EAARLI1BC1 Eerste Blad. No. 58. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 24 Juli 1895. N ieuwsberichten TEIiEPHOONNTJMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlaogs vereohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen by De erven Loosjes, te Haarlem. BOOMS (A. S. H.) Luitenant Brielsma. Oorspronkelijke Roman. 2 dlning. f 650 t MOORE (GEORGE) IJdel Geld. Vertaald door Mevrouw Louis Couperus. Met eene voorrede van Louis Couperusing. - 2.90 Perles de la poéde fran^aiëe contemporaine. Edition revue et considérablement aug- mentéeing. 2.75 VERNÉE (L. G.) Dienst- en werkboden. Hour en verhuur. Se stukje. Het bre ken van Glas- en Aardewerk door dienst boden op welke wijze te voorkomen?. 0.10 KUYPER (Dr. A.) Mr. L. W. Keuche- niusing. e 1.50 .ZAALBERG (W.) Zedelijke Godsdienst. ing. 1 geb. 1.40 Bnitenlandache nieuw verschenen werken BON IV ETA IN (P.) Dans la Brousse. (Sen sations du Soudan)ing. 1.90 FAVRE (CHARLES) Fleurs de Bretagne. iDg. 1.40 JUSSERAND (J. J.) Le Roman d'un Roi d'Ecosseing. 1.40 Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes EROTIEK Maandag namiddag ten een ure had eene buitengewone Raadsvergadering plaats. Na opening der vergadering werd besloten de lezing van de notulen der vorige vergadering te doen plaats heb ben in de volgende vergadering. De Heer J. Winkler, nieuw benoemd raadslid, werd, na aflegging van de beide eeden, door den Voorzitter als Raadslid geïnstalleerd en met zijne be noeming geluk gewenscht. Door den Voorzitter werd medege deeld, dat van het Bestuur der Sociëteit Trou moet blijcken een verzoek is in gekomen om verlenging van den termijn van erfpacht en zulks tegen minder prijs dan f 500 een voorstel om aan den luitenant adjudant J. W. van Alphen eene grati ficatie aan te bieden van 200.ter erkenning van zijne diensten bij de lei ding der oefeningen van het Schutte- rijkader. De in de volgende vergadering be noemde Wethouder, de Heer Mr. Th. de Haan Hugenholtz zal in 't bijzonder belast zijn met de afdeeling Burgerlijke stand en Bevolking. De Heer Mr. A. J. van Slooten zal fungeeren als tijdelijk Secretaris. Na mededeeling van een en ander ging op voorstel van den Voorzitter de openbare vergadering over in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare verga dering wordt het volgende voorstel van B. en W. in behandeling genomen. De Raad, gehoord de mededeeling van B. en W. dat de onderhandelingen om voor den bouw eener sluis te Spaarndam van 100 M. lengte, 12y3 M. breedte en 6 M. diepte eene Rijksbijdrage te ver krijgen van 105000 gulden, zonder gun stig gevolg gebleven zijn; besluit in te trekken de Raadsbesluiten van 22 Maart 1892 No. 6 en 26 Juli 1893 No. 29 en; voor den bouw eener sluis te Spaarn dam van 100 M. lengte, 12 M. breedte en 5 M. diepte eene som beschikbaar te stellen van ƒ165000, mits daarin door het Rijk worde bijgedragen voor een derde in de kosten, dus uiterlijk tot een bedrag van 55000. De Heer Sneltjes deelt niet de ver wachtingen van hen, die in de toekomst Haarlem eene fabrieks- en havenstad zienis tegen het voorstel. De Heer Stolp deelt ook die verwachting niet, doch is vóór, met het oog op de sche pen, komende van het Merwedekanaal. Na eenige besprekingen wordt het voorstel daarop zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, wordende de heer Sneltjes geacht tegen gestemd te hebben. Hierna werd de vergadering gesloten. Tierste Kamer. In de Donderdag ge houden zitting heeft de Min. van Buitenl. Zaken medegedeeld, dat de Sultan van Marokko ingewilligd heeft de door Ne derland gestelde eischen ter zake van de Anna, namelijk schriftelijke betuiging van leedwezen, bestraffing en vervolging van de zeeroovers, en toekenning van schadevergoeding aan de weduwe van den Kapitein en den Stuurman. Voor de betaling is een termijn van 4 maan den gesteld. Aangenomen werd het voorstel-Pijnappel