HAARLEMSCH Wereldkroniek Eerste Blad. No. 65. Zeventiende Jaargang. 144. van ZATERDAG 17 Augustus 1895. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet ■p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? IXo. SO EBOHIEE. 1 Uitqavc van 6E ERVEN LÖOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,2b. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stub, Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Concert aan het Brongebouw. Het staalbad Haarlem is met de con certen, welke als bijzondere mogen worden aangemerkt en waartoe onge twijfeld eene uitvoering van de Konink lijke Militaire Kapel van het Regiment Grenadiers en Jagers behoort, niet on gelukkig. Dinsdagavond was het weder, ondanks dreigende wolken, van dien aard, dat een verblijf in de open lucht, in het fraaie park of onder de beschut tende veranda's geen bezwaar kon op leveren. Bijzonder talrijk was de opkomst der abonnée's met hunne dames. Die opkomst, waarin trouwens het Brongebouw zich bij de meeste concerten mag verheugen, bewijst, meenen wij, dat dit onderdeel der omvangrijke stichting in eene behoef te voorziet en voor onze schoone stad, in den korten tijd van zijn bestaan, reeds is geworden een eenig mooie en aan trekkelijke plaats voor samenkomst en ontspanning. De Kapel van den heer Van der Linden, welke zich dezen zomer zoo zeer de sympathie van ons publiek heeft weten te verwerven, vond in een keurig pro gramma gelegenheid zich opnieuw van hare beste zijde te doen kennen. Zonder onderscheid werden de ver schillende voordrachten met onverdeelde belangstelling gevolgd. Van de minder bekende nommers mochten vooral het frisch geschreven werk van Hofmann Ei/der aus Norden en Chabrier's geestige Espana, beide door den heer Van der Linden met talent voor zijn orkest bewerkt, de aandacht trekken. Het overige deel des program ma's sloot zich bij het bekende aan, wat het genot van het aanhooren in veie opzichten verhoogde. Hoe volmaakt door ensemble en klank- ontwikkeling, hoe belangrijk tevens door weloverwogen muzikale behandeling mocht de uitvoering heeten van Gounod Wagner Rossini en Bizet; de laatste in het beste wat hg heeft nage laten, zijn Carmen. Men voelde zich gedwongen beurte lings zijne bewondering te schenken aan de eenheid en zeldzame correctheid waardoor de vertolking uitblonk, aan de hoogte waartoe de techniek in dit orkest is opgevoerd, aan het grootsche klank volume waardoor het in staat is over weldigende effecten ïn het leven te roe pen. Welke bedenkingen er ook kunnen aangevoerd worden tegen de samenstel ling van harmonie-orkesten, in verband met de uitvoering van sinfonische toon werken, de Koninklijke Kapel heeft bij het concert van Dinsdagavond opnieuw bewezen, dat muziekuitvoeringen in dezen vorm, bij eene oordeelkundige samenstelling van het programma, heel veel muzikaal genot kunnen verschaffen en derhalve aanspraak hebben op waar deering. Aan bewijzen van ingenomenheid ontbrak het den heer Van der Linden geenszins. Zijne welwillendheid, het pro gramma aan te vullen met het schoone Wilhelmuslied, werd ook hier, even als bij het laatste concert in de sociëteit „Vereeniging" op hoogen prijs gesteld. Zonder eenig voorbehoud kan worden medegedeeld, dat de uitvoering in haar geheel èn voor het Brongebouw èn voor den heer Van der Linden met zijne uitnemend geoefende executanten een groot succès is geweest. Een volgend seizoen hopen wij de Kon. Kapel ook hier meermalen te mogen aantreffen. B. Ter vergadering van den Raad waren Woensdag aanwezig zestien leden, later klom dit getal tot achttiende zitting werd gepresideerd door den Wethouder den Heer M. O. de Kanter, terwijl het secretariaat werd waargenomen door den Heer Mr. A. J. van Slooten. De notulen van de beide