wijn. Zij heeft bekénd dit gedaan te hebben om hare twee kinderen te wree- ken, die gestorven waren na behekst te zijn. Het kostte veel moeite de vrouw uit de handen van het woedende volk te houden. Een gewoon politieagent te New- York, die zeer welbespraakt is, bestijgt van tijd tot tijd den kansel, wat hij ook onlangs deed. De laatste maal legde hij een gedenkwaardige bekentenis af. Hij vertelde hoe 14 jaar geleden, nadat hij, op moord en doodslag na, alle zware zware misdaden had gepleegd, de geest over hem vaardig werd in een Metho- distenkerk. Destijds woonde hij bij een man, wien hij een menigte had ontstolen. Na zijn bekeering had hij alles terug gegeven. Hij eindigde zijn bekentenis met de woorden: Wanneer ik destijds niet was bekeerd tot het Christelijk geloof, zou ik nu al lang sergeant of kaptein zijn geweest In Denemarken is een wetsontwerp ingezonden tot het invoeren van leerplicht voor kinderen van zeven tot veertien jaar. Er wordt tevens bepaald, dat een klasse in de school niet meer dan vijf en dertig leerlingen mag bevatten en eiken week minsten een en twintig uren onderwijs moet gegeven worden. Te Belfast is een ernstige werksta king uitgebroken onder de werklieden op de scheepswerven, die hooger loon eischen. Het aantal der werkstakers bedraagt 3000. Men vreest, dat, indien niet spoedig eene schikking wordt ge troffen, ook de werklieden te Glasgow en te New.Castle zich bij deze beweging zullen aansluiten. De kapitein van een Donau stoomboot heeft onlangs op een slimme manier een dief gevangen. Een der passagiers, een jongmensch, liet zich bij een klein Bulgaarsch plaatsje aan wal zetten. Een half uur later kwam een passagier zeer ontsteld vertellen, dat hem zijn porte feuille met 10.000 fr. ontstolen was. De kapitein bracht dien diefstal na tuurlijk in verband met het aan land gaan van den jonkman. Hij liet de boot terugkeeren, met een wijde bocht, zoodat de passagiers het niet eens bemerkten, bedekte de vergulde letters, welke den naam der boot vermeldden, met zeildoek en maakte nog eenige kleine verande ringen, waardoor zijn boot uit de verte een ander vaartuig scheen. Zoo voer hij naar de laatste aanleg plaats terug. Zoodra de boot daar was, klonk van den oever af het sein om stil te houden, en weldra kwam er een schuitje aan, waarin een jongkman die een lederen tasch in de hand droeg. Het was zooals de kapitein wel had vermoed. De dief was de passagier, die zich aan land had laten zetten. Hij had met de eerst volgende stoomboot de rivier willen opvaren, en nu was hij niet weinig Verbaasd, zoo opeens door bekende gezichten omgeven te zijn. Hij werd onmiddellijk opgesloten, om te Odessa aan het gerecht te worden overgeleverd. In de gevangenis op Christiaanshavn (Kopenhagen) heeft men ontdekt, dat de gevangenen van cel tot cel met elkaar hebben kunnen spreken. De vaste tafels stonden door den muur in twee cellen in. Door met den mond op het tafelblad te spreken, kan men zich in de aangren zende cel, waar het andere eind van de tafel uitkomt, doen verstaan. Ook door op de tafel te kloppen of de haken, waar de kooien aanhangen, kunnen de gevangenen met elkaar in contact komen. Een som van ruim 2000 kronen is noodig, om hierin verandering te bren gen. In den nacht van Vrijdag is te Hil versum in den ouderdom van twee en zeventig jaren overleden de oudminister van Buitenlandsche Zaken Jhr. C. Hart- sen. Bij zijne partij Jhr. Hartsen was behoudsman stond de overledene hoog aangeschreven. Vrijdagochtend te tien uur is te Rot terdam in de nabijheid van de haven een in aanbouw zijnd pand, dat reeds onder de kap was, ingestort, terwijl verschillende werklieden er werkzaam waren. Met inspanning van alle krach ten werd een aanvang gemaakt met het redden der bedolven personen, die ge lukkig allen levend te voorschij n gebracht werden, zij het ook dat een der mannen in levensgevaarlijken toestand verkeerde en geen van hen geheel zonder meer of min ernstige verwondingen was. Het huis is één puinhoop, in zijn val sleepte het nog het dak mede van een mede in aanbouw zijnd, naastaangele gen perceel. In den Haag is een huis in een sloot gevallen. Het benedengedeelte diende voor koetshuis, boven woonde een gezin van zeven personen waarbij vijf kinderen. De vader was naar zijn werk en een zoontje bevond zich buiten 's huis. De moeder is levenloos, van de kinderen zijn twee gewond en twee ongedeerd te voorschijn gebracht. Men denkt, dat de langs het perceel loopende sloot het ge bouw heeft ondermijnd. Den in het kamp van Zeist vermisten soldaat heeft men, naar wordt bericht, in een