HAARLEMSCB Wereldkroniek, Eerste Blad. Jtfo. 14 No. 53 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 6 Juli 1895. Keé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieu wsberichten TELEFHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Op het eiland Formosa is de rust nog niet volkomen hersteld. De Japanners gaan voort met de be vestiging van hun gezag in de havens, maar natuurlijk zal het nog geruimen tijd moeten duren, voordat het geheele eiland in hun macht is. Waarschijnlijk zullen echter de pogingen der weerspan nige inboorlingen om een guerilla-oorlog te beginnen, wel vruchteloos blijven. Tot dusver althans wordt daarover nog niets gemeld. De strijd tusschen de oproerige Zwart vlaggen en de Japanneezen wordt nog steeds voortgezet. De Japanneezen ver eenigen op het oogenblik hunne oor logsschepen te Makoeng en maken zich gereed om de Zwartvlaggen aan te val len. De Chineesche «generaal" heeft ver der herhaaldelijk geëischt, dat de Brit- sche commandant zijne troepen, ter bescherming zijner landgenooten aan wal gezet, zou terugtrekken en zelfs kanonnen gericht op de vreemdelingen kolonie. Dadelijk daarop werden evenwel de Engelsche oorlogsschepen onder stoom gebracht, om hem deze vermetelheid betaald te zetten, waarop de „generaal" zijn eerste orde afgelaste. In de Londensche voorstad Soithwark werd de vorige week de brandweer ge alarmeerd, tot blussching van een brand in Summer Street. De brandweer kwam nog tijdig genoeg om de inwoners te redden. Den volgenden ochtend meldde de vrouw van een der bewoners zich in het politiebureau aan en deelde me de, dat zij den brand had gesticht, op dat haar man met wien zij niet ge lukkig leefde, daardoor zou omkomen. Tot hare teleurstelling vernam zij daar, dat haar echtgenoot gered was. De vrouw werd terstond in hechtenis ge nomen. Ten behoeve der noodlijdenden in het Duitsche gebied van Oost-Afrika heeft de Duitsche Ryksdag vijftig duizend mark toegestaan. De oogst is daar door de sprinkhanenplaag geheel verwoest en dit beteekent voor het volk hongersnood. Ten deze is het gelukkig, dat Europa zich in Afrikaansche zaken heeft ge stoken. Vroeger, toen dit nog niet het geval was, en de inboorling geheel op zich zelf stond, was de toestand in zulke gevallen verschrikkelijk. Men is bang voor verwikkelingen in Oost-Azie, Japan en China, met eenige medewerking uit het Westen. Naar men weet is het Rusland met zijn leenings- plannen ten opzichte van China niet naar den vleeze gegaan en is nog al verbitterd, omdat men er de hand van Duitschland en Engeland in meent te zien, wel een bewijs, dat in het schijn baar edelmoedige aanbod om de Chi- neezen te helpen, meer stak dan een een voudig hulpbetoon. Welke voordeelen er precies aan verbonden waren, als het zaak je tot stand ware gekomen, weet men niet en bezwaarlijk kan men aannemen, dat alleen vergunning tot spoorweg aanleg de hoofdzaak was. Men kent toch Ruslands toeleg om zich steeds in Azë uittebreiden en óók is bekend, dat Engeland voor zijne bezittingen in Azië niets onbeproefd laat om zelf er zijn invloed te behouden. Het samengaan met Duitschland is ook zeer verklaarbaar, als men zich herinnert, dat de vrede in Azië is tot stand gekomen zonder Duitschland een woordje te laten meespreken. Het zou dus nog wel eens kunnen zijn, dat op een gegeven tijdstip de Aziatische vrede nog gevolgen had voor Europa. Nu komt er nog bij, dat China er tegen opziet, zich geheel aan Rusland vast te ketenen; het zou liever zien, dat óók Duitschland en Engeland, wat van de verantwoorde