pen volgende, illumineerden, de Fransche in volkomen duister gehuld bleven. Ruim een jaar geleden werd te Geer- truidenberg eene gewichtige ontdekking gedaan. Terwijl men bezig was met het graafwerk in het hooge koor der Herv. Kerk, vond men aan het uiteinde een iraaien boog van tufsteen, welke erstond deed vermoeden, dat onder den tvloer een bouwwerk van groote archi tectonische en geschiedkundige waarde moest aanwezig zijn. Het bleek, dat men hier te doen had met een „krypt" of „krocht", en wel eene van zeer groote afmetingen, daar zij 18 meter lang en 9 meter breed is. Om dit monument der oudheid aan de vergetelheid te ontrukken, heeft zich thans een comité gevormd. Dit comité heeft van het kerkbestuur vergunning verkregen, en heeft voorts de benoodigde gelden bijeengebracht om deze krypt de eenige in Noord-Bra bant en wellicht een der grootste van ons land bloot te leggen. Zij bestaat vermoedelijk uit een mid den- en twee zijbeuken, terwijl tegen de wanden zich in het geheel 18 kolom men bevinden en de middelbeuk door 16 kolommen wordt gevormd. Eerstdaags zal met de ontgraving be gonnen worden en zal eer.e nauwkeurige beschrijving volgen van dit monument van middeneeuwsche bouwkunde, dat zeer zeker vele belangstellenden naar Geertruidenberg zal lokken. Tijdens de ontgraving zal niemand tot het werk toegelaten worden. Tegen een Haagsch dienstmeisje is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering van zestig gulden. Het meisje besteedde dit sommetje ge- noegelijk met eene vriendin, die sedert een paar maanden bij haar logeerde, zonder dat dit in het huisgezin, waar zij diende, was opgemerkt. Door den commissaris der Koningin in Drente is ter algemeene kennis ge bracht, dat hem door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes is op- ogedragen, aan de ingezetenen der pro vincie den warmen dank Harer Majes teiten over te brengen voor de hartelijke ontvangst, die haar in alle deelen der provincie, van de zijde der bevolking, zonder onderscheid van rang of stand, is ten deel gevallen en voor de treffende blijken van liefde en trouw, die H.H.M.M. overal hebben ontvangen, onder bijvoe ging, dat de dagen van haar bezoek aan dit gewest bij H.H. M.M. een hoogst aangename herinnering hebben achter gelaten. De Haagsche politie waarschuwt tegen Christiaan Antonie Utermarck, oud 25 jaar, koopman in schrijfbehoeften, wo nende in de St. Jacobstraat no. 7 te 's Gravenhage, die zich aan de woningen der ingezetenen vervoegt en zich dan noemt baron Taets van Amerongen, Yan den Bogaard, Utermarck en ook wel Van Hattem. Hij doet dit om het medelijden op te wekken. Hij is ook wel in gezelschap van Frans Nagel, oud 27 jaar, eveneens koopman in schrijfbehoeften. Deze zou zich Van Lennep noemen. Twee openbare onderwijzers te den Helder, bekende sociaal-democraten, heb ben van het gemeentebestuur eene aanschrijving ontvangen waarbij hun verzocht wordt voor 15 October ontslag aan te vragen uit hunne betrekking, daar het hun anders ongevraagd zal worden verleend. Deze onderwijzers had den zich in eene vergadering der com missie tot viering van den Koninginne dag onbetamelijk uitgelaten omtrent de feestviering. De aanschrijving van het gemeente bestuur staat in verband met art 29c der wet op het lager onderwijs. Bij den zesuurs wielerwedstrijd, Zon dag gehouden op de wielerbaan achter het Rijksmuseum te Amsterdam, waarbij uitgeloofd was de baan en wegbeker ter- waarde van 600, bracht de Heer C. Witteveen alhier het in dien tijd tot 212 Kilometer en verwierf hierdoor den prijs,, dien hij tweemaal achtereen of driemaal winnen moet. Zaterdag ochtend is te Scheveningen aangespoeld het lijk van een net ge kleed heer. Het is gebleken te zijn het lijk van een den Heer C. M. rijksboek houder bij de administratie der directe- belastingen en accijnsen te Schiedam, in wiens kas den vorigen avond een belangrijk tekort zou ontdekt zijn. Het Bataviaasche Handelsblad deelt een geval mede van werkzame, zelfop offerende politie, die waard is aan de vergetelheid te worden ontrukt. Van eene inspectiereis thuis gekomen, miste het hoofd van zeker plaatselijk bestuur zijne portemonnaie met een zestig gul den waarde erin. Zijn assitent-wedono ontving den last het verlorene op te sporen. Inmiddels vond de eigenaar het verlorene in zijn koffer terug, maar des avonds verscheen de wedono met het geld, dat hij langs den weg zou gevon den hebbende portemonnaie had hij niet gezien. Het bericht voegt er bij dat de wedono als een