o. 31 Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 67. Uitgave van J)E ERVEN LOOSJESGedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. H A X% JLj JÜI JÖK& O V JUL met AMSTEBDAM. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Prijs io cents- Nieuwsberichten. T-. - TELEPHOONNÜMMER TOT A A "F 1É^ TyST Cf T3f TELEPHON1SCHE VERBINDING ADVERTENTIEBLAD ABONNEMENTSPRIJS: van ZATERDAG 24 Augustus 1825. VERSCHIJNT Per drie maandenf— ,25. 2VERSCHIJNT: franco p. post ,40. Prgs per Advertentie van 1—5regels f 0.25, eikeregel Dinsdag- en Vrijdagavond. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Advertentim wordm aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags Jen 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Tengevolge van den oorlog moet de toestand der geldmiddelen in Japan niet gunstig zijn; pas in November kan hierin verbetering komen, daar dan de eerste termijn der Chineesche oorlogs schatting vervalt. Hoe groot de oorlogsonkosten zijn voor Japan weet men nog niet goed. Voor- loopig schat men die op honderd vijf en twintig millioen yen. De onkosten berekende men per dag te zijn geweest drie honderd vijftig duizend yen, waarbij natuurlijk nog de overige uitgaven moe ten gerekend worden. Dit blijkt in- tusschen reeds, dat het overwinnende Japan geen zijde gesponnen, althans geen geldelijke voordeelen heeft behaald ongerekend nu nog de moeielijkheden waarin het gekomen is met Corea en Formosa. Te Schaerbeek bij Brussel is Zaterdag een riool ingestort, twee werklieden verloren er het leven bij. De heer Waquant, de broeder van de voorzitter der Luxemburgsche Kamer is in zijn woning te Esch vermoord. De heer Wacquant, een grijsaard van 73 jaren, leidde een afgezonderd leven en bewoonde alleen een huis in de na bijheid van Esch. Uitsluitend om zijn middagmaal in het hotel Klop te ge bruiken, verliet hij zijn huis. Zaterdag middag verscheen de heer Wacquant niet aan zijn gewone tafel. De hotel houder maakte zich ongerust en begaf zich naar zijn woning. Daar vond hij den grijsaard met verbrijzelde hersenpan in den gang liggen. Hij had zijn para- pluie nog in de hand. Bijkbaar was hij dus aangevallen, terwijl hij op het punt stond uit te gaan. De moord is blijkbaar gepleegd met het doel om den heer Wacquant, een vermogend man, te berooven. Ten min ste alle voorwerpen van eenige waarde waren verdwenen. Van de moordenaars is nog geen spoor ontdekt. In de hoofd stad heeft het groote opschudding te weeg gebracht, daar de familie Wac quant in het groot-hertogdom algemeen bekend is. Dezer dagen zijn te Brussel, in bijzijn van vele deskundigen, waaronder ge delegeerden van den oppersten gezond heidsraad in België, met den gouverneur van Brabant aan het hoofd, uitnemend geslaagde proeven genomen met de ver branding van het straat- en ander vuil en zulks door middel van een oven naar het stelsel De Vosse, ingenieur in België, vervaardigd voor de „Sociélé générale de traveaux sanitaires", geves tigd te 's Gravenhage. De overblijfselen der verbrande stoffen zijn uitstekend geschikt als hulpmest stof en tot bevordering der vruchtbaar heid van bouwgronden. In de volgende week zullen te Brussel weder proeven worden genomen in tegen woordigheid van vertegenwoordigers van verschillende landen. In Engeland heeft men tot vermaak van het publiek iets nieuws gevonden: een piramide-spoorweg. De passagier stijgt een groote hoogte op, neemt daar plaats in een spoorwegwaggon, die langs een spiraal naar beneden glijdt over een lengte van ongeveer een kwart mijl. Op den top der piramide en langs de spoorbaan worden wandelwegen aange legd; in de piramide treedt een café concert op. De grootste telescoop der wereld zal komen in het bezit van het op te richten observatorium der