HAAEL SCH Eerste Blad. Ne. 74. Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 18 September 1895. Nieuwsberichten. Uitgave van i E ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TELE PH OONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf— ,25. franco p. post —40. Afzonderlijke noinmers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels i 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs verschenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. Adresboek ïan in Europa verblijfhouden- de Indische ambtenaren, officieren en weduwen. 5 jaarg. 1895ing. f 0.60 Bouwsteenen. Tijdschrift voor inwendige zendiüg. ÜDder redacte van Dr. L. Hel dring en 1)8. J. W. Gunning Jr. N. Serie le jaarg. Afl. 1ing. 0.80 BOISGILBERT (Dr. E) (I. Donnelly.) De 20ste eeuw. Een profetie van een romancier. Vrij vertaald door D. Sterel. ing. 0.75 BUYSSE, (C.) Wroeginggeb. «2.90 COSTA (Mr. I. da) De Slag bij Nieuw- poort. Gedicht met inleiding en aantee- keningen door P. Kat Pzniug. 0.40 COUPERUS, (Louis) Majesteit 2e druk ing. 2.40 geb. 2.90 Examen opgaven voor de hoofdacte in 1893 1894—1895. Voorzien van de antwoor den der vraagstukkening. 0.40 Gedichten van vroeger en en lateren tijd. le bundel verzameld door J. Heeringa Gz.••>og. 0.75 KIEVIET (C. Joh.) Badreisje van Cor Slunggeb. 1.20 LOVELING (V.) Mijnheer Connehaye. ing. 2.25 MARRYAT (Kapt.) Het Koningskind. Volksuitgaveing. 0.30 NIESE (Ch.) De jongste van allen. Met 4 illustratiën in kleurendruk van H. Linkgeb. 2.90 NOUHUYS (W. G. van) Zijn kind,ing. -2.25 geb. 2.90 VEEGENS (Mr. J. D.) Het Auteursrecht volgens de Nederl. Wetgeving..ing. 1.90 Bmtenlandsche nieuw versohenen werken. JACCARD (A) Le pétrole, Tasphalte et le bitume. Avtc 30 figuren daus le texte. geb. 3.30 BEHREND, (G.) Kompressions-Kiiltema- schinen mit ÜüchtigenFlüssigkeiten.ing. 2.60 CLASSEN, (Prof. Dr. A Neuerungen in der Quantitativen Analyse durch Elek trolyse. Mit 2 Abbildnngen im Text und 4 Tafelning. 1.95 EDER, (Dr. J. M Einleitung in die Nega- tiv-Verlahren und die Daguerréotypie, Talbotypie und Niepcotypie. Mit 84 Holzschnittening. 1.95 ENGELMANN (E.) Nordland-Sagen. Nor- disch-germanische Lieder und Maren für das deutsche Hans bearbeitet. Mit vielen Bilderen. Vollstandig in 12 Lie- ferungen'a 0.35 HITZ1G, (Dr. E.) Ueber den Quiirulanten- wahnsinning. 3.25 KISSLING, (P. B.) Beitrage zur kennt- niss des Einflusses der chemischenLicht- intensitat auf die VegetationiDg. 1.95 HULME (F. ENatural history lore and legend- 9.90 Mc. I LI O RAIT H, (TH.) The birds of Ontario. With illustrationsgeb. 4.90 MIALL, ^Prof. L. C.) The natural history of Aquatic insects.. geb. - 3.90 THOMPSON, (A. W.) A glossary of Greek birdsgeb040 j Bovenstaande werken zyn voorhanden bij de boekhandelaars de ebven Loosjes Tweede Kamer. Benoemd zijn door de afdeelingen tot rapporteurs voor de Kieswet de heeren: Mees, Hintzen, Tak van Poortvliet en Michiels van Ver duinen. Zaterdag heeft de Min. van Binnenl. Zaken de zitting der Staten-Generaal gesloten. In zijne rede wees hij er op, dat, terwijl de voornaamste ontwerpen van wetgeving, welker afdoening de Reg. zich tot taak heeft gesteld, werden voorbereid, in het afgeloopen zittingjaar velerlei wettelijke regelingen tot stand zijn gebracht. Zoo werden vermeld het voorloopig handels-traktaat met Portu gal, de overeenkomsten met Engeland in zake de Costa Rica Packet, de ver- eeniging der gemeenten Rotterdam, Kra lingen en Charlois, de voorziening in het bestuur van de gemeenten Opster- land en Weststellingwerf, de bevorde- ringswet der officieren der marine-reser ve. Ter bevordering van de weerbaarheid des lands werd belangrijk bijgedragen door het toestaan van gelden voor drie pantserdekschepen en betere bewapening der zee- en landmacht. Voorts werd aangenomen het ontwerp tot invoering der herhalingsoefening voor de zeemilitie, het ontwerp verlengende den duur der wet tot tijdelijke versterking der militie, het ontwerp omtrent het raffineeren van suiker en het heffen van een