Nieuwsberichten de onaangename geuren der stadswate- ren in den laatsten tijd. De Voorzitter wijst er op, dat dus danige gevallen in dezen tijd altijd voor komen. De Heer de Breuk licht toe wat van een en ander de oorzaak ishet vele water en de hierdoor ontstane op ruiming der riolen. De Heer Winkler wijst er op, dat de stank aan de Leidsche Vaart werkelijk dit jaar bijzonder erg was. De Heer de Breuk brengt in het midden dat de opruiming van vuil in de stadswateren geregeld plaats heeft en dat kroos niet wordt weggenomen. Hierin gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren. Toen de vergadering heropend was, deelde de Voorzitter mede, dat de zaak sluis te Spaarndam inmiddels is gewij zigd, zijnde de raming der kosten, vroe ger 165000, thans door een anderen deskundige gesteld op 180.000. Bij de mogelijkheid dat het Rijk nu ook het Vs der hoogere kosten zal willen bij dragen, besloot de Raad twee derden er van te betalen en zulks met alge- meene stemmen, op een na, die van den Heer Sneltjes. De vergadering werd vervolgens ge sloten. Voor de a s. manoeuvres worden in en op het fort aan de zuidzijde te Haarlemmermeer 50 schuilhoeken ge maakt waaronder 32 geblindeerde. In elk dier Schuilplaatsen kunnen 16 man schappen geborgen worden. De kazerne biedt plaats aan, voor ongeveer 100 manschappen. HAARLEM 16 Augustus 1895. Op het golvend terrein van onze schoone Hertenkamp werd Donderdag de Bloemententoonstelling geopend, uit geschreven door de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De Heer J. D. Onderwater, Voorzitter der afdeeling Haarlem van genoemde Maatschappij, sprak hierbij een kort woord, waarbij hij de genoodigden wel kom heette, bijzonder den Waar- nemenden Commissaris der Koningin in deze Provincie, den Heer P. B. J. Ferf en de vertegenwoordigers van het Gemeentebestuur, die door hunne tegen woordigheid blijk gaven van belangstel; ling. Dank bracht Spreker aan de leden der Jury, die hun moeielijk werk met zooveel nauwgezetheid hadden verricht en aan de Regelings-Commissie voor hare uitgebreide werkzaamheid. Spreker besloot met den wensch, dat allen voldaan de tentoonstelling moch ten verlaten en een goede gedachte met zich nemen van de Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde. Het is werkelijk een genot eens rustig in dit bloemenparadijs rond te dwalen en dan trekt in de eerste plaats de aan dacht de groote ronde tent. Hier zijn in niet te noemen aantal en in oneindige verscheidenheid tentoon gesteld de begonia's, plant, die, eenmaal in den hand van den kweeker, van eene fraaie bladplant is geworden een uit stekende bloemplant, een nieuw bewijs van hetgeen de kweekkunst vermag. Wat al kleuren, wat al vormenvan inzending tot inzending al meer ver scheidenheid, almeer schoonheid. En dan de rangschikking; schittert hier de hel roode met hare bloemenmassa, ginds steekt de frisch" gele heel glunder het hoofdje omhoog en doet liet zoo goed tusschen al de anders geplaatste bloe men. Arme jury, hoe vondt ge 't beste uit al dat schoone. De Gloxinia, mede een bewijs van de machtige kweekkunst, prijkt verder met haar eenvoudige bloemkelk in de ver schillende nuancen van de bijna witte tot het donkerste violet, de bijzonder mooie Pelargonium, stam- en struik Fuchsia, Canna enz. De beminnaren van Varens kunnen hier mede te gast. Wij wagen 't niet ze te noemen van de wijd gebladerde tot de ragfijne, die door elk tochtje be wogen worden. Fraaie Palmen en Dra- cenea's verrukken 't oog door haar eigen aardig schoon. In de kleine tenten zijn te bezichtigen afgesneden bloemen, los en in bouquet- ten, voorbeelden van goeden smaak en bindkunst; men kan zich er bijna niet jan losmaken. Ook hier had de jury pioeielijke vraagstukken op te lossen. Uit het uitvoerig procesverbaal van de bekroningen