Oorlog verklaarde tegen het am. onover komelijke bezwaren te hebben, daar toch blijkbaar de bedoeling was alleen uit te zonderen de officieren, die thans behooren tot het Militaire Huis der Koningin en tot de leden der Kamer, met welke uitzondering de Min. zich kon noch mocht vereenigen. De heer v. d. Schriek verklaarde, dat de min derheid der Komm. van Rapp. vóór het am. en de meerderheid er tegen was. De heer de Savornin Lohman bestreed den Min. en betoogde, dat het ontwerp zonder het am. eene groote onbillijkheid zou bevatten tegen bedoelde officieren. De heer Schaepman wijzigde zijn am., zoodat alleen vrijgesteld zouden worden tegenwoordige officieren in speciale dien sten voor geen naasthoogeren rang. De Min. noemde ook dit onaanneemlijk. Het am. werd aangenomen met 43 tegen 37 stemmen. De Min. van Oorlog ver zocht toen schorsing van het debat. Daarna ving het debat aan over het voorstel van den heer de Savornin- Lohman tot wijziging van art. bibis der Schoolwet. De heer Schaepman ver dedigde het ontwerp; zoolang niet ge bleken is van onwil, moeten de bijzon dere scholen de subsidiën zooveel moge lijk behouden. De heer de Beaufort fPijlc bij Duurstede) achtte het ontwerp ontijdig en onnoodig. Hij wilde geen geldelijk voordeel verzekeren aan School besturen, zoolang zij niet aan hunne verplichting voldoen. De heer Vermeiden achtte het zeer onbillijk de bizondere scholen in haar subsidie te treffen, om dat zij wegens onvoldoend aantal onder wijzers niet kunnen voldoen aan de eischen der wet. Toepassing van de bestaande wet zou zeer ongewenschte toestanden voor het onderwijs in 't leven roepen. Spreker verdedigde het ontwerp- Lohman als het juiste middel om on billijkheden te voorkomen. De heer M. Mackay verdedigde het ontwerp ter wille van eene eerlijke nakoming der wet en als eene billijke bejegening der bijzon dere scholen. De heer de Savornin Loh man verdedigde daarna uitvoerig zijn voorstel als gebazeerd op de eischen der praktijk. Hij konstateerde, dat de be staande onbillijkheid nadeelig werkt voor het onderwijs, niet zoozeer uit sluitend voor het bizonder onderwijs, j maar voor het onderwijs in't algemeen. Het voorstel geeft wel eenige latitude aan den Minister, om in bizondere ge vallen ontheffing te verleenen, maar dit •kon geen bezwaar opleveren. Spreker doet ten slotte een beroep op het billijk heidsgevoel der linkerzijde. De heer de Beaufort (Wijk bij Duurstedeontkende, dat er onbillijkheden hebben plaats ge had. Hij was niet overtuigd van de nuttigheid van het ontwerp. De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde, dat er wel degelijk gevallen zijn geweest, waarin de subsidie is geweigerd; maar het is de vraag, of in die gevallen de wet- Lohman, indien ze toen bestaan had, zóu zijn toegepast. De heer de Savor nin Lohman dankte voor deze mede- deeling van den Minister. Het algemeen debat is gesloten. Aan het inspecteeren der toebereid selen tot de feesten te Kiel bij de ope ning van het Noord-Oostzeekanaal kan men bemerken, dat er keizer Wilhelm veel aan gelegen ligt, Duitschland een alsdan goed figuur te doen maken. Ver scheidene malen is de keizer hiertoe reeds het kanaal op- en afgevaren. Een Noorsch visscher, Brakence, heeft een zonderling avontuur gehad. Hij was met een knaap in een zeilboot op zee, toen hij door een storm op Spitsbergen werd geworpen. Hij wachtte kalm den tijd af, dat het weer hem gunstig zou zijn, doch het ijs maakte zijn vertrek onmogelijk. Gelukkig herinnerde de man zich dat de ontdekkingsreiziger Nordenskjöld een hut had gebouwd, dicht bij de baai, waar hij geland was. Daar vond hij werktuigen