ingestorte huizen behoort ook een hotêl, het grootste gebouw der gemeente. De dood van Stamboeloff zou voor vorst Ferdinand nog wel eensonaange name gevolgen kunnen hebben. De reeds bestaande stemming aan de Europeesche hoven wordt er niet gunstiger op en het zou wel kunnen zijn, dat hij zich om deze reden aansluit bjj Rusland, dat er echter nog niet toe is overgegaan hem te erkennen. En al deed Rusland dit, dan zouden hierin ook nog de overige regeeringen moeten gehoord worden. Reeds nu gaan geruchten, dat Ferdi nand afstand wil doen van de regeering ten behoeve van zijn zoon Boris, dan zou tot diens meerderjarigheid een regentschap benoemd worden. De vorst begint dus in te zien, dat hij onmogelijk geworden is, óf er bestaat eene sterke partij die deze meening is toegedaan. De czaar heeft inmiddels de Bulgaarsche deputatie hartelijk ontvangen. Hij ver klaarde het Bulgaarsche volk weer onder zijne hoede te nemen. Van vorst Ferdi nand werd geen woord gerept, wat geen goed teeken is. Het is echter bij de begrafenisplech tigheid van den vermoorden Stamboeloff tot ernstige ongeregeldheden gekomen, waartoe in niet geringe mate bijdroeg, dat het biljet, behelzende de aankondi ging van Stamboeloffs overlijden, over- plakt was met een ander, bevattende zijn zondenregister. Uit verschillende plaatsen waren de putaties tegenwoordig, een dezer, uit Varna, deed den eed den moord te zul len wreken. Op de plek waar de aanslag had plaats gehad riep de Heer Petkoff, die erbij tegenwoordig was geweest „Hier op deze plaats viel de beste der patriotten, de man, die zooveel voor Bulgarije heeft gedaan, door de dolken van gehuurde moordenaars," dit werd gevolgd door tegenspraak, welke eene paniek veroorzaakte, waarbij velen onder den voet geraakten. De politie herstelde de orde en de stoet kon voorttrekken. Het kerkhof moest echter door sol daten bezet worden, teneinde het neer laten der lijkkist in de groeve mogelijk te maken. De talrijke volksmenigte, welke bij het kerkhof bijeen was, maakte groot rumoer door te schreeuwen en te fluiten. De politie dreef de menigte uiteen. Buiten het kerkhof werd door het volk eene beteoging gehouden ter verheerlijking van den moord op Stam boeloffs gepleegd. Op verlangen van Vorst Ferdinand heeft in de Russische kerk te ICarlsbad op den dag der begrafenis een plechtige lijkdienst plaats gehad, ter eere van Stamboeloffs nagedachtenis. Vorst Ferdi nand woonde met alle heeren van zijn gevolg dezen lijkdienst bij. De Spaansche regeering schijnt niet gerust over hetgeen de Duitsche regee ring tegenover Marokko in het schild voert. Daarvoor bestaat echter geen grond want naar men weet, gelijk het Ber liner Tageblatt uit goede bron kon verzeke ren, heeft de Sultan zich reeds in begin sel bereid verklaard, om Duitschlands eisch tot schadeloosstelling aan de be trekkingen van den vermoorden Duit- scher Roekstroh in te willigen. Ernstige moeilijkheden tusschen Duitschland en Marokko zijn dus niet meer te verwach ten,'hoewel Spanje nog immer het zaakje niet van de beste zijde ziet. Niemand gelooft, dat Duitschland zou willen anexeeren en Duitschland zelf ook niet. Nu de gestelde eischen van Nederland door Marokko zijn ingewilligd, was er sprake van dat de beide Nederlandsche schepen, aldaar gestationeerd, zouden terug keeren. Het schijnt echter zoo goed als zeker te zijn dat zij zullen blijven tot de schade is vergoed en de bedrijvers van den aanval gestraft zijn. In den Italiaanschen Senaat is een voorstel behandeld ten einde den 20en September (den dag, waarop Italië's eenheid werd bevestigd) tot een natio- nalen feestdag te maken. Het voorstel werd door den Heer Crispi toegelicht en deed uitkomen, dat het