Te Spa zouden stierengevechten ge houden worden, de hiertoe benoodigde personen waren reeds uit Nimes ont boden. toen plotseling een bevel kwam van den minister van justitie, dat die voorstellingen niet mochten doorgaan; de menschen in Spa waren er erg boos over. Honderdvijftig Chineesche studenten zullen door de regeering naar't buiten land gezonden worden om de scheeps bouw te leeren. Voorlöopig zullen in Frankrijk en in Duitschland vier nieuwe pantserschepen gebouwd worden. Onze voorvaderen waren hunne na komelingen in enkele opzichten vooruit. Bepaald zijn zij, om maar iets te noemen, gezellige lui geweest, en hadden zeer zeker in hun familiekring en hunne naaste omgeving meer afwisseling, meer genot dan wij, hunne erg beschaafde zonen en dochteren. Onze vaderen had den hunne gezellige bijeenkomsten en daar werd gezongen. Hunne liederen wa ren vele; zij hadden hunne liederboekjes, gemengd van inhoud, maar naar de stemming van bet oogenblik was vond men er zijne gading in. Het nageslacht daarentegen heeft geen gezelschapsliederen, met die aardige refreinen geen drinkliederen, niets van dit alies het is ze vergeten. Hoort men in een gezelschap zingen, dan is 'teen solo, liefst nog in eene vreemde taal, anders is het immers niet mooi Schaamt men zich zijne taal te zingen 't Begint echter beter te worden. Ideije, heeft op 'tstuk van kinderliederen het zijne gedaan, Wilhelmus Smits, Viotta, Hut- schenruyter en anderen hebben ze ge toonzet. Sommige van die melodiën hoort men nog sporadisch ook bij de ouderen, maarmeestal is men den tekst voor een deel kwijt. Het Nederlandsche Volkslied, wie kent er meer dan een couplet van, wie van 't Wilhelmus meer dan drie regels weet, is al een eind op weg. De Duitschers hebben een groot reper toire van volksliederen, Nederlanders heb ben ze wel gehad, maar kennen ze niet meer. Om hierin tegemoet te komen heeft de firma H. C. A. Thieme te Nijmegen een bundeltje bevattende vijf en veertig volksliederen in het licht gegeven, ver zameld door den 2en luitenant bij de Koloniale reserve den Heer Glockener Brousson. De melodiën worden er be kend verondersteld, maar 'tis alvast iets. Laten wij de gave dankbaar aan vaarden, 't boekje voor één dubbeltje, koopen en hierdoor ook den verzamelaar aanmoedigen om eens in den ouden lie- derschat rond te zien. Het bedoelde boekje is getiteld „de Oranjebloem" en bevat in hoofdzaak vaderlandsche gezangen. Op enkele uitzonderingen na zijn deze echter niet de bij voorkeur gezongen liedjes. Het volk wil soms iets treffends, iets roerend, zooiets in den romance- vorm als 't „Klymeen, waarheen?" „Het lied van den schildwacht", „Het treurende weesmeisje," vooral geen be- spiegelendejpoëzie. Zie,als de verzamelaar zich aan die gemakkelijk te begrijpen teksten eens wilde te waag gaan, dan zou hij misschien kans hebben het volk weer aan 'tzingen te krijgen! Maar, dankbaar voor hetgeen de Heer Brousson gaf, zijn we stellig en 't kost maar één dubbeltje. De rekening der gemeente Sliedrecht over 1894, deerlijk in de war, is einde lijk door den raad vastgesteld, niettegen staande ettelijke posten aan bedenkin gen onderhevig en andere valsch of vervalscht zijn. Heel waarschijnlijk zal die rekening dus door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd worden even min als zij de goedkeuring kon weg dragen van twee raadsleden. De IJtrechtsche kantonrechter heeft eene boete van f 3.opgelegd aan een meisje uit Vreeswijk, dat voor spook gespeeld had. Of het meisje al beweerde, dat zij dit gedaan had om de nachtrust van hare moeder te verzekeren, mocht niet batenwegens het dragen van eene verboden vermomming werd het moeder- lievende kind toch veroordeeld. Moge zij er uit leeren, dat men geen kwaad mag doen opdat er wat goeds