en een weinig kruit. Zijn voedsel bestond nu uit het vleesch van rendieren, die hij met geweerschoten dooddede huiden dienden tot dekking der hut. Toen de dooi inviel, was de boot niet meer zeewaardig, doch de visscher wist haar zoover op de kala- fateren, dat hij naar Vardo kon over steken, vanwaar hij telegrafeerde aan zijne vrouw, die hem reeds dood waande. Turkije heeft botweg geweigerd ge hoor te geven aan de vertoogen van Engeland, Frankrijk en Rusland ten opzichte van de Armeniesche gruwelen, gepleegd aan christenen. Als zoo gezegd wordt botweg, dan is deze uitdrukking zacht genoeg; het moest zijn brutaal weg. Als toch eene mogendheid, die rechten heeft op inmenging zich iets hoort toevoegen als't Zijn onze zaken, waar mee ge U bemoeit, ge mengt U in de inwendige administratie des Rijks, en dit door een staat als Turkije, dan weet men niet of men zich ergeren, dan wel vroolijk maken moet. Ergeren over den hoogen toon, aangeslagen door eene regeering, die niet bij machte is hare burgers te beschermen, vroolijk te maken over den eigenwaan van het bestuur, dat hier eene echte struis vogel-politiek drijft. Maar met hetant- woord zal waarschijnlijk geen genoegen genomen worden, want Engeland, waar aan Turkije werkelijk verplichtingen heeft, moet zeer ontstemd zijn. Dat Turkije dit zelf ook begrijpt zou kunnen blijken uit een ander bericht, dat den 1 indruk maakt, alsof onderhandelingen omtrent hervormingen in Klein-Azië alsnog kunnen plaats hebben. Omtrent Formosa wordt bericht, dat de Japanners steeds vooruit trekken, en zij spoedig meester zullen zijn van den toestand. Men herinnert zich, dat de president der spoedig bezweken Formosaansche republiek op het naderen van de Japanners gevlucht is, doch thans wordt ook medegedeeld, dat dit geschied is met hulp van een Duitsch oorlogsschip. In de Chineesche stad Shanghai is eene vereeniging gevormd door Europeesche dames tot het tegengaan van de ge woonte om de voeten der Chineesche dames te misvormen. Eene Vereeniging van Chineesche vrouwen, in deze geest werkzaam, heeft al ten gevolge gehad, dat b.v.b. te Amoy verschillende vrouwen zich de marteling niet meer laten welgevallen, maar schoenen dragen. In het belang der menschelijkheid is het te hopen, dat de pogingen in deze aangewend het gewenschte resultaat hebben. Het licht in de reden, dat nu de Chinees het schadelijke en bespottelijke in het licht stelt van het corset der Europeesche dames. Veel uitwerking wordt tegenwoor dig, schrijft een Engelsch blad, toege schreven aan de verschillende desinfec teerende middelen, in de laatste jaren door de wetenschap aangewezen, zoodat wel eens zeer eenvoudige geneesmidde len over het hoofd gezien worden bij het najagen van nieuwe ideeën. Versch koud water is een krachtig opnemer van gassen, en moet daarom veel ge bruikt worden in eene ziekenkamer of een vertrek dat moeilijk geventileerd kan worden. Een kom koud water in een kamer staande en dagelijks ver wisseld, helpt reeds veel tot zuivering der lucht. Hieruit volgt natuurlijk dat water, dat in een gesloten vertrek ge staan heeft, geheel ongeschikt is om ge dronken te worden. Een kom water onder het bed van een patiënt geplaatst en dage lijks verwisseld, voorkomt hetdoorliggen, en houdt den patiënt over het algemeen gezonder. Door ondervinding is bewe zen, dat een kom koud water naast het hoofd van een rusteloozen slaper gezet, kalmte en verlichting aanbrengt. In Engeland bestaat tegenwoordig gelegenheid tot het verkrijgen van kunst matige wenkbrauwen en oogwimpers. Reeds bestonden kunstknevels; deze worden eenvoudig met kleefstof aan gehecht. Met