noteerden wij voor in gezetenen van Haarlem de volgende onderscheidingen- C. Blankensteyn, 1 gouden, 1 verg. zilveren, 1 zilveren, en 1 bronzen me daille benevens een certificaat le klasse. Ph. Deys, 2 verg. zilveren, 12 zilve ren, en 4 bronzen medailles. E. H. Krelage en Zoon, 3 zilveren, en 1 bronzen medaille, benevens een certificaat le en een dito 2e klasse. J. F. Bekker, 1 zilveren medaille en een certificaat 2e klasse. J. W. Daudey, 2 zilveren, 1 bronzen medaille, een certificaat le en een dito 2e klasse. W. J. van Cruyningen, een certificaat le klasse. C. G. van Tubergen, 2 verg. zilveren medailles. J. Ruysenaars, een zilveren medaille. In de Afdeeling afgeneden bloemen en bouquetterie was Haarlem mede flink voor den dag gekomen, wij no teerden in deze: C. A. Kok, 1 verg. zilveren, 4 zilve ren, 2 bronzen medailles. T. A. Heemskerk, 2 zilveren en 1 bronzen medaille. P. H. Teunis, 4 bronzen medailles. J. J. van Cruyningen, 1 zilveren medaille. J. Ruysenaars, 1 zilveren medaille. Deze middag werd met eenige plechtigheid geopend het Logement „Volksbelang" aan den Jansweg met daaraan verbonden Militair Tehuis. Zooals men weet heeft deze stichting haar aanzijn te danken aan eenige in vloedrijke ingezetenen op initatief van Ds. P. E. Barbas en in het algemeen aan de medewerking van velen. Heden te drie uur waren vele genoodigden bijeen om getuige van de opening te zijn. Onder dezen werden opgemerkt de Heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Generaal van Marle en eenige officieren van het garnizoen alhier. Ds. Barbas opende de bijeenkomst met eene toespraak: Spreker heette al de genoodigden hartelijk welkom en deed toen eenige mededeelingen omtrent de stichting; opgericht volgens den wensch van velen om den werkman een huis van bij eenkomst te verschaffen en er aan te verbinden een logement voor den burgerman, en tevens te zorgen voor de militairen, zijnde het gebleken dat in vele gevallen het eigen gewin op den voorgrond stand. Tot de uitvoering had onze Burgemeester een krachtigen stoot gegeven en tot het verkrijgen van het gebouw had kennelijk Gods zegen op de bemoeingen gerust. Verder is alles, niet zonder zorg en moeite, doch op beschamende wijze tot stand ge komen, waarvoor allen dank werd ge bracht en vooral aan het Damescomité, dat zich de zorgen voor meubeleering en inrichting tot taak hadden gesteld. Aan onze stadgenooten geven wij deze stichting over, zeide Spreker, laat zij eene plaats hebben in aller belangstelling. Niemand willen wij buiten sluiten. On derscheid maken we niet. De deuren staan open, de handen zijn gereed om te dienen. Vervolgens werd nog door Ds. C. Veen een kort woord gesproken tot opening van het Tehuis voor militairen en werd gelegenheid gegeven het ge bouw te bezichtigen. De voormaals deftige heerenhuizing die vroeger daar ter plaatse was, heeft uiterlijk geen verandering ondergaan, des te meer het inwendige. De twee ïuime voorzalen met uitzicht, op den Jansweg, die geheel gereserveerd worden voor militairen, zijn geheel naar de eischen des tijds ingericht; in die rechts van den ingang is een ruim buffet aangebracht, waar men zich zal kunnen voorzien van alle ververschingen, alco holhoudende dranken uitgezonderd. Dit buffet houdt aansluiting met de ruime, daarachter gelegen keuken, waarnaast de provisiekamer. De linkerzaal is meer bepaald tot het houden van lezingen. Achter deze is de zeer ruime leeszaal met boekenkasten, leestafels en stoelen. De zalen dragen nette gaskroontjes. Het geheel is in stemmige kleur geschilderd. De clossets zijn van het meest soliede systeem, allen voorzien van water. Be neden vindt men natuurlijk flinke berg plaatsen, kasten en provisiekamer, noo- dig voor dusdanige inrichting. Behalve door een ruime deur aan den Jansweg heeft het lokaal een