HAARLEMSCE Eerste Blad. No. 70 144. van WOENSDAG 4 September 1895. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER Uitgave van OE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KRONIEK. De eerste Dinsdag van September is door de Wet bepaald als den datum waarop de gemeenteraadsleden, die hier toe in de termen vallen attreden en de nieuw benoemde leden zitting nemen. Niets iets meer rationeel, dan dat dan ook tevens worden benoemd de Wet houders, voor zoover zij tot de altreden de behooren, de Ambtenaren van den Burgerlijken stand, de vaste Commissiën enz. De Heer de Haan Hugenholtz pre sideerde de vergadering. De Heeren M. O. de Kanter, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Jhr. Mr. A. J. Bethaan Macaré, Mr. W. A. 't Hooft, Mr. A. C. Waller, J. Sabelis, E. de Lanoy, Joh. de Breuk, J. J. F. Beijnes, J. Leupen, G. L. van Lennep, H. F. van Thiel en G. E. L. Hijmans namen, na aflegging van de voorgeschreven eeden of geloften, door den laatste met gedek- ten hoofde, zitting waarna de Voorzitter de Heeren gelukwenschte met hunne benoeming of herbenoeming. De lezing der notulen had vervolgens plaats. Het gevraagd eervol ontslag als on derwijzeres aan de Tweede Tusschen- school, Mejuffrouw H. J. B. Heemskerck en aan Mejuffrouw Metman, onderwij zeres aan de le Tusschenschool werd verleend. Aan de tafel van het Dagelijksch Be stuur bevond zich slechts van de Wet houders de Heer de Haan Hugenholtz, de Heeren de Kanter, Waller en de Breuk ontbraken natuurlijk. De Raad ging dus over tot de be noeming van drie Wethouders. Het re sultaat was, dat de drie als zoodanig af getreden Heeren herbenoemd werden. Na de benoeming van de Heer de Kanter nam deze het voorzitterschap over. Tot Ambtenaren van den Burgelijken Stand werden benoemd de Heeren Mr. A. C. Waller, Jhr, Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden en Joh. de Breuk. Tot leden der Commissie van Finan ciën de Heeren M. O. de Kanter, Voor zitter, J. Krol Kz., E. de Lanov, Dr. H. D. Kruseman, Mr. N. G. Cnöop Koopmans. Tot leden der Commissie tot het ont werpen van Strafvorderingen de Heeren (Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelan den, Voorzitter) Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, Mr. W. A. 't Hooft, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Tot leden der Commissie wegens de ontwerpen en bestekken van Aanbeste ding de Heeren Mr. J. de Clercq van Weel, Voorzitter, A. van der Steur Jr., S. Roog. Tot leden der Commissie voor de Verzoekschriften, de Heeren M. O. de Kanter, Voorzitter, Mr. N. G. Cnoop Koopmans, J. J. Sneltjes. Tot leden der Commissie voor de Fabricage, de Heeren Joh. de Breuk, Voorzitter, G. J. van Dieren Bijvoet, A. van der Steur Jr., S. Roog, W. Stolp. Tot leden der Commissie voor den Hout en de Plantsoenen, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Voor zitter, Mr. H. Enschedé, Mr. W. A. 't Hooft. Tot leden der Commissie voor de pensioenen, de Heeren Mr. N. G. Cnoop Koopmans, Voorzitter, J. Krol Kz. J. Sabelis. Tot leden der Commissie voor de Bezwaarschriften werden benoemd de Heeren J. Leupen, J. Sabelis en H. F. van Thiel. Tot plaatsvervangend lid der Comm. voor de loting en tot plaatsvervangend lid der commissie van onderzoek schut terij resp. de Heeren Van Lennep, J. Sabelis en Mr. N. G. Cnoop Koopmans. Verder benoemde de Raad tot Com missarissen der Stads Apotheek de Hee ren J. A. Lodewijks en G. C. Loomeyer. Tot Commissarissen der Stads Bank van Leening de Heeren J. Leupen en Joh. Winkler, en zulks met de derde vrije stemming. Tot Commissarissen van het Gemeen telijk Muziekcorps de Heeren Mr. A. C. Waller en Mr. N. G. Cnoop Koopmans. Tengevolge van het eervol ontslag verleend aan Dr. E. van der Ven als directeur der