doel geenszins is, een wetsvoorstel in te dienen met eene vijandige strek king tegen de clericalen. De regeering verzet zich wel is waar tegen het con cordaat, maar verlangt toch geen strijd. De overeenkomst tusschen den Paus en de Italiaansche regering is steeds nauw gezet ten uitvoer gebracht. De Paus heeft derhalve geen reden tot klagen en heeft zich dan ook nooit beklaagd. „De Paus zeide Crispi is in Italië vrijer dan hij in Oostenrijk of Frankrijk zou wezen. Dank zij deze vrij heid zal ook de vrede tusschen den Staat en de Kerk wel tot stand komen. De Paus echter blijft den eisch handhaven, dat zijn wereld gezag zal hersteld worden. Derhalve zou eene verwerping van het aanhangige voorstel als eene zwakheid worden beschouwd." Het wetsontwerp, om den 20en Sep tember tot een nationalen feestdag te maken, werd ten slotte aangenomen. Spanje begint het meer en meer ernst te worden met Cuba de regeering wil er ten spoedigste zes batterijen artil lerie heen zenden. Ten vervolge op de opgave omtrent den loop der bevolking des Rijks in 1894, wordt hieronder het bevolkingscijfer van iedere provincie en van het Rijk op 1 Januari 1895 opgegeven. Provinciën Mannen. Vrouwen. Totaal. N.-Brabant 264922 263796 528718 Gelderland 270907 263830 534787 Z.-Holland 502291 539574 1041865 N -Holland 438862 467274 906136 Zeeland 102467 104761 207228 Utrecht 116314 119064 235378 Friesland 168421 179344 337765 Overijsel 157970 152329 310299 Groningen 141059 144721 285780 Drente 73098 66050 139148 Limburg 136095 132497 268590 De bevol king v./h. geheele rijk bedroegdus op I Janu ari 1895.. 2372406 2423240 4795646 Tegen den directeur van de wereld tentoonstelling is proces-verbaal opge maakt op grond van art. 429 sub 2 Wet boek van Strafrecht, waarbij strafbaar wordt gesteld het oplaten van lucht ballons, waaraan brandende stoffen zijn bevestigd, hetgeen bij het laatste vuur werk op de tentoonstelling tot driemaal toe geschiedde. Te Maarseveen was bij de jongste verkiezing één stembriefje abusief van onwaarde verklaard, doch dit biljet bleek van invloed te zijn op de stemming. De kiezers zullen dus andermaal moeten opgeroepen worden. HAARLEM 23 Juli 1895. Onze Haarlemsche Mannen Zang verenigingen »Zang en Vriendschap" en „Zanggenot'' hebben Zondag met buitengewoon succès deelgenomen aan den internationalen wedstrijd te Luik. Aan de eerste Vereeniging mocht het gelukken in hare afdeeling den eersten prijs (verg. zilv. med en 300 gl.) te behalen en bovendien den eereprijs (een fraai kunstvoorwerp) te verwerven. De laatste onderscheiding werd haar met 24 stemmen van de 27 Juryleden toegekendde prijs mocht met alge- meene stemmen (9) worden verworven. Inderdaad eene schoone overwinning voor den heer W. Robert en zijne wakkere zangers. Zanggenot zong in de derde afdeeling en keert met den tweeden prijs (zilv. med. en 100 gl.) uit den strijd terug. Belangrijk en bemoedigend tevens ib deze uitslag voor Zanggenot met het oog op de teleurstellingen, welke het in de laatste jaren bij concoursen heeft moeten ondervinden. De heer H. Pielage, die nog maar kort de leiding van de Vereeniging in handen heeft, mag met rechtmatigen trotsch op deze overwin ning terug zien. Zijne leiding zal on getwijfeld wij spraken reeds vroeger deze meening uit aan den verderen bloei van Zanggenot ten goede komen. Met belangstelling werd door velen, wien de ontwikkeling van den mannen- gang in onze stad niet onverschillig is, de uitslag te gemoet gezien. Om van hunne sympathie voor de overwinnende Vereenigingen blijk te geven, hebben een zevental ingezetenen de h.h. Fr. Lieftinck, mr. W. Jager Gerlings, F. Smit Kleine, Jac. Leijh, J. H. Koolhoven. Dr. J. Nieuwenhuizen