pretatie, in strijd met de tot dusver gevolgde praktijk. Ook de heer E. Smit achtte alleen verbetering mogelijk door ■wijziging van art. 68 Wetb. Strafvor dering. De heer Pijnappel verdedigde echter de opdracht door de Reg. aan ambtenaren bij het Openb. Min. gedaan. Ook de Min. van Just, bestreed punt 2 der konkluzie. De ambtenaren bij het Openb. Min. kunnen niet het juiste tijdstip aangeven, waarop de gijzeling voor onwillige getuigen moet ophouden. Overigens verklaarde hij, dat wordt voorbereid eene wijziging van art. 68 voornoemd. De heer Pij nappel verklaarde, dat de Komm. op grond van die toe zegging punt 2 der konkluzie terugnam. De overige 2 punten der konkluzie werden goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling het voorstel van den heer Pjjnappel tot wijziging der failissemen- ten wet. De heeren Tijdeman en Willinge bestreden het geheel of gedeeltelijk. De Min. was van meening, dat het geen goed of kwaad zou doen, al achtte hij het niet noodzakelijk. In de zitting van Vrijdag werden goedgekeurd de suppletoire begrootingen voor Marine, Binnenl. Zaken, Koloniën en Waterstaat. Voorts werd goedgekeurd de Koloniale verordening tot het aangaan eener geldleening ten behoeve van het imigratiefonds voor Suriname. De heer Pyttersen hield een uitvoerig betoog ten gunste van de imigratie, dat volle in stemming vond bij den Minister. Bij de suppletoire begrooting voor Hoofdst. V verklaarde de Min. van Binnenland- sche Zaken, dat het mond- en klauwzeer zeer vermindert en nog slechts in vijf gemeenten voorkomt, veel minder dus dan in omliggende landen. Vrees voor bijzondere maatregelen door het buiten land tegenover ons te nemen bestaat dus niet. De Reg. heeft de rijksveeartsen aangeschreven, in elk voorkomend geval krachtig op te treden door opstalling. Afmaking moet niet dan in bizondere gevallen geschieden. In het wetsontwerp zijn nog eenige wijzigingen gebracht. Aangenomen is de wijziging van de grens tusschen de gemeenten Boskoop en Waddinxveen, nadat de Minister verzekerd had, dat het ontwerp tot grensregeling van Leiden zeer spoedig zal worden ingediend. Daarna werd voortgezet het debat over het voorstel- Pijnappel tot wijziging der faljissement- wet. Door de heeren Harte en Tydeman was een am. vorgesteld, om voor »die ophoudt te betalen" te lezen„die in den toestand verkeert, dat hij heeft op gehouden te betalen" terwijl verder de rechter de faljiet verklaring kan uitspre ken, niet indien dit in het gemeen schappelijk belang van de schuldeischers wenschelijk, doch tenzij dit in het be lang niet wenschelijk wordt geoordeeld. Door den heer Heemskerk werden nieu amendementen voorgesteld, om weer een onderscheid op te nemen tusschen koop lieden en niet kooplieden, welke amen dementen door den Voorzitter en den heer Pijnappel als niet toelaatbaar wer den beschouwd. Door de Centrale Sektie was besloten de Kamer op 10 September, te 3 uur bijeen te roepen, ter behandeling van de Kieswet in de afdeelingen op 11 September, te 11 uur. De heer Goeman Borgesius achtte een uitstel van 2y2 maand te lang, en stelde voor het onderzoek te doen plaats hebben op 23 Juli. Hij werd ondersteund door den heer van Alphen, en bestreden door den heer Mees, die meende, dat bij behan deling in Februari 1896 eene voorbe reiding van 5 maanden voldoende was. Met 42 tegen 37 stemmen werd het voorstel Borgesius verworpen en dus het onderzoek van de Kieswet in de afdee lingen bepaald op 11 September. Bij het voortgezet debat over het voorstel Pijnappel werd met 63 tegen 17 stem men besloten, de amendementen van den heer Heemskerk als zoodanig niet toe te laten. Het am. Ilartsen en Tydeman werd bestreden door de heeren Willinge, Veegens en Pijnappel en verworpen met 46 tegen 29 stemmen. Art. 1 werd goedgekeurd, en daarna het voorstel Pijnappel aangenomen. De