HAARLEMSCE Eerste Blad. No. 68. Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 28 Augustus 1895. Nieuwsberichten. Uitgave van RE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf—,25. franco p. post 40. Afzonderlijke noinmers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. BYE (Jhr. A. H. v. d. Does de) Het Goe- derenrecht der echtgenooten in tweede en verder huwelijking. f 1.50 CAERTE vande Reysen ende Handel der Hollanders mg. 1.25 GOUDE (L. v. d.) Fred van Hagening. 2.25 HUME (Fergus) Het geheim van Lady Court. Uit het Engelschmg. 1.90 OHNET (GDe misdaad der ouders. (Geill. Novellenbibl. No. 44)ing. 0.10 KOZENBEEK (H.) De perspectievische verschijnselen en hunne toepassing op het teekenen naar de natuur en uit het hoofd. Handleiding voor hen die zich voor de Onderwijzers- en Hoofd- On derwijzersakte wenschen te bekwamen. ing. - 1.25 Yoor moeders en dochters. Eene studie over het corset en de gezondheid der vrouw. Met 2 afbeeldingening. 0.75 Buitenlandsche nieuw verschenen werken Daheim Kalender 1896geb. 1. BARTSCH (K) Chrestomathie de Tanden fran9ai8 (VIII—XY siècles). Accompag- née d'une grammaire et d'un glossaire. ing. 6.50 Belgique médicale. (La) Revue scienti- fique pratique, paraissant tous les jeudis. 2e Anne'e No. 27ing. 0.30 Bovenstaande werken zijn voorhanden de boekhandelaars de erven Loosjes Concert in de Sint Bavoberk. Zaterdagmiddag had in de Groote- of St. Bavokerk, onder vrij veel belangstel ling van de zijde des publieks, de aan gekondigde muziekuitvoering plaats van den heer W. Robert. Medewerkende krachten daarbij waren, mejuffrouw A. Blaauw, concertzangeres van 's Graven- hage, de heeren W. Ezerman (orgel) en W. Robert Jn. (viool), benevens de Koninklijke liedertafel „Zang en Vriend schap". Aan afwisseling in de voordrach ten, waarvan bovendien veel goeds ge zegd kan worden, ontbrak het derhalve geenszins. Mej. Blaauw maakte zoowel door hare flink ontwikkeldo altstem als door de voordrachtswijze een goeden indruk. Alle recht liet zij wedervaren aan de schoon heden van de aria Sei stille dem Berm van Mendelssohn, waarmede zij baar programma aanving. Niet minder goed klonken de liederen Pax vobiscum van Schubert en Wenn der Herr ein Kreuze sckickt van Radecke. Stemmiddelen, voordracht en muzikale behandeling wettigen het vermoeden, dat deze jeugdige zangeres in de con certzaal, waar zij in vele opzichten onder gunstiger voorwaarden kan optreden, geheel op hare plaats is. De wensch, haar daar weldra eens te mogen ont moeten, zal bij velen zijn opgekomen. Ongetwijfeld zullen de jaren haar talent nog moeten doen rijpen voor den verheven stijl waarin Bach's klassieke aria uit Matthaus Passion Erbarme dich mein Gott dient gezongen te worden. In sonoriteit en diepte van opvatting schoten de krachten daar nu nog voor te kort. Hoeveel de tijd in dat opzicht doen kan, bewees het optreden van den heer W. Robert Jr., wiens vioolspel met be langstellende aandacht gevolgd werd. De goede hoedanigheden van spel en voordracht, welke vooral in de aria op de G-snaar, van Bach en in Le Déluge van Saint- Saëns aan het licht kwamen, toonden hoeveel benijdenswaardige ga ven deze jonge musicus zich reeds heeft eigen gemaakt en hoe zijne kunst zich in de gewenschte richting blijft ont wikkelen. Een belangrijk aandeel in den geeden uitslag van de hier besproken uitvoering had de Koninklijke liedertafel «Zang en Vriendschap." Dank zij het fraaie klankgehalte, het goede ensemble en de muzikale voordracht mocht het haar gelukken, buitengewone indrukken ach ter te laten. Ongetwijfeld is het meerstemmig ge zang van een talrijk Koor als het hier bedoelde eene kunstuiting, die meer dan solo-zang of vioolspel past voor de ruimte van het groote gebouw, waarvan de trotsche afmetingen den spot drijven met de capaciteit van ééne stem of van ééne in trilling gebrachte vioolsnaar. Heerlijk mooi klonk