kuil in de Zeisterheide terug gevonden, maar dood. Door het een of ander toeval moest hij zijn been gebroken hebben, waardoor hij moest blijven waar hij was. Of er pogingen zijn aangewend ge worden om het spoor van den ongeluk- kigen jongen man te vinden, voor de troepen het kamp verlieten, is niet be kend. Voor de eer van het legerbestuur is het te hopen. In verband met dit bericht moet ook vermeld worden, dat van het vinden van het lijk bij militaire autoriteiten niets bekend is. Met het oog op de behoefte aan werk verschaffing is reeds meermalen de aan dacht gevestigd op de Drentsche heide velden, onder welke als de grootste het Ellertsveld bekend staat. Men verneemt dat de grootte van dit heideveld meer dan 5000 H.A. bedraagt, waarin ver schillende gemeenten en markgenooten hunne gedeelten hebben. Er is op dit veld, ongeveer uur gaans, ten zuiden van Schoonloo, een punt, de „zeven- markscheiding" genaamd, omdat de mar ken of heidevelden van zeven dorpen of gehuchten en die van vijf gemeenten elkander hier raken. Om eenig denkbeeld te geven van de grootte en verdeeling van een heideveld dient het volgende: De mark van Borger is groot 800 II. A. en verdeeld in 16 swaren", zoodat elke „waar" 50 H.A. groot is. Tevens is het veld verdeeld in „blokken", en elke waar heeft het '/i e deel van elk dier „blokken." Wie dus een volle «waar" heideveld bezat, had er 50 H.A. van die gronden, doch bijna alle waren zijn weer verdeeld in halve waren, vorrels, halfvorrels en zestiende deelen. Alleen de volle wax-en zijn door grens- teekenen „ritsen" genaamd, gescheiden. Ieder grondeigenaar heeft daardoor zijn aandeel zoowel aan de slechtste hoog ten als aan de vruchtbaarste laagvlak ten van het veld, hetgeen in sommige opzichten wel voordeelig, in andere weer nadeelig is, omdat het ontginnen van de beste gedeelten van het veld zoo be moeilijkt wordt, dewijl het aan verschil lende eigenaren toebehoort. Bij een Maandag door het gerechts hof te 's Gravenhage gegeven uitspraak beti'effende eene civiele vordering, wer den ingevolge opdracht van een der par tijen, aan de tegenpartij niet minder dan 28 eeden opgelegd. Zaterdagmiddag is te Heemstede een meisje van zeven jaar door de stoomtram overreden. Het hoofd werd het kind van het lichaam gescheiden. Naar uit den Helder wordt bericht hebben de onderwijzers Janzen en Reitsma aldaar aan B. en W. de schriftelijke verklaring afgelegd, dat zij voortaan in 't openbaar, zoolang zij onderwijzers zijn te Helder, niet meer zullen propageeren voor de sociaal democratische beginselen. Naar aanlei ding daarvan hebben B. en W. hun voornemen, om gemelde onderwijzers tot ontslag voor te dragen, ingetrokken. Men mag dus aannemen, dat deze historie, voor beide partijen lastig en onaangenaam, is afgeloopen. De Weduwe Hillechien Rubertus, j geb. Zantinga, te Hoogkerk bij Gronin gen, vierde Maandag haar honderdsten verjaardag. De nog vrij krasse vrouw moet met hare 70-jarige dochter grootendeels van liefdegaven leven. HAARLEM 15 October ÏS95. Naar wij vernemen, vangen de lezingen van den Ned. Protestanten bond afdeeling Haarlem den 24en dezer aan en treedt dan als spreker op de Heer P. H. Ritter van Amsterdam. Bij de volgende lezingen zullen o. a. optreden de Heer Hugenholtz, voorganger der vrije gemeente te Amsterdam, Dr. Knap pert van Assen, Elhorst van Arnhem e. a. In de ledenvergadering van het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd benoemd tot Commissaris van de Spaarbank de heer Mr. A. E. A. S. van Stralen en tot leden in het Bestuur der kweek school voor Onderwijzeressen de heeien Dr. J. Nieuwenhuyzen Kruseman en J. Krol Kz. Op voorstel van het Departements- bestuur weid besloten de subsidie van den tijdelijken cursus in het koken voor de Volksklasse te verhoogen met 40. Ten gerieve van het publiek en ter vergemakkelijking van bet verkeer met de trams, worden, naar men ver neemt, door het bestuur der Haarlem- sche tramwaymaatschappij middelen beraamd om voor de tramlijn van het station naar den terminus in den Hout, op sommige gedeelten dubbel spoor te De hoofdschuldige in zake het plegen van oplichterij door middel van valschelijk geschreven en onderteekende bedelbrieven is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van be waring overgebracht. Hij is genaamd P. E, A. H. oud 53 jaren geboren te 's Gravenhage, wonende te Amsterdam die reeds vroeger een lOtal jaren voor gelijke misdxijven heeft getucht. Een 37 jarige timmerman, wonende in de Groendaalsteeg, heeft 1.1. Zondag een groot deel van den dag, terwijl hij beschonken was, zijne 38jarige