Kamer is uiteengegaan. Uit Batavia berichtte men de vorige week het volgende: „De toestand in Atjeh en liet Noorden van Sumatra is niet gunstig. Men acht 't dringend noodig, dat de Nederlanders aanvallend optreden." Met eenige zekerheid was niet te bepalen in hoeverre dit sentatiebericht ernstig moest opgevat worden. Wel nam men gedurende den laatsten tijd een en ander waar, dat een veranderde tactiek scheen te doen denken. Het alarm bericht betreffende Atjeh is nog niet bevestigd. Nadere inlichtingen zijn verzocht en uit de gegevens blijkt, dat er sterkten door den vijand zijn beschoten. Dat dit evenwel niet voor zeer ernstig gehouden wordt zou hieruit blijken, dat generaal Deijkerhoff versterkingen heeft geweigerd. Op generaal Vetter, zoo profeteert men, die gedurende drie tijdvakken van zijn leven 1874, in 1878 en 1879, en laaste- lijk in 1887 en 1888 als luitenant kolo nel, een zeer werkzaam aandeel nam aan de krijgsverrichtingen tegen de Atjehers, en dus den vijand kent, zal nu de taak rusten thans aan den Atjeh- oorlog een einde te maken. In de commissie voor de Ned. Opera op het Leidsche plein, zoo meldt het Week blad voor Muziekheeft de heer A. Wy, de Flines zitting genomen, die metgroote energie aan het opruimen wil gaan van wat er in het vorige seizoen niet goed is geweest. Van talrijke hervormingen wordt gesproken, 0. a. deze excellente, dat slechts eenmaal per week buiten Amsterdam zal worden gespeeld. Met mej. Louise Muller zijn onderhandelin gen aangeknoopt over een geheel enga gement of althans een optreden als gast. De koren zullen onder de leiding van een specialen zangonderwijzer worden gesteld, die hen dagelij ksch in toon vor ming en uitspraak zal oefenen, en in 't bijzonder zal de regie en het orchest verbeterd worden. De voorstellingen van de Nederland- sche tooneelvereeniging onder directie van den Heer Chrispijn, te Berlijn ge geven, ondervinden in steeds stijgende mate de gunst der tooneel-critici. Bijna zonder uitzondering worden spel en regie allen lof toegezwaaid; men vergelijkt Van Zuijlen en Faassen reeds met de beste Duitsche tooneelisten, ja zelfs en dit teekent stelt men ze soms hooger. De Nederlandsche taal schijnt tot het goed begrip voor de Berlijners geen be letsel te zijn. Mochten tegenover de waardeering welke het gezelschap ten deel valt, nu nog „volle huizen" kunnen vermeld worden, dan zou dit wèl zoo voordeelig zijn, doch 't kan nog komen. Of de Heer Chrispijn gevolg zal geven aan den wensch om ook te Weenen en te Hamburg op te treden is nog niet zeker. De National Zeitung zegt ten dezen opzichte het volgende: Daar moesten op den eersten rang de directeuren, in de fauteuils de regisseu- ren en dan tot op de galerijen de groote en kleine tooneelspelers van Berlijn zit ten. Ja mijne heeren, hier kunt gij van veel profiteeren. Niet hoe men een goed kunstenaar wordt, dit kan niet geleerd worden maar hoe uit raadjes en raderen een mechanismus te zamen wordt gesteld, dat juist daarom zoo uitnemend werkt, wijl men de moeite niet merkt. Niet, alleen hun eenvoudig spreken, maar ook hun stil spel, hoe zij elkaar met lijf en ziel aanhooren, dat alles is studie en navolging waard. En, zooals het eene by het andere hoort, hebben zij naar den dichter geluisterd en alles van hem begrepen, wat hij heeft willen zeggen In Nederland heeft men de gewoonte nog al eens af te geven op den Neder- landschen tooneelspeler. Misschien zal het enorme succes, dat hun te beurt valt in de hoogst ontwikkelde kringen der Duitsche hoofdstad, leiden tot eenige meerdere waardeering van de zijde van het Nederlandsche publiek. Zij, die een crematorium boven een Kerkhof verkiezen, zoo leest men, en daarom voor lijkenverbranding ijveren, hebben stellig dit vóór zich, dat hun stelsel, werd het algemeen toegepast, der algemeene gezondheid