Nieuwsberichten. Het gasrapport over de maand Augus tus wordt voor kennisgeving aangeno men. Het laatste punt der agenda, voorstel B. en W. W. inzake adres G. van Dorsten e. a. bedoelende wijziging van titulatuur en jaarwedden van bet onder wijzend personeel aan de openbare scho len voor lager onderwijs alhier, werd uitgesteld tot de volgende vergadering, waarna de openbare zitting werd ge sloten. Een welgekleede dame werd Zondag te Parijs, in de rue Simon le Franc, aangetroffen in een toestand van totale zinsverbijstering. Zij had geheel en al vergeten, waar zij woonde; alleen wist zij nog, dat het dicht bij een »mairie" was. Zij woonde bij haar schoonzoon, doch kon zijn naam niet noemen, even min als zijn beroep. Toen zij voor den commissaris van politie werd gebracht, noemde deze haar tal van straten op, doch geen, die zij zich herinnerde. Zij wist alleen, dat haar dochter Clarisse heette. Een nieuwe manier van het betalen van abonnement, medegedeeld uit Gazen Green (Kentucky) aan de Herald: abon nementsprijs voor één jaar: 20 pond varkensvleesch, of 10 pond worst; twee schepel aardappelenvijf schepel rapen tien kippen; een schepel uienl Te Praag is verleden Vrijdag een jong anarchist opgehangen, de 22-jarige mijnwerker Anton Hoffman,' die te Birkenborg den mijninspecteur Edler v. Baumgartner doodschoot en een beambte verwondde, na een woordenwisseling over het afhouden van loon wegens zijn niet werken op 1 Mei. Hij verklaarde met overtuiging geen berouw te hebben over hetgeen hij deed hij wilde zijn wanhopig bedroefde moeder niet spreken, evenmin als den geeste lijke. Laatstgenoemde hield op het binnen plein der gevangenis, waar ongeveer 100 personen toegelaten waren, een toespraak waarin hij de verbreiders der anarchis tische leerstellingen verantwoordelijk stelde voor Hoffmans' dood. Alweer heeft men voor den Italiaan- schen kroonprins eene vrouw gevonden, 'eene dochter van den prins van Wales. De Dame is niet katholiek, maar dat behoeft niet, wordt opgemerkt, de Ko ningin van Italië behoeft niet katholiek te zijn. Onderhandelingen over dit hu welijk moeten al sedert een jaar loopen- de zijn. Naar beweerd wordt zou een uitste kend kogelvrij schild verkregen worden door eenige lagen vlaszijde onder de uniform te dragen. Gedurende den oor log met China, droegen de Japanners, als voorbehoedmiddel tegen de koude, eene hoeveelheid dezer stof onder hunne kleederen, met het resultaat dat het in vele gevallen werkte als kogelvrij vest. Menigeen heeft zich er over verwon derd hoe het kwam, dat, hoewel de ge vechten in Mandsjoerije zoo hevig waren, de verliezen der Japanners steeds gering en die der Chineezen zeer zwaar waren. Veel van de ongelijkheid in de verliezen der strijdende partijen was te wijten aan het slechte mikken der Chineezen, doch dat de Japanners zoo weinig te lijden hadden van de kogels hunner tegen partij was grootendeels te danken aan hun dragen van vlaszijde. Drie saffieren, welke tot de gestolen kostbaarheden van Mevr. Langtry be- hooren, heeft men thans te Londen teruggevonden bij een juwelier in Hat- ton- Garden. Die handelaar had de steenen onlangs gekocht van een onbekendeen ze betaald met een cheque op de Union Hank, de bank, waaruit de kostbaarheden door middel van een valsch orderbriefje gestolen werden. Hij heeft nu terstond de directie der bank gewaarschuwd, die chèque niet te betalen. Men hoopt nu, dat de dief zich ver raden zal door het presenteeren van die chèque. Als hij maar geen couranten leest. De eigenaar van een koffiehuis te Berlijn heeft, om bezoekers te trekken een millioen Mark tentoongesteld, welke j in rollen van 250 vijfmarkstukken in een glazen kast waren nedergelegd. Het koffiehuis wordt buitengewoon druk bezocht. 