HAARL Sn tt U Ju Eerste Blad. .No. 50 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 26 Juni 1895. BERICHT. het Baarlemseh Predikbenrtenblad, VIJFTIG GENTS. N ieu wsberichten Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOON NUMMER jpjiP. TELEPHONlSCHE VERBINDINÖ met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen i>er stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogefyjk^ nog worden geplaatst. Zij, die zich met 1 Juli a s. wenschen te abonneeren op betalen slechts tot 1 Januari "1896: De Uitgevers. Haarlem, 21 Juni 1895. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. AIMARD (G.) Steenharting. f 0 30 HOL (RICHARD), 't Ouderhuis Kinder cantate. Sopraan I IIing060 Klavieruittrekseling. 1.90 KRUYS (M. H. VAN 'T). Practieche Orgelschool. Tweede deel van J. Worp, Orgelschool I, herzien door H. M. van 't Kruysing. 2.90 STRATENUS (L.) Leven om leven. (Geill. Novellen Bibliotheek No. 41.)0.10 Buiteulandsche nieuw verschenen werken. Album de 1' Art frai 9ais No. 10.35 MEUN IER (ST.) La Geologie comparée geb. 3.30 Revue pour les jeunes blies. Ie Année No Iing- 0.75 DAUDET (A.) Der alte Zuave uudande re Novellening. 0.65 ERMACORA (Dr. G. B.) Untersinnliche Thatigkeit nnd Spiritismusiüg. 0.40 FERSCHKE (H.) Fern von Madrid. Hu mor. Erzahlung aus dein Oftizierleben. UI. v. C. Zopfing. 0.65 FREIBERG G. v.) Geschicbten aus Welschland.ing. 0.65 Thorwaldsen's Liebe.ing. 0.35 REVEL'S (P. C.) Entwurf eines auf das Gesetz des Zufallsgegrüüdeten Sy«tems der Natur mit nachfolgender kurzer Abhandlung über das zukiinftige Leben. Nach der nenen, verbesserten nnd ver- mehrten Auflage aus dem Franzö-ischen übersetzt von Fritz Feilgeuhauer. .ing. 2.60 SIGOGNE (E.) "Wundersarae Erzjiblungen Autorisierte Uebersetzuhg vou Hedwig. Lorsching. 1.20 SPAETTGEN (FREIIN VON) Nur die Halfteing. 0.65 TOLSTOI (LEO GRAF) Herr nndkn cht. Aus dem^ Russischen übersetzt vou Pe ter Kriné ing. 0.35 Zeitschrift (Geographiiche) Herausgege- hen von Prof Dr. Alfied Hettner ie Jahrg. Ie. Mit 4 in den Text gedruck- ten Figuren und einer Karte: die kar- tographische Darslellung der Erde. p j. >11.40 Bovenstaande werken zyn voorhanden de boekhandelaars de erven Loosjes. Tweede Kamer. In de zitting van Vrij dag trok de heer Bahlmsn zijne motie betreffende de suikerwet en landverhuur in, met inededeeling, dat, indien bij de Indieche Begrooting de Reg. zich niet diligent heeft betoond in het nemen van maatregelen, hij opnieuw eene motie zal voorstellen. Daarna zijn aangenomen desuppletoire begrootingen voor Buitenl. Zaken en Nat. Schuld, het ontwerp in zake grondverkoop te Bergen op Zoom en onteigening van grond voor den spoorweg Alkmaar—Hoorn. Daarop werd aangevangen het debat over wijziging der wet betreffende de Rijkspostspaar bank. Op art. 3 (verhooging van rente gevend maximum van 800 tot f 1200) werd door de heeren Kerdijk en Drucker voorgesteld een am om dit maximum tot ƒ2400 te verhoogen voor vereeni gingen, stichtingen en fondsen van maatschappelijk of godsdienstig belang, of tot onderling hulpbetoon. Na bestrij ding door den Min. werd het am. aan genomen met 42 tegen 18 stemmen. Het aldus geamendeerde art. 3 werd daarop goedgekeurd. Art. 4 regelt de staatstusschenkomst voor aankoop van inschrijvingen op het grootboek door spaarbankinleggers. De heer Pijnappel bestreed dat stelsel in zijn beginsel, ook omdat men het de direktie van het groot boek daardoor te lastig zou maken. Arl. 4 werd zonder stemming goedgekeurd. Op art. 5 (vrijheid om zelfstandig over den inleg te beschikken voor minderja rigen boven de 16 jaar en voor gehuwde vrouwen) stelde de heer Gerritsen een am. voor, om die vrijheid reeds te be palen voor minderjarigen boven de 12 jaar. Na bestrijding door den Min. van Waterstaat enz. werd liet am. aange nomen met 38 tegen 21 stemmen. Art. 5—8 werden goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld de Lombok- organizatie, terwijl waarschijnlijk nog verscheiden ontwerpen en het