toegang aan de Ij Parklaan. Langs de massieve eikenhouten bor destrap bereikt men de logeerkamers, over twee étages, veertien in getal, waar van vier meL twee bedden. Deze kamers hebben allen toegang op de gangen. De inrichting is eenvoudig, doch keurig netjes, een ijzeren ledikant, waschtafel, tafel en twee stoelen, aan den wand een kleine spiegel en een passend woord, op den vloer een bedde- kleedje, onder de tafel een mat en de logeerkamer is voltooid, als nog wordt opmerkzaam gemaakt, dat al de kamers van voldoende ventilatio zijn voorzien. Voor een logeerkamer eerste étage wordt betaald vijftig, voor de hooger gelegene veertig cents per nacht. Ontbijt wordt afzonderlijk, doch matig berekend. De meer dan 300 verschillende soorten van marmer, albast en andere voor bouwwerken geschikte gesteenten, die gedurende een paar maanden in Teylers museum zijn ten toon gesteld geweest, hebben nu plaats gemaakt voor een zeer fraaie verzameling fossile schelpen in 136 soorten, gevonden in de omstreken van Palermo in Italië, en wel uit het plioceen van Altavilla en het post-plioceen moyen van Ficarazzi en van Monte Pellegrino. Zij zijn uit gestald in de vitrine voor afwisselende tentoonstellingen bestemd, en zijn dage lijks op de gewone uren voor belang stellenden tc bezichtigen. De Heer A. Katee heeft op de Tentoonstelling te 't Hage den tweeden prijs behaald voor het beste hardloop schoeisel. De tentoonstelling van Textiele kunst, die op het Museum van Kunst nijverheid gehouden wordt, zal einde dezer maand gesloten worden, zij werd van af hare opening door 1852 personen bezoekt. In de gisteren gehouden vergade ring van het bestuur der Stuivers Spaar bank der Afdeeling Haarlem van den Volksbond deelde de Penningmeester, de Heer H. J. Bronkhorst, mede, dat dat in het eerste halfjaar van 1895 f 754 065 meer was ingebracht dan in hetzelfde tijdperk van 1894. Het uitbetaalde bedrag was ƒ954,995 hooger, hoewel het aantal posten 78 minder was. Het ingelegde kapitaal bedroeg op 1 Juli 1895 ƒ1757,34 meer dan op 1 Juli van het vorige jaar. Door J. C., bediende aan een ef fectenkantoor alhier, is de vorige week uit een aangeteekenden brief een bank biljet van duizend mark ontvreemd. Bovendien is door hem gedurende het tijdsverloop van één jaar nog ongeveer /1200 ten nadeele van zijn patroon ge stolen, waarvan gedurende de kermis dagen vijfhonderd is zoek gemaakt. De knaap, hij is eerst zestien jaar, bevindt zich in hechtenis. Een drietal personen gezeten in een tentwagen is gisterenavond aan een groot gevaar ontsnapt. Toen hei rijtuig zich op de spoorbaan bevond op den overweg bij de Pijlslaan zag de koetsier plotseling den spoorboom voor zich neerlaten. Het gelukte hem het paard er nog tijdig onder door te krijgen, doch met achterlating van de kap, die van liet rijtnig werd gescheurd. Twee der passagiers werden uit den wagen geslingerd, doch zijn met den schrik vrijgekomen. HURGEHLiJRit STAND. ONDERTROUWD. 12 Aug. Jhr. W. C. de Jonge en C. v. Vladeracker. It Aug. H. J. Bijster en M. M. Huijbers. J. v. Wijk en C. Jansen. W. v. d. Vaart en A. M. Lubbers. D. v. d. Jagi en M. E Sijpesüjn. J.Edel en A. Eslman. G. L. G. Remer en J. Steenken. N. Hoogerbeets en H. Weerts. G. Witlou en C. J. M. Meijs. J.v. d. Kroft en B. Ewolds. GETROUWD. li Aug. W. Bakker en C. Kleverlaan. J. Niemöller en H. Scheeper. K Kaan en E. C. v. Tiuteren. W. J.Traksel en J. C. Martin. E. Kolk en H. J. Winkel. J. M. v. Looij en G. H. Tuttel. H. C. van Houten en C. Wevers. 15 Aug. A. Meijburg en G. Lampe. GEBOORTEN. 