■wet van 1875. Voorts werd voorgesteld een am. van de heeren Kerdijk en Har- togh, om het minium werklieden te bepalen te bepalen op 10, en niet op 20, en aldus meer ambacht-werkplaatsen onder de wet te brengen. De heer Heldt vreesde, dat vele kleinere inrich tingen niet zullen vallen onder de wet, en stelde een am. voor, bepalende dat bij bestuursmaatregel de Wet op ande re dan genoemde bedrijven kan worden toegepast. De heer Goeman Borgesius wenschte voor „afzonderlijke ruimte met elkaar in gemeenschap" telezen„bij elkaar behooren". De Min. van Water staat enz. bleef noadig achten, dat in richtingen, in de Kinderwet genoemd, zullen vallen onder deze wet. Hij liet het am. Kerdijk-Hartogh over aan de beslissing der Kamer, en bestreed het am.-Heldt als niet wenschelijk. De heer Drucker stelde een am. voor, om in plaats van „met elkaar in gemeenschap staande ruimten" te lezen „bij elkander behoorende ruimten". De De heer Heldt bracht redaktie.-veranderingen in zijn am. Na replieken werd het am. der Komm. Rapp., om de in de Kinderwet genoemde inrichtingen niet op te nemen, aangenomen met 46 tegen 28 stemmen. Het am.-Hartogh-Kerdijk (minimum werklieden te stellen op 40) werd aangenomen met 50 tegen 24 stemmen. Het am.-Heldt (toepasselijk verklaring dezer wet bij bestuursmaatregel op andere bedrijven) werd verworpen met 59 tegen 19 stemmen. Het am.-Drucker (om te lezen„bij elkaar behoorende ruimten") werd verworpen met 43 tegen 34 stemmen. De Duitsche bladen zijn niet goed te spreken over de eindregeling van hetChi neesche-Japansche vredesverdrag, wat geheel onder invloed van Rusland en Frankrijk is tot stand gekomen, nadat eerst Duitschland en Rusland met Frank rijk in deze hadden samengewerkt. Een der bladen noemt het zelfs een daad van ontrouw jegens Duitschland. De geheele kwestie van den oorlog lost zich thans op in een geldkwestie. Japan heeft zijne eischen onder pressie van Europa wat lager gesteld, Frankrijk verschaft door zijne tusschenkomst het geld en Rusland garandeert het bedrag, hoewel men niet goed weet, welke voordeelen Rusland geniet uit zijn, waarschijnlijk niet onbaatzuchtige, han deling. Er is in dien oorlog nog meer dat tot nadenken stemt, als waar blijkt te zijn, wat uit Parijs wordt bericht, na melijk den afstand der Pescadoren- of Visschers-eilanden aan Frankrijk. Deze eilandengroep, ten westen van Formosa die Japans eigendom zijn geworden, zullen, naar men te Parijs beweert, aan Frank rijk worden afgestaan. Dit besluit werd naar het heet, genomen, om de Fransche regeering te beloonen voor den steun, dien zij bij de jongste verwikkelingen verleende. Van officieele zijde is dit bericht nog niet bevestigd doch ook niet tegengesproken. Men herinnert zich dat deze eilanden reeds eens bezet, doch weder ontruimd zijn. Dat Japan goed op de hoogte is van eventueele gezondheidstoestanden in oorlogstijd en voorzorgen weet te nemen, mag hieruit blijken, dat de Japansche soldaten, die in den laatsten oorlog zijn gevallen of aan ziekte zijn overleden, niet begraven, doch verbrand zijn. De miliitaire autoriteiten achtten dit, vol gens The Graphicnoodzakelijk, zijnde het een voorzorgsmaatregel tegen epide- miën. Zij legden de lijken in kisten, welke in diepe kuilen op boomstammen werden geplaatst. Wanneer de kuil ge vuld was, werden de kisten bedekt met stroo of een ander spoedig brandend middel, met petroleum begoten en in brand gestoken. Deze operatie geschiedde steeds op afgelegen oorden. Een vloot die ontzag kan inboezemen zal tegen 19 Juni a. s. zich vereenigen ter opening van het Noord-Oost-Zeeka naal. Behalve door de beide Nederland- sche schepen zullen de natiën worden vertegenwoordigd; Engeland met elf, Oostenrijk met twee, Denemarken met zes, Frankrijk met drie, Italië met acht, Portugal met