de bedoelde wenkbrauwen en oogharen gaat dit andersde haren worden ter bestemde plaats in de huid gezet met behulp van eene fijne naald. Dit geleende schoon is zes maanden bruikbaar. Omtrent den kersenoogst meldt men uit de Neder-Betuwe het volgende: De kersenperpachtingen zijn in vollen gang. De opbrengst van vele boomgaar den zal niet meevallen. De meeste boo- men beloven niet half zooveel als ver leden jaar. Er worden hooge prijzen besteed. Als voorbeeld diene: verleden jaar werd een boomgaard verpacht voor ruim f 300 en is voor denzelfden boom-1 gaard, ondanks de weinige vruchten, die hij belooft, f 500 besteed. Uit een en ander is licht af te leiden, dat de kersen schaarsch en zeer duur zullen zijn. Sedert een jaar tijds werd door den tolpachter op den weg van Loosdrecht naar Hilversum des Zondags geen tolgeld geëischt daar de man hiertegen gemoeds bezwaren had. Deze gunstige bepaling wordt nu zeer tegen den zin van het gemeentebestuur, ook op werkdagen toegepast, daar de concessie 6 Juni is vervallen en de reeds in December aangevraagde nieuwe con cessie thans nog niet is verleend. De gemeenteraad van Roermond had zich in een adres gewend tot den Kom- missaris der Koningin in Limburg om rekenschap te vragen omtrent hetgeen in het werk was gesteld teneinde de Koninginnen te bewegen op haar bezoek aan Limburg niet Roermond aan tedoen. De Kommissaris der Koningin heeft op dit adres geantwoord, dat hij geen verantwoording schuldig is aan derden over de inlichtingen, verstrekt of nog te verstrekken aan H. H.M. M. met andere woorden doet de Kommissaris den Raad gevoelen, dat het adres, als ongepast, best achterwege had kunnen blijven. Verschil van meening bestond tusschen de exposanten ter tentoonstelling te Amsterdam en haar Uitvoerend Comité, naar aanleiding van het bij sommige gelegenheden verhoogen van den toe gangsprijs voor het publiek, wat zeer stellig wel in het belang is der onder neming, doch niet in dat van de expo santen. De laatsten hadden een paar rumoe rige vergaderingen, waar men het besluit nam eenigen naar het Uitvoerend Co mité af te vaardigen, teneinde intrek king der hoogere entrees te verkrijgen, Van beide zijden werd gedreigd, met sluiting en met het nemen van maat regelen, die niet in 't belang der expo santen zouden zijn. Er werd besloten het definitief antwoord van het Comité af te wachten. Nader wordt medegedeeld, dat de ex posanten hun zin gekregen hebben en het Uitvoerend Comité besloten heeft, den toegangsprijs voortaan te stellen op een ticket of vijftig cents. Te Heerenveen is een oppassend werk man overleden tengevolge van bloed- vergifting- In 't begin der week krabde hij zich een puistje op den neus open en wiesch het bloed met een bonten zakdoek af. Spoedig werd de man on gesteld en moest te bed worden gebracht. De toestand verergerde, hoofd en hals zwollen in de hoogste mate op. Spoedig was geneeskundige hulp aanwezigspoe dig is echter de patiënt na hevige pijnen overleden. De overledene laat een vrouw met 5 jonge kinderen achter. H vARLEM II Juni 1895. Gisteren avond had in de Ver eeniging het eerste tuinconcert plaats voor de leden dezer sociëteit en hunne dames. De opening van de belangrijke serie uitvoeringen, voor het seizoen aangekondigd, was opgedragen aan het Gemeentelijk Muziekkorps onder de leiding van den heer C. P. W. Kriens. Met genoegen werd ongetwijfeld door allen opgemerkt, hoe degelijk thans het korps is samengesteld, zoowel wat het aantal als wat het gehalte der uitvoe renden betreft. De solo-instrumenten zijn uiterst verdienstelijk bezet, terwijl voor een gewenscht, goed gevuld en