wmam 4 Dinsdag is eene gedeeltelijke werk staking uitgebroken onder de zetters en drukkers te Milaan, voorloopig in de werkplaatsen van een der dagbladen. Er gaan geruchten, dat met het op treden van generaal Vetter als leger commandant de Atjeh-politiek in eene meer actieve dan tot heden zal overgaan en dat dit een der voorwaarden zou zijn geweest waarop hij zijne betrek king aanvaardde. Wat aan het gerucht schijn van waarheid geeft is, dat generaal Vetter, met het oog op zijne Atjeh-plannen con ferenties schijnt gehad te hebben met generaal Verspyck en generaal Van der Heyden. Vrijdag jl. was o. a. de nieuwe legercommandant den geheelen dag de gast van den commandant van het in validenhuis te Bronbeek, en met hem vooral moet hij zijne denkbeelden zeer breedvoerig hebben besproken. Het is niet te verwonderen dat bij de militaire overheden de begeerte steeds levendiger wordt om met Atjeh korte metten te maken en ons eindelijk, zij het dan ook misschien ten koste van nieuwe en zware offers, van dien kan ker at te helpen. En die begeerte niets is natuurlijker zal door het groot succes op Lombok nog wel wat zijn aangewakkerd. Een eenvoudige inrichting om vliegen te vangen, wordt op het platteland veel tegen de vliegenplaag aangewend. Zij komt hierop neer: Men vult een glas tot op de helft met water, waarin men een klein stukje zeep laat oplossen. Het glas wordt af gesloten met een snede brood ter dikte van twee centimeter, die aan den on derkant besmeerd is met honig, stroop of in het algemeen iets, dat naar den smaak der vliegen is. In het brood wordt een trechtervormige opening aan gebracht, welke de vliegen spoedig zullen gevonden hebben, om zich eens aan het lekkers te gaan vergasten. Dan zijn zij echter verloren, want na eenige oogen- blikken zullen zij in het water vallen, waarin zij het leven laten. Te Noordeloos was in het voorjaar door den landbouwer Eikelenboom een groote aardappel tusschen de andere gepoot en daaraan het dubbele der ge wone ruimte gegeven. Op verrassende wijze werd nu dezer dagen zijne nieuws gierigheid bevredigd, toen hij daarvan oogstte 2'23 groote en kleine aardappelen. HAARLEM 23 Augustus 1895. Donderdag had in den St. Bavo de onthulling plaats van een geschilderd kerkraam, geschonken door een belang stellende. Het is geplaatst in den west gevel der noordelijke zijbeuk en is ver vaardigd in het atelier ,,"t Prinsenhof van den Heer J. L. Schouten te Delft naar een ontw rp van den kunstschilder A. Le Comte, oudleeraar in de decora tieve bouwkunde aan de Polytechnische school daar ter stede. Het kunstwerk stelt voor Christus en de Boeteling. De statige Christusfi guur is gedrapeerd in blinkend wit en trekt door edele houding en fraaie uit drukking zeer de aandacht. De boeteling ligt half geknield, Het gelaat vertoont de uitdrukking van den wereldling, doch drukt het verlangen naar vrijma king voldoende uit. In de keuze der bij - motieven is de ontwerper zeer gelukkig geweest. De hoofdfiguren worden be grensd door een mooi geteekenden rand die oprijst uit de voorgrond, waarvan de zinnebeelden van dood en verschrikking de grondgedachte uitmaken. De opgaande beranding lost zich op in een tafereeltje bedoelende de overwinning, afgebeeld door drie allerliefste engelenkopjes. De bovenrand van het geheel heeft tot opschrift „Komt tot mij, die belast zijt, en ik zal u ruste geven." De uitvoering van het kunstwerk strekt zeer zeker het atelier van den Heer Schouten tot eer en bewijst van hooge technische beteekenis van genoem den kunstenaar. Men wete, dat het glasschilderen zeer ingewikkelde bewer kingen vereischt. De verschillende kleu ren en nuancen, het licht en bruin, worden door den