een, Rusland met vier, -oenië met twee, Spanje met drie, sn met drie, Turkije met een, de :gde Staten met vier, Duitsch- H dertig schepen. Bij deze uitgebreide vloot zijn twin tig pantserschepen van de grootste soort. Op de Thaddens ExhibitionOld Bond Street te Londen, was een portret van Gladstone geëtaleerd. Twee mannen heb ben van de afwezigheid der beambten gebruik gemaakt, om met een parapluie eerst een gat midden in het doek te boren, en er daarna met een mes een hoek uit te snijden. De daders, van wien men niet weet of politieke dan wel artistieke woede hen bezielde, zijn daarna spoorloos verdwenen. De Franschman Fouquier maakt in een artikel in de Figaro zijnen land- genooten een complimentje. Hij zegt: »Het Fransche volk is het volk dat het minst van het paard houdt en dat het slechtste rijdt. Van de honderdduizend Parijzenaars, die zich warm maken voor de wedrennen, zijn er geen duizend die op een knol door de aveneu van het „Bosch" kunnen rijden zonder uit den zadel te woorden gegooid." Edison is nog steeds bezig het ver beteren van zijn „kinetograaf." Dit toe stel is eene combinatie van den reeds welbekenden kinetoscoop en den pho nograaf; men kan daarmee niet alleen de vroeger gesproken woorden hooren, maar tegelijkertijd ook de menschen, die ze spraken, in al hun leven en bewegen zien. Het is Edison reeds gelukt die zin gende, sprekende en bewegende per sonen half levensgroot te maken. Maar hij zal zijn uitvinding niet aan het publiek geven vóór het hem gelukt is, hen levensgroot weer te geven. Hij is er zeker van, dat het hem gelukken zal, op deze wijze beroemde sprekers zange ressen en zangers onsterfelijk temaken voor tijdgenooten en nageslacht. De directeur der stoeterij te Moron, bij Sevilla, kapitein Bernal y Estella, is door een hengst gedood. De hengst een der fraaiste maar ook een der meest woes te paarden van de stoeterij was uit den stal ontsnapt, om een troep paarden na te loopen, welke hij buiten had gehoord. De kapitein ging alleen de vluchteling vervolgen en weldra had hij hem inge- haald. Hij trachtte nu den hengst van de andere paarden te scheiden en hem naar den stal terug te brengen. Maar het woeste dier wierp hem omver en verwondde hem zoo deerlijk met tanden en hoeven, dat hij weldra stierf. Eenige boeren, die te hulp schoten, konden den hengst eerst van zijn slachtoffer ver wijderen, toen zij hem het lijf schroei den met brandende stroobossen, op stok ken gestoken. In de Fransche Kamer van afgevaar digden zijn een paar stemmen opgegaan tegen het regeerings besluit om gevolg te geven aan de uitnoodiging tot deel neming van het Noord-Oostzeekanaal. De meening van de heeren in oppositie was, dat Frankrijk had moeten bedan ken, opdat Duitschland mocht gevoelen dat het verlies van Elzas-Lotharingen niet vergeten was. Het is te begrijpen, dat de haatdragende heeren er van langs kregen. Om het den Spanjaarden in hun strijd tegen den Cubaanschen opstand nog moeielijker te maken is de vorige week een goed gewapende bende Ameri- kaansche vrijbuiters op Cuba geland. De Amerikaansche regeering scheen van hun vertrek niets af te weten, en thans zal het mogelijke verricht worden, om meerdere van die gelukzoekers het ver trek naar Cuba te bemoeielijken. Men heeft in de Australische kolonie Sydney nog steeds grooten last van de konijnenplaag. Gelijk bekend is, heeft de Regeering op de begrooting een post gebracht voor verdelging van deze las tige knaagdieren, die in de velden en tuinen groote schade aanrichtener werden drijfjachten gehoudenmen be proefde het met vergiftigen op grooten schaal, maar niets hielp. De konijnen worden steeds talrijker, op een landgoed waar men de konijnen nagenoeg uitge roeid waande, werden er in de vorige maand weder 19000 gevangen. Zij be ginnen zich nu