Burgeravondschool, tevens leeraar in de wis- en natuurkunde aan die inrichting, moest in beide betrek kingen worden voorzien. Door B. en W. werd voor die van directeur aanbevolen de Heer II. J. de Vries en als zoodanig door den Raad benoemd. Voor de tweede betrekking benoemde de Raad den Heer W. H. L. Janssen van Raaij. De jaarwedde die de Heer Van der Ven genoot, ƒ600, wordt aan beide betrekkingen gelijkelijk verdeeld. In de overeenkomst met Rijnland, betreffende de verruiming der sluis te Spaarndam werd eene wijziging noodig geacht en door de Raad vastgesteld. De afdeeling Haarlem van den Neder- landschen Timmerliedenbond vraagt gratis te mogen gebruiken het Doeleveld, een gedeelte van den Hertekamp of het Pand om daar op den derden Zondag van September a.s. eene openbare meeting te houden ten gunste van minimum loon en maximum arbeidstijd. B. en W. stellen voor het verzoek niet toe te staan het Doelenterrein is nooit voor dergelijk doel afgestaan, ten opzichte van den Hertenkamp bestaat het bezwaar, dat de meeting gelijktijdig zou plaats hebben met de muziek, en met het oog op het handhaven der openbare orde wordt het Pand niet geschikt geacht. De Heer Hijmans stelt voor aan het besluit toe te voegen Omdat het niet op den weg der Ge meente ligt, voor openbare meetings hare terreinen of gebouwen af te staan. De Heeren Van Styrum, Waller en De Kanter voeren hierover het woord. In stemming wordt tot het voorstel B. en W. met 14 tegen 13 stemmen besloten. E. Koitbals te Heemstede biedt ter goedkeuring aan een ontwerp tot be bouwing van hem toebehoorende gron den, gelegen tusschen de Rustenbur gerlaan en Bakkerstraat. De op dat plan geprojecteerde straat is acht meter breed, weshalve hij verzoekt die straat breedte goed te keuren en de straat voor de gemeente over te nemen. B. en W. stellen voor het plan van bebouwing goed te keuren, de gronden voor de straat over te nemen tegen f 1728 en dit bedrag beschikbaar te stellen tot rioleering en bestrating der bedoelde straat. Wegens de voltooiing van het Bad huis der Maatschappij te exploitatie van Staalwaterbronnen, behoort de project straat aan den Kleinen Houtweg bestraat en gerioleerd te worden. B. en W. vragen hiertoe aan eene som van f 2323.75 waarvan 75% komt ten laste der Maatschappij boven ge noemd. De Raad besluit hiertoe, evenals het maken van trottoir-bestrating, cement riool, gemetselde putten, straatkolken met buizen enz. in het Rozenprieel. Het verslag van den gasopzichter over de maand Juli werd voor kennisgeving aangenomen. Vex'volgens werd de vergadering na de gewone omvraag geschorst. Hierna ging de raad in geheime zitting over. De echtgenoot van Adeline Patti, Signor Nicolini, verklaart in de Chicago Indicator, dat het kleed, hetwelk de beroemde zangeres droeg, toen zij de laatste maal te Chicago in „La Travi- ata" optrad, twee honderdduizend pond sterling, of 2,400,000 gulden, heeft ge kost. Op het kleed bevonden zich 3700 edelgesteenten, waarvan er geen minder dan zes karaat woog. Men zou zoo meenen, dat de kunst geene zoo pronkerige versiering noodig heeft, maar de Amerikanen te Chicago schijnt deze manier van optreden van de diva niet gehinderd te hebben. Sedert eenige jaren heeft Nederland zijne reputatie als eerste alcoholdrinken de natie verloren. Het naburige België is het hierin op zijde gestreefd en over troffen met vier liter per jaar en per persoon, en bedraagt aldaar het getal drinkhuizen een op elke zeventig inge zetenen. Deze treurige toestand schrijft men toe aan de slapheid, waarmede de bestaande drankwet wordt nageleefd en de minister is van meening, dat de schuld hierin schuilt bij de burgemees ters, die bang zijn hunne populariteit bij een groot deel der burgerij te zullen verliezen, als zij doortastende