Nieuwsberichten. verleden jaar had Z. Ed. bij ongeluk tegen gestemd wil zelfs 1000. De Heer Willink wil ook wel wat moois op dit plekje, maar f 600 is hiervoor te weinig, om welke reden hij de zaak nog een jaar wil uitstellen. De Heer Sneltjes vindt de fontein nog zoo onhebbelijk niet; zij past volkomen in de omgeving. De Heer Macaré wil óók uitstellen met het oog op de gemeentewaterleiding. De voorsteller geeft het echter niet op; hij wil er van maken, wat er van te maken is. De Heer Van der Mersch zet als zijne meening uiteen, dat de uitgaaf van f 600 in verband met het weigeren van f 50 aan een ambtenaar niet te rijmen is. Wethouder Waller is voor het voorstel, omdat de fontein werkelijk leelijk is. De Heer 't Hooft wees nog even op het weinig steekhoudende van des Heeren Van der Mersch vergelijking De Heer Stolp zal tegen stemmen. De Heer Krol vindt, dat de fontein de eer van Haarlem niet ophoudtwil de som toestaan. Nog een geestig woord van den Heer 't Hooft, de Voorzitter ver dedigt, waarom er geen fonteinpost op de begrooting is gebracht, namelijk in verband met de begrooting en m deze bij de vorige bespreking. De Heer Roog meent dat 600 lang niet genoeg is zal tegen stemmen. In stemming ge bracht valt het met tien stemmen voor. Omtrent Ontvangsten nog het vol gende. Renten van kapitalen had tot de vraag geleid of de gelden, die voortspruiten uit rentegevend goed niet zouden kunnen worden besteed voor buitengewone af lossing van schuld en of bestaande in schrijvingen op de Grootboeken Werke lijke Schuld hiervoor niet in aanmerking kunnen komen, wat door B. en W. ontkennend wordt beantwoord. Bij het artikel Hoofdelijke omslag wenschte een der leden wijziging der bestaande verordening, ten einde de vermindering op het belastbare inko men niet te doen eindigen bij f 5000, maar bij f 3000. Ook bij B. en W. was dergelijke vraag gerezen, doch meenen den tijd van wijziging nog niet gekomen. Om hel getal kwade posten te ver minderen, is het denkbeeld bij een der leden gerezen om kleine bijdragen in de belasting wekelijks te doen ophalen. B. en W. wenschen met het oog op de daaraan verbonden moeieiijk heden geen voorstel in dien geest te doen. De Heer Stolp wenscht dit punt aan B. en W. in nadere overweging aan te bevelen. Ook den Heer Van der Mersch lacht het denkbeeld-Stolp wel toede bezwaren zijn niet bekend, wil een proefneming, zelfs al kost het wat meer. De Voorzitter zet de bezwaren uiteen. De Heer Van der Mersch wijst op de geruchten, waar uit zou blijken, dat thans geheele wijken eenvoudig met elkaar afspreken geen belasting te betalen; wenscht ook om deze reden ophalen in te voeren. De Heer Stolp meent, dat de kleine bedra gen opgehaald moeten worden. Verhooging der hondenbelasting en eene heffing op tooneelvertooningen, enz., in eene afdeeling voorgesteld, vindt bij B. en W. geen bijval en een be lasting op de rijwielen is ongeoorloofd. De Heer 't Hooft bespreekt eene belasting op de rijwielen; vindt dat de ge meentewet die wel toelaat, maar wil die niet ingevoerd zien om andere redenen. De Voorzitter bespreekt de belasting in verband met de wet en een rechtskundig debat volgt. De Heer Sneltjes neemt het wielrijden onder openbare vermakelijk heden op. De heer Willink bespreekt de onveiligheid van het rijwiel en de Heer Krol bespreekt nog het verschil in wijze van voortbeweging tuschen rijwiel en kruiwagen. De Voorzitter wijst er op, dat eene belasting op de rijwielen slechts denkbaar is als rijks belasting. Hiermee loopt de discussie af en de post blijft. Bij den post bruggelden was ter sprake gebracht de vraag of aan de brug over de Ringvaart geen tolgeld kan geheven worden. B. en W. achten in verband met het vroeger deswege in den Raad behandelde, het oogenblik niet geschikt om daarop terug te komen. Bij den post Schoolgelden was de vraag gedaan omtrent vereeniging van de eerste Opleidingschool voor Jon gens met die voor meisjes, doch B en W. wenschen, dat eerst de Raad zich uit- spreke