het Ecce quomodo moritur justus van J. Handl door de hooge gewelvenindrukwekkend verheven het Tenebrae factae sunt van M. Haydn, waarin zoo onbeschrijfelijk teeder de laatste oogenblikken van den stervenden Heiland worden geschetst. Grab itnd Mond van Schubert, een juweeltje van harmonische zetting, gaf het Koor gelegenheid een schoon pianis simo te ontwikkelen. In het algemeen mag over den zang der liedertafel met den meesten lof wor den gesproken. Wij vinden er aanleiding in, den heeren in overweging te geven, een vol gend seizoen eene uitvoering van gewijde toonwerken te organiseeren en deze toegankelijk te stellen voor de kunst lievende leden der liedertafel. Aan suc ces zal het daarbij stellig niet ontbreken. De ervaring, dat de résonnance in de kerk aan de duidelijkheid van eenigs- zins gefigureerde muziek in den weg staat, opgedaan bij de voordracht van Des Heeren Buis van Boers, kan bij de keuze der te zingen werken van dienst zijn. De heer Ezerman leidde de uitvoering in met een waardig en mooi gespeeld orgelnommer, Allegro Moderato uit de 16e sonate van Rheinberger en belastte zich verder met de begeleiding der solo voordrachten. De seriëuse wijze, waarop dit laatste geschiedde, kon aan de uit voering slechts ten goede komen. B. Onlangs heeft er een afstandswedloop plaats gehad tusscben meisjes van Weenen naar Parkersdorf, waarin me juffrouw Anna Mössl, die 25 min. later vertrok dan haar mededingsters, als over- winnares in den strijd aankwam. Twee dagen later evenwel werd er protest aangeteekend tegen dezen uitslag; men beweerde n. 1. dat mej. Mössl op sommige plaatsen, waar zij niet kon worden gezien, gerend had, en dus op onrechtvaardige wijze den prijs had gewonnen. Mej. Mössl kwam hiertegen op en verklaarde zich bereid, opnieuw en onder dezelfde voorwaarden den loop te doen en in denzelfden tijd. Dat zou gebeuren en zoo ontstond er een nieuwe wedloop, waaraan al de 30 meisjes, die eerst hadden meegedaan, nu weer deelnamen. Anna Mössl had weldra al haar mededingsters weer in gehaald, behalve Anna Ziller, die het protest had ingediend en die bij den vorigen wedloop No. 4 was geweest. Nu bemerkte mej. Mössl, die door twee heeren in een rijtuig werd gevolgd, dat haar mededingster voor haar telkens eenige schreden in looppas deed en dan weer een eindje rende. Daarover woedend, begon mej. Mössl, den wedloop er aan gevend, ook te rennen en greep Anna Ziller vast. Hierop ontstond een ver woede twist, die met schelden en schim pen begon, maar weldra een geregeld gevecht met parasols werd. De andere meisjes, die nu ook aan kwamen, deden tevergeefs moeite, de beide mededingsters te scheiden. Mej. Ziller greep mej. Mössl bij de haren en vernielde haar hoed, de laatste liet daar entegen de roode sporen harer nagels achter op de wang der eerste. Na een lang gevecht gaven beide het ten slotte op. De kampplaats werd gekenmerkt door een gebroken parasol en een geheel vernielden hoed. Anna Ziller ging met den trein naar Weenen, dreigend dade lijk een klacht wegens mishandeling in te dienen. Of zij 't gedaan heeft, weten wij niet, maar in elk geval is van den wedloop niets terecht gekomen. Nu yvordt vermoed, dat als de wed strijd Had plaats gehad voor jonge man nen in plaats van jonge vrouwen, deze eene minder bloedigen afloop zou gehad hebben. De Belgische Kamer heeft vijf millioen francs toegestaan voor de haven van Heist en als eerste bijdrage voor de werken aan het kanaal te Willebroek, ten behoeve van Brussel-zeehaven, drie honderd vijfduizend francs. Nog steeds komen uit China berichten van Christenmoorden. Naar de eerste voorvallen is een onderzoek ingesteld, doch hiermee is belast de onderkoning, de man die de moorden zoo niet heeft uitgelokt, dan toch begunstigd. Het onderzoek zal dus niet veel resultaten voor de toekomst opleveren. Of misschien Japan nieuwe oorlogs plannen heeft, zou men mogen