er een per postkaart te vragen aan den Burgemeester der stad Antwerpen. Aangaande den opstand op het eiland Cuba is weinig nieuws. Maarschalk Martinez Campos, van wien reeds was verteld, dat hij zou gesneuveld zijn, is in de hoofdstad teruggekeerd. In de provincie Santiago, het centrum der beweging, wordt de strijd inmiddels voortgezet. Nu weer wordt gemeld, dat majoor Casallas, die onlangs met 300 vrijwilligers tot de opstandelingen over liep, door de Spaansche troepen werd achterhaald en gedood. De Spaansche regeering haast zich zooveel mogelijk met het zenden van versterkingen, want ondanks de over winningen, welke de Spanjaarden blij kens de regeeringsberichten telkens be halen, blijft toch de toestand zeer ha chelijk. Uit Washington wojdt gemeld, dat de Amerikaansche wielrijder, Lenz, te Bahar in Klein Azië door de Koerden is vermoord. Den 15en Mei 1892 vertrok Lenz voor rekening van het blad The Outling uit Philadelphia, ten einde op zijn rijwiel een reis om de wereld te maken. Den 2en Mei 1894 bereikte hij Perzië. Na dien tijd werd niets meer van hem ver nomen. In dit jaar zond de Outling twee harer redacteurs, de heer Sachtleben en Allen uit om Lenz op te sporen. Nu meldt de Engelsche consul te Erzerum, dat de wielrijder door de Koerden is vermoord. De Amerikaansche regeering heeft ter stond bij de Porte een eisch tot opspo ring en tuchtiging der moordenaars in gediend. Met eenigen grond wordt vermoed, dat Lenz te zijner tijd wel te voorschijn zal komen en dan moet dienst doen als reclame-artikel. De Spaansche luitenant-kolonel, die op Cuba zelfmoord pleegde, blijkt aan het hoofd te hebben gestaan van het escadron inlandsche vrijwilligers, en heeft zich van kant gemaakt, omdat een veertigtal mannen van zijn escadron met paard en wapens naar den vijand waren overgeloopen. Zaterdag worden de Koninginnen van hare buitenlandsche reis op het Loo terug verwacht. Den zesden Juli vertrekken H.II.M.M. naar den Haag om de Lombok onder scheidingen uit te reiken. Het bezoek der Koninginnen aan Over- ijsel en Drente is aldus geregeld, dat zij Maandag 2 September van Het Loo naar Zwolle vertrekken, om zich Donderdag 5 September via Meppel naar Assen te begeven. De terugkeer naar Het Loo is bepaald op Zaterdagavond 7 September, na afloop van het diner te Assen. Be halve Zwolle en Assen zullen H.H. M.M. Kampen, Enschedé en Meppel bezoeken. De hoofdpersoon bij de Lustrum-fees ten te Leiden kwijt zich op waarlijk vorstelijke wijze van zijne waardigheid. Het vierspan prachtige schimmels, dat prins Maurits overal heen voert, is ex presselij k voor de feestelijkheden aan gekocht door Zijne Hoogheidook het zwarte rijpaard van den prins, een En- gelsch raspaard, werd kortelings in En geland aangekocht. De kosten van de waarneming der stadhouderlijke waar digheid worden op bijna een ton gouds geraamd. De nieuw te bouwen Amsterdamsche beurs heeft nog geen plaats, of kans tot plaatsing. De verschillende plannen zijn zóó uiteenloopend, zóó kostbaar, dat het niet te verwonderen is, er telkens nieuwe plannen ontstaan. Zij hebben in den regel dit gemeen, dat als plaats wordt bepaald een of ander terrein in den omtrek der tegenwoordige beurs. Thans echter is in deze wat nieuws te vermelden, namelijk een plan tot het in richten van het Paleis van Volksvlijt tot beurs. Het plan lijkt zoo kwaad niet; om te beginnen zou het voor de gemeente Amsterdam eene groote geldsparing zijn, wat in dezen tijd zeker veel aantrekke lijks heeft en het dan vrijkomende ter rein aan den Dam vertegenwoordigt een aanzienlijk kapitaal. De Raad der gemeente Helder heelt besloten, om na '1 Juli a.s. in de be stekken van bouwwerken der gemeente de bepalingen op te nemen, dat de aan nemers