De Bell Telefoon Maatschappij heeft het aanbod der gemeente Amsterdam, om het bestaande net voor "200000 over te nemen, afgewezen, waardoor B. en W. thans gemachtigd zijn tot den aanleg van een gemeentelijk telephoon- net, zijnde door hen de noodige voorbe reidende maatregelen voor de uitvoering van dat besluit genomen en werd in verband met de wet van 7 Maart 1852 aan de regeering de vereischte vergun ning gevraagd. In verband met een en anderstellen B. en W voor dat eene commissie wor de benoemd, om hen in het beheer ter zijde te staan en hen al dadelijk van advies te dienen in de vele vraagstuk ken, zoowel van technischen als finan- cieelen aard, die zich bij de inrichting daarvan zullen voordoen. Evenals over het overnemen van het telefoon-net, is de Amsterdamsche Raad ook doende met het overnemen van het buizennel enz. der DuinwaterMaatschap- pij. De Gemeente heeft voor het over nemen der beide waterleidingen tien millioen gulden gebodende maatschap pij had veertien millioen gevraagd. Dat het in den zak dragen van pas tilles met chloorzure kali niet geheel zonder bedenking is, leert een geval, door het geneeskundig tijdschrift Se Med. Record in het nommer van 20 April medegedeeld. Een patiënt had, daar hij een ont stoken keel had, de pastilles in een pa pier in zijn zak. Waarschijnlijk was er een losgeraakt en met een doosje luci fers in wrijving gekomen. Met een niet luiden knal ontploften eerst de eene en toen alle pastilles en veroorzaakten een uitgebreide wond. Naar uit Den Haag gemeld wordt, heeft zich aldaar een commissie van hooggeplaatste en aanzienlijke mannen gevormd, om den gep. luitenant-generaal Vetter bij diens aankomst daar ter stede een waardige ontvangst te bereiden, Onder voorbehoud van de wijzigingen, die daarin alsnog zouden kunnen worden gebracht, verzekert men aan het Dag blad, dat 't voornemen zou bestaan, dat de generaal bij aankomst aan het station van den Hollandschen Spoorweg op 1 Juni zou worden opgewacht en verwel komd door de ministers, de te 's Gra- venhage aanwezige luitenant- generaals en vice-admiraals en verschillende hooge civiele autoriteiten, terwijl de minister van Staat mr. J. Heemskerk Azn., zou zijn uitgenoodigd tot den generaal een toespraak te houden. Voorts zouden er beschikkingen over wogen worden om den generaal met een extra-trein, bestaande uit een salon wagen, uit Rotterdam in de residentie te doen aankomen, welke trein zou stilhouden aan het perron voor den Koninklijken wachtsalon. De werkstaking der Amsterdamsche meubelmakers is geëindigd. Een groot aantal stakers is in de laatste dagen bij verschillende patroons gekomen met het verzoek, weder tegen het oude loon aan het werk te gaan voor zoover werklieden van elders niet hunne plaatsen hadden ingenomen en er werk was, hebben de patroons dit verzoek ingewilligd. Maan dag zullen zij het werk hervatten. Een zestigtal zal echter vooreerst tot werkeloosheid gedoemd blijven, daar zij geen arbeid meer hebben kunnen vinden. Zij zullen nog ondersteund worden door het comité, doch de giften voor kas vloeien steeds trager. Van deze werkstaking kan derhalve gezegd worden, dat zij volkomen is mislukt. Meer succes hebben de opperlieden gehad, wier loon met 2 cent per uur is verhoogd. Toch hebben ook zij niet alles verworven, wat zij oorspronkelijk als eisch stelden. Een veertigtal van hen is echter slachtoffer van deze staking geworden. Een der Romeinsche bladen weet te vertellen, dat bij gelegenheid van de opening der Amsterdamsche Tentoon stelling Baron du Tour van bellinchave, opperceremoniemeester van H. M. de Koningin, zich