HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. Mo. 83. Uitgave van RE FRVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 19 October 1895. led. VePBen. tot bevordering yan Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet sp Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? JÜO. 29 Z E O N I E K TELEPHO ON NU M M K K 14-4. TELEPHON1SCHE VEEBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote let. ers naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De Raadsvergadering van Woensdag werd bijgewoond door acht en twintig raadsleden. Het was eene vergadering met een tamelijk mak uitziende aganda, doch de ervaring, dat tegen half vjjf de vergadering werd gesloten en toen nog het laatste punt moest uitgesteld worden tot eene volgende vergadering, bewees, dat op niets ter wereld kan gerekend worden, zelfs niet op eene zoogenaamde makke agenda. Na de lezing der notulen de mede- deelingen, waaronder eene voorkwam van den heer Lubké, verzoekende het tijdstip waarop een begin moet ge maakt worden met het leggen van de tramrails binnen d»ze gemeente te stellen op 10 Januari 189G, in welke schikking de Raad, op voorstel van B. en W., genoegen neemt. De heeren C. J van Vassen eri J. Korevaar Pz., hadden eene afwijzende beschikking ontvangen op hun rekest tot aanleg van elektrische tram door de gemeente, voornamelijk op grond van de vele nauwe straten in genoemd traject. De beide heeren kwamen thans met een nieuw plan en verzoeken, de voorkeur te mogen hebben, voor 't geval anderen voor 21 Februari 1896 eene concessie mochten aanvragen met welke beweegkracht ook. Doch ook de Heer Lubké wenscht een stoomtram op de aangeduide plaats. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Den heer Hijmans wordt eene nadere inlichting in deze gegeven en stelt voor den Heeren Vassen en Korevaar de verlangde voorkeur te ver- leenen. Niet genoegzaam ondersteund komt het niet in behandeling, waarna het voorstel B. en W. in deze wordt aangenomen. Gedeputeerde Staten verzoekende'den Raad om met het oog op eene grens regeling met de gemeente Heemstede de door de wet bedoelde Commissie hier voor te benoemen. Het stuk wordt gesteld in handen van B. en W. Uit het plan tot deze grensregeling blijkt, dat het voornemen bestaat bij Haarlem aan te trekken het gedeelte van Heemstede ten zuiden van de ge meente Haarlem begrensd door de Schoutslaan den rijksstraatweg tot aan Eindenhout, de Spanjaardslaan, den zandweg in het verlengde daarvan tot aan de boerderij van Verbrugge en, de sloot langs de boerderij volgende, tot aan het Spaarne, waardoor dan de geheele Haarlemmerhout met verschil lende buitenverblijven en hotels bij Haarlem komt. B. en W. stellen voor, om, daar de hou ten draaibrug over de Ringvaart in een zoodanigen toestand verkeert, dat alleen voetgangers haar mogen passeeren, een ijzeren draaibrug te bouwen, waarvan de kosten geraamd zijn op f 16944, met de bepaling, dat B. en W. niet tot de uitvoering zullen overgaan vóór door Dijkgraaf en Heemraden van den Haar lemmermeerpolder bekrachtigd zal zijn de in uitzicht gestelde bijdrage van vernieuwing onderhoud en bediening der brug zijnde een derde der kosten. De heer Leupen stelt voor de Haarlem mermeer de helft der kosten te doen betalen, aangezien de belangen dier gemeente zeer nauw bij de brug betrokken z\jn. Dit amendement komt in behandeling. De heer van Styrum ziet niet in, dat genoemde gemeente meer dan een derde zal willen betalen. De heer Bijvoet is ook wel voor het amendement, doch den heer 't Hooft lacht het denkbeeld van een tol ook wel toe als Haarlemmermeer niet de helft betaalt. Wethouder de Breuk licht de zaak nog toe; het is reeds gebleken, dat Haarlemmermeer nooit meer zal willen betalen. Als zij mede bijdraagt dan gaan wij vooruit. De heer Van Styrum zet het standpunt der gemeente in