invoerrecht naar de waarde. De scheepvaartrechten op het Zederikkanaal werden afgeschaft, de overeenkomsten bekrachtigd betref fende het Nederl. Zuidoosterspoor en den spoorweg AlkmaarHoorn, en het lokaal-spoor SchoonhovenGouda. Ver der werden genoemd de wetten tot bevoegdheid der waterschapsbesturen omtrent verveningen, aanvulling der wet op de Rijkspostspaarbank, en vei ligheid in fabrieken. Nadat de zegepraal onzer wapenen den val van het Vorsten- bestuur op Lombok ten gevolge had ge had, werd tot invoering van ons recht- streeksch bestuur aldaar besloten. De wijziging der Indiesche Komptabiliteits- wet kwam tot stand, gelden werden toegestaan tot uitbreiding van het spoorwegnet op Java en Sumatra. Het Uitvoerrecht op suiker in Nederl. Indië werd andermaal geschorst. Een maatre gel werd genomen tot bevordering van de welvaart van Suriname. Ook van de zijde der Kamer werd een vruchtbaar initiatief genomen voor den ijver en de toewijding in 's lands belang, waarvoor namens de Koningin Regentes dank werd gezegd. Met het rookvrije kruit, dat in Enge land gebruikt wordt, is men verre van tevreden. Er wordt van gezegd, dat het niet lang kan bewaard worden en dan aan zelfontbranding onderhevig is. Eeni- ge kanonnen, waarmede met dit kruit schietproeven zijn genomen, moeten totaal bedorven zijn. Te Brussel ging Zondag ochtend te elf uur een ballon öp met vier lucht reizigers. Men zag den ballon in zuide lijken richting wegdrijven en te half twaalf zag men hem op eenigen afstand van het dorp Hall. Eenige oogenblikken later zag men hem snel dalen, men schoot toe en vond den ballon in flarden en vier vreeselijk verminkte lijken op den grond. Op eene aanzienlijke hoogte was de ballon gebarsten, waarschijnlijk door uitzetting, veroorzaakt door de zonne warmte. De luchtschipper, Toulet, was voor de drie honderd een en zestigste en hiermede voor de laatste maal opge stegen. Uit België wordt bericht, dat koning Leopold de wet op de gemeentelijke verkiezingen heeft bekrachtigd. Aan de schoolwet moet hg zijne onderteekening geweigerd hebben. Te Nimes blijft men zich met echt zuidelijke boosheid boos maken over het regeeringsverbod inzake de stierenge vechten met doodelijken afloop. De tamme gevechten, door de regeering toegestaan, vinden geen genade in de oogen der op bloed beluste ingezetenen, waar tegenover de prefect staat, met den vasten wil om elke wetsverkrachting te straffen. Gedurende het dienstjaar September 1894 tot September 1895 is Keizer Wilhelm honderd vijf en negentig dagen op reis geweest. Het getal bewijst óf de rusteloosheid van den keizer, óf zijne zucht om alles wat te bedisselen is plaats te doen hebben onder zijn onmid dellijk toezicht. Het Kammergericht in Pruisen heeft uitgemaakt, dat een rijwiel te beschou wen is als een voertuig, zoodat de voet gangers genoodzaakt zijn er vooruitte waken. Doen zij dit na waarschuwing niet, dan zijn zij strafbaar, deze victorie voor de wielrijders had behooren ver gezeld te gaan van eene aanwijzig hoe de voetgangers zich hebben te gedragen ten opzichte van een hen achter op komend rijwiel. Verder is uitgemaakt, dat paarden wedrennen en wielerwedstrijden niet als openbare vermakelijkheden moeten wor den beschouwd, zoodat de Gemeente besturen ook geen belasting kunnen heffen van dergelijke voorstellingen. Een geduchte aardbeving heeft plaats gehad te Yatapon in Honduras. M. Am. Van Zondag tot Dinsdag duurde de schokken, waarbij tevens een vulkanische uitbarsting plaats had. De lava stroo men staken de huizen in den brand en doodden menschen en dieren. Ruim drie honderd lijken zijn gevonden en de matrieele schade wordt geschat op an derhalf milioen gulden. Het gekste van dit bericht is, dat het in zijn geheel wordt tegengesproken. Men weet, dat keizer Wilhelm tijdens zijn bezoek aan Engeland de gast is geweest van lord Lonsdale, op diens slot in Westmoreland. De kosten van dit bezoek worden op niet minder dan 80000 pond sterling geschat, op 960.000 gulden. Niet minder dan 50.000 pond