verplicht zullen zijn hunne werk lieden te verzekeren tegen invaliditeit en ongelukken en dat het minimum-loon zal bedragen voor een bekwaam timmer man 20 ct., metselaar 20 ct., schilder 18 ct., een stucadoor 23 cent per uur. Van dit besluit zal mededeeling worden gedaan aan de Min. van Oorlog en Ma rine, met verzoek daarmede zooveel mogelijk rekening te willen houden bij het uitvoeren van bouwwerken in de gemeente. Of dit verzoek veel zal baten, wordt niet verwacht, aangezien de departe menten de bepalingen der algeuieene voor waarden volgen. Voor eenigen tijd vond een schoon maakster bij de Buitensocietijd te Zwolle in het zand, dat uit den IJsel was aan gevoerd, een stuk koper, dat bij nader onderzoek bleek een zegel der voorma lige stad Hattem te zijn. Dit cachet was in 1557 verloren en dook dus na een zwerftocht van meer dan drie eeuwen in volkomen gaven toestand weer op. Een treurig ongeluk heeft te Rotter dam plaats gehad. Een 27 jarige machi nist van de Staatsspoor had Zaterdag vrij gehad en kwam tegen li1/» uur aan zijne woning, zeer onder den invloed van sterken drank. In dien toestand kreeg hij geschil met eenige familie leden, die bij zijne vrouw waren, waarvan het eind was, dat hij zeer opgewonden het huis uitliep en zich over de leuning van de spoorbrug stortte. Zijne vrouw, die hem achterna was gegaan, was getuige van het ongeluk. Dadelijk werden alle pogingen in 't werk gesteld hem te redden, maar men kon er na een uur pas in slagen zijn lijk op te halen, waarbij bleek dat hij zich door op een ijzeren onderlaag te vallen, den schedel had verbrijzeld. De ongelukkige laat behalve zijne vrouw, 3 kinderen achter. Niet alleen de maaiers maar ook andere arbeiders in Frieschland profi- teeren van den tegenwoordigen toestand, nu overal de hooioogst in vollen gang is. Werden de hooiers in het vorige jaar door de boeren aangenomen tegen een weekloon van ƒ5 a 6 boven den kost, nu wordt reeds 10 a 12 week loon boven den kost betaald, zoodat menig arbeidersgezin een extraatje van ƒ25 a 30 maakt. Het zal de vraag zijn of het gebrek aan arbeiders thans niet weer tengevolge zal hebben, dat in een volgend jaar de Friesche boeren weer meer Duitsche grasmaaiers in dienst gaan nemen, om minder hoog loon te betalen en niet zoo te sukkelen om werkkrachten te krijgen, als thans het geval was en nog is. In het hooiland, vindt men thans bakkersknechts, schippers, slagerstee- handelaars, winkeliers; allen hanteeren hark en vork, om het hooi in de boeren schuren te krijgen: of deze allen ge schikte arbeiders in den hooioogst zijn, wordt niet gemeld. Bij Kon. Besluit van 19 dezer 49, is de gep. luit.-generaal titulair van het leger in Ned.Indië, J. A. Vetter, in actieven dienst hersteld en gelijktijdig benoemd tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Ned. Indië. De huzaren, die eenige weken geleden uit hun garnizoen Venlo deserteerden, komen successievelijk terug; thans weer gaven er zich 2 te Leiden, alwaar zij eerst nog de studentenfeesten hadden meegemaakt, vrijwillig aan, die Vrijdag jl. naar 's-Hertogenbosch zijn getrans porteerd, alwaar zij voor den krijgsraad zullen terechtstaan. Het is wel opmerkelijk, zegt de N. It. Ct. dat die twee ruim zes weken hier te lande konden vertoeven zonder in den kijker te loopen. Het droevig ongeluk, dat op Zondag 16 Juni met de stoomtram Rotterdam Delfshaven plaats had, en waarbij twee kinderen werden overreden, heeft niet al leen tot een regen van ingezonden stuk ken in de Rotterdamsche bladen, maar ook tot een adresbeweging aanleiding gegeven. Een adres aan den gemeente raad werd ter teekening gelegd, waarin werd aangedrongen om dezen stoom tram te doen vervangen door een paar dentram. Gisteren is dat