5* De Zwitsersche spoorwegmaatschap pijen hebben van hare arbeiders een verzoek ontvangen om het minimumloon te bepalen op vier francs per dag. Er wordt ook gevraagd eene lokaliteit waar het personeel in vrijen tijd kan vertoe ven en waar gelegenheid is zich te was- schen. Men wil te Londen de philologische bibliotheek van wijlen Prins Lucien Bonaparte aankoopen voor het Britsch Museum. De verzameling welke, 25,000 werken in de talen en taaieigens der wereld bevat, zou anders geveild worden en] verstrooid raken. De prijs, welke men er voor vraagt, is echter zeer hoog 40,000 Oudt-Holland werd Zondag bezocht door zeventien duizend bezoekers. Oud-Hollandts Nieustydinghe schrijft „Naer men al de werelt doet gelooven, sal onse Stadt dese weeck de hooghe eer te beurte vallen van eene blyde Inkomste van H. M. Koninghinne Wil- helmina ende H. M. de Koninghinne Begente der Nederlanden. En hoewel daer al noch geene officieele tydinghe gekoomen is, so heeft toch ons loffelyck Stads-Bestuur, op alles gevat, reeds maetregelen genomen so dat, so deze heughlycke tydingh waerheydt moght blycken, de goede orde by sulck hoogh besoek geen ooghenblick sal verlooren gaen. So blyft de Dortse Poorte, daer door HH. MM. sullen in koomen, gesloo- ten tot na afloop der Pleghtigheyd. Passen, van wat aert oock, zyn voor dien dagh van geen waerde, doch sul len afzonderlycke Oaerten met noodi- gingh ten Feest gesonden werden, oock aen maeckers van Nieumaeren. Oock sullen enckele Passen verkoght worden voor een gulden de pas; dogh sleghts so langh het Stadts Bestuur sulx goet vint te doen. De Stadt zal voor dese geleegentheydt verdeelt syn, in ses wycken en sal een yeghelyk sig niet anders moghen ophouden dan in de wyck, dewelcke op zijn Pas staet ver meit; so hy ergens anders wertaenge- troffen, sal hy terstont werden uyt ge- lydt. Óp een aen gegeeven tydt, dooi de Regeeringhe vast te stellen, wert ook de Nimmeegse Poorte gesloten. In geen gheval is het getolereert met de Suite van HH. MM. mee te loopen of oock maer van syn plaets te gaen. Be- woonders en kneghts sullen sig in hunne huyzen op houden, hun dagelijx werck doende. En hoopen wy, dat een yeder hem sal draghen als een goed ende ordelyck Poorter van Oud-Hollant betamelyck is." Men schrijft uit Beilen: De aanhoudende lage prijzen voor vette varkens is de oorzaak van eene zonderlinge handelwijze van den land bouwer A. Beugel te Wijster onder deze gemeente. Verleden herfst had hij reeds twee varkens, die toen wel al voor vet moch-ij ten doorgaan en die toen tegen den marktprijs van 17 cent per y» kilo meer dan 110 konden opbrengen. Doch B. was niet genegen tegen dien prijs te verkoopen en hield zijn varkens. Middelerwijl zijn de prijzen nog aan merkelijk gedaald en zijn deze sedert geruimen tijd stationair op 14 cent voor vette. Geen wonder dus, dat B. weiger achtig bleef de dieren van de hand te doen en daartoe ook thans nog niet te bewegen is. Een gevolg van deze stijfhoofdigheid is, dat de beide varkens nog steeds vol op de aardsche zaligheid genieten. Zij mogen thans met alle recht modder vet" worden genoemd en worden door opkoopers op meer dan 1500 halve kilo's zwaar geschat en het spek op 2 dM. dikte. Wanneer deze kolossen nog eens met den slager kennis zullen maken, is, als de prijzen niet beter worden, voor eerst nog niet te zeggen. Door een Botterdamschen inspecteur van politie is aldaar Dinsdagnacht ge arresteerd Gustave Bingen, lid van de firma Fratelli Bingen te Genua, welke firma daar dezer dagen