't Heeft iets van de reclame van een confectiemagazijn te Chicago, waar een vet varken midden in de uitstalling ligt vastgebonden aan den achterpoot, met de belofte om den hals, dat het aan den 5000sten bezoeker zal worden ca deau gegeven. Een juwelier in dezelfde stad heeft twee diamanten in zijn uitstalkast liggen volkomen aan elkander gelijk, met op een witte kaart de vraagwelke is valsch Zij zijn beide echt, maar de vraag pijnigt menig voorbijganger toch zoo, dat hij binnen gaat en iets koopt om een voorwendsel te hebben naar die diamanten te informeeren. Het denkbeeld één voor allen heeft de Chineesche regeering laten varen bij de behandeling der schuldigen aan de gepleegde christenmoorden. Zooals men weet vonden de Chineezen het zonde, dat voor de gedoode christenen meer dan één Chinees zou ter dood gebracht worden. De Engelsche gezant heeft thans de doodstraf weten te krijgen voor acht tien moordenaars en er zullen er nog meer volgen. In Pruisen is het getal adspirant land meters zoo groot, dat de regeering het heeft noodig geoordeeld, teneinde teleur stellingen te voorkomen, de algemeene aandacht op dien toestand te vesligen. Langzaam aan komen nadere berich ten bij de Fransche regeering binnen omtrent de inneming van Tananarivo. De stad werd hardnekkig verdedigd door vijftienduizend soldaten. Gedurende één uur werd de stad gebombardeerd. Het Fransche leger telt vijftig dooden, de vijand leed aanzienlijke verliezen. De vrede is, onder voorbehoud van na dere goedkeuring, definitief geteekend. Aangaande de gebeurtenissen in deD Congo-staat is nog veel duisters, doch het blijkt wel, dat er iets ernstigs heeft plaats gehad, aangezien er wordt bericht dat de toestand geweten rr,oet worden aan de lijfwacht van een opperhoofd, dat voor twee jaar ter dood gebracht was en wiens dood zij wilden wreken. Willem van Zuylen, heeft na twee repetities een contract gesloten met het Neues Theater te Berlijn. Hij zal, alp "■friend Frits eene reeks voorstellingen geven, welke ongeveer half December een aanvang zullen nemen. Er wordt medegedeeld, dat B. en W. van Amsterdam er eene kleedermakerij op na houden, waarvan niemand iets weet behalve een paar autoriteiten en de baas snijder natuurlijk, die zich echter niets liet ontvallen. Aan deze geheime wordt de boven- kleeding der politieagenten vervaardigd, Allang heeft men zoo iets vermoed, maar men kon zoo niet achter het rechte komen. De Burgemeester schijnt voornemens aan die gemeente inrichting ook de gratis-kleeding voor onvermogende schutters te laten maken. Zouden de gemeenteraadsleden het feit niet gekend hebben en zou er niemand in de bres gesprongen zijn voor de belastingbetalen de kleermakersfirma's in de hoofdstad? Voor de tweede maal is binnen het jaar de klapbrug, liggende over het Winschoterdiep op de grensscheiding tusschen Scheemda en Eexta naar be neden gestort. De zware balans, waaraan de brug hing, is voor het grootste ge deelte verbrijzeld, terwijl de zuilen zijn afgeknapt. De brugwachter, het gevaar bemer kende, waarin hij zich bevond, wist door eenen koenen sprong in het kanaal, zich het leven te redden, waaruit eenige rappe handen hem spoedig op het droge konden halen. De dienstbode van den landgebruiker Zijlker kwam ook met den schrik vrij, Zij stond juist voor de brug toen deze instortte; een harer melkemmers werd totaal verbrijzeld. De vaart is door dit