uitvoerige bespreking van dit gewichtig onderwerp werd gehouden met den afgevaardigde voor dit district, den heer Farncombe Sanders, waarvan de resultaten later zullen worden bekend gemaakt. Op het Museum van Kunstnijver heid zal aanstaanden Zondag de verzame ling van monumentale gebouwen en intérieurs uit de 18e eeuw nog tentoon gesteld zijn. Des Zondags is de toegang vrij. OUSttERLÏJKE STAND. ONDERTROUWD. 10 Mei. J. Zwarten A.M. Sfeffers. 14 Mei. W. H. Koomans en E. M. Leupen. 15 Mei. G. J. Sprnijt en J. A. Schiltman. J. J. Pollé en W. M. Kortliovcn. L. van Osch en A. de Jeng. A. Eolkerts en A.P.Meijer. 16 Mei. J. H. J. de Wildt en H. J ansen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2