deze uiteen, als zijnde het welbegrepen eigen belang der gemeente. De heer de Kanter voert in deze nog het woord, vindt de helft voor Haarlem genoeg en te ver antwoorden. Eene tolheffing zou nooit toegestaan worden. De Voorzitter blijft van meening, dat meer dan een derde niet zal worden bijgedragen, en dat het een wijze politiek is de verkeers wegen naar eene groote stad te bevor- den De heer 't Hooft vindt dit ook, doch wijst er op dat de eerste belang hebbende hier de Haarlemmermeer is. Voorstel Leupen komt in stemming en wordt aangenomen met 40 stemmen tegen. De heer Leupen stelt nu nog voor, dat zoo het polderbestuur niet de helft mocht wenschen te betalen, dan tolheffing aan te vragen, de Heer de Kanter is door tegen en ook de Heer Bijvoet. De heer Leupen trekt zijn voorstel in, en wordt het gewijzigde voorstel van B. en W. aangenomen. Namens de Coöp. Bouwvereeniging Recht en Plicht geeft de architect Doeglas kennis van het voornemen tot het stich ten van twee en zeventig arbeiders woningen op een terrein ten westen van de Oranjeboomstraat, en verzoekt goedkeuring der indeeling voor ge noemde woningen. Bij de overlegging van het plan merken B. en W. op, dat tusschen een der projectstraten en de Voorzorg straat een stuk grond ligt ter grootte van 217 M2, waarover Recht en Plicht niet kan beschikken en dat de pogingen om ook dien grond aan de gemeente te kunnen overdragen afgestuit zijn op de hooge eischen van den eigenaar. Niet tegenstaande de Voorzorgstraat hierdoor niet zal kunnen doorgetrokken worden, wordt voorgesteld het plan goed te keuren. Het is de bedoeling de pro jectstraten aan gemeente over te dragen. De kosten voor bestrating enz. worden, met inbegrip van het maken van eene schoeiing aan het Oostindisch vaartje, geschat op ƒ109000. De heer Stolp licht het voorstel toe, doch wenscht, dat de bepaling worde gemaakt, te eischen, dat de Vereeniging liet bedoelde stuk grond in eigendom aan de gemeente overdraagt. Dit am. komt in behandeling. De heer de Breuk vindt, dat de gemeentebelangen mee brengen den grond aan de gemeente te kunnen overdragen. De heer Hugen- holtz zet uiteen, dat de eigenaar mis schien den grond wel tegen billijken prijs zal willen afstaan, wat de heer de Breuk niet toestemt. De Heer van Styrum voert nog het woord en evenzoo de de heeren de Kanter en Bijvoet, en ook de heer Hijmans verklaart zich voor het amendement Stolp. De heer Klein wil nog pogingen aangewend zien om den grond in eigendom te krijgen. De Voorzitter voert nog het woord in het belang der Vereeniging. De heer Stolp verdedigt nader zijn voorstel en bet wordt aangenomen met drie stemmen tegen, en daarna het in dien zin gewijzigde voorstel van B. en W. met de bepaling dat de post zal verhoogd worden met 567. Hierna had plaats de voortgezette behandeling van voorstel B. en W. in zake de recognitie voor het plaatsen van' telephoonpalen en het voorstel zooais- het door B. en W. was gedaan, aan genomen, nadat de Heer Van Styrum had aangetoond, dat de zienswijze van B. en W. in deze juist was. De architect W. J. Doeglas, is belast met het verbouwen van twee perceelen, No. 23 Groot Heiligland en No. 2 Zonnesteeg, maar tengevolge van de bestaande bepalingen mogen de te bou wen huizen niet hooger worden dan anderhalf maal de breedte van de straat, terwijl de ontworpen woningen hooger zijn. Hij verzoekt aan den Raad des niettegenstaande zijne plannen goed te keuren. