EAABL SCH No. 66 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144: van WOENSDAG 21 Augustus 1895. N ieuwsbericMen. TELEPHO ONNtJMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING! met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS: Per drie maandenf— ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels I 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie», worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. In zake Bulgarije is men minder dan ooit op de hoogte. Terwijl van den eenen kant de berichten van dien aard wa ren, dat men voor den troon van vorst Ferdinand het ergste moest vreezen, blijkt nu dat dit het gevoelen is van de Rus sisch gezinde partij. De Stamboelolïpartij zou deze meening in het geheel niet zijn toegedaan, maar deze is anti- Russisch-gezind. Het is wel te bevroeden, dat deze het op den duur tegen Rus land zal moeten opgeven, doch eene verklaring van Rusland is in deze nog niet bekend. De openbare stemming in Bulgarije komt echter meer en meer aan de zijde der Russen. Eerst 14 Augustus, den verjaardag van zijne verkiezing tot Vorst van Bul garije, zou Ferdinand van Coburg zich weer te Sofia vertoonen. Dien tussehen- tijd sleet hij op slot Ebenthal, het ver blijf van zijn moeder, Prinses Clemen tine, die andermaal aanzienlijke geld sommen in de onderneming schijnt ge stoken te hebben, ditmaal door het bekostigen der vereischten voor een feestelijken intocht haars zoons. Een dag vroeger dan bepaald was heeft Vorst Ferdinand zijne plechtige intrede gedaan; De Metropoliet Klement en de leden van het corps diplomatique waren niet tegenwoordig. De burgemeester van Sofia hield de welkomstrede, welke door den vorst werd beantwoord. Ongeregeldheden zijn niet voorgekomen. De kansen van Vorst Ferdinand van Bulgarije staan nu nog al zoo slecht niet. Er wordt verzekerd, dat Oostenrijk hem wil erkennen, als Rusland in deze voorgaat en in het algemeen zou ook de Bulgaarsche regeering niet zoo ongene gen zijn met Rusland vrede te sluiten. Nu deze storm aan het bedaren is, begint men den Vorst weer aan te vallen over de geruchten, dat hij zijn zoon Boris tot den Griekschen godsdienst zou doen overgaan. Vrijdag had te Sofia de begrafenis plaats van den voorzitter van het comité tot bevordering van de belangen der Macedoniërs, Kitantcheff. Bij het graf hield een zijner vrienden eene redevoering, waarin hij o.a. zeide, dat Kitantcheff was gestorven, ten ge volge van de mishandelingen, welke hij had ondergaan in de gevangenis toen hij op StamboelofFs bevel in hechtenis was genomen. De verklaring was voldoende, om de gemoederen weer in beweging te bren gen. De talrijke volksmenigte, die de teraardebestelling bijwoonde, liep on middellijk naar Stamboeloffs graf, ver nielde de kransen, die daar nog lagen en werd eindelijk door de gendarmes uiteen gedreven. Men ziet hieruit, dat de gemoederen der bevolking nog steeds in gisting zijn, maar men kan er tevens uit opmaken, dat de Stamboeloff- partij niet hare aan hangers telt onder de volksklasse, zooals men het wel heeft willen doen voor komen. Een viervoudige moord is te Mansfield (Eng. grs. Nottingham) gepleegd. Een 33 jarig arbeider,Wright genaamd, heeft de vrouw bij wie hij woonde, de weduwe Reynolds, en drie kinderen vermoord. De man, die vermoedelijk krankzinnig is, kwam geheel naakt op het politie bureau zijn misdaad bekennen. Hij had na het plegen van den moord brand gesticht in het vertrek, en het scheelde weinig, of de oudste zoon der weduwe, die op een bovenkamer sliep, welke deur Wright van buiten met een touw had dichtgebonden, was door den rook ge stikt. Het lijk van de vrouw was af schuwelijk verminkt. Een geldboete van ruim een half milli- oen francs is door de Rechtbank van Ryssel opgelegd aan twee handelaren in koloniale waren, te Armentières, Linglin vader en zoon en hun helper Gilles, die jarenlang smokkelarijen pleegden. De