glasschilder aange bracht op stukken glas in den vorm der hoofdpartijen, door inbranding der gewijzigde tinten, welk werk veel over leg vereischt, wordt dan het geheel ver kregen, dat na het voorloopig ineen zetten nog door herhaalde bijbewerking der overgangen tot een goed geheel moet uitgewerkt worden. Het schoone raam, dat zeer gunstig afsteekt bij een der geschilderde ramen in de zuidelijke gevel heeft een hoogte van zeven bij eene breedte van twee en zeventiende Meter. De algemeene verlichting van het raam is niet volkomen. Het dak van een daar tegen de kerk staande woning, is hieraan niet bevorderlijk. Misschien is het effect het schoonst als de zon bijna is onder gegaan of geen licht van dit dakje gereflecteerd wordt. Aaanstaanden Zaterdag geeft de Heer W. Robert een vocaal en instru mentaal concert met medewerking van mejuffrouw A. Blaauw, Alt, de Heeren W. Ezerman, orgel en W. Robert Jr., viool, benevens de Koninklijke Lieder tafel Zang en Vriendschap, de laatste onder leiding van den concertgever. Het programma bevat veel schoons, is geschikt om aan velerlei eischen te voldoen, en verdient zeer zeker de aandacht van alle kunstvrienden. De Tentoonstelling van Textiele kunst op het Museum van Kunstnijver heid alhier, werd onlangs aangevuld met een zeer eigenaardig product der Congoleesche Nijverheid, een kleedje uit kokosvezels vervaardigd, terwijl thans eveneens een fraaie collectie reproducties van Japansche uitgesneden bladen, ge diend hebbende voor het beschilderen van katoenen en Crêpe stoffen tentoon gesteld is. Dinsdag vervoegde zich aan een rij wielmagazijn in de Gierstraat een jong mensch om een rijwiel te huren. Hij gaf zijne woning op, en vertrok, nage oogd door den verhuurder, zonder echter terug te komen. Bij onderzoek bleek, dat hij aan het opgegeven adres niet bekend was. Bij de aangifte bleek, dat de eigenaar zelfs niet het signalement van den huurder kon opgeven, waardoor het voor de politie geen gemakkelijke zaak zal zijn, den dader te snapppen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen heeft sedert ee- nigen tijd een nieuw tafelwater in den handel gebracht, dat, bekend onder den naam Hollandia water, reeds tweemaal met goud is bekroond. Het water wordt geleverd door de Hollandiabron op eeniger. afstand ge legen van de Wilhelminabron. De bron levert per etmaal ongeveer veertig duizend liter water. Het is geheel vrij van organische stoffen, wordt me chanisch ontijzerd en onder ko'olzuur- druk in de flesschen gevoerd. Aan de maaltijden gebruikt, bevordert het Tafelwater der Hollandia-Bron de spijsverteering door zijn digestiefver- mogen, terwijl dit nationale product te vens, hetzij op zich zelf, hetzij met wij n of cognac, enz., vermengd, alle andere koolzuurhoudende minerale wateren uit het buitenland uitmuntend vervangt. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen den bierhuishouder H. wonende Brouwerstraat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Heden voormiddag ten ure is de 2'2jarige metselaar W. Neuteboom aan de Leidsche vaart achter de Boter- fabriek van een steiger gevallen, waarbij hij eene verwonding aan het achterhoofd heeft bekomen. Hij is per rijtuig naar zijne woning overgebracht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Kunt U me ook zeggen, of de Sproei wagen (we hebben er immers maar één?) in het ongereede is geraakt? Ik vraag dit, wijl dezen zomer, in het ge- heele stadskwartier achter de Leidsche Vaart, maar eenmaal van dien wagen is gebruik gemaakt, terwijl het daar dubbel noodig is, wijl de heeren van de stadsreiniging bij hun ommegang wel de vuilnis ophalen, dat de bewoners vóór hunne huizen neerzetten, maar in den regel