vragen als men weet, dal de zoon van den eersten minister naar Engeland is ver trokken, om oorlogsmateriaal te koopen. Te Madrid loopen geruchton omtrent te wachten ongeregeldheden, welke zouden aangestookt worden door hen die meenen, dat geen versterkingen meer behooren gezonden te worden. Er zijn maatregelen genomen om mogelijke rustverstoringen te overkomen. Door de burgemeesters van Kopen hagen is concessie verleend tot het op richten van 15 tefephoonkiosken. Reeds in het najaar zullen er 10 geopend worden. Behalve telephoneeren zal er gelegenheid zijn couranten te koopen, rijtuigen te bestellen, boden te vinden voor het bezorgen van brieven en pak jes, schoenen te laten poetsen, enz. De moordenaars van Stamboeloff zijn nog niet gevat. Er is nu een politie commissaris gevangen genomen, die verklaarde een der daders te kennen, maar hij had er maar geen melding van gemaakt, om dat hij dit niet noodig achtte. Wegens dit verzuim zal de man nu terecht slaan. Onder zulke omstandigheden zal het werkelijk moeielijk zijn de schuldigen ongestraft te laten, wat wel de bedoe ling der regeering schijnt te wezen. Uit Parijs wordt bericht een vreeselijk ongeval, dat een der chefs van het ban kiershuis Rothschild te Parijs getroffen heeft. Zaterdag werd in het kantoor in de rue Lafayette een brief bezorgd aan het persoonlijk adres van baron Rothschild. Deze werd geopend door den chef Grod- kovitz en onmiddellijk volgde eene ont ploffing. Het couvert was gevuld met fulminaat (knalzuur-zout), dat tusschen twee blaadjes carton was verpakt. Bij de opening van het couvert ont plofte het fulminaat. Door deze ontplof fing verloor Grodkowitz het rechter oog en een gedeelte zijner rechterhand. De dader van dezen aanslag is niet bekend. De Heer Rothschild was niet te huis in zoo'n geval worden de brieven, per soonlijk voor hem bestemd, geopend door den chef belast met het beheer der land goederen, zoo kwam het, dat deze het offer werd van den laaghartigen aanval. De brief was zóó dicht gemaakt, dat er bij het openen wrijving moest ont staan. Na de eerste hulp verleend te hebben waren de politie-commissaris der wijk, de secretaris-generaal der prefectuur, en de heer Girard, de chef van het schei kundig laboratorium der stad, spoedig ter plaatse. De heer Girard verklaarde, dat hij niet begreep, hoe deze uiterst gevoelige stof niet ontplofte, toen de brief ten postkantore werd afgestempeld. Volgens de schatting van dezen scheikundige, die natuurlijk alleen de overblijfselen van den brief te zijner beschikking had, is ten minste 50 gram knalkwikzilver noodig geweest om een zoo ernstige ontploffing te weeg te kunnen brengen. Alle bladen zijn het niet eens met de meening, dat het eene persoonlijke wraakneming geldt. Zoo o. a gelooft het Journal des Débatsdat de misdaad door een anarchist is gepleegd. Met zekerheid zal dit wellicht nooit blijken, want het zal moeielijk wezen den afzender op te sporen. Het eenige spoor, dat men heeft, wordt gegeven door de verklaring van een sigaren-verkooper, in wiens winkel iemand door een ander het adres liet schrijven op een pakje, voor baron Roth schild bestemd. De politie poogt in de eerste plaats het postkantoor te vinden, waar deze brief is bezorgd. Tot dusver heeft het onderzoek geen resultaat opgeleverd. Volgens de Duitsche Rijkswet verliest de Duitscher zijne nationaliteit door een 10-jarig onafgebroken verblijf in het buitenland. Diezelfde bepaling is, volgens eene beslissing van het Reichsgericht ook van toepassing op minderjarigen, onverschillig van welken leeftijd. Sedert eenige maanden voert de Noordzee bijna geen schelpen aan, waardoor de schelpenvisscherij zoo goed als stilstaat. De schelpkalkbranders zijn tevens hierdoor niet in staat aan de opgegeven orders te voldoen, wat tevens van veel invloed is op den prijs der schelpkalk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1