Chicago-universiteit. nabij het meer Geneva, Wisconsis, twaalf honderd voet boven de zee. Het objectief is 40 duim in diameter, de lengte is 64 voet Waarschijnlijk zal deze teles coop niet lang de grootste blijven, want de uiterste grens is nog niet bereikt. Zekere heer Gerald Brown, die voor ongeveer drie weken voor den raad van beheer der Bayley's Revard Mine, nabij Coolgardie, een expeditie mee maakte in de omstreken van den Mount Shenton, is, volgens een bericht uit Sydney, weer in Coolgardie terugge keerd, en bericht, dat hij op vrij groo- ten afstand ten Oosten van den Shen ton-berg een stam lichtkleurige inboor lingen heeft ontmoet. De heer Brown heeft van dien stam een knaap meegekregen, die gezond te Coolgardie is aangekomen. De huidkleur van dezen knaap is koperbruin, doch merkwaardiger is nog het feit, dat de knaap, in tegenstelling met de stupiede afstootende uitdrukking, welke den |j Australischen neger kenmerkt, innemen de en intelligente gelaatstrekken heett. Ongetwijfeld heeft men dus hier te doen met een voor misschien eeuwen plaats gehad hebbende vermenging van Euro peanen, waarschijnlijk Hollandsche zee lieden, met een stam Australische negers. In Zwitserland is het aantal zelfmoor den naar verhouding zeer groot. De geneeskundigen te Bern hebben nu na gemeen overleg een brief gezonden aan de dagblad-redactien, waarin zij dezen verzoeken, geen berichten van zelfmoor den in hare courant op te nemen, om dat het vaak gebleken is, dat zulke ge vallen in de bladen verhaald, anderen tot navolging opwekten. Eene broodzetting was door den socia- listischen gemeenteraad van Saint-Dénis ingevoerd, doch de vastgestelde prijzen waren van dien aard, dat er geen goed brood voor te leveren was, om welke reden de bakkers besloten, naast het zettingsbrood nog een ander, beter, doch ook duurder te bakken. Dit werd echter verboden door den maire. Vijftig bakkers weigerden zich hieraan te onderwerpen en het gevolg was, dat zij werden aangeklaagd. De vrederechter heeft hen in 't gelijk gesteld. In eene andere Fransche gemeente had de socialistische maire een conflict met de slagers. Ook deze werden door het gerecht vrijgesproken. Op last van de Congo-regeering is een Engelschman, Stokes genaamd, ter dood gebracht op grond, dat hij zich scRuldig maakte aan den handel in slaven. De Engelsche regeering is over deze terechtstelling zeer ontstemd en heeft te Brussel opheldering gevraagd waarom een Engelsch onderdaan werd gedood, zonder dat eerst van zijn misdrijf te Londen mededeeling was gedaan. De Congo-regeering beweert echter, dat haar beambten volkomen in hun recht waren, toen zij den Engelschman lieten doodschieten, nadat zijne medeplichtig heid aan den slavenhandel was gebleken. Zondag is te Berlijn zekere dokter Jalius Steindahl vermoord. De daad werd gepleegd door zijne vroegere beminde, Else Sanke, modiste, met hare moeder wonende in de Solmst'rasse,welke woning betaald werd door den dokter. Deze, bij de mindere bevolking zeer bemind, maakte eenigen tijd geleden kennis met eene voorname koopmansdochter, waar van een verloving het gevolg was. Dokter Julius Steindahl achtte zich nu verplicht, zijn vroegere beminde hiervan mededeeling te doen het gevolg daarvan was telkens wederkeerende heftige too- neelen, welke kort vóór de verloving tot een volmaakte breuk leidden. Reeds toen stak de modiste den dokter met een schaar; weinige dagen daarna werd dr. S. des avonds door verscheiden schelmen aangevallen en mishandeld. Hij deed hiervan evenwel geene me dedeeling aan de politie, omdat hij vermoedde, dat de aanval op aanstoken van het meisje was gebeurd. Zondag-voormiddag half elf verscheen in de woning van dr. S. een meisje, de 24-jarige Helene Damast, die den dokter verzocht een ernstigen