bij ongeluk vergeten de straat zelve eens aan te vegen. Dat gebeurt daar in die „minne" buurt maar een paar keer per jaar. De regen moet het maar wegspoelen, voor zoover dit gaat in de eeuwig-verstopte goten, waarnaar ook nooit wordt omgezien, zoodat bij elke zware regenbui straat en trottoir gere geld vol water staan. En, wordt er al eens geveegd (wel niet in de buurt zelve, maar b. v. op de brug over de Leidsche Vaart naar de Leidsche Straat) dan gebeurt het zóó, dat, zooals ik on- jj langs 's middags te 4 uur te zien kreeg, het stof meterhoog opwaait, terwijl het water bij de hand is, maar ook dat kan wellicht den mannetjes niet geweten wordenhet water is er wel, maar de gieters ontbreken, evenals een voldoend aantal sproeiwagens. En toch zou een dagelijksche zuivering zoo noodig zijn, waar, met de heerschende Zuidelijke winden, tuinen en plaatsen en dus ook de straten, vol waaien met het roet der bij de fundeeringswerken voor de nieuwe kerk gebezigde stoommachines, 't Is in de Leidsche buurt ook al, wèl belasting betalen, maar voor de rest, ho maar! Dank voor de plaatsing. Uw abonne' O. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 2t Aug. K. J. H. Fibbe en C.F. van Luijken. - C. C Sonneborn en P. M. van ltanswijt. F. P. Pel en C. Hogendoorn. Th. F. Bloem en A. M. Beelen. W, A. Bodegraven en A. Orsel. - H. Ploeg en H. E. Kolk. Th. JG. Marsman en J. Keijzer 22 Aug. W.J. de Mik en M. W. Kort. M. C. Noback en J. C. Muller. F. J. van Seggelen en A. H. B. van Reijsen. GETROUWD. 21 Aug. Tb. P. Donkerlo en A van derVaart. M. J. J. Mooren en M. A. M. Hietbrink. Tb Jant.z en P. Cornet. B de Klerk en K. Piek. P. Antonis-e en C. C. van Looij. H. Burger en J. .1. Smit. P. Otte en M. Krou- wels. B. C. van Dijk en E. E. GofFm. J. P. Hogeboom en M. de Haan. J. L. Wil- lemse en W. C. de Leeuw. P. Creemera en M. H. A. B.Heijligers. 22 Aug. J.Barnhoorn en F. Daane. M. P. Korevaar en G S. van Vasseo. P. M. Schouten en C M.van Gelder. A. A. A. Hoogveld en E. Blesgraaf. GEBOORTEN. 15 Aug. M. C. van Norden geb. van Straalen d. G. J. E. Vroom geb. Kramer z. —16 Aug. M. A. J. Verzjjlbergk geb. Moolenaar d. 17 Aug. J. G. A. Kars geb. Handgraafz. E P. Rieu geb. van Leeuwen d. J. de Maaker geb. de Jager d. J. J. Brand geb. Gort z. C. Kors geb. van Roode z. M. P. Schimmel geb. van Aken d. 18 Aug. J. H Bottenburg geb. de Vette d. M. Ramaker geb. Smitz. G. Oostergo geb van der Vijver d. M. de Bruijn geb. Bosch z. 19 Aug. A. Willemse geb. Bos z. A. Vastenouw geb. Tierie z. J. J. Bouman geb. Hootsen z. 20 Aug. C. J. Cbris'iaans geb. Snelderweert z. G. Kaan geb. van Huizen z. '22 Aug. W. S. Jansen geb. Scbreiner z. M. O. van Wijk geb. Meijler z. OVERLEDEN. 11 Aug. A. C. van Maris 2 m.d.deClercqstr. 15 Aug. J. Meijer2m.z.Tulpenstraat. G. M. van der Erf 7 m. z. Brouwerstraat 16 Aug. M. H. Pies geb ten Bruggenkate 79 j. Kinderhuisfes'. J. J. Waning 18 j. Pavil joenslaan. 17 Aug. A. Heeres2 m. z. Raam- steeg. 18 Aug. J. G. van der Weijden 3d j. Magdalenastraal. M. J. Kedde '23 m. d. Z. Polderstraat. 19 Aug. J. H. Kamp 7 j. z. Jansstraat. 20 Aug. J F. A. M. Bolmers 29d.z. Leid chestraat 21 Aug. J. J. Habes 10 m. d Leidscbestraat. C. Corino 12 m.z. KI. Heiligland. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingIVEltKVFAtSUIIAÏ FING. Van 1 Nov. tot 22 Aug. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 13 voor los werkman. 3 voor kleedermaker. 2 voor baker. 61 voor werkvrouw. 7, voor waschvroaw. 9 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor noodhulp. 2 voor man gel werk. 6 voor grondwerker. 22 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 17 voor loopknecht. 