voorgaande verga deringen werden thans gelezen en goed gekeurd en toen volgden de mededee lingen, waarvan wij aanteekenden Een schrijven, ingekomen van ver schillende bewoners van den Raam- singel, klagende over den stank van het water. De Voorzitter deelde mede dat het gebrek reeds door spuiing is opgeheven. Machtiging wordt gevraagd tot 31 Augustus de tol aan de Leidsche Vaart voorloopig te regelen. Deze machtiging wordt verleend. De Heeren Stolp, Bijvoet en Roog worden benoemd tot leden der Commis sie van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw aankomende Raadsleden. Ter wijl deze Commissie haar werk verricht te, werd de vergadering geschorst. Bij monde van den Heer Bjjvoet werd gerapporteerd, waarna de Raad besloot tot toelating der Heeren boven bedoeld. Aan den Gemeenteraad werd ter vaststelling aangeboden de rekeningen verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente over 1894. De Commissie van financien adviseerde tot goedkeuring en vaststelling als volgt: Totaal der inkomsten f 1.278.187.53. Totaal der uitgaven 1.177 984.48' Voordeelig saldof 100.203.04s in welke zin besloten werd. Nog stelde de Raad vast een le sup- pletoire begrooting buitengewone ont vangsten en uitgaven, terwijl voorloopig werd vastgesteld de rekening en ver antwoording der dienstdoende Schutterij dienst 1894 tot een bedrag van f 4930.97s. De Heer Macaré vraagt eene ophel dering in verband met de brandweer, wenscht lange ladders en vestigt de aandacht van B. en W. op dit punt. De Voorzitter deelde mede, dat het punt de aandacht van het dagelijksch Bestuur reeds had bezig gehouden. De begrooting over 1896 van het St. Elizabeths Gasthuis, sluitende in ont vang en uitgaaf met een bedrag van f65.561.85, waaronder een subsidie uit de gemeentekas van f36.530.39, werd mede goedgekeurd. Die van het Burgerlijk Armbestuur over 1896 tot een bedrag 19.441 met inbegrip van een gemeentelijk sub sidie groot f 15.726, gaf mede tot geen bedenkingen aanleiding, evenmin als die der Stads Apotheek tot een bedrag van f 9810 waaronder een gemeente subsidie van f6410. In de vergadering van 4 Juni was op voorstel van den Heer Macaré in handen van de Commissie van Toezicht op het M. O. gesteld om advies, een voorstel B. en W. om het onderwijs in de gymnastiek aan de Meisjesschool voor M. O. te doen vervallen. Dit voorstel kwam heden opnieuw in behandeling. De Heer Lodewijks kan zich met het voorstel niet vereenigen, en wenscht alsnog pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van eene onderwijzeres in genoemd vak van die school. De Heer Macaré voert in deze ook nog het woord. Meent, dat het afschaffen van het leervak van ongunstig gevolg zal zijn op het getal leerlingen, wat ook het gevoelen dei- Commissie is. De heer Waller licht nader toe. Om te voldoen aan de wenschen der Commissie zou eene onderwijzeres uitsluitend voor die school moeten op geroepen worden. Bovendien bestaat er niet de grootste liefde voor dit leervak en voldoen de particuliere gelegenheden voldoende in de behoefte. De Heer Hugenhnltz is niet voor het voorstel B. en W., doch meent dat een onderwijzer behoort aangesteld te wor den. De Heer Macaré wil nog het advies van den Inspecteur van M. O. vragen en in geen geval afschaffen. Het voorstel van B. en W. komt nu in stemming en wordt aangenomen met vier stemmen tegen. De Heeren G. J. Yassen te Hazers- woude en J. Korevaar P. Az. te Zoe- li terwoude wenschen aan te leggen en te exploiteeren een tram met electrische bovengrondsche beweegkracht. Zij zal omvatten drie lijnen; één van de Am- sterdamsche poort naar het Kennemer- plein; één van de Groote Markt naar de Leidsche straatéén van het Pavil- loen naar den Zijlweg. B en W. stellen voor de gevraagde voorloopige