voorstel- Pijnappel vóór het recês zullen worden behandeld. De Veiligheidswet, met de laatste door de Reg. aangebrachte wijzigingen, werd aangekomen met 09 tegen 3 stemmen. Na dit intermezzo werd het debat over het ontwerp betreffende de Rijks postspaarbank voortgezet. Op art. 9 (belegging der gelden) werd voorgesteld een am. door den heeren Kerdijk en Drucker, om toe te staan, dat ten hoogste Vio van het te beleggen kapitaal kan worden belegd in schuldbekentenissen ten laste van naamlooze vennootschap pen en koüperatieve of andere rechts- persoonlijkbezittende vereenigingen, die zich ten doel stellen huisvesting van mingegoeden te verbeteren. De heer Plate stelde een am. voor, om belegging toe te staan in buitenlandsche Staats schuldbrieven, met het oog op een eventueelen oorlog van Nederland. Het am.-Kerdijk-Drucker werd bestreden door door de heeren Pijttersen en Pijnappel, die tot den voorgestelden maatregel niet wilden overgaan, zoolang er geen nieuwe onteigeningswet is ingediend, en er geen maatregelen tot afkeuring van slechte woningen zijn genomen. Ook de Min. van Fin. bestreed het amendement als een geheel nieuw beginsel, onvoorbereid, niet passend in het kader van dit ont werp, en alle moeielijkheden, die de wetgever onder de oogen moest zien, afschuivend op de Reg. Ook het am.- Plate bestreed hij, daar het voor de Reg. eene groote moeielijkheid zou zijn bui tenlandsche fondsen te kontroleeren. Na repliek van den heer Drucker bleef de Min. het am. ten sterkste ontraden, daar hij uit sympathie voor arbeiders- woningen niet de veiligheid der belegging in gevaar wilde brengen. Het am. -Ker dijk-Drucker werd verworpen met 47 te gen 21 stemmen, hetam.-Plate met35 te gen .j3 stemmen. Het gebeele ontwerp op de Rijkspostspaarbank werd aangeno men met 68 tegen 1 stem. Aangevangen werd het debat over de Indiesche comp- tabditeitswet. Bij het algemeen debat sprak de heer Bool over de wenschelijk heid om te komen tot eene financieele scheiding tusschen Indië en Nederland. De Min. van Kol. antwoordde, dat daar voor gunstige omstandigheden moeten worden afgewacht. Bij art. 11 protes teerde de heer van Delden tegen het behoud der regeling, dat onverevend gebleven vorderingen betreffende afge- loopen diensten, voor zoover niet ver jaard, gekweten worden uit de onvoor ziene uitgaven de op volgende begrootin gen. De Min. van Kol. verzekerde, dat de ambtenaren niet uit gemakzucht de verevening vertragen. Trouwens daar zorgen de leveranciers wel voor. Het art. werd goedgekeurd Op art. 74 werd door den heer Bool een am. voorgesteld, voorschrijvende, dat de bestemming der voordeelige sloten wettelijk zal worden geregeld, voor de eerste maal na 25 jaar, en vervolgens telkens over 10 jaar. De Min. van Kol. verklaarde geen be zwaar te hebben tegen de overneming van het am. Het gewijzigd art. werd goedgekeurd. De overige artt. werden goedgekeurd, en het ontwerp zonder stemming aangenomen. Voor een Cromwell-standbeeld is nu door particuliere krachten 3GOOO bijeen gebracht. Er is dus gevolg gegeven aan den door de Ieren gegeven wenk, dat de Cromwell vereerders, de Engelschen, het standbeeld maar liever uit eigen middelen moesten oprichten. In de hooge belangstelling voor sport hebben wij het nog niet zoover gebracht als de Engelschen. Men is er nu doende een huldeblijk voor te bereiden voor Dr. W. G. Grace uit Glocester. De man heeft vroeger verschillende overwinnin gen behaald met het cricket-spel en speelt het nog voortreffelijk. Men rekent dat men voor Doctor Grace minstens 150,000 bijeen zal krijgen. Iedereen offert mede, zelfs aarts bisschoppen en bisschoppen, ministers en ambassadeurs, rechters en generaals, tot de eenvoudigste burgers toe. Op de zolders van het stadhuis te Verviers zijn een aantal oude papieren ontdekt, die van een groot belang blijken te zijn voor de geschiedenis. Er zijno. a. verschillende tot heden onbekend gebleven brieven van Prins Willem I. In de West-Australische goudvelden is een