vrouw op ergelijke wijze mishandeld, zoodanig dat zij thans bedlegerig is. De onver laat heeft haar een wond toegebracht aan het hoofd en een dikte op den rug volgens mededeeling der buren met een aschschop De man is door de politie aange houden maar nadat procesverbaal was opgemaakt weder losgelaten. Daar de vrouw dezer dagen eene operatie moest ondergaan, is zij naar het St Elisabeths Gasthuis overgebracht, maar niet zooals gedacht werd, ten gevolge van de haar toegebrachte verwondingen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „IVEUR VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 14 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 15 voor los werkman. 4 voor kleedermaker. 2 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 10 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 7 voor grondwerker. 27 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 22 voor loopknecht. 10 voor oppasser. 8 voor koffiehuisbediende. 3 voor schoenmaker. 4 voor schrijfwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. 1 voor tafelbediende. 1 voor huisknecht. 1 voor tuinman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem, op WOENSDAG 16 October 1895, des namiddags te 1 ure, op het Raadhuis. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adies C. J. van Vassen en J. Korevaar P. Az. concessie electrische tramlijnen. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. Voorstel B. en W.W. vernieuwing brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder met adres J. Heems en Zoon e.a. Id. id. adres coöperatieve bouw- vereeniging „Recht en Plicht" goedkeuring plan bebouwing van grond ten westen van de Oranje- boomstiaat. Voortzetting behandeling voorstel B. en W.W. adres Nedexland- sche Bell-Telephoon-Maatschappij plaatsen van palen langs de Kleverlaan. Voorstel B. en W.W. adres W. F. Doeglas, vergunning tot het bou wen van twee huizen aan de Zonnesteeg. Id. id. vergunning tot het maken van eene veranda in den tuin van het perceel aan het Prinsen- bolwerk No. 3 A-B. Id. id. met rapport commissie van financiën adres firma Beijnes aankoop van grond aan het Sta tionsplein. Id. id. id. id. adres A. Visser huur grond en water in den Veerpolder. Id. id. id. id. adres Wed. A. J. Kemink, huur grond aan de Leidschevaart. Id. id. id. id. adres L. Allard ver goeding voor mei den openbaren weg verheelden grond aan de van Marumstx-aat. Rapport commissie van financiën begrooting dienstdoende schutte rij voor 1896. Voorstel B, en W.W. vaststelling voordracht zetters voor 's Rijks directe belastingen. Verslag' opzichter gasverlichting over Augustus j.l. Voorstel B. en W.W. adres G. van Dorsten e.a. wijziging titulatuur en jaarwedden onderwijzend per soneel aan de openbare scholen voor lager onderwijs alhier. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft van September 1895, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. Sioos, T. Wielinga, Amsterdam; Memeling, Hosman, W. Busse, v. Eisbeek, alien 's-Graven- hageH. de Jong, Haaften; A. Timmers, Holt, Hasspels, allen Haarlem; Or Rood, Hillegom; Gorsica, Leiden; A A. Merbnrg. Rotterdam; C. Koomen, SchagenP. G. Bellart, Utrecht; J. W. v. d. lthee, Watergraafsmeer; G. v. Hij Ir, Zeist. Briefkaarten. B. v. Kampen, F. Roeper, J. Rede, allen Am sterdam; Weyl, Zutphen. Buitenlandsche Brieven. Jbr. Pompe v. Meerdervoort, Antwerpen; C. Wouters, Bad ElsterLuytjes, Hamburg; E. Stursberg, Reichenhall; v. Santen, Londen; Mar- cband, Parijs. Markt van 14 October 1885. Boter. Aangev. 92 verk. 92 KG. L. pr. f 1.30 H. pr. ƒ1.40p. KG. Biggen. Aangev. 217 verk. 98 st. L. pr. 2.50. H. pr. 6 p. st. Schrammen. Aangev. 95 verk. 47 st. L. pr. 6.50 H. pr. 9.p. st. Aardappelen. Aangev. 495 verk. 437 H.L, L. pr. f 1.20H. pr. 2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 514 H. L. verk. 514 H.L. L. pr. f 2.50. H. pr. f 6. Peren. Aangev. 283 H.L. verk. 283 H.L. L. pr. f 4.H. pr. 14. p. II. L. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 14 Oct. 1895. Witte tarwe f 5.75 f 6.10 Kogge 4.25 4.30 Haver 2.50 2.70 Gerst 4.40 Duivenboonen 5.35 5.70 Paardeboonen n 5-25 Groene erwten 5.50 Capucijners v 5.75 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 October 1895, des namiddags van 23 uur door den Heer W. EZEIiMAN, met welwillende medewerking van Mevrouw C. (Sopraan). PROGRAMMA. I. PreludiumJ. S. Back. 2. Aria uit de Messias: -Er weidet seine lieerde"Handel. 8. Andante£...Fiuk. 4. IntermezzoRhcinberger. 5. Ree. en Aria uit de Schepping -Nun beut die Flur"Haijdn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2