semble de vereischte krachten aanwezig zijn. Het repertoire van den heer Kriens is omvangrijk en kan bovendien elk wat wils bieden; eene omstandigheid welke het samenstellen van afwisselende pro gramma's mogelijk maakt. Onze stadgenooten zullen dezen zomer overvloedig gelegenheid hebben, te pro- fiteeren van de uitvoeringen onzer Ste delijke Kapel. In het park van het Brongebouw, om van andere gelegen heden niet te spreken, zal de heer Kriens zich onderscheidene malen doen hooren. wij zijn er van overtuigd, dat ons Korps, naast die uit andere plaatsen ook daar een zeer goed figuur zal maken en eene vergelijking niet in zijn nadeel zal uitvallen. De geacheveerde uitvoering van gisterenavond heeft ons in deze meening niet weinig versterkt. In de Algemeene vergadering der Vereeniging Volksonderwijs is ter sprake gebracht kindervoeding en kinderklee- ding. Aangenomen werd de stelling: zonder goede voeding is goed onderwijs onmogelijk. Over de stelling: Schoolvoeding en sehoolkleeding werkt demoraliseerend op de ouders, werd gediscussieerd, maar niet aangenomen. Of nu de schoolvoeding al of niet demoraliseerend werkt, maakt voor werkelijk behoeftige schoolkinderen wei nig verschilde hoofdzaak is, dat als zij honger hebben er hulp moet wezen. Tot heden is de particuliere liefdadigheid in deze, zoodra op droe vige feiten werd gewezen, althans hier ter stede niet te kort geschoten. Wij willen hopen dat dit zoo blijven mag, opdat niet te eeniger tijd de Staatsvoe- ding de plaats der liefdadigheid inneme. Zondag 9 Juni overleed alhier op ruim acht en zeventig jarigen leeftijd de Heer G. J. van Hartesveldt. Gedu rende vele jaren bekleedde de overledene de betrekking van commies bij de ge- meerite-accijnsen en daarna die van gemeentebode, uit welke laatste hij in 1886 eervol werd ontslagen. In ruimen kring werd van Hartesveldt gewaardeerd als een verdienstelijk amb tenaar, wiens bescheidenheid en hulp vaardigheid door de velen die met hem ir. aanraking kwamen zeer op prijs werd gesteld. Hij was geboren den 23 Maart 1817. Zondag is een 21 jarig jongeling op straat onwel geworden. In een koffie huis, waar hij in dien toestand was binnengegaan, is hij plotseling over leden. VEEMARKT 5 Juni 1895. Aangevoerd 4 Koeien 1 Pink 47 N. Kalveren 44 Schapen 252 Lammeren 2 Paarden Prijs f 180.180.- 85.— 9.— 12.- 16.22.- 8.13.- Morkt van 10 Juni 1895. Boter. Aangev. 212, verk. 212 KG. L. pr. f 0.90, H. pr. ƒ1.00, p. K3. Biggen. Aangev. 92, verk. 92 st. L. pr. f 3.H. pr. f 6.p. st. Schrammen. Aangev. 63, verk. 63 st. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ11.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 41, verk, 41 H.L, L. pr. ƒ3.H. pr. ƒ8.—. p. H.L. GRAAN- EN ZAAD MARKT. Marktbericht van 10 Juni 1895. Witte tarwe f 5.60. Rogge Duivenboonen ,4.60 ,6.60 MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 12 Juni's avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS PROGRAMMA. 1Marsch uit het Ballet de Droom dee KlokkeluidersMann. 2. Ouvert. Les GirondiasLitolf. 3. Lieb und Treu, PolkaFaust. 4. Grande Fantaisie sur des motile de l'opera -PagliacciLeoncavallo. 5. Ouvert. Lea Cloches de Corne- villePlanquet. 6. Frühiingslieder WalzerWaldteutel. 7. Ave MariaSchubert. 8. Ungarisch BalletGrossman. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 13 Juni 1895, des namiddag» van 23 uur door den Heer W.EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantaisieA. Hesse. 2. AndanteCh. Bach. 3. Sonate No. 6Mendelssohn, a. Koraalvariatien. b. Fuge. c. Allegro maestoso. 4. Largo. Handel. 5. Duet uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2