uit voort- kome. 1 50) Tot veler genoegen komt op het ta bleau de la troupe van de Nederlandsche Opera toch nog den naam van Mejuffrouw Kempees voor. Het verschil tusschen genoemde dame en de directie is dus weer bijgelegd. De broodbakkers te 's Hertogenbosch hebben jaren lang het brood op hoogen prijs kunnen houden, niettegenstaande de daling der graanprijzen. Doch nu komt er een broodfabriek, welk schrik beeld de bakkers heeft aangespoord de broodprijzen plotseling met dertig per cent te verlagen. De heeren schijnen dus nog al zaken gemaakt te hebben. Het kan ook zijn, dat men de brood fabriek door den genomen maatregel wil onmogelijk maken. In het Groningsche dorp Zevenhuizen is een kind gestorven aan verworging. Om het voor vallen te behoeden, had de moeder het kind met een koord aan de kinderstoel gebonden, het hoofdje raakte in het koord verward, zonder dat de vrouw het bemerkte; dit was de oorzaak van de dood. Volgens den Soerabajaschen corres pondent van de Loc. liepen er zonder linge geruchten omtremt Lombok. »Zoo zouden daar onlangs door de Baliërs tweehonderd geweren binnengesmokkeld zijn, en er moeten zich nu verscheidene zendelingen van Goestie Djilantik op houden, volgens een dezer dagen van Ampenan aangekomen Europeeschen handelaar is het er niet zeer rustig; en toonden de Sasaks zich minder han delbaar; ook worden zij met den dag overmoediger; hij voorziet moeilijkheden, om geen ander woord te bezigen." In de gemeenteschool aan den Noord- dam, te Nieuwer-Amstel, bewaarde de hoofdonderwijzer sedert eenige dagen een slangetje in een flesch. Een paar dagen geleden ontdekte hij, dat het zes jongen had voortgebracht. Er wordt niet bij gemeld welke soort van slangetjes het waren. Wellicht een adder, want bij deze komt het wel eens voor dat het wijfje de eieren zoo lang bij zich bewaart, dat de jongen levend te voorschijn kunnen komen. Een te Zutfen praktiseererid genees heer heeft aan de „Zutph. Ct" verzocht, met ernst te wijzen op het gevaarlijke van het dragen der thans in de mode komende breede elastieke ceintuurs. Hij had dezer dagen in zijne praktijk, bij eene overigens volkomen gezonde jonge dame, belangrijke storingen geconsta teerd, alleen door het dragen van bedoeld toiletartikel. Een eigenaardig geval heeft zich bij het burgerlijk armbestuur te Harder wijk voorgedaan. Zekere J. H., weduwnaar, die sedert meer dan 3 maanden van dat armbe stuur een wekelijkschen onderstand van 1.50 ontving, werd dezer dagen, voor rekening var. dat bestuur, in het Her- I vormd. Oude-mannenhuis aldaar opge nomen. Terzelfdertijd liep een gerucht, dat die man in het bezit zoude zijn van eenig geld, en, ofschoon hij zulks ontkende, is het der politie te Harderwijk, wier hulp daarvoor was ingeroepen, nu mogen gelukken tot de ontdekking te komen, dat H. werkelijk een som van f 1200 aan bankpapier en specie heeft, die hij bij zijne familieleden in bewaring had gegeven. De Haagsche politie heeft in het Bosch een man aangehouden, die gehouden wordt voor den persoon, die in den laatster, tijd verscheidene malen des avonds laat in donker, onder voorgeven politiebeambte te zijn, aldaar vertoeven de personen geld had afgeperst. Hij was ook in het bezit van een horloge van verdachte herkomst. De man is geboeid naar het politie bureau gebracht; hij ontkent alle schuld. Er is te Amsterdam een beweging onder de geëmployeerden in winkels en magazijnen ontstaan, om op Koninginne dag de winkels reeds te 12 uur 's mid dags gesloten te krijgen. De Heer C H. du Bois, winkelchef bij de firma Perry en Co., gaf er den stoot aan, en had de voldoening de beweging reeds door eenige groot firma's gesteund te zien. Te Linschoten zou een boerinnetje eene pruim in den mond steken doch bemerkte nog bijtijds, dat