ongeval geheel gestremd. In de nabijheid van Sneek is een jonkman door de stoomtram overreden. Hij leidde een paard bij den teugel, het dier begon te steigeren en trok zijn geleider op de rails, waarna het ongeluk plaats had. HAARLEM 18 October 1895. Het Bestuur der Haarlemsche Bach- vereeniging heeft de data der concer ten voor het a.s. seizoen bekend gemaakt. Zij zijn bepaald op Dinsdag 17 December, 21 Januari, 11 Februari en 10 Maart. Voor het eerste concert is geëngageerd het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam onder leiding van den heer Mengelenberg, benevens de solisten mej. Helene Jordan (zang) en de heer Willy Burmister (viool). Voor de volgende uitvoeringen hebben hunne medewerking toegezegd: mejuf frouw Clotilde Kleeberg (piano), de heer Raimund von Zur Mühlen (zang), prof. Joachim (viool) en de heer Consolo(piano). Met het oog op deze namen, die wat hun aantal betreft nog met een tweetal zullen worden aangevuld, is zeker de voorspelling, dat de Haarlemsche Bach- vereeniging dezen winter veel kunstge not zal verschaffen, niet te gewaagd. Ten einde het Staalbad Haarlem nader bij het publiek in te leiden, of de kennismaking te vernieuwen, is thans verschenen een fraai geïllusteerd boekje, dat op aantrekkelijke wijze de aandacht opnieuw op de Inrichting het Staalbad vestigt. Eerst wordt er in besproken het staal water, zijn oorsprong en samen stelling, met uitgebreide vergelijkings- staten. Het Brongebouw, het Badhuis, de Drinkhal vinden mede in de brochure eene plaats, terwijl eene menigte illu straties het schoone boekje versieren. Bijzonder wordt de aandacht gevestigd op eene menigte attesten van binnen- en buitenlandsche hoogleeraren in de geneeskunde, benevevens van een aantal geneeskundigen in de praktijk werkzaam. In den afgeloopen nacht omstreeks 125^ ure is door het springen van de petroleum hanglamp brand ontstaan in het hulpbureau van politie aan de Keij- straat, dat, geheel van hout, in eenige oogenblikken in lichtelaaie stond en dan ook geheel is afgebrand. De agent van politie van Baren, die zich in het hulp bureau bevond heeft nog getracht de vlammen te blusschen en heeft daarbij zijn rechterhand, aangezicht en haar gebrand. Het gebouwtje, zijnde gemeente eigendom is verzekerd bij de Brandverz Maatschappij „Nederland", gevestigd te Zutphen. De politie met haar slangen- wagen heeft den brand gebluscht. De brandweer was aanwezig. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier zal aanstaanden Zondag de Japan- sche tentoonstelling waarschijnlijk voor het laatst geopend zijn terwijl de ten toonstelling der Perzische Kunstnijver heid is aangevuld met eenig plaatwerk, hierop betrekking hebbende. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: ITERK VERSCHAh FING. Van 1 Nov. tot 17 Oct. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 15 voor los werkman. 4 voor kleedermaker. 2 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvrouw. 10 voor naaister. 1 voor strijksier. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 7 voor grondwerker. 27 voor loopwerk. 3 voor breiwerk. 22 voor loopknecht. 10 voor oppasser. 3 voor koöiehuisbediende. 3 voor schoenmaker. 4 voor schrijfwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. 1 voor tafelbediende, 1 voor huisknecht. 1 voor tuinman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. ttRGJEULiJ&iS STAND. ONDERTROUWD. 16 Oct. A. van der Meer en G. Duin. J. van Meurs en M. C. Draaisma. M. J.de Ridder en W. M. Boesmans. H. Passchier en R. Pot.—17Oct. K.de WidenM.Plantinga. GETROUWD. 