faillieerde. Hij werd gevangen genomen, toen hij zich gereed maakte met het stoomschip Spaarndam naar Amerika te vluchten. In zijn bezit werd gevonden een bedrag van duizend mark en een fleschje met vergift, waarvan hij reeds eene hoeveel heid had ingenomen. Door spoedig toe gebrachte geneeskundige hulp hoopt men hem nog in het leven te behouden. Gedurende de laatste dagen had hij onder een valschen naam te Rotterdam vertoefd. Bij den schietwedstrijd gehouden ter gelegenheid van de jaarlij ksche alge- meene vergadering van den Ned. Bond van Oud-onderofficieren te 's Hertogen bosch, is in Afdeeling A, Korpswedstrijd op 190 M. met Rijksgeweren, de eerste prijs, groote zilveren medaille van Koningin Wilhelmina behaald door de Afdeeling Haarlem met 225 punten. Omtrent de moorden in China op Christenen gepleegd, geeft de schrijver van Chineesche karaktertrekken in de Nieuwe Rotterdamsche courant èenige lezenswaardige opmerkingen. Hij deelt mede dat elke godsdienst in China tieren kan, ook de Christelijke, mits de be lijders zich met hun eigen zaken be moeien, geen bekeerlingen tracht te maken. Hierdoor toch, zegt de schrijver, ontstaan er in het familieleven der Chineezen botsingen. Daarenboven ge draagt zich de zendeling niet altijd op gepaste wijze tegenover de denkwijzen en de tempels, en door deze dingen maakt de zendeling zich gehaat. Een christenmoord kondigt zich in den regel aan door geruchten b.v.b. dat de zendelingen een kind vermoord hebben, zelfs zijn er mandarijnen, die werkelijk gelooven, dat zij de oogen van kinderen noodig hebben voor hunne medicijnen. Zulke geruchten worden dan door hooggeplaatste Chineezen aange moedigd, een algemeene moord heeft dus altijd plaats met medeweten van de regeering. De zendelingen zouden er echter in de eerste plaats de schuld van dragen. Te Utrecht wenscht men de inkomste van den honderdduizendsten inwoner dier gemeente plechtig te gedenken. Naar alle waarschijnlijkheid zal het echter nog ongeveer vijf jaar duren eer het zoover is. Te Groningen is reeds aan werkloon bij den brand in het geperste stroo ƒ600 uitbetaald, welke som wel tot ƒ2000 zal stijgen voordat het gebluscht is. Door de politie is thans een tweede persoon, zekere M gearresteerd op den eerst gearresteerden K. Veninga, rusten zware vermoedens, omdat hij in het bezit gevonden werd van een zak, waarin gaten waren gebrand. Voor het machtig wor den van de 2 was hij het eerst bij de brandschel. Tevens wordt hij verdacht van het ontvreemden van cognac uit het pakhuis van de firma Catz, gelegen naast het afgebrande perceel. Een knaapje van elf jaar stond dezer dagen te Utrecht te recht tegelijk met zijn vier en zeventigjarige grootmoeder, de eerste wegens het stelen bij zijn oom, bij wien hij inwoonde, van een bankbiljet van driehonderd gulden. De jongen verklaarde het misdrijf gepleegd te hebben, om geld te krijgen voor het paardenspel. Toen had hij dat biljet ge geven aan zijne grootmoeder, die hem nu de dertig centen gat voor het paar denspel, maar de driehonderd gulden voor zich zelve behield, boewei zij ver klaarde te gelooven, dat haar kleinzoon het biljet had gevonden. Na de jongste Raadsvergadering te Haarlemmermeer is door een der Raads leden protest aangeteekend tegen de toelating van het nieuw gekozen lid J. v. Zijverden, op grond nog een persoon van dien naam in de gemeente woonachtig is. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben evenwel beslist tot toelating van den heer J. v. Zijverden. HAARLEM '20 Augustus 1895. Met deelnemende belangstelling zullen velen hier ter stede het bericht vernemen van het overlijden van den toonkunstenaar Ernest Appy, welke voor ongeveer een jaar het land verliet om met zijn gezin te Kansas-City in Amerika metterwoon te vestigen. De heer Appy werd den 15 Oct. 1834 te 's Hage, waar zijn vader als altist verbonden was aan de kapel van Z.M. Willem I, geboren. Nadat zijne ouders zich in 1840 te Amsterdam gevestigd hadden, kreeg hij aldaar in 1848 het eerst op de piano onderricht van Richard Hol; een jaar later begon hij onder leiding van Montigny zijne studiën op de violoncel die daarna onder Mendes werden voortgezet. Als solocellist liet hij zich na volbrachte studie in de voor naamste plaatsen van Europa, vooral in Engeland en Schotland hooren om later deel uit te maken van de beroemd ste orkesten in Londen en New-York. Van 18641883 was de heer Appy werkzaam aan de muziekschool der Maatschappij tot bevordering van Toon kunst, zoowel te Amsterdam als te Haarlem, 'n welke betrekkingen hij zich de achting en genegenheid zijner leer lingen wist te verwerven. Na 1883 stichtte de heer Appy eene eigen muziekschool, onder den naam „Akademie voor Muziek" welke zich in een groot getal leerlingen mocht ver heugen. Als kunstenaar nam hij vele jaren deel aan de kamermuziek séances van den heer Schlegel, toen deze nog in de concertzaal van het hotel Funckler ge geven werden. Zondag a.s. wordt op de militaire schietbanen in de duinen te Overveen den 2e Onderlinge plaatselijke schiet wedstrijd gehouden tusschen de navol gende Vereenigingen Willem III, Voor vaderland en Koning, Generaal v. Merlen, Detachement onderofficieren v/h. 3e bat. 4e Reg, Infanterie, Volontairs der Militaire School, Detachement onderoffi cieren der Kavalerie, en Detachement onderofficieren der d.d. Schutterij. Uitslag voor zoover dit Haarlem betreft van den nationalen en Interna tionalen Schermwedstrijd gehouden op 17 18 en 19 Augustus op de terreinen der Wereldtentoonstelling te Amsterdam uitgeschreven door de Scherm vereeniging de Vrije Wapenbroeders aldaar. Natoniaal Degen. Ie prijs J. Martin van Sparta, 2e prijs C. v. d. Eijnde van Exelcior, 3e prijs Kerbert van Thor. Internatoniaal Degen 3e prijs J] Martin van Sparta. Internatoniaal Sabel. 4e prijs K. van Donselaar voor Vaderland en Koning. Internationaal Geweer 2e prijs Bouw meester van Voor Vaderland en Koning, i 4e prijs F. A. Boeree van idem. Colonne wedstrijd Lange Stok 3e prijs Concordia. Colonne Geweer 3e prijs Schutterij Haarlem. Corpswedstrijd De gen 2e prijs Thor. Idem Geweer 2e prijs Voor Vaderland en Koning. Jongelingen, die'in 1876 zijn ge boren en zich nog niet voor de nationale militie hebben doen inschrijven, kunnen dit alsnog ten RaadRuize laten doen. Op 31 Augustus e. k. 's namiddags 4 uur, wordt het inschrrjvings register voor goed gesloten. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VE RS CS Al FING. Van 1 Nov. tot 20 Aug. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 13 voor los werkman. 3 voor kleedermaker. 2 voor baker. 60 voor werkvrouw. 6 voor waschvrouw. 9 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 6 voor grondwerker. 22 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 17 voor loopknecht. 7 voor oppasser. 