een wesp op zat. Het diertje werd natuurlijk verwij derd en de pruim opgegeten. Op betzelfde oogenblik voelde zij ondragelijke pijn en zwol haar mond en keel zóo hevig op, dat geneeskundige hu'p moest worden ingeroepen. Bij on derzoek bleek, dat de angel der wesp in de pruim was blijven zitten en de pijn en de zwelling had veroorzaakt. De gemeenten Dordrecht en Papen- drecnt zullen nu voor goed verlost wor den van den veelbesproken muskusreuk. De scheeptbouwmeester P. V., te Papendrecht, leverancier van de bedoelde mus'iusfabriek-woonaik, heeft deze van den fabrikant J. Wagner ten geschenke ontvangen hij heeft nu de fabriek niet alleen uit elkaar genomen, maar haar ook zoodanig gezuiverd en met een flinke laag teer bedekt, dat men op zijn erf moet zijn om nog eenige muskuslucht in den neus te krijgen. Voor de rechtbank te 's Gravenhage had zich gisteren eene vrouw uit Naald wijk te verantwoorden, die een veld wachter beleedigde, toen deze in hare woning een onderzoek wilde instellen naar een horloge, hetwelk de knecht van haren man verduisterd en bij haar in bewaring zou gegeven hebben. Zij bekende het uurwerk onder hare be rusting te hebben, maar scheen te meenen, dat de veldwachter geen recht had, hare woning binnen te komen. Zij bekende ook de beleediging en ver bloemde het niet, dat zij den politieman met den tang haar huis had uitgejaagd. Zij zou dit zelfs weer doen als de man het waagde over haren drempel te komen Het O. M. achtte het noodig dit vrouwtje goed in te prenten dat zij niet mocht handelen zooals zij deed en vor derde 14 dagen gevangenisstraf. Op de vraag, waarom het'getal elf soms het „malle nummer" wordt ge noemd, wordt in de Heraut het volgen de antwoord gegeven: Een elf is een fabelachtig wezen en van de familie der kaboutermannetjes en aardmannetjes, waaraan onze hei- densche voorouders, de Germanen, ge loofden. De elf was een vroolijk dansend schepseltje, dat zich vrij dol en dwaas kon aanstellen. Op die elf wordt gedoeld en niet op 't getal, als men spreekt van bet malle, dat is het dwaze, gekke nummer. Mocht iemand een betere verklaring weten, dan hoop ik dat hij die geven zal, niet zoozeer wat de elven of gees ten betreft, maar de uitdrukking boven genoemd. Zeker is het, dat „elf' al zeer vroeg de beteekenis had van dwaas of zot. Zoo bestaat er een oud versje, een gesprek tusschen den leerlin Aernout en zijn meester. Daarin komt o. a. dit voor MeesterAernout, spelt mij elve!" Aernout„Gewisselic, ghy syt het selve." Hieruit blijkt tevens, zegt de schrij ver, dat er vóór eeuwen al sommige even lompe, onbeschofte kinderen wa ren als nu. Onze Koninginnen hebben Vrijdag namiddag een bezoek gebracht aan de Amsterdamsche tentoonstelling, waar van H. M. de Koningin Regentes be schermvrouw is. Behalve het hoofdge bouw bezochten H.H. M.M. Oud Holland, dat reeds zoo menigeen door zijne eigenaardige aantrekkelijkheid heeft ge boeid. Het typische stadje maakte blijk baar ook indruk op de hooge bezoeksters. Natuurlijk was het noodige verricht om de illusie zoo volkomen mogelijk te doen zijn. Het stedeke was keurig versierd, de verschillende waardigheidsbekleeders waren gekleed in hun Oudhollandsch kostuum en het goedgedrilde keurvendel hield zijne wapenoefeningen. Gelukkig was de thermometerstand ongeveer veertig graden Farenheit lager dan een dag te voren, als wanneer reeds het gevoelen was, dat werkelijk wat veel gevergd zou zijn van de Koning innen, met zulk een warmte den rit van Appeldoorn naar Amsterdam te maken. Toch mochten wij van onze Koninginnen niet verwachten, dat het bezoek om die reden zou uitgesteld zijn. Door den Hoogen Raad zal spoedig uitgemaakt worden in hoever de ge meenteraden bevoegd zijn het venten van bladen te beperken. Den lOden September