15 Oet. E. Pieters en M. E. van den Bossche. 16 Oot. E. H. van Emmerik en J. B. Mom. C. J. Swaalf en A. E. Tirion. H. W. Verel en A. C. Teunbse. C. J. Hofkes en C. Groe- newoud. A. Th. Koeleveld en H. vanSanten. 17 Oct. H. de Wit en W. van Konings- bruggen. G. Elsnerus en A. E. Koks. GEBOORTEN. 8 Oct. J. M. Keuman geb. van den Hoff z. 9 Oct. ,A. G. van Os geb. Middelkoop d. 10 Oct. WBosman geb. van Gasteren z. E. Zwaneveid geb. van den Heuvel z. C. J. van Roon geb. Uijlenbroek z. H. Wildschut geb. van Dort z. 11 Oct. S. Jonk geb. Appelboom d, C. J. de Gelder geb. Visser z. G. Balne- stein geb. Kort z. A.M. Kordelaar geb. van Zijl z."(levenl.) 12 Oct. M. K. Molhoek geb. Poot d. Th. E. Klesser geb. Berendrecht d. A. M de Korte geb. Koenderman d. H. M. van Donselaar geb. Creemers z. (levenl 13 Oct. S. Vermeren geb. Engberts z. J. Meijer geb. van der Werf d. H. M. van Dijk geb. Hendriks z. -- 14 Oet. E. Jde Graaff geb. j anseu d. A MJ. van Deenen geb. Pollé d. G. van Berloo geb. Hoek z. S. C. Smit geb. Kievit z M. M. E. Geroer geb. Selier z. M. Smink geb. Dumans d. 15 Oet. A. C. Weijers geb. vanEmmerik z. A.Verzijlbergen geb. van Os z. E. Meijer geb. de Mon d. M. C. Rijnbeek geb. Kelder d. 16 Oct. C. van der Werff geb. Brussee z. Th. Slootweg geb. Bax d. M. Koeman geb. Jonges z. 17 Oct. M. Broekhuizen geb. Maarse. OVERLEDEN. 10 Oet. W. F. Homborg 35 j. Rozenprieel- straat. J. J. A. Willemse 64j. KI. Hout straat.G. Sehoonderbeek 85 j. KI. Houtweg. G. A. Jansen 6 u. z Oudeweg. 11 Oct. K. E. Neijenhuis geb. van Koningsbruggen 31 j. L. Poellaan.—M. van derNoordageb. Martens 65 j. Harmenjansweg. A. Rip 5 m. d. Hee rensingel. 12 Oct. J. H. Lamarre 67 j. So- phiastraat. 13 Oet. J. Heemskerk 14 j. z. Burgwal. W. Swart geb. Bom-gonje 78 j. K. Heerenstraat. 14 Oct. P van Andel 24 j. Na*saulaan. P. Koek, wed. Toornend, 79 j. Baljuwslaan. 15 Oct. J. B. Veugelink 52 j. Nassaulaan. P. J. Teunisse 10 m. z Sophia- atraat. 16 Oct. P.W.de Vogel76j.L.Laken straat,. A. Pape 5 m. d. Boeresteeg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Folitie, die da gelijks f uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een portemonnaie met geld. Een gouden vingerhoed. Een pantoffeltje. Een broodkaart. Eene pet. Een sportwagen. Eene antimacassar. Een boekje. Eene zweep. Een halskettinkje. Een breivork met ka toen en naalden. Een rolletje band. Een zak aardappelen. Een gouden horloge. Een bril in étui. Een lorgnet. Een paar kousen. Een jongensjasje. Eenige haarkammen. Een muntbiljet. Een hondje. Een kinderpantoffel. Een mand met blikken waarin petroleum. Eenige vrouwenkledingstukken. Een kin- derschoentje. Een duitsch leerboek. Een ring met sleuteltjes. Eenige sleutels. VEEMARKT 16 Oct. 1895. AangevoerdPrijs 10 Koeien ƒ150.— ƒ180.- 3 Graskalveren 30.40.- 16 N. Kalveren 8.18. 30 Schapen 16.28.- 26 Lammeren 12.20.- NtUZIEKUITVOERING in den IIoat op Zondag 20 Oct. des namiddags van 21/gure> door het Gemeentelijk Muziek korps onder directie van deu Luitenant-Kapel meester den heer O. P. W. KRIENS PROGRAMMA. 1. Kaiser MarschSehan. 2. O overture Les GiröndinsLitolf. 3. Neu Anna PolkaStrau9s. 4. Grosse Fantasie a. d Oper ïamhauserWagner. 5Morgen, Mittag en Abend in Wien, OuvertureSuppé 6. Les Patineurs, ValseWaldteufel, 7TachiltanzMeij erbeer ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 22 Oct. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert op 7 No. 2G. F. Handel. Duet uit StabalMater (Op verziek) 3. AdagioG. Merkel. 4. FantaisieWorp. 5. Ave MariaLiszt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2