ook in de voorsteden van Sydney te vertoonen, en alarmisten vreezen, dat er nog eens een dag zal komen, waarop de konijnen de Engel- sche uit Australië verdreven hebben. De ingenieur Albert Huss wil op de wereldtentoonstelling, welke in 4896 te Budapest gehouden wordt, een toren van ijzer en staal bouwen, met vijf verdiepingen, ieder van 100 meter een toren, die dus nog 200 meter hooger zal zijn dan de Eiffeltoren te Parijs. Er wordt eene maatschappij gevormd voor het uitvoeren van het grootsche werk, dat negen maanden duren en natuurlijk veel geld kosten zal. Door de politie te Paramaribo zijn in het afgeloopen jaar 400 schoolkinderen, die zich gedurende de schooluren op straat bevonden, aangehouden en naar school gebracht. Om dit middel nog meer doeltreffend te maken, heeft de inspecteur van het onderwijs aldaar aan den gouverneur in overweging ge geven een tweetal beambten van politie speciaal te belasten met het doen van onderzoek naar de redenen van het schoolverzuim. Het Schoenmakersgilde te Londen heeft eene eigenaardige tentoonstelling betreffende de geschiedenis van het schoeisel in Engeland geopend. Men ziet er o. a. 700 typen van schoenen en laarzen uit verschillende tijdperken, het bijeenbrengen waarvan jaren gekost heeft; een paar strijdlaarzen van Hen drik VItwee op drie paar laarzen van Cromwell, een paar muilen van Ca- therina Parr, de brozen die Jane Greij op den dag van hare terechtstelling droeg, de rijlaarzen van Koningin Eli- zabet bij de wapenschouwing te Gra- vesend gedragen, toen men zich tegen de onoverwinnelijke vloot toerustte enz. enz. Het bericht deelt niet mede in hoe verre de echtheid van deze stukken- of ook van het bericht zelve behoort in twijfel te worden getrokken. Majoor Clavyo, die dezer dagen te Madrid een aanslag pleegde tegen gene raal Rivero, is door den krijgsraad ter dood veroordeeld, om gefusilleerd te worden, welk vonnis reeds aan hem voltrokken is. Men deelt mede, dat de moordenaar in de meening verkeerde, dat de generaal hem vervolgde. De toe stand van den generaal is hopeloos. Er is reeds bij de Spaansche vertegen woordiging een stem opgegaan tegen deze onverwijlde terechtstelling. Te St. Louis is Dinsdag een huwelijk gesloten in een kooi met zes leeuwen tusschen Pauline Devere uit Chester (Engeland), dierentemster in een circus, en Harry Bishop, scowboi." Zekere rechter Zimmerman fungeerde als ambtenaar van den burgelijken stand. Na de voltrekking der ongewone plech tigheid stapten bruid en bruidegom de kooi uit om zich door hunne vrienden en de omstanders te laten gelukwenschen. Naar men verneemt zal de tentoon stelling te Amsterdam omstreeks half Juli bezocht worden door onze Konin ginnen en in het laatst van Juli door den Keizer van Duitschland en den prins van Wales. De Fransche afdeeling is thans geo pend en eerstdaags zal ook de Belgische afdeeling geopend worden. Bij die ge legenheid wordt een groot aantal Bel gische gasten te Amsterdam verwacht, o. a. zal de Vereeniging Oud-Antwerpen, door eene uitgebreide deputatie verte genwoordigd zijn. Het bezoek der tentoonstelling wordt bevredigend genoemd. Den 3en Juli wordt het nieuwe circus aan de Ruysdaelkade te Amsterdam ge opend. Het gebouw zal bevatten 3700 zitplaatsen en eene stal voor 437 paarden. De voorstellingen zullen geopend wor den door het gezelschap Schumann en later door dat van Renz. Tot vreugde van de bewoners van Schoten, Santpoort, Velsen enBeverwijk, zal nu spoedig begin gemaakt worden met den aanleg van de stoomtram HaarlemBeverwijk. Alle moeielijkheden, zijn uit den weg geruimd, het materiaal is reeds afgele verd, en de aanleg zal, van "Velsen uit, naar twee zijden geschieden, zoodat men goed kan opschieten. De exploitatie heeft plaats met Bel gisch kapitaal. Men meldt uit Winterswijk