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. In stemming gebracht, wordt het voorstel aangenomen met 15 tegen 13 stemmen. Op een verzoek van den architect C. L. M. Robbers om vergunning tot het maken van eene veranda bij een tuin huisje behoorende tot een perceel aan het Prinsenbolwerk wordt goedgunstige beschikking voorgesteld. De Heer Snelijes stelt voor het stuk te zenden aan de Comm. van financiën, wenscht, dat voor die vergunning re cognitie worde betaald. De heer Bijvoet zet die kwestie nader uiteen en doet opmerken, dat volgens raadsbesluit op die gronden niet zonder vergunning mag gebouwd worden. De heer Sneltjes brengt hier nog in herinnering, dat de Raad zich vroeger heeft uitgesproken, met het oog op den minderen prijs, waarvoor de gronden voor tuinen van de gemeente gekocht zijn. Het voorstel Sneltjes in stemming wordt verworpen, waarna de Heer Van Styrum voorstelt, het voorstel B. en W. te zenden aan financien om advies het valt en voorstel B. en W. wordt aange nomen. Op een verzoek van den Heer J. J. F. Beijnes om van de gemeente te mogen koopen een strook grond ter grootte van 27.50 Mr. werd voorgesteld den j prijs van f 30.per Mr. Het bedoelde strookje is gelegen westelijk van den hoek van het stationsplein en den Jans- weg af, en is benoodigd tot de aanstaande vergrooting der rijtuigfabriek. Tevens zou dan daar de rooilijn moeten gewij zigd worden. De heer Willink is tegen het voorstel, wil daar niet meer aan den openbaren weg bouwen, met het oog op de tram- aanvragen, eene eventueele verbetering van den spoor overweg eu de regelmatig heid van het terrein. De Heer de Breuk verdedigt het voor stel. Ook de lieer Bijvoet is voor het voorstel. De heer Hij mans is er niet voor, wil het Stationsplein niet nog een meter smaller maken, maar de heer Klem houdt niet van die rechte lijnen en wil óók nog toestaan, omdat anders de vergrooting onmogelijk zou zijn. De Heer Van den Berg wil over het kleine na deel wel heenstappen, waar het als hier eene uitgebreide industrie geldt. De heer Van Weel wil den grond in erfpacht ge ven. Wethouder de Kanter spreekt nog een enkel woord in het belang van het voorstel. De heer Stolp, hoewel voor het voorstel, voelt ook wel iets voor erfpacht. De heer de Kanter zou nog bepaald willen zien, dat de bedoelde grond, als zij te eeniger tijd van bestemming mocht veranderen, die weer kosteloos aan de stad zou komen. In ver band hiermee zullen B. en W. met de. firma Beijnes in nader overleg treden. A. Visser, aannemer van publieke wer ken, wenscht van de gemeente te mogen huren een stuk grond in den Veerpolder en vergunning om in het kanaal daar aan grenzende over eene lengte van 150 meter vaartuigen te leggen. Tegen de inwilliging bestaan geen bedenkingen. B. en W. stellen daarom voor gunstige beschikking en zulks voor een tijdvak van drie jaar en twee maan den, ingaande 1 November a.s. Omtrent den prijs van de te verhuren gronden ontstond nog een klein debat en het voorstel werd aangenomen. De wed A. J. Kemink te Vogelenzang, eigenares van huisjes aan de Leidsche vaart tusschen den Bennebroekerweg en het station Vogelenzang, wenscht tot de nieuw gebouwde huisjes toegang te verkrijgen over een stuk gemeentegrond. Voorgesteld werd dien grond tot ge noemd doel te verhuren tot 31 December 1900het werd aangenomen. Ter verbetering van de rooilijn aan de Van Marumstraat zal een strook grond ter grootte van ongeveer 29 M2, behoorende aan den HeerAllard, aan de openbare straat worden verheeld. De eigenaar verzocht thans aan den Raad billijke vegoeding voor den grond. B. en W. stellen voor den grond te koopen, doch de Commissie van financiëen vindt den gevraagden prijs, ƒ6.— per M2, te hoog en stelt voor 3.in welken zin werd beslist. De begrooting van ontvangsten en uitgaven over 1896 voor de dienstdoende schutterij wordt vastgesteld op 8173,25 waarbij eene gemeentelijke toelage van f 7953,25. Tengevolge van het bedanken van den Heer H. C. Tombergh als lid van het College van zetters voor 's Rijks directe belastingen, wordt een tweetal voorgedra gen de Heeren H. C. Louwerse Jr. en G. K. J. H Claassen. Vervolgens werden de stembureaux benoemd voor de verkiezing op 5 Novem ber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1