maatre gelen namen. Nalatigheid in het op sporen van gevallen van onwettigen drankverkoop zullen voortaan streng gestraft worden. In China heerscht de cholera. Reeds hebben te Peking veertig duizend men- schen aan die ziekte het leven verloren De Chineesche regeering schijnt het toch door de vertoogen der mogendhe den wel wat benauwd gekregen te heb ben, althans zij heeft eene schadever goeding van vier millioen francs en opsporing en bestraffing van de moor denaars der zendelingen toegezegd. Op de tentoonstelling te Bordeaux is nu een gebouw van 11 verdiepingen geopend, dat een reusachtig groote flesch voorstelt. Die flesch, welke 36 meter hoog is, kan 400 menschen bevatten. Op de kurk is een terras met plaats voor 35 personen en de etiquette heeft een oppervlakte van 164 vierk. meter. Op de verschillende verdiepingen zijn zalen, ingericht voor restauratie, con certen en allerlei vermakelijkheden. Maandagochtend zijn H. H- M. M. de Koninginnen te Zwolle aangekomen en door eene geestdriftige bevolking ver welkomd. Het eerste bezoek gold het gasthuis waar de Koningin-Regentes met de meeste belangstelling kennis nam van al wat het gesticht betreft. De audiëntie was zeer druk bezocht. Toen werd een bezoek gebracht aan het Gesticht der Liefde, waar de Ko ningin-Regentes de ziekenzalen, en de Koningin de bewaarschool bezocht. Als een bewijs van het heerschend anthousiasme deelt men mede, dat toen de Koninginnen een bezoek brachten aan het Museum, de straat te nauw bleek te zijn voor het keeren der rijtuigen. Schertsenderwijs merkte een der Heeren van het gevolg op„We moesten de rijtuigen maar optillen om ze naar den anderen kant te zetten." Het publiek brak toen door de linie, verzocht den koetsiers de paarden vast te houden, lichtte toen de zware koetsen op en plaatste ze waar ze behoorden. De politie te Schiedam heeft Maandag bij eene huiszoeking tengevolge van vermoeden van valsch munten verschil lende voorwerpen in beslag genomen, welke aantoonen, dat aldaar valsch geld, kwartjes, werd vervaardigd. Naar verklaring van de vrouw des huizes hield de zoon zich met dit werk bezig, deze was voorloopig niet te vinden, doch is reeds gearresteerd. Hij heeft bekend valsche muntstukjes ten getalle van zestig te hebben vervaardigd en gedeeltelijk uitgegeven. Zijne moeder was hem tot dit laatste behulpzaam. Te Dordrecht werd aangehouden een schippersjongen, die bij een juwelier een juweelen broche te koop aanbood. Bij onderzoek bleek, dat deze, met nog andere voorwerpen te Antwerpen was ontvreemd, bij gelegenheid, dat hij met een schip aldaar in een der havens lag. Gelijk men weet, werd voor eenigen tijd een lijk op het kerkhof de Liefde te Amsterdam opgegraven aan eene vrouw, waarvan later bleek, dat zij ten gevolge van vergiftiging was gestorven. Het onderzoek in deze zaak duurt nog steeds voort. De verdachte bevindt zich nog steeds in voor arrest, doch houdt zijn onschuld staande. Thans heeft hij verklaard, dat de overleden vrouw vergif in huis had, wijl zij daarmede de geit van haren buurman, die haar veel last bezorgde, wilde dooden. Het is echter gebleken, dat de vrouw nimmer over last, haar door die geit veroorzaakt, heeft geklaagd. Veel licht is er dus nog niet opgegaan in deze zaak. Het is te hopen, dat de justitie dit nog eerlang moge ontsteken. Te Nijmegen is Donderdag de uitge breide zeepfabriek van gebroeders Dob- belman verbrand. Een groote hoeveelheid olie en vet gaf den vlammen rijkelijk voedsel en zij deelden zich mede aan nog drie huizen en een pakhuis, die mede aanzienlijke schade beliepen. Donderdag nacht te half drie sloeg de vlam uit en eerst te zes uur was men ze meester. De totale schade moet zeer aanzienlijk zijn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1