8 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 4 voor schrijlwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 2 voor lichtwerk 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot bet Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (-uitgezonderd des Zondags van 's middags 11 tot I ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene halsdas. Eenige parapluies. Een wielband. Een beursje met geld. Een doosje met pruimen. Een armband. Een kinderschoentje. Een ceintuur. Een vlag met stok. Een gedeelte van een gouden broche. Eene doek. Een boek. Een pakje linnengoed. Een luchtdrukker van een velocipèdefluit. Een koffertje met kleedingstukken. Eene lantaarn. I Een hond. Eenige oorbellen. Een onderstukje van een oorbel. Twee groentenmanden. Een handschoen. Eene haak. Een kussentje. Een rijwielsleutel. Een horloge. Eenige broches. Eene dameskraag. Een doekspeld. Een kerkboek. Een stuk hout waaraan sleutels. Een ring met sleutels. Eenige sleutels. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de tweede helft van Juli 1895, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieves. R. Sis, v. d. Bijl, J. Hoekstra, Wed. Gras, Wed. Kilian, C. Poch (2 stuks), allen Amsterdam; v. Eerde, Bokstel; D. Schiller, DelftC A. Post, Bijlle, M. Steijger, allen 's Gravenhage; Jales, Mok, Haarlem; A. ten Brink, A. de Graaff, Hoorn; L. Bosboom, Leiden; W. J Tennissen, Nijmegen. Briefkaarten. v. Bevenvoorde, A. J. Reijuders, Amsterdam; Lammekolske, Groningen; Wed. Beekhuis-Seelig? Buitenlandsche Brieven. J. van Hauja Brussel; F. Sonntag, Wabern; E. Labiffe, Parijs; Wed. J. de Jager-Disselhof, Johannesburg; C. F. Fleumer, Pretoria. Markt van 19 Augustus 1895. Boter. Aangev. 144, verk. 144 KG. L. pr. f 1.20, H. pr. ƒ1.30, p. KG. Biggen. Aangev. 87, verk. 73 st. L. pr. 4.H. pr. 5.50, p. st. Schram?nen. Aangev. 59, verk. 59 st. L. pr. ƒ10.H. pr. ƒ11.p. st. Aardappelen. Aangev. 313 verk. 164 H.L, L. pr. ƒ2.— H. pr. ƒ3.—. p. H.L. Appelen. Aangev 194 H. L. verk. 194 H.L. L. pr. 3.H. pr. 5. Peren. Aangev. 197 H.L. verk. 209 H.L. L. pr. 2.H. pr. f 4.p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 19 Aug. 1895. Witte tarwe 6.10. Capucijners f 8. Karwijzaad f 13. per 50 K. G. MUZIEKUITVOERING in den Hout op Woensdag 21 Aug.,'s avonds ten 8 uur, door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. W. P. KRIENS. PROGRAMMA. I. Kaiser Manöver Marsch..Scheppaug. 2. Ouverture La NeigeAuber. 3. Laura Walzer ausdem Operette «der Bettelstudent"Millöcker. 4. Souvenir de Meyerbeer, Grande FantaisieWieprecht. 5Ouverture les Dragons de Vil]ars..Maillart. 6. Scène HongroiseMassenet. 7. Le Reveille du LionKomtsky. SGrande Fantaisie sur des motifs de l'opéra La FavoriteDonizetti. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Auguste9 1895, des namiddags van 2 —3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FugaJoh. Brahms. 2. Concern (oj>. 4 No 2)G. F. Handel. 3. AndantinoVolckmar. 4. Athalia MarschMendelssohn. 5. Aria: die Ehre GottesBeethovn. Sociëteit „VEREENIGING," CONCERT te geven door het Utrecht9ch Ste delijk Orkest, Directeur: WOUTER HUTSCHEN- RUYTER, op Vrijdag 23 Augustus 1895, 's avonds 7ya uur' PROGRAMMA. 1. HuldigungsmarschR. Wagner. 2. Ouverture van de opera «Eu- ryanthe"C. M. v. Weber. 3Entr'acte (les Toréadores) uit de opera «Carmen''G. Bizet. 4Suite uit het Ballet «Sylvia"L. Délibes. a. Prélude; les Chasseresses. b. Valse lente. c. Pizzicati. d. Cortege de Bacchus. 5. Ouverture van de opera «Lo hengrin"......R. Wagner. 6. Balletmuziek uit de opera «Paris und Helena"Chr. v. Cluck. 7. a. Rondo alia Turcaj b. Intermezzo (Pas des Fleurs). L. Délibes. uit „Naila" 8. Ouverture Leonore No. III..L.v.Beethoven.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2