Kruseman en A. v. d. Voort Az, zich tot eene commis sie vereenigd ten einde de terugkeerende zangers een feestelijken intocht te be reiden. Deze is bepaald op Woensdag avond en zal in hoofdzaak bestaan uit de ontvangst aan het station, een op tocht met muziek enz. door de stad en eene reünie in de sociëteit Vereeniging. Het Bestuur der sociëteit biedt daarbij den h.h. zangers een concert aan. Nog wordt medegedeeld, dat de Heer J. Daudeij, Firma Keyzer, het eventueel benoodigde groen en bloemen beschik baar stelt. De uitslag van het Nat. Scherm- concours, gehouden op 20 en 21 Juli 1895, uitgeschreven door de Scherm ver eeniging Uitspanning door Inspanning, Willem van Oranje te Hoorn, is voor zoover dit Haarlem betreft als volgt: K. van Donselaar, 2e prijs degen. D. Teekens, 2e prijs sabel. F. A. Boeree, le prijs in den wedstrijd in het schoon- schermen, allen van „Voor Vaderland j en Koning". Schermvereeniging der d.d. Schutterij alhier 3e prijs Corpswedstrijd degen, waarvoor uitkwamen de heeren Paulen, Hamilton en Faber. De Sergeant Instructeur behaalde bovendien den 3en prijs sabel en den 2en prijs geweer. Op alle wapens werd getrokken vol gens de Fransche methode. Ten behoeve van de verzamelingen der Rijksacademie van Beeldende Kun sten te Amsterdam zijn door mevrouw Wed. G. Postma geboren Verburg alhier, ten geschenke aangeboden negen kopieën in olieverf op kleine schaal, door wijlen haren echtgenoot in buitenlandsche musea vervaardigd. Deze werken van den kunstschilder Gerrit Postma, ge boren 30 Mei 1819 te Ameland en over leden te Haarlem 13 October 1894, zijn in eene gezamelijke omlijsting van 172 bij 125 c. M. gevat. Aan de schenkster is de dank der Regeering betuigd. De heer A. J. Bronkhorst Jr., de bekende duivenliefhebber enduivenken- ner, legt er zich.sedert eenige jaren op toe, postduiven heen en weer te laten vliegen. Hij doet dat met veel succès. Dagelijks vliegen thans een achttal duiven van het tentoonstellingsterrein te Am sterdam, het een of ander bericht met zich voerende, naar Haarlem, om nadat zij gevoederd zijn de terugreis te aan vaarden. Zondagmorgen hadden wij ge legenheid de aankomst en het vertrek der duiven te volgen. Een vijftal snelvliegers, omstreeks één uur op Oud-Holland vrij gelaten, arriveerden ondanks regen en wind, ruim kwart over eenen en vertrokken na het gebruik van voedsel en het verwisselen der dépêches terstond weder naar Am sterdam. De heer Bronkhorst bezit van deze hoogst interessante africhting het ge heim; anderen beproeven het reeds eenigen tijd vruchteloos. Naar wij ver namen, zal weldra de vinding in eene uitvoerige circulaire in al hare bijzonder heden besproken worden en de aandacht van de departementen van oorlog, zoo wel in ons land als in het buitenland, op deze zaak worden gevestigd. Aan een der perceelen van het Nassauplein alhier bemerkte men door het openstaan van een vroeger gesloten dakraam, dat er inbraak had plaats gehad. De bewoonster bevindt zich sedert eenigen tijd in het buitenland en had voor haar vertrek hare kostbaarheden in veiligheid doen brengen, waardoor de buit niet groot kan zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat de diefstal reeds eenige dagen geleden moet hebben plaats gehad, en men zich door het lossnijden van een ruit in het ach terhuis toegang had verschaft. Binnen de woning bleek alles nage snuffeld en overhoop gehaald. De dieven hadden zich mede te goed gedaan aan eenige flesschen wijn. Vernield is er niet veel, aangezien in alle sloten de sleutels staken. De dieven schijnt men nog niet op't spoor te zijn. De tentoonstelling van Textiele kunst op het Paviljoen alhier trekt zeer de aandacht, bijzonder van de dames. De