uitstekend poli tieman bekend stond. Ziedaar kan nu de Nederlandsche politie eens een lesje aan nemen. Zij zoekt soms vruchteloos naar dingen die er zijn, de Indiesche politie vindt dingen die er niet zijn. Op Java moet zooveel valsch geld in omloop zijn, dat men zelfs het echte niet meer vertrouwt. De lage zilver- prijzen schijnen de Chineezen verlokt te hebben om op eigen risico onze zil veren standpenningen na te bootsen en ze als echt in omloop te brengen. Een zeer eigenaardig bericht komt voor in het Padangsch Handelsblad: Op 22 Juli maakte een detachement troepen op Telok Semawé eene militaire vertooning langs het strand, en daar zat een Ateher te visschen. Plotseling vliegt hij op den detachements-comman- dant aan en brengt hem een slag toe die hem stellig het hoofd zou gespleten heb ben, als niet de officier den helmhoed had gedragen. Een sergeant, die hem onschadelijk dacht te maken, kreeg een houw aan den bovenarm, een Javaansch soldaat overmeesterde den aanvaller. De verwondingen zijn niet van ern- stigen aard, doch, vervolgt het blad, wat moeten wij denken van een volk, dat na zoo langen en hopeloozen strijd zijn feilen haat voor al wat kompani heet op zoodanige wijze aan den dag legt. Men dacht te Leeuwarden in het post en telegraafkantoor de mierenplaag meester te zijn, na de herhaalde pogin gen om er van bevrijd te komen. Al een jaar geleden heeft de postdirecteur zijne woning, boven het kantoor gelegen, moeten verlaten voor den overstelpenden mierenaanval. De plaag vertoont zich thans ook in de woningen nabij het postkantoor ge legen. Amsterdam met zijn zeer uitgebreid politiepersoneel, staat een particulieren veiligheidsbond te zullen krijgen, die achter de politie om, zooals het prospec tus zegt, een streng politietoezicht zal uitoefenen, van des avonds acht tot des morgens zeven uur. De mannen hiertoe gebezigd zullen geen bijzondere kenteekenen hebben, doch door de directie van den bond te herkennen zijn. Toezicht zullen zij hou den op allen die de huizen, aan hunne bewaking toevertrouwd, naderen, de politie hij arrestaties bijstaan en de bewoners voorzoover zij kunnen, behulp zaam zijn. Twee bewakers zullen aangesteld wor den voor vijftig huizen, elk gezinshoofd dat zich bij den bond aansluit, zal hier voor vijftig cents per week te betalen hebben. Het pleit zeker niet voor de veilig heid in de hoofdstad, dat zulke maat regelen moeten genomen worden. Te Haarlemmermeer is op den Sloterweg afgebrand woonhuis en schuur bewoond door G. Duyn en D. Brasser. In 't perceel werd herberg en winkel gehouden. Het roerend goed en ongeveer 80 gulden is mede door brand vernield. Oorzaak onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Tijdens de manoeuvres te Haarlem mermeer, zullen ook nachtelijke oefe ningen gehouden worden, bij welke gelegenheid bij 't schieten van lucht ballen zal gebruik gemaakt worden. Een 200 tal militairen hebben reeds hunne kwartieren betrokken in 't fort bij Aalsmeer. HAARLEM 17 September 1895. Bij den Zaterdag te Zwolle gehou den zangwedstrijd voor mannenzang be haalde de mannenzangvereeniging „Cres cendo" onder de leiding van den heer N. H. Andriessen den tweeden prijs (verg. zilv. medaille, aangeboden door den Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel en 100.) In de zelfde afdeeling verwierf de heer An driessen met de zangvereeniging Caecilia uit Amsterdam, welke vereeniging mede onder zijne leiding staat, den derden prijs (groote zilv. med.l De eerste prijs bij dit concours viel ten deel aan Or- phéon uit Amsterdam, directeur de heer J. A. Presburg. Naar wij vernemen zou het succes van «Crescendo" waarschijnlijk grooter geweest zijn, indien de voorbereidende repetities beter bezocht waren geworden. De teeken en schilderschool van den Heer van Looy zal Octobor a. s. weer een aanvang nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan de inrichting van den Heer van Looy behalve het teekenen in zijn geheelen omvang tevens het schilderen en nabootsen van hout- en marmer soorten wordt onderwezen. De ontwerp begrooting der inkom sten en uitgaven dezer gemeente is thans in druk verschenen met de me morie van toelichting. Volgens deze bedragen de Gewone Inkomsten ƒ876.168,43 de Buiten gewone Inkomsten 265.749.75 1.141.918,18 de Gewone Uitgaven 906.018,93 de Buiten gewone Uitgaven 235.805,— i.i4i.823.53 het waarschijnlijk Saldo 94.25 Voor 1895 was toegestaan Uitgaven 1.272.524.45 Inkomsten1.195.987.52. De opcenten op 's Rijks belastingen te