langen tijd onderhield met Signor Silombra, den president van de Ilaliaansche afdeeling. Bij dat onderhoud zou Baron du Tour hebben medegedeeld, dat de Ko ningin-Regentes en de jonge Koningin ■weldra een bezoek aan Italië zullen brengen. In de (Oude) Amersfoorlsche Courant van 16 Mei maakt de heer José Crochet- tos, in verband met de stemmen, die in de laatste dagen opgaan om Koningin Wilhelmina bij hare troonsbestijging een geschenk aan te bieden, de opmer king, dat het juister is dit geschenk r.iet huldeblijk te noemen, maar wel komstgroet van het volk aan zijne Koningin bij het aanvaarden der re geering. Hij wekt dus op tot het vormen van commissies voor zulk een welkomstgroet, maar tevens tot het aanbieden van een huldeblijk aan de Regentes bij het nederleggen van hare taak. Te Nijmegen wordt de ontslagen agentschrijver van politie L. S. vermist. Voor drie weken reeds verliet hij de echtelijke woning, zonder dat men wist, waarheen hij zich begaf en sedert dien tijd vernam men ook niets meer van hem. De 71-jarige smid K. wonende Smids plein te 's-Gravenhage is dood in zijn bed gevonden, met een bloedende wond aan den neus. Daar een geneeskundige den dood toeschrijft aan gepleegd geweld, is het lijk door de politie in beslag genomen. Na het Koninklijk bezoek aan het Zuiden des lands zijn H. H.M. M. naar Aken vertrokken. Ook daar stond, niet tegenstaande het incognito, een breede schare den trein op te wachten en werden bloemen aangeboden. De Koningin en de Koningin-Regentes zijn met gevolg naar Ischl vertrokken. HAARLEM 28 Mei 1895. In de vergadering van aandeel houders der Haarlemsche Tramway- maatschappij werd Verslag uitgebracht over 1894/95. Het volgende is er aan ontleend. De natte, koude zomer van 1894 bracht geen bezoekers binnen Haarlem en de kwakkelende winter vereischte veel uit gaven aan arbeidsloon door een en ander was het getal passagiers ruim 2000 minder dan een vorig jaar. Toch werd eene winst behaald van 8433.825 wat, behalve de belangrijke afschrijvingen, toelaat 4 pCt. dividend uit te keeren. De paarden bleven over 't algemeen gezond. Vier paarden werden, als ongeschikt voor den dienst, verkocht voor 530. Aangekocht werden drie paarden voor 1026.50. Aan fourage en hoefbeslag werd uit gegeven ƒ12249.02, of 93 cents per paard en per dag. De tramwagens werden in goeden staat gehouden. Reperaties enz. eischten ƒ462.44. Het zuiver bedrag per Exploitatie-re- kening bedroeg37174.18s Aanwezige voorraad222. Verjaard dividend6.25 Intrest rekening saldo1109.85 38512.28s Hieraf: Arbeidsloonen en sa larissen17829.44 Fouragerek. sal do. 12734.56s Verm. met voor raad 485.54s 12249.02 30078.46 Blijft saldo winst 8433 82s Voorgesteld werd deze winst te ver- deelen als volgt: 5 pCt. 10 pCt. 6 pCt. 20 pCt 772.09 423.76 677.09 2160.88 400.— 4000.— Rollend Materieel Meubelen enz. Gebouwen Paardenrekening Voor den Directeur ter be schikking en het Onder steuningsfonds Dividend 8433.82 Vervoerd werden 639.214 passagiers, waarvoor werd ontvangen ƒ44233.80, zijnde 151.67s minder dan het vorige jaar. De sneeuwopruiming eischte aan ex tra uitgaven ƒ299.19. Het personeel komt allen lof toe voor de wijze waarop het de belangen der Maatschappij behartigde. De Heer van West, Directeur der maatschappij, heeft eervol ontslag als zoodanig verzocht. Voorgesteld werd, dit op de mee3t eervolle wijze te verleenen terwijl machtiging gevraagd werd, de voorhanden gelden te gebruiken voor het aanleggen van een nieuwe Tramlijn en met het Gemeentebestuur te onder handelen over verlenging der Concessie en het leggen van dubbel spoor. De