HAAELEMBOH Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 89 Uitgave van E ERVEN LOOS J ES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang 144. van ZATERDAG 9 November 1895. M Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Mo. 33 Nieuwsberichten. TELEPHOONNTJMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentïen worden aangenomen tof DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet ap Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Een staatsieschip van den Romeinschen Keizer Tiberius, dat, volgens een over levering, nog in het meer Neni onder water lag, is naar men mededeelt dezer dagen gevonden bij onderzoekingen, welke de tegenwoordige eigenaar van het meer, Vorst Orsini, daar liet doen. De duikers ontdekten, op 30 meter af stand van den oever en ter diepte van 20 meter, het vaartuig, dat 23 meter lang en 9 meter breed en rijk aan mozaïk en bronsversieringen is. Het schip kan echter niet in zijn geheel opgehaald worden. Men heeft reeds verscheidene fraai bewerkte balken en bronzen figuren aan wal gebracht. De badplaats Wiesbaden is dit jaar bijzonder druk bezocht. Er kwamen van 1 Jan. tot 20 Oct. niet minder dan 402,536 badgasten, onder welke vele vorstelijke personen. Ook van het thans begonnen winterseizoen heeft men goede verwachtingen. De vermakelijkheden van dat seizoen werden 19 October geopend met een concert, onder leiding van Mascagni en met medewerking van den tenor Alberti, en er zijn veel con certen van vermaarde kunstenaars, als mede voordrachteu, bals, enz., in het vooruitzicht. Uit Chrisliania meldt men, dat bij Bodö een groote nieuwe marmergroeve is ontdekt. De Noorsche industrie heeft er zich meester van gemaakt, en men zal een maatschappij op aandeelen vor men, om die te exploiteeren. Reeds heeft men uit het buitenland aanbiedingen voor het leveren van het benoodigde kapitaal ontvangen. Naar men verder uit Stockholm be richt, beweert een Zweedsch ingenieur, dat hij in beide Rijkshelften rijke goud en zilvermijnen heeft ontdekt en dit juist in een tijd dat het zilver geen prijs houdt. Het kan niet slechter 1 De Berlijnsche Lokalanzeiger weet mede te deelen, dat de Russische Minis ter, Prins LobanolT, in een onderhoud, dat hij met Keizer Wilhelm heeft gehad, dezen den werisch van den Czar heeft overgebracht, om een samenkomst te hebben met de Keizer van Duitschland en Oostenrijk. De Czar wenschte dat dit na zijn kroning zou gebeuren. Te Gent staakten de letterzetters het werk. De uitgever Hoste stelde voor den arbeid te hervatten en dan te onderhan delen, doch de zetters zagen het anders in en bleven staken. In eene vergade ring, door patroons gehouden, werd een tarief besproken dat aan de wenschen der stakers in zekeren zin te gemoet kwam, doch tevens sommige belangen der patroons waarborgde. Men weet niet of op dit tarief de werkzaamheden zullen hervat wordeu, doch zeker is het een teeken des tijds, dat werkstakingen in den regel voor de arbeiders uitloopen op teleurstelling en schademen wenscht alles te ontvangen, zonder iets te geven en dit zal hier ook wel weer het geval zijn. Even vrij als het een werkgever moet zijn, zijn werk te laten verrichtendoor wien hij wil, behoort het ook den patroon vrij te staan het werk op te dragen aan wien hij verkiest. Door hierop te willen inwerken stelt men zich bloot aan de beschuldiging van dwingelandij. Geen gekker eisch dan dien van uniform-loon De belooning voor den arbeid staat in ver band met de diensten die men presteert Nu hebben niet alle werklieden, tot één vak behoorende, denzelfden graad van ontwikkeling voor denzelfden arbeid, dit leert de ondervinding. Hoe nu van een patroon kan gevergd worden allen gelijk te stellen is niet helder, en hoe de arbeider er toe komen kan hierin den patroon de wet te stellen is nog onbegrijpelijker, tenzij het doel is de gelijkheid tot in het uiterste door te drijven. En toch is bet waar, dat door deze beide kwesties, welke de vrijheid van den patroon geheel aan banden leggen en alle billijkheid uitsluiten, menige werkstaking noodeloos gerekt wordt. Verder, een tijdperk van vooruitgang voor den werkman is reeds sedert veer tig jaren in wording, d. w. z. de toe standen