oudste Linglin werd voorts tot 2 jaren en de jongste tot 18 maauden gevangenisstraf veroordeeld. Gilles, die voortvluchtig is, kreeg een vonnis van 6 maanden. De ondervinding, de geschiedenis, heeft geleerd, dat van twee oorlogvoerende mogendheden, de overwinnaar evengoed aan de verliezende hand is, als de over- wonneling. Dit verschijnsel doet zich ook voor in den Chineesch Japanschen oorlog. Japan heeft onteggnzeggelijk voórdeelen behaald, het heeft zijne wenschen ver kregen, den invloed op Korea en den eigendom van Formosa. Korea is echter Japan minder gezind dan China, waardoor men er toe zou komen te zeggen, dat er nog heel wat moet gebeuren, wil Korea een Japansch gewest wordt. Formosa is Japan toegewezen, maar ook hier laat China zich gelden, zij het ook, dat de tegenstand niet van China heet uit te gaan. China beeft aan den rand van een afgrond gestaanhet is van een onder gang gered door Rusland, dat op tamelijk billijke voorwaarden zich borg stelde voor een Chineesche leening waaruit de oorlogsschatting moet gekweten worden. Ruslands hartewensch, uitbreiding van zijn spoorwegnet in Siberië, moest China hiervoor inwilligen. Doch het zal waarschijnlijk te eeniger tijd blijken, dat Rusland nog meer spoor wegen, en hierdoor nog meer landver- gunningen van China behoeft. Natuurlijk zal China hiervoor iets ten bate van China moeten doen, maar wat? En welke belangen hierdoor dan alweer geschaad zullen worden, zal te bezien staan. Men heeft wel eens gezegd, dat iedere vrede den kiem van een oorlog in zich bevat. Onder het opschrift„Walgelijke toestanden" betreffende de vleeschleve- rantie in Nederland" deelt de General Anzeiger fiir Delicatessen-Handlungen een reeks leelijke beschuldigingen tegen de Nederlandsche vleesch- en worstleveran ciers mede, ontleend aan een artikel van den Directenr van het slachthuis te Barmen, in het „Zeitschrift fiir Fleisch unci Milch-Hygiene." „Het is in Nederland," zoo wordt daar gezegd, „iets zeer gewoons dat arbeiders stukken van gestorven runderen inplaats van hun loon ontvangen. Ook wordt zulk vleesch gezouten verkocht voor het ver bruik. „In de groote worstfabrieken van De venter, Wijhe en Olst moet zulk vleesch van gestorven, zelfs van opgegraven dieren verwerkt zijn geworden Vilders zijn niet zelden vleeschleveranciers van worstfabrikanten." Ais eqn gunstige uitzondering wordt Utrecht genoemd, „waar een doelmatig onderzoek van vleesch is ingevoerd." Wij deelen het mede, opdat het van bevoegde zijde kan worden weêrsproken, wat dan ook reeds heeft plaats gehad. De rijkste neger van Chicago is Louis Bates, wiens vermogen wordt geschat op f 1.200,000. Hij is een onbeschaafd man, gaat armoedig gekleed en leeft als een bedelaar. Bates werd als slaaf geboren. In 1861 kwam hij, op 36-jari- gen leeftijd, naar Chicago, als arbeider in een fabriek, en hij maakte er lang zamerhand fortuin, vooral door het be leggen van kapitaal in grondeigendom men. Men roemt de weldadigheid van den rijken neger. Geen arme wordt onbedeeld weggezonden aan zijn deur. Een noodlottig ongeluk is te New- York gebeurd. Daar is een nagenoeg voltooid huis voor handelskantoren bestemd ingestort. De werklieden hadden een groote hoeveelheid steenen opgestapeld op de bovenste verdieping; de vloer bezweek onder dat gewicht en het huis stortte in. Van de 8'2 werk lieden, die er bezig waren, vermist men 17. Die liggen, naar men vreest, onder het puin. Vrijdagmiddag is de Heer C. de Bokx, burgemeester der gemeente Zaamslag door drie personen aangevallen. Zij sneden hem bijna den hals af en wierpen hem daarna in een put. Hij is dientengevolge aan de bekomen ver wondingen overleden. Den lijder was het spreken verboden, doch hij heeft kun nen opschrijven, dat het feit gepleegd is door vier Vlamingen. Men bericht uit Keulen van het terrein der groote Duitsche wielerwedstrijden, dat de teamrace (d. w. z. landsgewijze wijdstrijd) werd