omtrent de wenschelijkheid van den maatregel. De Heer Sneltjes be spreekt dit punt. Tegen de vereeniging van jongens en meisjes aan dezelfde inrichting be staan geen paedagogische bezwaren, doch wenscht in beginsel het denkbeeld van vereeniging uitgesproken te zien. In deze wordt een motie van orde ingediend. De Heer Van der Mersch meent, dat het noodig is, de kwestie worde gebracht in de Commissie van Toezicht en de Schoolautoriteiten tot advies. De Raad houdt dus tot zoolang de motie aan. Nog vraagt de Heer Hij mans of B. en W. voornemens zijn, voorstellen in te dienen op verhooging van het school geld voor middelbaar onderwijs. De Heer Waller beantwoordde dit in ont- kennenden zin. De Heer Stolp wenscht niet hooger te gaan. De Heer klein is voor verhooging als de subsidie behouden blijft. De Heer Van den Berg wil ook verhoogen, doch in de hoogste klassen. Nog werd gewezen op het groot aantal leerlingen, dat gebruik maakt van het kosteloos onderwijs, te groot in verhou ding tot het zielental. B. en W. ant woorden dat in deze steeds onderzoek plaats heeft, en dat alleen verandering van stelsel financieele gevolgen zal hebben. Een der leden wenschte ge lijkstelling der schoolgelden op de Eerste en de Tweede Burgerschool. Bij B. en W. was deze zaak over wogen omstandigheden zouden zich kunnen voordoen welke de gelijkstelling wenschelijk maakten. De Heer Klein besprak deze kwestie; hij hoopt, dat zich die gelegenheid spoedig moge voor doen. De Heer Waller wijst op de hoogere strooming naar de school met hooger schoolgeld. De Heer Hijmans wenscht te weten op welke voorwaarden de toe lating van leerlingen op de kostelooze scholen geschiedt. Hij hoopt dat B. en W. tot regel zullen stellen, dat ieder betalen moei, behalve hij die bewijst dat hij niet betalen kan. De Heer Wil link meent dat de belangstelling der ouders in het onderwijs zal toenemen, als zij wat moeten betalen. Wethouder Waller deelt nog mede, dat zeker stelsel bestaat bij het toelaten van kinderen op de kostelooze scholen, doch dat het eene zeer moeilijke zaak blijft om in deze het beste te betrachten. De vraag was gedaan of de post In komsten der goederen van de voormalige corporatiën niet meer zou kunnen op brengen. Hoogere huurprijzen zullen bij nieuwe verhuring in overweging ge nomen worden. Van verschillende zijden mocht ver nomen worden dat de begrooting een goeden indruk had teweeg gebracht, wat nog wel mocht blijken uithetfeit, dat geen der betwiste posten andere wijzi ging onderging, dan die door B. en W. waren voorgesteld. De begrooting werd vervolgens vast gesteld tot een bedrag van ƒ1.141918.18 en de vergadering na omvraag gesloten. Eerste liederenavond van den heer G. Zalsman. Mejuffrouw Jeanne Landré en de de heeren Zalsman en Schlegel, een trits artistieke stadgenooten, gaven Dins dagavond op de bovenzaal van de Socië teit Vereeniging eene muziekuitvoering, die zoowel met het oog op de samenstel ling van het programma als door de schoone vertolking er van, hoogst be langrijk mocht heeten en de talrijke aanwezigen een zeer te waardeeren kunstgenot verschafte. De eerste zong den cyclus Dolorosa van Jensen en Brautlieder van Cornelius de concertgever deed zich liooren in Schumann's Dichterliebe en in een viertal liederen^zw dem Siideu van HansSommer, terwijl de heer Schlegel op de hem eigene voortreffelijke wijze de klavierbe geleiding van genoemde werken speelde. Het is bijna overbodig te zeggen, dat mejuffrouw Landré met hare voordrach ten, waarin zij zich opnieuw deed ken nen als eene met kostelijke stemmid- delen en fijn gevoel begaafde liederen- zangeres, veel succès had. Immers, waar zij optreedt vindt haar talent steeds de gewenschte waardeering, vooial bij de vertolking van intieme kunst, zooals bij hare vroeger gegevene soirees ondubbelzinnig mocht blijken. Met den cyclus van Cornelius, die bijzonder mooi door haar gezongen werd, heeft mejuffrouw Landré haar repertoire met een hoogst aantrekkelijk werk verrijkt. Hare medewerking