zal voor dat rechtscollegie toch behandeld worden het hooger beroep van Marcus van Gelder te Amersfoort, tegen een vonnis van het kantongerecht te Wageningen, waarbij hij was ver oordeeld tot f l.boete of een dag gevangenisstraf, ter zake het tusschen zonsondergang en zonsopgang luidkeels venten van De Voorwaarts en Hecht voor Allen te Veenendaal. Niettegen staande bedoeld vonnis van het Kanton gerecht blijft van Gelder, zich beroe pende op art. 8 der Grondwet, na zons ondergang te Veendndaal luidkeels ven ten en werd dezer dagen tegen hem het 17e procesverbaal opgemaakt. Te Zwolle en Kampen bereidt men zich druk voor tot de ontvangst der Koninginnen. Te Zwolle is het raadhuis hiervoor reeds gereed gemaakt. Kampen is mede druk in de weer. Daar ter plaats zal ook een kinderkoor eene uitvoering geven, met medewerking van het ge meentelijk muziekkorps. Meppel, Henge lo, Enschedé, die mede een bezoek wach tende zijn, doen ook het hunne tot een waardige ontvangst. Nadat de oppasser van een luitenant van het 3e Regt. veld-artil., te Bergen op Zoom, een paard, dat deelgenomen had aan de races te Nijmegen,'s avonds op stal had gezet, kreeg hij van het dier een geduchten trap. Met moeite naar boven geklommen zijnde, viel hij, door de duisternis misleid, door een geopend venster op de straat. Eerst na verloop van meer dan een uur, werd hij in bewusteloozen toestand aange troffen. Naar het garn. hospitaal ver voerd, bleek aldaar zijn toestand niet zonder gevaar. In het gasthuis te Oirschot, N.Br., moest een faecaliënput geruimd worden en begaf zich iemand zonder voorzorgs maatregelen in acht te nemen in de put. In een oogenblik geheel bedwelmd, sloeg hij achterover in de put, welk lot ook nog vier personen trof, die hem wilden helpen. Hoewel de toestand van de vier mannen bedenkelij k was, had men slechts één doode te betreuren. HAARLEM 27 Augustus 1895. De vijftiende verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina zal aanstaanden Zaterdag hier ter stede feestelijk worden gevierd, 's Middags ten twaalf ure zal het carillon van den toren der Groote Kerk worden bespeeld. In de muziektent in den Hout zal door het gemeentelijk muziekkorps eene ma tinee worden gegeven, terwijl dit korps des avonds een concert zal ten gehoore brengen in de sociëteit „Trou moet blijcken". 's Namiddags van H/s tot 4V2 en 's avonds van 7 tot 10ys uur zal de fontein in werking zijn, welke 's avonds evenals de muziektent door gas zal worden geillumineerd. Verder zal door de Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap denzelfden avond in de muziektent een vocaal concert worden gegeven. "Wij vestigen de aandacht op de Advertentie der School voor Kunstnij verheid alhier. Tot het volgen der lessen kunnen zich nieuwe leerlingen voor als nog aanmelden, op het Museum van Kunstnijverheid. Buiten den cursus voor het teeken en schilderen voor vrouwe lijke en mannelijke leerlingen, worden de jongelieden praktisch opgeleid voor decoratieschilder, graveur en stempel snijder, litograaf, beeldhouwer in hout en modelleur. De nieuwe als ook de oudleerlingen, die alleen den avondcursus wenschen bij te wonen moeten zich voor 15 September bij den Directeur aanmelden, daar zij anders niet meer kunnen toe gelaten. De nieuwe leerlingen voor den avondcursus zullen om te worden toe gelaten, proeven van bekwaamheid moe ten afleggen, die nader in het program ma der School zijn omschreven. Voor den dagcursus behoeven de leerlingen geen proeven van bekwaamheid afte leggen- Daar de plaatsruimte zeer beperkt is, is het wenschelijk dat men zich bij tijds, aanmelde. Tijdens de ouders afwezig waren is Zondag avond door onvoorzichtigheid en wel het spelen met lucifers door de

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2