7 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 4 voor schrijfwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 2 voor lichtwerk. 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenachen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, di© da gelijks (uitgezonderd des Zondags van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen. 2 zilveren theelepeltjes, een zil veren étui waarin een gouden bril en een zilveren kindervorkje, terug te be- komeD aan het bureau van den Hoofd opzichter der Gemeente Reiniging, Harmenjansweg. Eene muts. Eene doekspeld. Eenige portemonnaies met geld. Een kinderlaarsje. Een kinderschoen tje. Een luchtpomp met een rijwiel. Eene broche. Een horloge. Eene knop van een pomp. eene me daille. Een bottine. Eene kinder zak met een ledige portemonnaie. Eene litermaat. Twee hondjes. Een zakdoek. Een demi-saison. Een paar handschoenen. Een taschje met visitekaartjes. Een armbandje. Een manchetknoop. Eenige ringen met sleutels. Eenige sleutels. VEEMARKT 21 Aug. 1895. AangevoerdPrijs 17 Koeien 160.— ƒ205. 20 N. Kalveren 4 Schapen 30 Lammeren 9.— 14.- 18.— 22.— 11.14. GROOTE- of St. BAV0KERK. Vocaal en Instrumentaal CONCERT, op Zater dag den 24 Augustus 1895, des namiddags te 2 uur, te geven door den Heer W. ROBERT, met welwillende medewerking van Mejuffrouw A. BLAAUW, (Alt), Concertzangeres van's-Graven- hage, de Heeren W. EZERMAN (Orgel), W. ROBERT Jr. (Viool;, benevens de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap." PROGRAMMA. 1. Allegro Moderato uit de 16e SonateRheinberger. 2. Aria uit het Oratorium -Elias," (ZaDg)Mendelssohn Bartholdy. 3. a. Ecce quomondo J. Handel f 1591. monter^Qor b. Tenebrae facte i Un Qnf! SuntM.Haydn f1806. 4. Andaute uit het Vioolconcert. .Mendelssohn Bartholdy. 5. a. Pax vobiscum. j ...Schubert, b. WennderHerr r y ein Kreuze i J ...Radecke. schiekt 6. a. Aria op de G-suaari .Bach. b. Prélude uit -Le Dé- Viool. Saint.Saën9 luge J 7. a. Grab und Mond i K .Schnbert, b. Des Heeren Huis .Boers. 8. Aria uit de -Matthaus Passion" (Zang)Bach. (met begeleiiing van Viool en Orgel.) MUZIEKUITVOERING in den Hout op Zondag 25 Aug. des namid dags van 2J—4 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luite nant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Schiffsjnngen MarschMillocker. 2. Ouverture Romilda et Constance. Meijerbeer. 3. Juristen Bal Tiinze. Walzer..Strauss. 4 Grande Fantasie sur des motifs de l'opéra Samsom et Dalila.St. St. Saëns. 5. Ouverture le part du Diablo ..Auber. 6. Royal GavotteCzibalka. 7. Potpourri de F operette la Vie PariscienneOffenbach. Buiten-societeit „TR0U MOET BLYCKEN". MUZIEKUITVOERING op Zondag 25 Aug. 1895, des avoads te 8 uur door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant- Kapelmeester C. P. VV. KRIENS. PROGRAMMA 1. Priestermarsch aus -Athalia".. Mendelssohn. 2. Ouverture »Hau9 Heilnng".Marschner. 3. .Dream of tbe OceaD," waltz.Gung'l. 4. "Einzug der Götter im WalhalT' aus dem Musikdrama -das Rheingold"Wagner. (Voar Harmonie bewerkt door Kriens.) 5Grande Fantaisie sur des motif6 de l'opéra -l'Etoile du Nord"..Thomas. 6. Ouverture "Les Girondins"..Litolf. 7. Rapsodie mauresque de l'opéra •le Cid"..Massenet. 8. a. Rigodon de DardannsFanre. b. „Plappermaulchen," Salon- atück...Eilenberg. 9. Fantaise op thema's uit ltali- aansche opera'sWalhain. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- ot St. Bavokerk alhier op Dinsdag 27 Aug. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Sonate No. 1Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. 2. CavatineJ. Raff. 3. Variatiën op't Eogelsche Volks lied Rinck. 4. MondnachtSchumann. 5. Melodie. Rubinstein. I

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2