tot wijziging derfal- jiessementswet, na korte toelichting door den heer Pijnappel; voorts het ontwerp tot uitbreiding der Haagsche rechtbank, en met 21 tegen 17 stemmen het ontwerp tot instelling van een derde Kantongerecht te Rotterdam. Na bestrij ding door den heer Sassen werd het ontwerp tot verdeeling der memorie goederen van Montfoort aangenomen met 28 tegen 9 stemmen. Aangenomen werd ook het ontwerp tot pensionneering van tijdelijke bureel-ambtenaren of ambtenaren bij den algemeenen dienst van den Rijks-waterstaat; verder de ontwerpen tot wijziging der wet op de Rijkspostspaarbank, en goedkeuring van de Veiligheidswet. Daarna was aan de orde het ontwerp tot wijziging van de Arbeidswet. De heer Breebaart wees er op, dat er verschil scheen te bestaan over de vraag, of Koöperatieve Kaasfa- brieken vallen onder de wet of daar buiten. Hij hoopte, dat de Reg. eene wijziging zal voorstellen om toe te staan, dat in de kaasfabrieken vrouwen des Zondags mogen werken. De heer Fokker drong aan op spoedige uitbreiding van het inspektie-personeel, en de heer Al- barda van Ekenstein wees er op, dat de Komm. voor de Verzoekschriften nog geen rapport heeft uitgebracht over het ingekomen adres omtrent Zondagsarbeid van vrouwen in kaas- fabrieken. Vrijdag was eerst aan de orde het voorstel-de Savornin Lohman tot wijzi ging van art. 54 bis der Schoolwet. De heer Alberda van Ekenstein bestreed het voorstel als niet onschuldig, en nadeelig voor het onderwijs in het al gemeen, daar het Rijk daardoor zou komen tot subsidieering van scholen met onvoldoend personeel. Uit een oogpunt ten opzichte van het bizonder onderwijs achtte hij het nadeelig, omdat daardoor verplaatsing van onderwijzers van de eene school naar de andere in de hand wordt gewerkt, en de prikkel van goede bizondere anderwijzers zal verdwijnen. Eindelijk was Sprekers bezwaar, dat een wettelijke regel nu zal worden vervangen door ministerieele willekeur. Ook de heer van Lier bestreed het voorstel als niet onschuldig, leidende tot willekeur, zonder behoorlijke grens. De heer Wert heim was vóór het ontwerp. Hij zag daarin geen stap tot een nieuwen weg, maar een arriere van de wet van 1889. Hij was echter angstig geworden door het rumoer in het land en het Unie rapport. Hij vroeg, of de voorsteller in het ontwerp zich voorstelde een voor portaal van nieuwe wijzigingen, dan wel een saldo van verrekening van 1889. In het laatste geval wil Spreker mede gaan, in het eerste weigert hij. De heer de Savornin Lohman verdedigde het ontwerp als een billijkheidsmaatregel, zonder schade voor bizonder onderwijs. Hij achtte willekeur ondenkbaar. Hij verzekerde, dat hij de beginselen van 1889 wilde handhaven, en dat hij daar om juist wijziging voorstelde. De wet van 1889 kon, bij goede uitvoering, een zegen worden voor het geheele volk. De heer Wertheim nam akte van deze verklaring en zou vóór stemmen. Het voorstelde Savornin Lohman werd aan genomen met 15 tegen 8 stemmen. De Voorzitter wenschte den heer Lohman geluk met deze uitslag. Nadat het debat over wijziging der Arbeidswet was voortgezet, en de Min. van Waterstaat geantwoord had op de vraag betreffende de dispensatie van Zondagsrust voor vrouwen in kooperatieve kaasfabrieken, dat de aandacht der Reg. op de zaak bleef gevestigd, werd het ontwerp zonder diskussie aangenomen. Evenzoo het ont werp tot spoorwegaanleg van Tarik naar Soerabaia en Kalimas. Aangenomen werd ook het ontwerp tot Invoering van rechtstreeks bestuur op Lombok, nadat de Min. van Kol. tegenover den heer Schimmelpenninck v. d. Oye toe lating van opium voor vreemde Ooster lingen op Lombok had verdedigd. Het ontwerp tot uitvoering van art. 191 der Grondwet werd aangenomen. De Kamer is daarna uiteengegaan. Prins Bismarck lijdt weer meer dan gewoonlijk aan aangezichtspijn. Hem was aangeraden ter genezing voor eenigen tijd naar