bij de volgende avonden zal allen zij houde ii zich er van verzekerd zeer welkom zijn. De heer Zalsman heeft op deze eerste soirée velen, die tot hiertoe met zijne artistieke gaven nog onbekend bleven, voor zijn kunst gewonnen en die hem kenden in de overtuiging ver sterkt, dat wij in hem een talentvollen zanger, een veelbelovend kunstenaar bezitten. Weinig zangers hebben zoo snel de benijdenswaardige hoogte bereikt, waar op de heer Zalsman nu reeds staat en die hem ongetwijfeld in korten tijd zal maken tot een gezocht oratorium- en concertzanger. Eene mooie stem, als hier aanwezig is, gepaard aan eene uitdrukkingsvolle, dichterlijke voordracht, zullen overal sympathie en belangstelling wekken. Met groote intelligentie droeg de heerZalsman Schumann's onvergankelijk schoonen cyclus voor. Eene vertolking als deze, zoo uit des zangers ziel gevloeid kon niet anders dan tot de ziel der hoorders spreken en hen deelachtig maken aan een stil en hoog genot. In het bijzonder zal men getroffen zijn door het heerlijk mesza vocewaarmede de zanger in de zacht gezongen liederen woekerde en de rijke klankschakeering hebben opgemerkt, waartoe de heer Zalsman zijn orgaan weet te buigen. Misschien dat het lage register nog door artistieke zelfcritiek in adel van klank kan winnen. Hoe dit moge zijn, de eerste liederenavond, waarmede de heer Zalsman zich bij het muzieklievend publiek zijner geboorteplaats heeft in geleid, mag allergunstigst geslaagd heeten. De indrukken, welke de uit voering in haar geheel heeft achter gelaten, zal aan de belangstelling voor de volgende ten goede komen. B. HAARLEM 1 November 1895. Met Willem van Zuijlen als gast gaven de Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten Woensdag in den Schouw burg „Twee wapens" van Blumenthal. Een zoon uit een adellijk geslacht ver heft op een dochter van een Duitscher, in Amerika rijk geworden met handel in varkensvleesch. Men denke zich den toestand toen papa op den trouwdag onverwacht uit Amerika kwam binnen vallen en de oude heeren het huwelijk bespraken, tegelijk met eikaars omstan digheden; de eene trotsch op zijn kwar tieren, de andere op zijn geluk, beiden overeenstemmend in gevoel van eigen waarde, verschillend in opvatting om trent de innerlijke waarde ervan over dreven aan beide zijden en daardoor zoo bijzonder lachwekkend. Willem van Zuijlen stelde den Amerikaan voor en dit met eene losheid van spel, die hem immer kenmerkt. Allerkoddigst bracht hij zijne denkbeelden over het zaken; doen aan den man tegenover den ouden baron, die niets meer vreesde, dan 's mans openhartigheid omtrent afkomst en beroep en het robuste optreden van Van Zuijlen tegenover den baron, wien natuurlijk ook de burgerlijke manieren een gruwel waren. Ook de dames kweten zich uitmun tend van haar taak, bijzonder Mevrouw Van Eijsden—Vink wist haar rol eene beduidende belangrijkheid bij te zetten. Bovendien, ieder lachte, ieder genoot, en dit is de hoofdzaak. De zaal was flink bezit De liberale Kiesvereeniging Voor uitgang vergaderde Dinsdagavond naar aanleiding van het ontwerp tot vereeni ging van een gedeelte der gemeente Heemstede met Haarlem. Na eenige be spreking omtrent de te volgen grenslijn, welke geen algemeenen bijval vond, werden als kandidaten voor de Commissie bedoeld bij art. 131 en 132 der ge meentewet, benoemd de Heeren D. André de la Porte, J. J. Beaufort, G. P. J. Beccari, A. Bertling, J. W. A. Beynes, J. F. de Bordes, J. C. H. Bos houwers, D. A. Braakenburg, H. van Breemen, L. de Breuk, A. de Clercq, P. Dyserinck, mr. Joh. Enschedé, mr. W, Jager Gerlings, P. Goedkoop Dzn., C. A. Joekes, A. F. Kremer, J. H. Koolhoven, mr. L C. Kronenberg, A. van der Laan, dr. J. Nieuwenhuyzen ICruseman, W. van Peltenburg, jhr. Ch. F. van de Poll, A. Resink, M. Schuylen- burg, J. Smits C.Jzn., jhr. H. M. Speel man, Mr. A. J. van Thiel, dr. J. Timmer, P. Vierkant en jhr. C. C. van der Wijck. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag eene reeks reprodukties van orientaalsche tapijten worden geëxposeerd, terwijl in de rotonde een zeer groot tapijt, ver vaardigd in de Amersfoortsche tapijt- fabriek en ontworpen door den Heer T. Colenbrander een onzer meest bekende artisten op het kunst industrueel gebied, zal tentoongesteld zijn. Des Zondags is de toegang vrij. De hier ter stede gehouden collecte ten behoeve van het ondersteuningsfonds voor behoeftigen gerechtigd tot het dragen van het metalen kruis, heeft zuiver /opgebracht 304.995. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis is in de maand October j.l. bezocht door 305 personen tegen en door 313 personen zonder betaling. Wederom is door de politie valsch geld in beslag genomen en wel een kwartguldenstuk, voerende de beeltenis van Koning Willem III, met onleesbaar jaartal, bestaande uit lood. Tegen de werklieden A. H. en C. v. d. O. is door de politie proces verbaal opgemaakt, ter zake diefstal van een zak aardappelen. Zij hebben beiden bekend. Tegen de bierhuishoudster K., wonende Voorzorgstraat is procesverbaal opgemaakt wegens het verkoepen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. BURGERLIJKE STAN If. ONDERTROUWD. 29 Oct. F. JA. M. Wesselingh en E. Peters. 30 Oct. A. du Fyan en J. van Dijek. J. N. Heijdanusen C. M. A. W. van Duffelen. J.J. Buizinga en H. Feenstra. E. Vos en C. Kraamwinkel. H. van Rechteren en H.'Mid dendorp. J. N. Steenbergen en A. Kramer. P. Bon en J.C. Meijer. D. Kotten en J. M. Nijssen. A. M. Hendriks en G. van Maanen- berg. N. Bouman en J. E. Cormond.W. de Bruin en A. Schakelaar. C. Veldwijk en P. Bonte. W. Spoor en H. J. D-irlsse. M.van der Linden en A. Qeijmans. W. Koppen en C. M. de Jong. J. Bakker en G. Lok. 31 Oct. L. G. Smit enM.J Serné R.van der Werf en L. van Wclferen. GETROUWD. 30 Oct.. P. A. Vester en A. M. Voskuijl. A. van der Meer en G. Duin.K. de Widen M. Plantinga. H. PasschierenR Pot. M. J. de Ridder en W. M. Boesmans. GEBOORTEN. 23 Oct. C. W. Boeree geb. Branimeijer z. A. K. van den Bos geb. Viemanz. 24 Oct. A. C. We-tbof geb. Blijïeeven z. F. M. Kui pers geb. lteijgers d. 25 Oct. A. Beaufort geb. Dirks z. A. Smelter geb. Koppen d. J. M. Horeman geb. Kloos d. 26 Oct. W G. H. Peltenburg geb. van der Seijp. S. A. van Zorge geb. O'Iebeke d. A. M. Oomen geb. Hon z. 27 Och E J. Fictoor geb. Teijsez. A. C. Loevezijn geb. Porred. 28 Oct. M. J. van Velzen geb. Hemker d. A. M. Kloes geb. Heinsbergen z. W. van Sclmik geb. Kampman d. 29 Oct. W. van der Weijden geb. ten Bosch d. A. Koek geb. Luddingz. P. M. Heijne geb Balm d. G.E. Schipper geb. Blok z. E. Kostelijk geb. Groen z. G. Pleijsant geb Broekman d. E. Nieman geb. Rixel d. M. J. Leemkoel geb. Velthuija d. A. A. Kuijt geb. Retelz. G. Busse- maker geb. Jonger d. 30 Oct. C Gieling geb. Zoijdam d. J. van Santé geb. van den Enden d. C. van Galen Last geb. Kipperman z. P. van der Voort geb. Pijnaker d. OVERLEDEN. 23 Och A. Winkel 17 j. Assendelverlaan. J. J. Franssen 3 m. z. Oranjeboomstraat. 21 Oct, J. G. F. Hogervorst 12 j. z. Vooruit- gangslraat. H. C. Strijbos, wed. Kroes 81' j Ged. Zijdgracht. J. Driessen 60 j.L.Molen straat. 2a Oct. J. F. JKramer 5 j. z. Gorte- steeg. M. ReijDen, wed. de Ridder, 61 j.. Jansweg. 26 Oct. R. Beugeling 20 j. Gastbuisvest. E. P. H. van Bilderbeek 19 m. z. Zijlstraat. P. E. Stevens 3 d. d. Mr. Joostenlaan. J. van Raaphorst geb. Lodde 70j.N. Appelaarsteeg. K. Jonk 78j.Clercq- st.raan. 27 Oct, H. J. Becker 28 j.Pieter Kiesstraat. 28 Oct. C. A. Bottelier 19 d.d. Amsterdamstaat. W. F. Oldendorff 68 j. Spaarne. 29 Oct. B. van Muijen 6 m d. Brouwerstraat. L. de Haak 76 j. Voorzorg straat. J. M. Boelens2 j.z. Leliestraat Tb. A. J. Jungolut 18 m. z. Jansstraat. G. van der Heide geb. Nijmeijer 35 j. Teylerstr. ORGELBESPELING in de Groote- ol St. Bavokerk alhier op Dinsdag 5 Nov. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga.T. S. Bach. 2. PreludiumMendelssohn. 3. VarietienA. Hesse. 4. Ave MariaLiszt. 5. AbendliedSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2