aan de N. R. Ct. Bij het schoonmaken enz. van de Groote Kerk der Ned. Herv. gemeente werden eenige muurschilderingen ont dekt, zonder geschiedkundige of artistieke waarde; z. g. cartouches, meer of min der geornamenteerd en bijbelteksten bevattend in de spelling van de laatste helft der 46e eeuw. Dit alles bleek echter weldra slechts een povere voort zetting of correctie" van vroeger kunst werk, want bij verder onderzoek is nu o. a. bloot gekomen eene geheele alle gorische voorstelling, een strijd tusschen engelen en duivelen aan den voet van een prachtigen Oosterschen burcht, blijkbaar van veel oudere dagteekening van de eerstgenoemde. Sommige dcelen, die reeds duidelijk te onderkennen zijn, zooals het bovenste gedeelte van ge- melden burcht, benevens eene vrouwen figuur, zijn zeer fraai van teekeningen frisch van kleur. Het geheel is onge veer 7 M. hoog en 6 a 7 M. breed, en zal nu voor rekening van het rijk zorgvuldig worden ontdaan van deniet minder dan zes kalklagen, waaronder het ligt begraven. Het Haagsche gemeentebestuur heeft besloten het reglement der bank van leening in zooverre te wijzigen, dat thans ook panden beneden één gulden worden beleend. Hierdoor moet voorko men worden, dat de kleine pandgevers zich wenden tot de huizen van koop met recht van inkoop. Te Schevingen verkeerde men in groote ongerustheid omtrent het lot van de bomschuit S. C. H. 137. genaamd Arie en Daniel, reeder A. de Niet, stuurman A. v. d. Zwaan, welke vier weken ge leden ter haringvangst uitgevaren en waaromtrent tot dusver nog geen bericht was ontvangen, hoezeer het de gewoonte is, bij eene eerste reis eene Engelsche haven aan te doen en van daaruit aan den reeder bericht te zenden. Daarbij komt, dat van schuiten, die tegelijkertijd uitgevaren zijn, reeds berichten zijn ontvangen. Thans wordt bericht, dat deze bomschuit op zee gezien is. Een advocaat in de Russische stad Ivamenets-Podolsk, in Podolië, die het niet al te ruim had, trok in een loterij een lot van 40.000 roebels. Van blijd schap is hij onmiddellijk gestorven! HAARLEM 14 Juni 1895. De postduivenvereeniging „Wil- helmina Vlucht" alhier, nam Zondag deel aan de wedvlucht van Amsterdam, uitgeschreven door het Uitvoerend Co mité van de Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reiswezen aldaar. De duiven te 1 uur 40 min. op het terrein los gelaten bereikte hare hokken als volgt le duif van H. Stapper 1 u. 55 m. 58 s., 2e duif van J. de Klerk 1 u. 56 m. 51 s., 3e. duif van C. Visser 1. u. 57 m. 18 s., 4e duif van W. P. v. d. Laan 1 u. 58 m. 14 s. Op het Museum van Kunstnijver heid zal aanstaande Zondag eene prach tige verzameling afbeeldingen in kleuren van orientaalsche tapijten tentoongesteld zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Dom- de politie alhier is aange houden en naar Huis van bewaring overgebracht H. B. oud 33 jaar, wonende te Leiden, die aldaar een wagen had gehuurd en alhier verkocht, zoodat hij zich heeft schuldig gemaakt aan ver duistering. SUR&EKLJJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 Juni J. D. Wackwitz en S. S. van der Steur. Th. van der Patten en J. M. Moer kerk. S. G. Slenders en A. M. Stammers. 13 Juni. M. van Kampen en A. J. van der Heij den. P. J. Kuijken en M. van Bergen GETROUWD. 12 Juni. B. vanBavel en M.E. van der Meer. J. Gieske en J. A. Rijbroek. J. K. van Roon en J. van der Meulen la Juni. JJ. E. M. Vollaerts en J M. Sagel. D. Bergwerf en T. de Ridder. P.van Duuren en C. Koning. GEBOORTEN. 5 J uni. G. Metselaar geb. van Honschoien d. M. M. Swart geb. Ruijsenaars d. 6 Juni. A. C. M. Hafkenseheid geb. Cikot z. M. Rutten geb. de Geus 2 z. G. Lennings geb. Mulder z. D. Tb. E. Reinders geb. Wegener z. 7 Juni. M. van Rumpt geb. Schippers d.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2