vergadering benoemde tot Directeur der Maatschappij den Heer J. H. van Oijen alhier. Het Verslag voor het jaar 1894 van de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten deelt o. a. het volgende mede. Het bestuur, reeds van de oprichting der Vereeniging doende om voor haar leden vergunning te verkrijgen tot vrije wandeling op enkele buitenplaatsen, wijst op het aanvankelijk succes in deze, waardoor thans de leden op vertoon van eene speciale kaart op enkele landgoe deren vrij kunnen rondgaan, Eene weg- verbetering in den Hout kwam tot stand met medewerking van de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen, doch met het plan tot het maken van een nieuwen rijweg uit het Bloemendaalsche bosch, door een deel der duinen, achter „Meer- enberg" naar Velserend in aansluiting aan den bestaanden weg naar Driehuizen en Santpoort was men minder gelukkig. Tengevolge der onthouding van mede werking is het oorspronkelijke plan gewijzigd moeten worden en zal, zoo spoedig het jaargetijde zulks toelaat, een deel van het oorspronkelijk plan worden uitgevoerd. Aan het Comité tot oprichting van een monument voor Frans Hals verleende de Vereeniging eene bijdrage van ƒ1000.— Op verschillende punten om de stad en omliggende gemeenten werden weg wijzers geplaatst en met de plaatsing zal voortgegaan worden. De verhuring van stoelen had in het afgeloopen jaar geen resultaat, eensdeels door het ongunstige weder, andersdeels doordien de pachter zijne verplichtingen niet nakwam en hel plaatsen van stoelen tijdens de muziekuitvoeringen achter wege liet. De financieele toestand der Vereeniging is gunstig. Prof. Manslaedt zal, vóór dat hij te Scheveningen optreedt, met zijn philhar- monisch orkest eene uitvoering geven in de Sociëteit „Vereeniging". Het con cert, dat op Tweeden Pinksterdag zal plaats hebben, zal voor ieder toegankelijk en dus alle Haarlemmers in de gelegen heid gesteld zijn het vermaarde orkest te hooren spelen. Aan de boorden van het Noorder Spaarne heerschte Zondag veel belang stelling omtrent den uitslag van den Universiteits roei wedstrijd, welke als in de laatste jaren, aldaar werden gehouden. Niet alleen bewoog zich eene dichte menigte langs den rijweg en was ook de tribune goed bezet, maar ook had zich een groot publiek verzameld op de booten en verdere vaartuigen. Op enkele booten was een muziekcorps. Voor de wandelaars was het luchtig genoeg, doch voor de roeiers had men bezwaarlijk beter weer kunnen uitden ken. De baan voor het eerste nummer was 3000 meter, deelnemers Triton, Nereus, Njord en Laga. Overwinnaar was met drie bootslengen Triton van Utrecht in 10 min. 55 sec. Het vorige jaar was voor den prijs- winner, Nereus, de tijd 11 min. 39 sec. Het tweede nummer werd geroeid door Njord en Triton, baan 1600 Meter. Overwinnaar Njord van Leiden. Nummer drie, baan 3200 Meter met een boei, was Njord voor en later Tri ton, doch het breken van een roeibank van den laatste had het gevolg, dat te gen de algemeene verwachting Njord won. Nummer vier, baan 3200 Meter met een boei, werd geroeid door Njord, Laga en Nereus. Njord kwam een ondeelbaar oogenblik vóór Laga aan. Den 26 Mei hield de Postduiven Vereeniging, Wilhelmina-Vlucht" haar eerste wedvlucht van Salzbergen met oude duiven. De duiven werden te 9 uur met droog, bedekt en kalm weer opge laten en bereikten hunne hokken als volgt: S. I. Frank, 2 uur 1 min: 12 sec., Ie prijs zilveren medaille: S. I. Frank, 2 uur 5 min: 15 sec., 2eprijs zilveren medaille: H. v. Leen, 2 uur 15 min: 19 sec., 3e prijs zilveren medaille en H. Verbeek, 2 uur 17 min 59 sec., 4e