adres, door 1854 ingezetenen geteekend, bij den gemeenteraad van Rotterdam ingediend. Door de liberale kiesvereeniging te Haarlemmermeer, zijn 5 van de 6 af tredende leden van den Raad weder kandidaat gesteld. Voor het 6e lid, den heer P. Knaap, is gekozen, de heer J. v. Zij verden, oud lid van den Raad. HAARLEM 28 Juni 1895. Door Burg. en Weth. is bepaald, dat de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de plaats, opengekomen door het ontslag nemen van den heer T. Figee, op 16 Juli e.k. zal plaats hebben tegelijk met de verkiezingen, noodig door de perio dieke aftreding en de vacature, ontstaan door het vertrek van den heerC. Prins Sz. Dit jaar moeten aftreden, de heeren Mr. A. C. Waller, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Mr. W. A. 't Hooft, M. O. de Kanter, J. Sabelis, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, E. de Lanoij, Joh. de Breuk, J. J. F. Beijnes, J. Leupen en G. L. van Lennep. Gisteren heeft de lieer M. A. Ren- dorp, sinds 1895 van gedeputeerde Staten van Noord-Holland van zijne medeleden afscheid genomen. Hij ontving bij die gelegenheid van hen een fraai aanden ken. De heer Rendorp vereerde aan ieder van de drie boden een zilveren voorwerp ter gedachtenis. In het Koloniaal Museum te Haar lem zullen gedurende eenigen tijd ten toongesteld zijn: 78 fotografiën van gezichten in Atjeh en van typen van de bevolking aldaar. Deze fotografiën wer den in der tijd aan het Museum aan geboden door Generaal K. van der Heyden. Op het Museum van Kunstnijver heid zal a.s. Zondag de Tentoonstelling voor Textiele kunst worden geopend. In verband met de toenemende bevolking en het grooter aantal ingeze tenen, dat om eene of andere aange legenheid zich op het Raadhuis heeft te vervoegen, is heden in gebruik gesteld in de vestibule eene zoogenaamde por tiersloge, waarin de bewaarder aanwezig is, om, zoo noodig belanghebbenden in te lichten, waar zij wezen moeten. De ingang door de kleine deur naast de klok en die naast de hooge trap zijn vervallen, zoodat de toegang uitsluitend is door de deur van den gevel, waarin het beeld „Justitia" is geplaatst. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst zijn aangehouden. J. H. R. oud 18 jaren, ter zake diefstal van eene portemonnaie met ƒ3.50: en H- v. d. H. oud 35 jaar, ter zake diefstal van koepluimen en een zeem lederen lap. Voorts is aangehouden J. C. L., op 2 Maart jl. ontvlucht uit de Rijks werk inrichting Veenhuizen I wiens opsporing in het Algemeen Politieblad werd ver zocht. L.l. Dinsdag is in het St. Eli sabeths Gasthuis alhier opgenomen J. K. van beroep kruier, die den vorigen dag bij een vechtpartij in eene tapperij in de Lange Boogaardstraat met een bierglas op het hoofd was geslagen, waardoor hij eene belangrijke verwon ding heeft bekomen. De dader, zekere I. is een bekende bij de politie en is reeds meer wegens mishandeling ver oordeeld. De toestand van K. was heden morgen zeer zorgelijk. BURGERLIJKE 8TANÏJ. ONDERTROUWD. 26 Juni. K. Wever en G. Zwemmer. L. Kuijt en Ch. Tangemann. M. van den Wegen H. H. Cuijon. 27 Juni. G. K. A Kalman en C. Kamp. E. C. Dobberke en A. E. Snoek. GETROUWD. 26 Juni. Tn. van der Putten en J. M. Moerkerk. S. G. Slenders en A. M. Stam mers. P. J. Kuijken en M. van Bergen M. van Kampen en A. J. van der Heijden. N. E. de Korte en A. M. Koenderman. B. J. van den Broek en G. Russehen. 27 Juni. JD. Wackwitz en S. S. van der Steur. GEBOORTEN. 20 Juni. A. van der Pol geb. Diemei d. J. M. Groen geb. Brinkman d. G. E. Spruijt geb. Alders d. E. deSwartgeb. vandtn Heu vel d. 21 Juni. M. Wesseling geb. Rikkinga z. J. Hartendorp geb. Sebens d. (levenl.) J. Hartevelt geb. Nieuwenhuis d. 22 Juni. A. M. Post geb. Karei d. G. Geerevliet geb. Laroa d. C. Joores geb. Korbeeck d. C. E. Henskes geb. Puts d. C. Boumangeb. Diemeid. 