ongetwijfeld zeer ten goede zou komen. Want om trent kerkhoven komen vaak dingen aan het licht, welke vooral niet in dezen tijd, waarin zooveel voor hygiëne gedaan wordt en de wetenschap zoo schoone triomphen viert, mochten bestaan. Verre gaande tekortkomingen kleven dikwijls het huidige stelsel van begraven aan. Zoo dikwijls wordt een tipje van den sluier, die veel nog hiervan bedekt, opgelicht, dat het volgende slechts den regel schijnt te bevestigen. Het kerkhof te Nieuw-Scheemda b.v b. is zóó overvol, dat niet eens aan den allereersten eisch, begraven op behoor lijke diepte, kan worden voldaan. Bij het delven van een nieuw graf stuit men bijna op een of meer, soms zelfs op een viertal lijken. De ambachts- en werkliedenvereeni- ging,, Door eendracht sterk" heeft thans den Raad der gemeente gewezen op dezen onhoudbaren toestand, waarvan gedurende een epidemie de gevolgen onoverzienbaar zouden zijn en verzocht een nieuw kerkhof zoo spoedig mogelijk te doen aanleggen. HAARLEM 2 Juli 1895 In de Algemeene Vegadering van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst, Zaterdag te Amsterdam ge houden, is het gevraagde crediet van drie duizend gulden aan de afdeeling „Haar lem" toegestaan voor het geven van een muziekfeest in het voorjaar van 4896. Tevens werd besloten, aan den heerG. Ph. Zalsman opnieuw eene toelage van 600 gulden te verstrekken tot voort zetting van zijne studie voor concert zanger. De heer Zalsman heeft het conserva torium te Amsterdam met het eind diploma voor den solozang verlaten en zal niet onwaarschijnlijk thans in het buitenland zijne kunstenaarsgaven tot volle ontwikkeling trachten te brengen. Het vijf en twintig jarig bestaan der Afdeeling „Haarlem van het Ned. Onderwijzersgenootschap zal. a.s. Zater dag 6 J uli feestelijk worden gevierd op „Duinlust" bij Sandpoort. Het door de feestcommissie samengestelde program ma bevat, behalve de openingsrede door den voorzitter, eene reeks muzikale - en litteraire voordrachten. De leden der afdeeling hebben het recht tot intro ductie van twee personen. Bij voldoende deelneming zal er gelegenheid bestaan per tram naar Haarlem terug te keeren. Op den 30 Juni hield de Postdui venvereniging „Wilhelmina Vlucht" eene onderlinge wedvlucht van Eindho ven. De duiven werden te 6.50 met droog weêr opgelaten en bereikten hunne hokken als volgt S. I. Frank 9 uur 19 min. 4Va sec., W. P. V. d. Laan. 9 uur 28 min. 4 sec., O. Visser 9 uur 24 min. 33 sec. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de maand Juni 1.1. bezocht door 448 personen tegen betaling en door 299 zonder betaling. Bij het Club-kampioenschap der wielrijders op den weg Amersfoort Eede, afstand 50 K. M. verwierf de Heer C. Witteveen van de Club „De Kettinggangers" alhier alssnelsten rijder in den geheelen wedstrijd een verguld zilveren medaille. De Heer Witteveen legde den weg af in 4 uur, 34 min. 47 sec. Zondag 30 Juni, is op het Muse um van Kunstnijverheid alhier de tentoonstelling voor textiele kunst 1 geopend- Deze tentoonstelling heeft een zeer eigenaardig karakter verkregen, daar de inzendingen uit verschillende plaatsen van ons land werden ontvangen. Vooral merkwaardig is de rijke verza meling Gobelins en tapisseries van ver schillende fabrikaten waarmede het rui me trapportaal behangen werd. Verder zijn er zeer fraaie Indische, Perzische en Japansche oude kanten en werken op het gebied van Kunstnaaldwerk. Door het Bisschoppelijk Museum alhier werd eene rijke verzameling Kerkelijke kunst ter expositie aangeboden en de Indu striescholen voor Meisjes te Amsterdam en Rotterdam hebben de werkstukken van den geheelen leergang van hun onderwijs ingezonden. De buitenlandsche inzendingen, die werden toegezegd, zijn tot nog toe niet ontvangen. Over haar geheel is de tentoonstelling, welke gedurende de maanden