zieke zijn hulp te verleenen. De dokter volgde on middellijk het meisje en trof in hare woning zijn gewezen beminde Else Sank, die deze list had te baat genomen om den dokter te spreken. Om geen getuige te wezen van hetgeen er tusschen de twee werd gesproken, ging Helene naar de keukeneensklaps hoorde zij drie schotenzij stormde de kamer binnen eu zag den dokter badende in zijn bloed dood op den vloer liggen, terwijl Else Sanke de vlucht nam. Deze werd kort daarna in hare woning in hechtenis genomen en volgde gewillig de politieberouw toonde zij niet. Zij verklaarde drie schoten op haar gewezen minnaar te hebben gelost en toen de revolver tegen zich zelf gekeerd te hebben, doch het wapen had gewei gerd. Dit bleek bij onderzoek de waar heid te zijn. Te Cureghem Anderlecht, bij Brussel, heeft de kerkelijke wijding van het vaandel eener Katholieke vereeniging, waarvan men een soort van vreugdebe- tooging over de clericale schoolwet had gemaakt, aanleiding gegeven tot onge regeldheden. Er is herhaaldelijk ge vochten tusschen de clericalen en de liberalen en socialisten; verscheidene menschen werden gewond door stokken of steenen, en verscheidene vaandels van vereenigingen, die aan den optocht deelnamen, werden verscheurd. De liberalen geven de clericalen de schuld en beweren, dat die door uit tartingen aanleiding tot de ongeregeld heden gaven, maar de clericalen ont kennen dit. De telephoon dringt nu ook door binnen de stille kloostermuren. De Con gregatie van bisschoppen, te Rome, heeft het aanbrengen van telephonen in kloos ters geoorloofd verklaard, onder voor waarde, dat het toestel alleen bij ernstige aangelegenheden gebruikt zou worden en dat er steeds twee kloosterlingen getuigen zullen zijn bq de telephonische gesprekken. Wegens de voortdurende sluiting van de Belgische grenzen voor het Neder- landsche vee, heerscht er thans groote gisting bjj de veehouders van het dis trict Herve en bij het grootste gedeelte der Belgische slagers. De eersten hebben zich vereenigd en zullen een verzoekschrift indienen bij de Kamer van Afgevaardigden, terwijl de laatsten voornemens zijn een groote protestmeeting te houden teneinde den vrijen invoer van Nederlandsch vee in België te verkrijgen. Thans wordt het vee in België ingevoerd uit de export- slachterijen te Eijsden en Maastricht, waaruit wekelijks waggonladingen ver zonden worden. De kosten hierop val lende, zijn voor vracht en rechten 25 centimes per kolo, terwijl die voor le vend vee slechts 3, 4 a 5 centimes bedragen. Misschien geven de Armenische gru welen nu, na veel onrust, ook nog aan leiding tot ernstige moeielijkheden. De drie mogendheden n.l. die een protest hadden ingezonden bij de Porte, hebben tot antwoord ontvangen, dat onmogelijk de controle óver vreemdelingen door haar aan tweeden konde overgedragen worden, als zijnde dit vernietigend voor de souvereiniteit van den Sultan en de onafhankelijkheid van den Staat. Nu de Porte in deze haar laatste woord schijnt gesproken te hebben, kunnen ook de mogendheden niet ge makkelijk terug treden en dan zal het te bezien staan of de kwestie langs di- plomatischen weg op te lossen is. In Korea gaat het niet bijzonder vlot met de invoering der door Japan geëischte hervormingen. Zelfs is de regeering tot de oude orde van zaken teruggekeerd. De Japansche gezant heeft een onderhoud met den koning gehad en uitdrukkelijk de invoering van het nieuwe régime be volen waarvan het gevolg was, dat eene proclomatie van den koning tot de ver schillende takken van bestuur gericht, waarin de verlangde hervormingen be sproken worden. Het paleis van vorst Ferdinand van Bulgarije wordt streng bewaakt, omdat er in den laatsten tijd dreigbrieven zijn ontvangen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1