inlander niet het gelag betale. Zij doet alles wat in haar vermogen is, om den inlander tegen willekeur van wien ook te beschermen. Zij is ook voornemens regelen voor de verhuur te stellen, als het onderzoek zal zijn afgeloopen. De heer Bahlmann was dankbaar, maar in de verste verte niet voldaan, en hield vol, dat er op Java tegenwoordig toe standen heerschen, veel slechter dan in de verslagen is medegedeeld. Hij wensch- te de diskussies de volgende week voort te zetten. Het debat werd verdaagd tot de volgende week, na afloop van het sektie-onderzoek. De oude Heer Gladstone is naar Ham burg vertrokken om getuige te zijn van de opening van het Noord Oostzeekanaal. Er was sprake van dat hij daar den ouden Heer Bismarck zou ontmoeten, maar Friederichsruhe ligt voor den eerste te veel uit den weg en de laatste kan niet naar Hamburg komen, dus gaat de ontmoeting niet door. Te Kiel, waar het nieuwe kanaal in de door de natuur gevormde haven uit mondt, is reeds alles leven en beweging. Aldaar en te Hamburg zijn uitgebreide maatregelen genomen ter voorkoming van ongelukken en er zal gedurende een of twee dagen alle handel en bedrijf stilstaan. Van Formosa komen berichten die bepaald ongunstig zijn. Het noorden van het eiland is onder de macht van Japan, doch het zuiden schijnt zich ernstig te verzetten. Er wordt namelijk bericht, dat van een der forten op een Japanschen kruiser is geschoten en de toestand der vreemdelingen er bedreigd wordt Men is het er niet over eens of, en in hoeverre China de hand in dit verzet heeft. De afstand tusschen Parijs en Bordeaux is tweehonderd veertig uren gaans. Deze afstand is Donderdag door een rijtuig met twee personen afgelegd in negen en veertig uren, dat is met de snelheid van een goederentrein. Het rijtuig werd in beweging gebracht door een petroleum motor. Het gebruik van dit voertuig kan een algeheele omwenteling teweeg brengen in het vervoer, het zal de vraag naar paarden kunnen verminderen, zelfs in die mate, dat na verloop van jaren slechts het luxe-paard recht van bestaan zal hebben. Het fraaie buitenverblijf van den her tog van Fife, den schoonzoon van den prins van Wales, in Schotland, Mar Lodge, is geheel door brand vernield. Alle po gingen, welke de brandweer aanwendde, om de vele kostbaarheden, welke het paleis bevatte, te redden, bleven vruch teloos, omdat de watervoorraad spoedig was uitgeput. Alleen de bij het buiten behoorende boerderij bleef gespaard. De Afghaansche prins, die nog steeds de gast der Engelschen is, weet zich in heel wat gevallen naar de Engelschej gebruiken te schikken. In een lift echter is hij niet te krijgenin zijn hotel maakt hij steeds van de trappen gebruik. Ook het komen op tijd vindt men in hem onaangenaam, doch prins de handelt hierin naar voorschrift. Voor zijn vertrek is door de officieele wichelaars een pro gramma opgemaakt, waarvan hij niet afwijkt. Het bevat eene nauwkeurige opgaaf voor al de dagen welke hij in het buitenland doorbrengt met aanwij zing van de gedeelten van den dag, waar op hij het een of ander niet straffe loos mag verrichten. Zoodoende is hij genoodzaakt sommige bezoeken in den steek te laten en in schijn onbeleefd te zijn. Voor deze voorschriften, welke voor den prins een deel van den gods dienstzijn, voelen de Engelschen natuur lijk niets. Voor Italië schijnen betere tijden aan te breken op financieel gebieddit jaar althans sluit de begrooting, terwijl in die van een jaar vroeger van de uitgaven negen en vijftig millioen ongedekt bleef. De wijze, waarop verdere tekorten zullen kunnen worden voorkomen, worden nu door de Kamer in behandeling genomen. Aan de westzijde van het Britsche parlementsgebouw wordt een standbeeld opgericht voor Olivier Cromwell; op voorstel der regeering wordt hiervoor vijfduizend pond uitgetrokken, zeer te gen den zin der Iersche heeren, die zeker geen reden hebben om dankbaar tot het te plaatsen standbeeld op te zien. Maandag is met groote plechtigheid de Russische St.-Andreas-orde aan den President der Republiek overhandigd. De Russische ambassadeur en het personeel der am bassade waren er bij tegenwoor dig. Baron Mohrenheim, de ambassadeur, zeide dat de President in de overhandi ging der insignia een nieuw pand moest zien van des Czaren gevoelens voor Frankrijk en zijn geëerbiedigd Hoofd. De Fransen zijn met dit vernieuwd bewijs van Russische beleefdheid zeer ingenomen, en het geval schijnt alweer aanleiding te geven tot anti-Duitsche gevoelens, die zich uiten willen op den dag der opening van het nieuwe kanaal. Te Parijs zijn maatregelen genomen om eventueele demonstraties te onder drukken. Te Utrecht hebben zich eenige heeren tot eene commissie gevormd, met het doel, eene nationale verloting te organi- seeren, waarvan de opbrengst zal strek ken tot stijving der kassen, van: 1. Het comité voor het bijeenbrengen van een Nationaal Fonds, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van in Indië gesneuvelde militairen, enz. 2. Yereeniging„Trouw aan Koning en Vaderland". 