verzameling, bevattende de merk waardige overblijfsels van hetgeen zoo wel op kerkelijk als wereldlijk gebied is voorgebracht ten opzichte van vrouwe lijk handwerken en handweefwerk, als mede het nieuwe kunstnaaldwerk eischt zeker de aandacht van allen, die in deze zaken belang stellen. De afdeeling handwerk-kant is bijzon der fraai. Proeven van kant en borduur werk van verschillende herkomst geven een zeer duidelijk overzicht wat door kunst en onuitputbaar geduld in deze wordt voortgebracht. Zeer wordt de aandacht getrokken door de schoone en merkwaardige go belins, bijzonder die, welke door ons gemeentebestuur voor deze tentoonstel ling zijn afgestaan. De tentoonstelling van het werk der leerlingen van de School voor Kunstnij verheid verzuime men mede niet te bezoeken. Van het methodisch onderwijs aan de Inrichting verkrijgt men een goed denkbeeld het is zeker merkwaardig in verband hiermede de toenemende kunstvaardigheid der leerlingen op te merken. Door de plaatsing in een beneden- voorlokaal zou men er toe kunnen de afdeeling graveer- en houtsnijkunst over het hoofd te zien. Wij wijzen er op, omdat ook deze afdeeling veel goeds bevat. De Afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Christelijken Geheelont- houdersbond, heeft tegen Maandag 12 Augustus, laatsten kermismaandag, een boottocht georganiseerd. Bewijzen van deelneming zijn bij den boekhandelaar J. Quist Bzn, Kleine Houtstraat, verkrijgbaar a 75 ets. Natuurlijk verbinden de deelnemers zich, gedurende den tocht zich te ont houden van alcoholische dranken. Markt van 22 Juli 1895 Boter. Aangev. 434, verk. 134 KG. L. pr. f 0.90, H. pr. ƒ1.00, p. KG. Biggen. Aangev. 93, verk. 93 st. L. pr. f 2 50 H. pr. 4.p. st. Schrammen. Aangev. 59, verk. 59 st. L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ9.p. st. Aardappelen. Aangev. 472 verk. 310 H.L, L. pr. ƒ2.H. pr. 3.75. p. H.L. Appelen. Aangev 1 H. L. verk. 1 H.L. L. pr. 15. Peeren. Aangev. 17H.L. verk. 17 H.L. L. pr. 7.H. pr. 8. p. H. L. De eerste Peren zijn alhier ter markt gebracht door Gebr. Busé alhier en de eerste handappelen door Gebr. Plantjè. GRAAN- EN ZAAD MARKT. Marktbericht van 22 Juli 1895. Witte tarwe 5 50. Karwijzaad 14.ƒ13.75. per 50 K. G. Buiten-societeit „TROU MOET BLYCKEN". CONCERT, op Dinsdag 23 Juli, des avonds ten 8 uur, te geven door het Stairauziek van het 3c Reg. Inf., (in Garnizoen te Bergen op Zoom.) Directeur de heer N. B. BOUWMAN. PROGRAMMA- I. Marche populaireStrauss. 1Vorspiel zur Oper Die Folkun- gerKretschmer. 3. Vie d'ArtisteStrauss 4. Rhapsodie Hongroise (No. 2)..Liszt. 5Zwei Satze der unvollendeten SinfonieSchubert. a. Allegro moderato, b Andante con moto 6Slavischer TanzDvosrak. 7- a. Intermezzo uit «Paljas". .Leoncavallo, b. Intermezzo uit „Cavalleria Rusticana"Mascagni 8. Groote Fantaisie uit „Le9 Hu- guenots" opera van Meyer beerRosekrans. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 25 Juli 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasia et FugaJ. S. Bach. 2. AdagioHaijdn-Ritter. 3. Sonate in Gia-mollJ.Rheinberger. (le uitvoering.) a. Allegro moderato. b. Skandinavisch. 4. a. Aria.- Jerusalem uit't Orato rium Paulas"Mendelssohn. b. AbendliedR. Schumann. 5(Finale) MUZIEKUITVOERING in den Hout op Vrijdag 26 Juli,'s avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Souvenir de Spa. MarscheReuland. 2. Ouverture Peter SchmollWeber. 3. Amorspheile PolkaFarbach. 4. Selection The Grand Mogul..Audran. 5. Ouverture Les Dragons de Vi- larsMaillard. 6. Dream of the ocean, Waltz...Gungl. 7. Die HeinzelmanchenEilenberg. 8. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra ErnaniVerdi.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2