sterling, of 600.000 gulden is besteed van de versiering van het kasteel „Lowther Castle." De lijfarts van den Afghaanschen Shahzada is een Engelsche dame, Mej. Hamilton. De Emir van Afghanistan heeft haar opgedragen, zijn zoon overal te vergezellen op zijn reis en voortdu rend berichten omtrent zijn gezondheids toestand naar Kabul te zenden. Mej. Hamilton, die te Londen, Glas gow, Edinburg en Brussel studeerde, in welke laatste stad zij den doctors graad verwierf, vestigde zich eerst te Calcutta, en zij had daar weldra een drukke praktijk. Maar zij leed er veel aan koortsen. Zij ging daarom naar Kabul, en daar kwam zij weldra bij den Emir, wien zij hulp verleende bij een aanval van jicht, zoozeer in gunst, dat hij geen anderen dokter meer wilde hebben dan haar. Dezer dagen kwam te Zurich een man uit het hooge Noorden met een walvisch, die, naar hij beweerde, zoo wel geconserveerd was, dat hij nog jaren lang goed kon blijven. Hij vroeg en verkreeg vergunning den walvisch ten toon te stellen in een groote houten loods, en nu kwamen vele belangstel lenden het zeemonster zien. Maar na een paar dagen begon men algemeen te klagen over den afschuwelijken reuk van den walvisch, welke de ge- heele buurt verpestte. Het gemeentebe stuur maakte aanstalten om hem te be duiden, dat hij maar heen moest gaan. De walvischman toonde zich echter vóór het hem gevraagd werd al geneigd om heen te gaan, maar hij wilde, om schul den, die hij gemaakt had,' met de noor derzon vertrekken, en men was genood zaakt beslag te leggen op den walvisch. Nu was het nog veel erger. Als de man kwaad wilde, liet hij het dier in handen van de overheid, en dan kwam men niet van de lucht af. Na vier-en twintig uren was men echter uit de ongerustheid. De eigenaar van den walvisch betaalde. Hij voer heen met zijn kostbaar eigendom, tot verademing van heel Zürich. Een Fransch blad brengt als nieuwste nieuws, dat het eiland Schiermonnikoog Duitsch grondgebied zou geworden zijn, en daar reeds heimelijk een Duitsch rijksdepot van oorlogsmaterieel zou ge vestigd zijn, met andere woorden, dat er op Schiermonnikoog een belangrijk marine-station is gevestigd, dat de ver koop zou plaats gehad hebben door de Nederlandsche regeering, zonder dat deze wist tot welk doel en dat nu de regee ring alles doet om den koop ongedaan te maken. Zulke dingen moge het Fransche pu bliek kunneu wijs gemaakt worden, het Nederlandsche weet wel beter. Waar is het, dat Schiermonnikoog door een Duitschen graaf is gekocht, het blijft evenwel Nederlandsch grondgebied, waar de Nederlandsche wetten van kracht zijn. Even goed zou men de bezittingen van Nederlanders in Duitschland, Ne- derlandsch grondgebied kunnen noemen en verder laat de Nederlandsche wet niet toe eene vervreemding van haar gebied zonder toestemming van de regeering en nog veel minder eene nederzetting van eene vreemde natie ten behoeve van oorlogsdoeleinden. Of Duitschland niet gaarne het eiland Schiermonnikoog zou willen bezitten, is natuurlijk eene kwes tie in de kwestie. Niemand vermaakt zich, na de Neder landers, meer over de naieviteit der Franschen, dan de Duitschers zelf. Het gerucht, dat natuurlijk in Frank rijk hier en daar geloofd zal worden, kan weer als bewijs dienen, dat het goed vertrouwen tusschen Frankrijk en Duitschland nog maar steeds niet is wat het behoort te zijn en dat een deel der Fransche pers nog maar steeds agiteert. Zoo heelt men ook in den laatsten tijd weer druk beweerd over gruwelen, die voor. vijf en twintig jaar door Duit- sche soldaten in Frankrijk zouden ge pleegd zijn, en welke vermeende wan daden volkomen bewezen zijn niet te hebben plaats gehad. Jammer, dat de Fransche regeering dien toestand zijdelingsin de hand werkt, zooals bleek bij de opening van het Noord-Oostzeekanaal, waar Frankrijk wel was vertegenwoordigd, maar zich onthield van alles waar het strikt buiten konzelfs zoo, dat toen de schepen aller natiën, het voorbeeld der Duitsche sche-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1