3. Vereeniging voor gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, gepensionneerd vóór de wet van 1877. 4. Ondersteuningsfonds van den Ne- derlandschen Bond van oud-onderoffi cieren. Het verzoek daartoe aan de Koningin, Regentes gericht is enkele dagen geleden verzonden. De medewerking van vele hooggeplaatsten in den lande, en van bestuurders dier vereenigingen, hebben zij reeds verkregenvan enkele wachten zij nog bericht. Ladders des nachts buiten te laten staan is altijd gevaarlijk. Eene familie te Oosterhout ondervond dit dezer dagen, toen een paar inbrekers zich van zoo'n ladder bediende om bij haar in te breken, en nog wel met een die ergens anders was weggehaald. De beide dieven zjjn gelukkig achter slot gebracht. De eigenlijke reden, waarom de com missaris der Koningin H. M. zou geraden hebben Roermond niet aan te doen bij het bezoek aan Limburg, zet het Week blad de Nederlander nu eens uiteen, als volgt Zooals men weet, is het tegenwoordig de gewoonte, dat elke burgemeester van eene gemeente, waar de Vorstinnen en kele uren vertoeven, met een ridderorde wordt begiftigd. Zonder onbeleefd te zijn, had dus ook de Burgemeester van Roermond, met wien de Commissaris op een gespannen voet is, niet gepas seerd kunnen worden, en nu meende de Commissaris van het gewest, dat het na het voorgevallene in de archief-quaes- tie niet aanging, aan Roermond's bur gervader een Koninklijke onderscheiding toe te kennen. Als men evenwel de zaak wel nagaat, dan mag men bij zulk een hoog geplaatst ambtenaar, zooveel kleingeestigheid niet veronderstellen. Te Vlissingen heerscht onder de sol daten bij de klas van discipline groote ontevredenheid, waaraan gepaard gaat eene sterke neiging tot deserteeren, waaraan men eiken dag last heeft. Er wordt beweert, dat de reden hiervan te zoeken is in het uiterst gestreng op treden van den tegenwoordigen comman dant, den kapitein B. van Bekum. Bij de verschillende deserties mocht het niet altijd gelukken, al de wegloo pers in handen te krijgen. In verband met den heerschenden geest onder de militairen te Vlissingen is de Inspecteur van het wapen der Infanterie met zijn adjudant naar Vlis singen vertrokken ten einde een onder zoek in te stellen. Reeds hebben eenige verhooren plaats gehad, maar het re sultaat is nog niet bekend. Aan den nieuwen binnenweg te Rot terdam zijn door de stoomtram twee kinderen, een van elf en een van drie jaar, overreden. Beiden trachtten nog tijd genoeg te hebben om over te steken, maar hoewel de machinist hevig belde en remde, kon dit niet verhinderen, dat het oudste als een vormelooze massa van onder de machine werd weggehaald, terwijl van het jongste beide beentjes werden afgereden, zoodat het ook aan 1 de gevolgen is overleden. In -eene te Utrecht gehouden verga dering van de R.-K Aannemersvereeni- ging „Eendracht" is, ter zake van den afloop der onderhandsche aanbesteding van de kathedrale kerk te Haarlem, met algemeene stemmen eene motie aange nomen, waarin de genoemde vereeniging, overwegende, dat bij eene onderhandsche aanbesteding, waarbij enkel uitgenoodig- den recht van mededinging hebben, de rechtvaardigheid eischt, dat alleen te hooge aanbieding de weigering van het werk aan den minsten inschrijver mag motiveeren overwegende, dat de Vereeniging, bij alles wat in het belang van den werk man wordt gedaan, zeker ook die der patroons moet behartigen; betreurt, dat door de handeling van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur »St. Joseph" te Haarlem een voorbeeld aan andere aanbesteders is gegeven, dat, nagevolgd, onrechtvaardigheid sanctio neert en belemmerend werkt op eene gezonde concurrentie. Twee sjouwers te Delft kregen geschil over de betaling van een kwartje, dat de een den ander geleend had. In woede ontstoken trok de een, Van L., zijn mes en bracht zijn kameraad daarmee eene diepe snede toe in den hals en den linkerarm. De verwonde werd voorloopig in de verbandkamer der Ned. Gist- en Spiritusfabriek verbonden en naar het Gasthuis vervoerd. De dader, een bekende der Justitie, is gearresteerd. HAARLEM 18 Juni 1895. Van de Vereeniging tot bevordering van beeldende Kunsten onder beheer van Bestuurderen der Maatschappij Arti et Amicitim te Amsterdam ontvingen wij een prospectus van het ten behoeve van de leden door haar uit te geven plaatwerk „Verzameling H. W. Mesdag." Zooals bekend is bezit de Heer Mesdag een der schoonste verzamelingen schil derijen en teekeningen van de laatste helft dezer eeuw en de Heer Mesdag heeft zijne medewerking toegezegd ten einde daaruit de premie over 1895 voor de leden der genoemde Vereeniging samen te stellen. Tevens ontvangen de leden een lot in de Verloting van Schilderijen, waarvoor reeds zes en dertig kunstwerken zijn aangekocht. Deze Maatschappij, van welke kan gezegd worden, dat zij zeer veel heeft bijgedragen tot het verspreiden van Hollandsche kunst, neemt sterk in leden tal toe; het vermeerderde in de laatste twee jaren met bijna veertienhonderd, een bewijs, dat het nut dezer Instelling in ruimen kring gevoeld worat. Het lidmaatschap bedraagt 5.per jaar. Correspondente voor Haarlem is Me vrouw Wed. G. Postma alhier. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger der successie no. 1 te Am sterdam, de Heer F. R. J. Dubois, thans inspecteur der registratie alhier. Zondag in den vooravond stond zekere K., oud 46 jaren aan de Leidsche vaart naar het visschen te kijken, voor nemens zijnde naar de muziekuitvoe ring in den Hout te gaan. Zich ver wijderende zakte hij plotseling ineen en was een lijk. In den nacht van 1.1. Zaterdag op Zondag ten 1^ ure is door broeiing brand ontstaan in het kalkpakhuis van den Heer A. J. H. Reijnders aan de Houtmarkt No. 33, die gelukkig spoedig was ontdekt en door eigen personeel met behulp van eenige agenten van politie gebluscht, zoodat de schade zeer gering is. Ten kantore der accijnzen alhier .is heden morgen in beslag genomen een valsche rijksdaalder, voerende de beeld- tenis van Koning Willem III en het jaartal 1871. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 19 Juni 1895, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten lullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag Directeur Burgeravondschool. Proces verbaal kasopneming. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw in komend lid. 3. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. overneming van grond bestemd voor straat in het verlengde van de Linschoten- straat met voorstel van den heer J. Klein. 4. Voorstel B. en W.W. nader adres coöperatieve bouwvereeniging Recht en Plicht", betreffende bijdrage kosten van rioleering en bestrating. 5. Id. id. adres M. Lubcké concessie stoomtram Haarlem-Beverwijk. 6. Id. id. adres Haarlemsche Gasfabriek gasbuizenleiding in de gemeente Bloemendaal. 7 Id. id. gymnastiekonderwijs Meis jesschool voor middelbaar onder wijs. 8. Id. id. met advies commissie van financiën tot vaststelling 2e suppletoire begrooting, staat beschikking uit onverziene uitga ven, benevens twee staten tot af- en overschrijving, alles dienst 1894. 9. Rapport commissie van financiën rekening en verantwoording St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1894. 10. Id. id. af- en overschrijving begroo ting schutterij, dienst 1894. 11. Voorstel B. en W.W. vaststelling primitief kohier plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst, 1895, met benoeming commissie voor de bezwaarschrif ten. 12. Benoeming stembureaux verkiezing leden van de Gemeenteraad. 13 Voorstel B. en W.W. bevordering, onderwijzeres 2e kl. Opleidings school voor meisjes. 14. Voordracht B. W.W. benoeming 2 onderwijzers 3 kl. 2e Opleidings school voor jongens. 15. Id. id. benoeming 3 onderwijzers en 1 onderwijzeres 3e kl. kostelooze scholen C. en F.. 16. Aanbeveling A. en W.W. benoe ming vroedvrouw. 17. Verslag eindexamen Burgeravond school. 18. Id. opzichter gasverlichting over April jl. 19. Zitting met gesloten deuren. KAASMARKT van 12 Juni 1895. Verkocht 93 stapels, uitmakende 12275 kazen, wegende 23526 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 25. Markt van 17 Juni 1895. Boter. Aangev. 293, verk. 293 KG. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ1.00, p. K3. Biggen. Aangev. 117, verk. 54 st. L. pr. 3.- H. pr. 6.p. st. Schrammen. Aangev. 78, verk. 78 st. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ11.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 93, verk, 93 H.L, L. pr. ƒ2.50 H. pr. ƒ6.-. p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 17 Juni 1895. Witte tarwe 5.60. Haver »3.f 2.90. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Vrijdag 21 Juni's avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Haarlemsche Schutterij Marsch. Kriens. 2. Ouverture l'Italiana en Algcrie. Rossini. 3. Parade MilitaireMassenet. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra MaritanaWallace. 5. Ouvertnre Tutti in Maseliera..Perdrotti. 6. La Vaque. WalseMetra. 7SehmiedeliedchenEilenberg. 8. Potpourri de 1' operette La Grande DuchesBe de Géral- steinOffenbach. 0B6EL6ESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Juni 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer WEZERh|AN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1J. A. v. Eijken. a. Moderato. b. Andante. c. Intermezzo. d. Fuga. 2. Adagio uit de Sonate pathétique. Beethoven. 3. NachtspielRink. 4. Marche religieuse.Gigout. 5. Aria uit 't Oratorium Elias..Mendelssohn,

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2