lijkheid omtrent het nakomen der ver plichtingen van Japan op zich wilde nemen, en dit schijnt juist de bedoeling te zijn. De Spaansche regeering koopt hare geweren te Luik, tachtig duizend heeft zij er ingeslagen. Een Nederlandsch expediteur is met het vervoer belast. Het kwaad is vindingrijkop het postkantoor te Berlijn ontving men dezer dagen een kistje, geadresseerd aan den politie kommandant aldaar. Toen men bemerkte dat uit het kistje benzine druppelde, werd het met de noodige voorzichtigheid geopend. Het bleek zeven flesschen benzine te bevatten, welke moesten ontploffen als een klokje, mede in het kistje aanwezig, half twaalf aanwees. Algemeen wordt hier gedacht aan persoonlijke wraakneming op den geadresseerde. Tot hiertoe is het niet gelukt iets te weten te komen omtrent I de herkomst van het kistje. Niet dan na heftig verzet, doch me1 groote meerderheid heeft de Belgische Kamer besloten twee voorloopige cre- dieten toe te staan aan den Congo-staat, waarbij de regeering zich het recht voorbehoudt, later terug te komen op het thans ingetrokken voorstel tol in lijving van de Congo bij België. De meening bestaat, dat dit middel niet veel zal helpen, dat men telkens weer nieuwe subsidies zal moeten toe staan en toch ten laatste België den Congo tot eene kolonie zal moeten om scheppen, als koning Leopold er ten minste vóór dien tijd niet toe besluit zijne bezittingen aldaar te verkoopen, jl als wanneer Frankrijk het recht bezit tot den koop. Deze en andere onder vindingen op dit gebied doen bij vele Belgen de overtuiging vestigen, dat koloniaal bezit niet altijd rozen baart en er tijden moeten verloopen eer de beschaving het er zoover gebracht heeft, dat er evenwicht besta tusschen ont vangsten en uitgaven. Gelijk men zich herinnert, was België opgetogen met het denkbeeld eene ko loniale mogendheid te worden, velen zijn al van hun waan genezen en meenen, dat het beter ware geweest als eene andere mogendheid den Congo-neger de zegeningen der beschaving had doen deelachtig worden. De politieke heethoofden, die in de Kamerzittingen der laatste dagen wat al te hardhandig waren in hun verzet, heb ben waarschijnlijk juist tot tegenverzet aangeprikkeld en hierdoor het tegendeel verkregen van hetgeen zij wenschten. Ook de Senaat heeft met groote meer derheid de beide wetsvoorstellen goed gekeurd en de Congo staat isdusvoor- loopig geholpen. Men deelt mede, dat de groote leening voor China, door bemiddeling van Rus land tot standte brengen, waarschijnlijk is mislukt en dat dit te danken is aan Duitschen en Franschen invloed; men bedoelt dan hier waarschijnlijk wel door den invloed van Duitsch en Fransch kapitaal. Rusland zou nu ook zijn lie- velingswensch, het doortrekken van den Siberischen spoorweg over Chineesch grondgebied, hierdoor niet vervuld zien. De senaat der stad Hamburg vraagt achthonderd duizend mark aan voor het bouwen van een droogdok voorschepen van de grootste afmetingen en in het slotpark te Berg aan het Starnberger meer wordt vierhonderd duizend mark besteed aan het bouwen van eene ge- dachteniskerk voor koning Ludwig II. Zoo ziet men, dat er voor alles geld te vinden is. De kunstkoffiefabrieken, in Duitsch land verboden, tieren in Spanje, er zijn er vijf. In plaats van zuivere koffie leveren deze fabrieken boonen, hoewel zeer bedriegelijk nagemaakt, bestaande uit gebrand meel en kleurstof. Bovendien worden tegenwoordig zaden in den handel gebracht, die mede op koffie gelijken. In Griekenland wordt benoemd een raad voor de Nationale schuld. Als nu die Raad het arme Griekenland weet te redden uit zijn financieele ongelegen heden, dan mogen andere landen die aan lagerwal zijn, dit voorbeeld wel volgen. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Bulgaarsche regeering eene nota heeft gezonden naar Konstantinopel, waarin zij eene schadeloosstelling verlangt van 10.000 francs, ten behoeve van de Bulgaarsche onderdanen, die bij de jongste grensstandjes door deTurksche soldaten werden gewond. De Bulgaarsche regeering schijnt derhalve niet voornemens te zijn, de zaak te laten rusten. Ook Servië schijnt van plan, zich met de aangelegenheden in Macedonië in te laten. Tenminste vol gens een bericht uit Belgrado heeft de Servische regeering besloten, te protes teeren tegen Bulgarij's bemoeiingen te dezen opzichte, en wel op grond, dat het grootste gedeelte der bevolking van Macedonië van Servische afkomst is. Te Londen moesten werkzaamheden verricht worden aan een riool, een werkman begaf zich hiertoeindeschacht, doch werd door de verzamelde gassen bedwelmd. Een tweede, derde, vierde en vijfde, afgedaald om hulp te verleenen, trof hetzelfde lot. Nadat de lucht eeni- germate was gezuiverd, begaf zich een zesde in de diepte; deze bracht de vijf mannen te voorschijn. Slechts een van de vijl kon nog bij gebracht worden. In de Sing Sing-gevangenis te New- York is docter Robert VV. Buchman door electriciteit om het leven gebracht. De ter dood veroordeelde ontving 1740 volt's. Zijn been was verschroeid door den stroom en rookte gedurende ver scheiden seconden. Na den dokter 58 seconden aan den stroom te hebben blootgesteld, dacht men dat hjj dood was. De stroom hield opdoch kort daarna voelde men een zwakken polslag en begon de veroordeelde te hijgen. Men heeft hem toen opnieuw aan den stroom blootgesteld hij werd nu gedood. Dr. R. Buchanan werd ter dood ver oordeeld wegens het vergiftigen zijner vrouw in April 1892 door middel van morphine. "Wanneer dan toch Amerika de dood straf niet kan laten varen, waarom dan toch eene marteling als boven vermeld. De diploma's, welke door vreemde exposanten op de tentoonstelling te Chicago in 1893 behaald zijn, zijn ein delijk gereed gekomen. Spoedig zal met de verzending een aanvang worden gemaakt. Hanen als schaapherders te gebruiken is zeker de nieuwste vinding op 't gebied van veehouden. Een Amerikaan heeft Spaansche vechthanen als zoodanig doen africhten en ze vervangen daar met succes de herdershonden. Uit Stuhlweissenburg komt het vol gende berichtToen 40 landlieden onder leiding van den oeconoom Franz Pal het stoombad bezichtigden, opende de laatste de stoomkraan, waarop de ruimte onmiddellijk met stoom gevuld werd. Vijf- en twintig personen kregen levensgevaarlijke wonden. Bij de roeiwedstrijden te Frankfort is de eerste prijs behaald in de nommers single sculling, outrigged voor juniores, achtriems gieken juiores en in acht- riems gieken seniores door de Amster- damsche roei- en zeilvereeniging „De Hoop" te Amsterdam. De Zondag te Antwerpen gehouden wielerwedstrijden zijn een enorm succes voor Jaap Eden geweest. In den wedstrijd van meet voor safety's, (baan 1609 Meter) behaalde Lura den len prijs Sannes den 2den, Wilford den 3den. Bij den wedstrijd van meet voor safety-seniores (baan 1609 M.) was Eden eerste, Rami tweede, Podevyn derde. Ook de wedstrijd van meet met gang makers over 10,000 M. werd door Jaap gewonnen met den prachtigen tijd van 14 min. 53Vs sec. Podevyn was hier 2e onze landgenoot Rademaker 3e en Lu- ra 4e.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1