Engelschman, Bennett genaamd, bezig fortuin te maken, niet door goud graven, maar met een tweewieler. Hij heeft namelijk een tweewielerspost ge opend van Coolgardie, het middenpunt van de goudstreek, naar Dundas (een afstand van 280 mijlen). Bennett vertrekt iederen Vrijdag uit Coolgardie op zijn tweewieler, welke voorzien is van een brievenbus, op wel ker deksel couranten gepakt kunnen worden. Aan den tweewieler hangt een wateillesch, en aan den stuurstang kun nen pakjes bevestigd worden. In een lederen zak aan zijn gordel bergt de postbode telegrammen en in een knap zak op zijn rug levensmiddelen en andere benoodigdheden. Voorts is hij gewapend met een mes en een revolver. Voor iederen brief, welken Bennett bezorgt, ontvangt hij 60 cents, voor een telegram ƒ3; maar men kan zich bij hem abonneeren, en vervoert hij iemands geheele correspondentie voor '1.20 per week. II Te Berlijn is iemand veroordeeld, die op Zondag een toestel had werken waaruit men door er geld in te werpen, een stuk chocolade ontvangt. De man excuseerde zich met te zeggen, dat hij toch niemand te werk stelde, maar de rechter besliste, dat het publiek door de handelingen van den winkelier ver lokt werd tot koopen, en dat dit reeds strafbaar is, en omdat hij toch feitelijk op Zondag zaken dreef. Het samengaan van Rusland en Frank rijk in zake China, heeft weer ter sprake gebracht het verbond tusschen eerstgenoemde staten, waarvan de een zegt, dat het bestaat, de ander dat het geheel uit de lucht gegrepen is. Het zou van belang zijn voor het overige Europa, te weten wat er al of niet van aan is, maar de betrokken partijen houden zich stil, wat alweer stof tot denken geeft. Uit Berlijn, maar Duitscbland is dezer dagen niet best te spreken over Frankrijk en Rusland wordt er stellig verzekerd, dat een ge schreven verdrag bestaat. De Engelschen hebben den naam van altijd in de eerste plaats aan zich zeiven te denken, en dat zelfs de Engelsche zeelieden met dit kwaad behebt zouden zijn. In verband hiermee leze men het volgende bericht Op de reis van het Legue naar Jersey is -op den Engelschen kotter Why Not brand uitgebroken. De eenige reddings boot werd in beslag genomen door den kapitein en de bemanning, terwijl de passagiers aan hun lot werden overge laten. Den bewoners van Erquey is het gelukt de in gevaar verkeerende perso nen te redden en dit kon geschieden omdat een der passagiers het vaartuig wist op het strand te zetten. De zaak is in onderzoek. Inmiddels schijnt één passagier het leven er bij verloren te hebben. Nog een bijdrage De General medical council of medi cal education and registration in Enge land heeft besloten als zijn oordeel aan den voorzitter van den Privy Council mede te deelen, dat de faciliteiten in Nederland aan Engelsche geneesheeren bij koninklijk besluit van 26 Maart jl. toegekend, niet voldoende zijn om aan Nederlandsche artsen het uitoefenen van de praktijk in het Britsche rijk toe te staan. Natuurlijk handelt de Nederlandsche regeering hierin geheel in den geest der wet op de uitoefening der genees kunst. die niet toelaat, dat wettelijk onbevoegden hier te lande de genees kunst uitoefenen. In verband hiermee geeft de staatsopleiding alle mogelijke waarborgen, dat degenen, die zich in de praktijk begeven, volkomen onderlegd zijn, iets waarvan men bij vreemden geen voldoende zekerheid heeft. Engeland stelt in deze ook zijne eischen, maar om nu botweg de Nederlandsche geneeskun digen niet toe te laten, omdat Nederland het niet de Engelsche toestaat, is wel wat kras. De feesten der opening van het nieuwe kanaal zijn te Hamburg eigenlijk begon nen Donderdag namiddag met de komst van den keizer, vergezeld van zijne oudste vier zonen, bij welke gelegenheid de keizer op geestdriftvolle wijze door de bevolking is ontvangen. De keizerin was verhindeid mede te komen, door welke oorzaak zal waarschijnlijk spoedig blijken. Inmiddels zijn al de verwachte

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1