23 Juni. W. Rodenburg geb. Smit d. (levenl.) A. C. van der Vossen geb. van Lunenburg z. - 24 Juni. H. M. Vossegeb. Kees d. C. H. Bijnsdorp geb. Oomen d. M. Groot geb. Steeman z. J. R. Wilkens geb van Prsck d. H. van Huizen geb. van den Bos d. 25 Juni. W. Zonderhuis geb. van Dijk d. 26 Juni. M. van Vloten geb. Las- schuit d. P. Steenbakker geb. van Eerde z. F. Cavé geb. Vrij moed d. OVERLEDEN. 19 Juni. L Rutten 13 d. z. Tuchthuisstraat. 20 Juni. D. H.van den Bergh 7 m. d. Leidsche straat. V. Klaver 6 m. d. Rozenlaantje. A. W. Wijnands 11 d. z. KI. Heiligland. J. H. M. Geisderfer 4 m. z. Tulpenstraat. 21 Juni. J. Akkerman 3 d. z. Gortesteeg. W. A. J. Baronesse van Tuijll van Seroosker- ken 48 j Kruisweg. E. G. A. Kimman 2 m. d. Wagenweg. M. A. Kroon 4 m. d. P. Kies- straat W. 8. Moerkerk 24 d. z. Zomervaart. 2-2 Juni.G.Caldenhoven,wed.Hoek.84j.Zoe- testraat. 23 Juni. K. J. W. van Manbergen geb. Basvelt 29 j. Beeksteeg. C. A. H. Dae- men geb. Odekerken 65 j. Gr. Houtstraat. G. Verkooij 18 m. d. Klerksteeg. W. C. J. Wieland74j. Zijlweg. 24Juni. J.J aan de Kerk 64 j. Üranjebonmstraat. R.Wiarda5j. z. Nassaulaan. 25 Juni. D. Zuurendonk geb. Tempelman 79 j. Essenst.raat. H. J. van Bruggen 1 m d. TeyL-rstraat. 26 Juni. J. Störer geb. Tiesema 41 j. Oranjestraat. C. Schoos geb. van Zijl 74 j. Am oniestraat. J. G J. Klenke, wed Waning, 43 j. W. Heeren- steeg. Voorworpen, gedeponeerd aan het Oommieeariaat van Politie, die da gelij fes (uitgezonderd des Zondags) van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug ts toekomen zijn. Een brief. Eene parpluie. Een bril in étui. Een halsband. Eenige oorbellen. - Een handwagen. Een hond. Eene broche. Eene porte feuille. Een kinderkaper. Een onderstuk van een oorbel. Twee ro- zekransen. Een mutsje. Een beurs je met eenig geld. Eene militaire spoor. Een gedeelte gouden ketting. Een horloge. Eenige sleutels. Gevonden in de opgehaalde vuilnisstof- fen een zilveren vork en dito messen legger en in het water drijvend gevon den een gebogen luik van een schip terug te bekomen aan het bureau van den Hoofdopzichter der Gemeentereini ging, Harmenjansweg. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 24 Juni 1895. Haver 2.85. Markt van 24 Juni 1895. Boter. Aangev. 169, verk. 169 KG. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ1.00, p. K3. Biggen. Aangev. 93, verk. 93 st. L. pr. 3.H. pr. 6.p. st. Schrammen. Aangev. 57, verk. 57 st. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ11.00 p. st. Aardappelen. 184 Aangev. verk, 184 H.L, L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ5.—. p. H.L. VEEMARKT 26 Juni 1895. AangevoerdPrijs 5 Koeien 110.190 43 N. Kalveren y> 9.— 14. 6 Schapen 21. 8 Lammeren 9. 2 Paarden MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 30 Juni des namid dags van -4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIBNS. PROGRAMMA. 1. PolonaisseChopin. 2. Ouverture GeraldaAdam. 3. Neu Anna PolkaStrauss. 4. Ungarische FantaisieSteenebruge. 5Sarafan ouverture RussiErichs. 7Isoldens Liebes Todt (scblus scène ans Tristan und Isolde.Wagner, (geïnstrumenteerd door Kriens.) 7Grande Fantaisie sur des motifs de 1'opéra CarmenBizet. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 30 Juni 1895, des avonds te 8 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van deu Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 2 Juli 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bacb. 2. AdagioKühmstedt. 3. Sonate No. 2Mendelssohn. a. Grave, Adagio b. Allegro maestoso. c. Fuga. 4. AndantePink. 5. Variatiën op 't Oost. Volkslied.Haydo.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2