gewonnen door Neder land (vertegenwoordigd door Scheltema Beduin, Eden, Rademaker en Witteveen), met 9 punten. België was tweede met 10, Engeland derde 11 punten. Daaren boven hadden Duitschland en Denemar ken ingeschreven. In den wedstrijd om het wereldkam pioenschap voor amateurs over de En- gelsche mijl kwamen 20 mededingers uit. Er werd gereden in zeven afdee- lingen. Tot de beslissings-race werden toegelaten Eden, de Noor Wilhelm Hennie, de Duitscher T. Schaaf en de Deen Petersen. Jaap Eden kwam als eerste aan en veroverde hiermee het wereldkampioenschap. Onder groot geju bel der talrijke Hollanders werd hij met een lauwerkrans omhangen en op de schouders rondgedragen. Kampioen der beroepsrijders op de Engelsche mijl werd Protin uit België, Banker uit Noord-Amerika was tweede, Huët uit België derde. Op de 100 KM. won de te Parijs wonende Engelschman Michaël. Zooals men zich zal herinneren is nog altijd de zoon van den Afghaan- schen emir de gast van Engeland, de reiskosten zouden komen voor Engelsche rekening. Nu willen de Engelschen hun gast weer naar huis doen vertrekken doch langs den kortsten weg. De jonge man wenscht echter eerst nog het vas teland van Europa te bezoeken, doch bij heeft hiervoor geen geld en de Engel schen wenschen het hem niet te geven. Dit is de reden, dat hij nog in Engeland blijft. Volgens een andere lezing zou de oorzaak van het telkens uitstellen van het vertrek gelegen zijn in eene liefdesgeschiedenis. De toestand der Chineesche troepen in het Noorden is niet rooskleurig. Dui zend soldaten moeten er per dag aan ziekten en gebrek sterven; de manda rijnen strijken het geld, bestemd voor soldij, eenvoudig in hun zak. Dat dit zoo kan, schrjjtt men toe aan gebrek aan tucht, zooals die trouwens in het geheele bestuur van het uitgebreide China ontbreekt. De gemeenteraad der Fransche stad Nancy heeft eene motie aangenomen, strekkende aan den Senaat te verzoeken een wetsvoorstel tot het houden van eene tentoonstelling te Parijs in 1900 niet aan te nemen en wel omdat die ten toonstelling schadelijk zal werken op den handel in de provinciën en Parijs, met zijn winkels en magazijnen, op zich zelf eene tentoonstelling vormt. Boven dien zou er door bevorderd worden vrijeinvoer van buitenlandsche goederen, wat zeer zeker niet de bedoeling zal zijn dei aanhangers van het protectie- stelsel. Den 2den December 1898 zal keizer Frans Jozef den dag herdenken, waarop hij vóór vijftig jaren de regeering over Oostenrijk-Hongarije aanvaardde. Vol gens het Wener Tageblatt zal de keizer dan het Prater, het fraaie park, tot dusver het eigendom der kroon, aan de stad Weenen afstaan. In de Staats-tabaksfabrieken in Frank rijk staat eene werkstaking voor de deur. De werklieden hebben hun ultimatum gesteld. Het Cubaansche comité te New-York moet weer druk in de weer zijn, met on ware berichten in de wereld te zenden ten opzichte van den toestand. Van daar, dat men niet veel beteekenis hecht aan de mededeeling, dat een trein met soldaten op weg naar Havanna, door dynamiet vernield is en waarbij sleohts weinigen het zouden ontkomen zijn. Inmiddels getroost Spanje zich groote opofferingen en het moet erkend worden dat de Spanjaarden zonder morren zich de veie, ook financieele moeielijkheden aan den oorlogstoestand verbonden, getroosten. In het Engelsche Lagerhuis had de vorige week een heftig tooneel plaats. De afgevaardigde Tanner was wegens het bezigen vau een ongepaste uitdruk king tot de orde geroepen. Op de uit- noodiging van den voorzitter om het gesprokene te herroepen, weigerde hij en toen werd besloten Tanner te schorsen Zich dientengevolge verwijderende, gaf hij nog eenige scheldwoorden ten beste, iets wat in het Lagerhuis, waar goede manieren steeds regel zijn, een hevig rumoer veroorzaakte. Dr. Tanner is voor een week van de ^rgaderingen uitge sloten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1