Juli en Augustus geopend blijft, zeer merkwaar dig en zal vooral de belangstelling der dames in hooge mate opwekken. De aandacht wordt gevestigd op de advertentie waarbij de Heer Jurriaanse, Directeur van de Manége der Rijks Uni versiteit te Leiden bericht, dat hij om te voldoen aan het verzoek van eenige familiën, gedurende den zomer eenige Heeren- en Damesrijpaarden ter beschik king zal stellen in de stallen van Schol- tens Familie Hötel alhier, waar tevens nadere informaties zijn te bekomen. In de N. R. Ct. wordt het volgende medegedeeld Door een der grootste industrieelen te Haarlem is eene som van ƒ60,000 geboden voor het tot 4933 door de ge meente in erfpacht uitgegeven terrein „De Phoenix", dat, eerst fabrieks-, later sportterrein, thans voor den opslag van steenkolen, turf, steenen enz. gebruikt, een stadsgedeelte ontsiert en der gemeen te nog geen ƒ400 per jaar oplevert. De gemeente zou van die som 30,000 krijgen, de erfpachter de andere 30,000. De burgemeester en de Wethouder van publieke werken hebben echter daartegen bezwaar. Naar men meent, zou er kans bestaan dat het gevaarlijke station der H. IJ. Spoorwegmaatschappij alhier door een zal worden vervangen op dezelfde plaats. Het voornemen zou zijn, met den bouw te beginnen, zoodra hetcentraal- magazijn aan het Bolwerk gereed is. Óf onder deze verbetering ook begre pen zou zijn eene voorziening aan de niet minder gevaarlijke en voor het Noordelijk deel der gemeente zoo lastige overwegen aan Kruis- en Jansweg is nog niet bepaald. De Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid voor Vaderland en Koning alhier behaalde op den door de Vereen, van Nederlandsche Scherp schutters op 26, 27, 28, 29 en 30 Juni en 4 Juli gehoudenNationalenschietwed strijd te Hoorn den 3en prijs buks en 5en prijs in de afdeeling salvovuur de eerste met 35 treffers en 440 puntende tweede met 22 treffers en 53 punten. Personeele prijzen behaalden de hee ren K. Hollander en Ch. F. Arnold, beiden een zilveren medaille. In afdeeling A (wedstrijd om de schoon ste roos) de heer D. Teekens 3en prijs in dezelfde afdeeling (wedstrijd om het hoogste aantal punten) de heer F. A. Boeree den lOen prijs; deze twee laatste prijzen bestaan uit kunstvoorwerpen. Óp de 4 schoots vrije baanwedstrijd komen nog voor prijs in aanmerking de heeren F. A. Boeree en H. van Daalen. KAASMARKT van 26 Juni 4895. Verkocht 98 stapels, uitmakende 43370 kazen, wegende 24873 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 26. Markt van 1 Juli 1895. Boter. Aangev. 454, verk. 454 KG. L. pr. 0.90, H. pr. ƒ4.00, p. KG. Biggen. Aangev. 63, verk. 35 st. L. pr. 4.40 H. pr. 2.50, p. st. Schrammen. Aangev. 38, verk. 23 st. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ6.— p. st. Aardappelen. 497 Aangev. verk, 434 H.L, L. pr. ƒ3.00 H. pr. ƒ6.-. p. H.L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 4 Juli 4895. Niets aangevoerd. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 3 Juli,'s avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie vag den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Schutzen Gruss MarschSteteveld. 2. Onver! tire RiibezahlFlotow. 3. Ave MariaGounod. (geïnstrumenteerd door Kriens.) 4. Grande Fantaisie sur des mo tifs de l'opéra FalstaffVerdi. 5. Ouverture Les MartyrsDonizetti. 6Serenade Espagnole pour Piston SoloEilenberg. (uittevoeren door den Heer Henry Hofmeester) 7. l'Ile d'amour, ValseGodefrey. 8Potpourri a.d. Operette der Car naval im ItomStrauss. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 4 Juli 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantasiaJ. S. Bach. 2. Andante (4e Symphonic)Mendelssohn. 3PreludioJ Rheinberger. 4. Marche funèbreChopin. B. Concert Fantasie op: „Dies iat der Tag des Herrn."R. Palme.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2