8 Aug. G. Loerakker geb. Meinders d end. (tweeling). A. Traksel geb. Nijkerk z. A. Bijster geb. Poelihau z. C. M. ter Poorten geb. Hoogkamer z. R. L. M v. d. Vliet geb. Nienhaus d. A. Braakman geb. Voetberg z. M. Lensen geb. v. Luij- ken d. 9 Aug. Bakker geb. de Jong z. J. C. v. Zijl geb. v. d. Meij d. A. Hes-en geb. Klaver z. 19 Aug. C. v. d. Schaar geb. Schouten z. Z. Lohman geb. Mulder z. J. C. Kok geb. Hosz. J. K. Reijnen geb. Bakker d. A. J. Eabergeb. de Jong z. 11 Aug. P. M Dreijer geb. Breems z. - E. Radsma geb. Schrier d. M. L. V. Kimman geb. Weijtzz.A. Lijn- zaat geb Steenkist z. M II. Blokker geb. Verste-re d. J. de Graaff geb. Ditmar d. C. Groeneveld geb. Boeré z. A. C. v. d. Aart geb. v. d. Engh z. 12 Aug. J.C. v. d. Deijl geb. Postma d. B Booms geb. v. Wielink z. C. v. Notde geb. v Broek huizen z. G. Merks geb. Breek d. J. de Koning geb. Spekman z. A. E. Jansen geb Tijdgaat d. N. Booms geb. v. Eaassen z. G. Meijer geb. Leupen d. J. P. G- Duineveld geb. Speet z. D. C. E. Kruup geb. Dro.g d J. G. de Jong geb. Voete link z H. M. E. Handgraaf geb. Beaufort d. 13 Aug. E. Nijssen geb. Eigee d. H. Elasehwinkel geb. Houwer z. E. J.Voor- ting geb. Korsijens d. M. C. C. Slebos geb. Ter Horst d. S. C. Vergunst geb. Zaalberg d. 14 Aug. P. Majoor geb. de Vos z. M. Mienis geb. v. Rijn d. H. M. Geeven geb. Rooij z A. Silvis geb. Degenaars z. C. Kortekaas geb. Loos d. 15 Aug. H. v. Broekhuijsen geb. Roeffen z. H. lie ere n i geb. v. d. Meïj. z. OVERLEDEN. 7 Aug. G. J. Hissink 59 j. N. Kerksplein. M. Kas'ercum 1 m. z. L. Vlamingstraat. 8 Aug. E. J. Renshuijzen wed. Earens- bach 80 j. L. Heerenstraat. H. Korthals wed. v. d. Steen 55 j.Fr. Halsstraat 9 Aug. J. Mandenmaker 4 m. z. L. Veerstraat Mr. A. Rendorp 69 j. Hazepaterslsan. H. v. Vliet wed Waalewijn 71 j. Jansstraat. H. C. de Klerk 6 m. d. Brouwersvaart. W. v. Veen 54 j. Oranjestraat. 10 Aug. G. de Jong wed. Melchior 66 j. Zijlvest. T. Zwaan geb. Slot 42 jHondesteeg. 11 Aug. JAWReijnen 2 m. z. L. Margaretastraat. C. M. v. d. Reijden geb. Questro 23aj J. Ruijsdaalstraat. G. Smit geb. v. d. St dt 80 j. Mauritsitraat. H. Hogendoom 3m. d. Kinderhuissingel. 12 Aug. E. Kneepkens 6 m. d. Gasthuisstraat. W. H. ter Smitten 18 m. d. L. Lakenstraat. E. J. Vooren 2 j. d. Oranjestraat. J. v. Wees, 9 m.z. Tulpenstraat,. N. Mass geb. v. Dijkman Damsteeg. W. J. Jore 11 m. z. Veldlaan. 13 Aug. M. C. de Heer 6 j. z. Kerkhofstraat. VEEMARKT 14 Aug. 1895. AangevoerdPrijs 16 Koeien 150.190. 7 N. Kalveren 8.15.— 26 Schapen 15.24. 9 Paarden KAASMARKT van 14 Augustus 1895. Verkocht 63 stapels, uitmakende 8701. kazen, wegende 16165. KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 25,50. Buiten-societeit „TR0U MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 18 Aug. 1895, des avoads te 8 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMM A. 1. Garde Grenadiers MarschEilenberg. 2. Ouverture «Zauberflöte"Mozart. 8Indigo-Walzer ans der Operette -Tau- send und eine Nacht''Strauss. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra «Hamlet"Thomas. 5. Ouverture «Giralda"Adam. 6. Divertissement EspaguoleDesormes. a. Séquedille. b. Ilavanaise. c. Bolero de Cadix. d. Chachuca. e. Zapatéado. 7. Pilgerchor und lied au den Abend- stern ans "Tannhauser"Wagner. 8. Grande Fantaisie de l'opéra »La Juive''Halévy. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 18 Aug. des namid dags van 2J—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. F. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Victoriën MarschKappey. 2. Concert ouvertureBoito. 3. Du und Du. WalzerStrauss. 4Souvenir de Massenet, FantaisieGiraud. 5. O overture PatetiequeGevaert. 6. Plappermaulchen Salonstuck...Eilenberg. 7. Fantaisie don CarlosVerdi. ORGELBESPELING in de Groote- oi St.. Bavokerk alhier op Dinsdag 20 Aug. 1895, des namiddags van 1_2 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1Mendelssohn. a. Allegro moderato b. Adagio. 2. Choralvorspiel und FugeJoh.Brahms. 8KerkariaStradella. 4. ConcertH. Berens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2