heffen, worden voorgesteld als volgt Veertig opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen. Tien opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendom men. Negentig opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel. De som van deze opcentenheffing be draagt alsdan 208.334. Het aandeel der gemeente in de op brengst der Rijksbelasting beloopt be rekend over 1896 ƒ91.105,315. De opbrengst der verzamelde haard- asch, vuilnis enz. is ongeveer ƒ2500 lager geraamd, dan in 1895. De uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen bedraagt ƒ9000 of 1000 minder dan de raming van 1895. De kosten voor Lager onderwijs zijn ruim zesduizend gulden hooger geraamd dan in 1895 is toegestaan, of negenduizend gulden hooger dan in 1894 is uitgegeven. Deze hoogere raming staat in verband met eene te wachten beslissing betreffende de rangord en jaarwedden van het personeel. De uitgaven voor Middelbaar en Hooger onderwijs zijn ongeveer even hoog geraamd als in 1895. Hoofstuk Armwezen is ruim ƒ8000 lager geraamd dan in 1835. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier, zal den 22 September eene tentoonstelling van Japansche kunst wor den geopend, waarbij de meest verschil lende kunstambachten zullen vertegen woordigd zijn en die op enkele uitzonde ringen na vooral werkstukken van kunst zal bevatten. Men zal er kunnen bezien keramische producten uit vroegere da gen, niet voor Europeesch gebruik be stemd, doch stukken van zeldzame waarde met fijne, harmonische tinten, door het veelkleurige émail op het aardewerk gebracht, geciseleerde bron zen keurig gesneden ivoor en hout, waarbij men niet alleen de artistieke uiting, doch tevens de groote technische vaardigheid moet bewonderen, verder rijke zijden stoffen overblijfselen van de eigenaardige kleeding van het Japansche volk uit de tijden toen de Europeesche mode nog geen invloed aldaar uitotfende netzuke's, kakomona's en andere kunst voorwerpen. waarbij het talent van dit hoog artistieke volk zoo zeer tot zijn recht komt. Wij mogen hopen, dat de liefhebbers en vooral de beoefenaars der verschil lende kunstambachten van de gelegen heid gebruik zullen maken, deze uitge zochte verzameling in oogenschouw te nemen. Door de rechercheurs Jansen en Misset is bekeurd de bierhuishoudster Juffr. H. wonende korte Begijnestraat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Tegen een 72jarigen man is proces verbaal opgemaakt verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met meisjes van 9 en 10 jaren. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 16 Sept. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 13 voor los werkman. 4 voor kleedermaker. 2 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvronw. 9 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 6 voor grondwerker. 24 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 19 voor loopknecht. 9 voor oppasser. 3 voor koffiehuisbediende. 2 voor schoenmaker. 4 voor schrijtwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^'ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij deD Administra teur, bureau Doelen. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende •personen* gedurende de tweede helft van Augustus 1895, welke stukken thans door de Afze?iders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. C. J. Mulder, Nieuwenhnizen, H. Broekhuyzen, E. Bosch, Wed. Hamerling, Smit v. Zee, allen Amsteidam; E. de Vos, Arnhem; Koodorp, de Vries, M. Kraanen, Möhren, E. v. Stijn, allen Haarlem; A. Witteman, Santpoort. Briefkaarten. E. Baruch, J. Hnmfeld, W. H. L. Scholtens, allen 's Gravenhage; E. Hemstra Beunt, v. Beesten, M. De Hart, beiden Leiden, Walther? Buitenlandsche Brieven. J. P. M. Kleef? Paul Denos, Parij9; J. Wi- chers, H. J. v. Dapperen, beiden Batavia. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 46 Sept. 1895. Haver 2.50 2.75 Gerst Roode Duivenboonen Paardenboonen Groene erwten Capucijners Bruin mosterzaad 4.25 4.50 5.85 n 5-5.10 7.25 7.50 7-20 7.25 „11.50 per 50 K. G. Markt van 16 September. 1895. Boter. Aangev. 137 verk. 137 KG. L. pr. 1.20 H. pr. ƒ1.30p. KG. Biggen. Aangev. 116 verk. 116 st. L. pr. 4H. pr. 8 p. st. Schrammen. 84 Aangev. 84 verk. st. L. pr. 10.— H. pr. 18. p. st. Aardappelen. 440 Aangev. verk. 321 H.L, L. pr. ƒ1.30H. pr. 3p. H. L. Appelen. Aangev. 269 H. L. verk. 235 H.L. L. pr. 1.50H. pr. 5. Perm. Aangev 2.54 H.L. verk. 229 H.L. L. pr. 2.50H. pr. 9.p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2