concessie niet toe staan. Een der verschillende bedenkingen nordt genoemd; het is, dat dergelijk vervoer middel hun geheel ongeschikt voorkomt voor de vele nauwe straten. De Heer Beijnes wijst op het nader schrijven van de requestranten. Hij zou het jammer vinden als de zaak zóó werd afgeslagen, wil daarom het besluit wij zigen en wenscht nadere toelichtingen. De Heer Bijvoet gaat met het voorstel mee. De Voorzitter vindt, datB en W niet anders hadden kunnen doen, met het oog op de wijze van aanvraag. Na een paar opmerkingen van den Heer Macaré trekt de Heer Beijnes zijne motie in en wordt het voorstal B en W. goedgekeurd. Dit besluit srait dus nadere aanvra ge niet uit. De Haarlemsche Varkensslachtersver- eeniging wenscht wijziging in de uren waarop de waag zal geopend zijn en wel zoodanig, dat gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus de openstelling plaats heeft te zeven in plaats van te acht uur. Bij B en W. bestaan hiertegen geen bezwaren. Zij stellen daarom voor de instructie voor den waagmeester in dien zin te wijzigen en hem ƒ25. verhooging van loon toe te staan voor vermeerderde werkzaamheden. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. De Commissie van financien stelt den Raad voor te besluiten aan hoofden der Sociëteit Trou moet blijeken op nieuw voor den tijd van dertig jaar te verhuren een stuk grond in den Haarlemmerhout en zulks tegen 500 per jaar. De Raad besluit een nieuwe buur aan te gaan tegen de som van vijfhon derd gulden per jaar. Nog eene kleine schermutseling tus- schen den Voorzitter en den Heer Ma caré over een verschil omtrent de redactie. De Heer Leupen zou nog wenschen eene bepaling opgenomen te zien, be treffende den tijd waarbinnen het nieu we sociëteitsgebouw moet gereed zijn. Het contract vervalt alsnu voor het geval niet vóór 15 Augustus 1899 het nieuwe sociëteitsgebouw als zoodanig in gebruik is genomen. Aan Mejuffrouw M. Misset werd ver huurd een stuk gemeentegrond aan den Zijlweg, gelegen voor hare woning tegen betaling van 3,67 per jaar. Met het doel er een woonhuis op te bouwen wenscht de Heer P. Adriani van de gemeente te koopen voor ƒ915 den grond in het Frederikspark, be grensd ten zuiden door den tuin van het Pavilloen. B en W zijn met de Commissie voor den Hout van oordeel dat het niet wenschelijk is het verzoek in te willigen. De Raad vereenigde zich daarmede. Aan den Heer J. W. van Alphen, le luitenant adjudant der infanterie, belast met de opleiding van officieren en het kader der Schutterij, werd toegekend eene gratificatie van ƒ200. Tot tijdelijk Wethouder benoemde de Raad den Heer Mr. N. G. Cnoop Koop- mans, welke benoeming wordt aange nomen. Uit een tweetal, bestaande uit de Heeren Mr. W. Cnoop Koopmans en F. Smit Kleine benoemde de Raad tot lid der plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs den Heer Mr. W. Cnoop Koopmans; tot assisten ten voor het teekenonderwijs aan de Burgeravondschool de Heeren A. van der Spek en J. A. Traanberg, terwijl machtiging werd verleend om in de bestaande vacature, ontstaan door het overlijden van den assistent den Heer Jacobs te voorzien, alsmede om desnoo- dig nog een assistent aan te stellen tegen eene belooning van 4.50 per week bevorderde de onderwijzers derde klasse H. J. Garritsen en den Heer F. Hellinga, tot onderwijzers tweede klasse, den onderwijzer H. de Liefde der tweede klasse tot de eerste en den onderwijzer Tj. Bouma van derde klasse tot tweede; tot onderwijzer derde Klasse C. van der Werff. Ten slotte werd het gasverslag over de maand Juni aangenomen voor ken nisgeving. Met de gewone rondvraag vraagt de Heer Macaré of het wenschelijk en noo- dig is een onderzoek in te stellen naar

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1