Egypte te gaan. De oude heer zal dien raad niet opvolgen. Hij moet geantwoord hebben zoo in den geest van „liever hier begraven dan daar leven." In den loop der tijden zijn door de geleerden allerhande proeven genomen, tot genezing van kanker. Steeds mis lukten ze en uit dien hoofde verklaarde de leek de ziekte ongeneeslijk. De geleerden echter gaven het niet op en als resultaat wordt thans medegedeeld, dat twee Duitsche geneeskundigen een serum hebben gevonden, dat bij de lij ders behoort ingespoten na operatie. De operatie schijnt dus alsnog noo- dig om de aangetaste deelen te ver wijderen, maar toch schijnt men op den goeden weg te zijn. Uit Duitschland wordt medegedeeld, dat de koning van Italië ernstig ziek is. Daar de mededeeling onder voorbehoud geschiedde, kon er nog niet te veel waarde aan gehecht worden. Nadere berichten spreken de mededeeling tegen. Het verbod der stierengevechten wekt in het zuiden van Frankrijk ontevreden heid. De bladen zijn van meening, dat die schouwspelen behooren te blijven, tenzij men ook bij de wet het duiven- schieten verbiedde, dat in de omstreken van Parijs zoo veelvuldig plaats heeft. Bovendien, zegt men, vereischt het stierenbevechten persoonlijken moed, terwijl de duivenschieter alleen maar een vaste hand en een juist oog be hoeft, kan hij tevens de grootste laf aard zijn. Eigenaardig is, dat bij de beschou wingen omtrent het bevechten van stie ren, uit het oog verloren wordt, dat de wet ze niet wil en men zich hieraan dient te onderwerpen. Als men nagaat, dat tegenwoordig aan de Duitsche spoorwegen drie honderd drie en veertig duizend personen werk zaam zijn en men weet dat dit betee- kent op elke honderd veertig inwoners één spoorwegbeambte of arbeider, dan vraagt men zich, wat die eene op de 140 zou moeten verrichten als er geen sporen waren. Australië zendt tegenwoordig levende ossen naar Engeland ter markt en, niettegenstaande de hooge transportkos ten, nog met tamelijke winst. Te Londen werden voor een half jaar eieren ingevoerd uit Rusland, doch ze waren van hun schaal ontdaan en als zoodanig verpakt in tinnen bussen, her- metiesch gesloten en voorzien van een kraan, ten einde naar gelang van ge- gebruik af te tappen. Vooral de beschuit en pasteibakkers gebruiken ze met succes. Tot voor zeer onlangs betrok Londen het meerendeel der eieren uit Italië. Ook daar heeft men het met de Russi sche manier van verpakking beproefd, maar tot heden is het nog niet ge lukt. Inmiddels ondergaat door een en ander de Italiaansche eierhandel eene geduchten knak. De Spanjaarden hebben op Cuba een gevoeligen nederlaag geleden. Het korte bericht dienaangaande is thans door een meer uitgebreid gevolgd. Eene af deeling van het Spaansche leger, be staande uit infanterie, en kavalerie stuitte op twee duizend Cubaansche soldaten. De Spanjaarden sloten toen een carré en sloegen in den beginne de aanvallen met gunstig gevolg af. Toen de Spaansche generaal San; tocides den aftocht der zijnen dooreen uitval trachtte te dekken, sneuvelde hij, waarna maarschalk Campoz zelf den teruchtocht leidde. Het getal gesneuvel den en gekwetsten moet aanzienlijk zijn. In September wil de Spaansche regeering opnieuw dertig duizend man schappen naar Cuba zenden. Intusschen denke men niet te gering over Cuba het is twee en een half maal zoo groot als Nederland. De bevolking beloopt ongeveer anderhalf millioen. Het hoofd der opstandelingen Gomez heeft aan de inboorlingen verboden aan de Spaansche troepen levensmiddelen te verschaffen op straffe van vernieling van hunne eigendommen. De Spaansche troepen moeten zeer ziekte, aan gele, koorts lijden. Te Brux in Bohemen zijn Zaterdag ochtend dertien huizen ingestort. Men schrijft dit toe aan ondergraving van de bodem. Het stadje is gebouwd op een terrein, rijk aan steenkolen. Tot de

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1