prijs bronzen medaille. Zondag 11. eindigde den Nationale schietwedstrijd, uitgeschreven door de scherpschutters-Vereeniging sZwolle" te Zwolle. In den 20 schoots record-wedstrijd (afdeeling F) behaalde de Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaar heid Voor Vaderland en Koning alhier den 2en prijs, zilveren medaille. Voor de Vereeniging kwamen uit de heeren: D. Teekens, F. A. Boeree, C, Boon Pz., Ch. F Arnold en Joh. Aartsen. Bij de heden plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van den Gemeenteraad werden ingeleverd 1323 biljetten. Het getal kiezers is 2816. VER.GADERING van den Baad dar Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 29 Mei 1895, des namiddags le 2^ ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en puntenzuUen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. met nota Burgemeester en adressen tot het opnemen van bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidsduur in bestekken van werken of voor waarden van aanbesteding door of vanwege de gemeente uit fe voeren of te houden. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Mei 1895 in de .Gouden Leeuw" te Haarlem 1Een HUIS en ERVE, Turfmarkt No. 32 7005 opgeh. 2. Een HUIS eu ERVE, Lange Heerenstraat No. 39 /3910 M. v. Ommeren. 3. Een HUIS en ERVE, Lange Heereostraat No. 30 ƒ3255 S. J. v. O.. 4. Een dubbel HEERENHUIS met TUIN en ERVE, aan de Krocht No. 12, f 12205 opgeh. 5Twee aan een verheelde HUIEEN en ERVE, Witte Heerenateeg 45 en 47, f 4200 J. Bnse'. qq. 6. Een WINKELHUIS en ERVE, Groot Hei ligland No. 31 zwart en rood, ƒ4300 A. C, Dollekamp. 7. Een perceel BOUWTERREIN aan den Scho tersingel, /3105 opgeh. 8. Een perceel BOUWTERREIN als voren. 9 Een perceel BOUWTERREIN als voren. De perceelen No. 8 eu 9 gecombineerd, 3335, J. J Guldemond. 10. Deo HUIS met groole BERGPLAATS, TUIN en ERVE, aan dep Karopersingel No. 60a 3025 S. J. W. Mons qq. 11. Een HUIS en ERVE, Kerkstraat No. 20, ƒ1775 S. Veltbuizen 12 Een HUIS en ERVE, Groene Buurt No. 5, 910 L. J. v. Os. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags"1 van 's middags 11 tot lure voorde eigenaars terug te bekomen zijn. Een vest. Eene dasspeld. Eenige zakdoeken. Een kerkboek. Eenige portemonnaies met eenig geld. Eenige paren handschoenen. Een bril. Een defect horloge. Eene moer. Eene dop van een kinderwagen. Eene parapluie. Een oorknopje. Eene flacon. Eene vingerhoed. Eene pijp in étui. Eene pantalon. Eene broche. een gouden ring. Een mes. Eene pet. Eenige sleutels. GRAAN- EN ZAAD MARKT. Marktbericht van 27 Mei 1895. Witte tarwe 5.25. 4.75. Haver D 2.92s. 2.85. Paardenboonen 5.25. Bruine bootten 18.75. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 30 Mei 1895, des namiddags van 2 3 uur door den Heer W. EZERMAN, met, atel willende medewerking van Mej. JOH. OUDSHOORN Violiste te Éaarlem. PROGRAMMA 1. Grave uit Sonate No 5Rheinberger. 2. Adagio (Viool)Max Bruch. 3ToccateJ. S. Bach. 4. a. Ave MariaBach Goonod. b. AbendliedSchumann. 5Trauermarach ans der Götterdiim- merung -R. Wagner. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Vrijdag 31 Mei 's avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C W. P. KRIENS PROGRAMMA. 1. Marsch aus der Symphonische DichtungMazeppa Liszt. 2. Ouverture Heimkehr a. d. frem- deMendelssohn. 3. Wulzer a. d. Operette der Vice- admiraalMillöcker 4Grand Fantaisie a. dOpera Tann- hauserWagner. 5. Overture ZanpaHerald. i 6. Prélude de l'opera Madeldos.. .Gore* Thomas, j 7. Wir Spielea SoldatEilenberg 3Grande Fantaise du Baliet Ezel ciorMarenco.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2