zijn beter gewordenmen raad plege den onbevooroordeelden arbeider. En alles wijst er op, dat het hoogste punt in deze nog niet bereikt is. Doch dit is langzaam geschied, zóó langzaam, dat het stand kon houden. De meening bestaat, dat, als aan alle eischen in één slag werd voldaan van standhouden geen sprake kan zijn. Het eiland Cuba, dat tegenwoordig den Spanjaarden zooveel hoofdbrekens kost, om het in hun bezit te houden, is van alle West Indische eilanden het grootste en rijkste en heeft eene opper vlakte van 112.000 vierkante kilometers. Het zuid-oostelijk deel er van is met bergen bedenkt, die zich tot bijna 2000 meters hoogte verheffen. Het grootste gedeelte van het binnenland bestaat uit eene hoogvlakte, waar een gezond kli maat heerscht; eene tropische luchtge steldheid bestaat alleen aan de kusten, en daar heerschen dikwijls koortsen en andere ziekten. Men vindt er uitge strekte bosschen. Bijna 8 millioen hec taren land liggen nog onbebouwd en bijna 4 millioen hectaren zijn met on gerepte wouden bedekt. Het voornaam ste voortbrengsel van dit eiland is het suikerriet; voorheen werd er ook zeer veel koffie uitgevoerd. De tabak is hier inheemsch en, gelijk bekend is van de beste qualiteit. Volgens de telling van 1897 was de bevolking 1.631.687 zielen sterk, en tien jaren tevoren slechts 1.521.684; het laatste tiental jaren toonde dus eene toename aan van nagenoeg 7 pCt. Onder de inwoners waren 492,294 negers en 43.811 Chineezen. De volksontwikkeling staat er op zeer lagen trap76 pCt. der inwoners kun nen lezen noch schrijven. Geen der kleurlingen kan zich op het bezit dezer bekwaamheden beroemen, maar onder de blanken zijn ook 64.89 pCt. onge- letterden, hoewel er eene school is op elke 2105 inwoners. Een dienstbode te Wiesbaden erfde onlangs van hare meesteres, een onge trouwde dame, een som van 100,000 Mark. Maar dat geld bracht het arme meisje geen geluk aan. Zij geraakteer geheel door van streek. Zij begon tee kenen van vervolgingswaanzin te geven, en die verschijnselen werden steeds er ger, zoodat men haar ten slotte naar een krankzinnigen-gesticht moest bren gen. Bij Fiume ligt het plaatsje Grohow. Waarschijnlijk zal binnen een kort tijds verloop slechts de plek aangewezen kun nen worden, waar het eenmaal stond. De bodem namelijk is geheel ondermijnd, wat wordt aangetoond door de tallooze spleten en scheuren. Reeds zijn er twee huizen ingestort en de bewoners van het dorp hebben een goed heenkomen gezocht. Als eene nieuwigheid wordt dooreen medicus de oorzaak der influenza toe geschreven aan een gasvormige microbe. De dokter kwam hiertoe door de gemaakte opmerking, dat de lijders aan die ziekte allen een zeer merkbare, eigenaardige geur verspreidden. Als de veronderstelling, meer kan het toch niet wezen, gegrond is, dan zou de lastige, ziekte, die alle lichaamsdeelen tegelijk aantast, waarschijnlijk hierdoor zich zoo gemakkelijk kunnen overplanten. De tegenwoordige minister van buiten- landsche zaken in Rusland moet in slimheid en gevatheid zjjn gelijke niet hebben. Reeds als jong attaché bij het gezantschap te Berlijn moet hij zich verscholen hebben in eene kast om zoo een politiek geheim af te luisteren, maar hij werd bij toeval ontdekt. De jonge Czaar doet niet veel van zich spreken. Het vermoeden bestaat, dat hij zich ernstig op de staatszaken toelegt en dat niets deze betreffende zy'ne aandacht ontgaat. In verhand hier mede verwacht men binnen eenigen tijd een meer handelend optreden, als wan neer de czaar zich meer bijzonder op de hoogte zal gesteld hebben van het tech nische gedeelte van zijn taak en kennis zal genomen hebben van zijn uitgebreide omgeving. Aan niemand uit de hofhou ding schenkt de czaar meer bijzondere bewijzen van ingenomenheid, zoodat men in zeker opzicht niet weet hoe men het met den czaar heeft. De Chineesche gezant te Londen heeft met groot ceremonieel 50,000 taelsvan de Russisch-Chineesche leening over handigd aan den vertegenwoordiger van Japan. Het geld blijft voorloopig in de Bank van Engeland. Naar gemeld wordt, heeft de Amster- damsche politie zich genoopt gevonden, een onderzoek in te stellen naar de zaken eener expediteursfirma aldaar, die zich vooral belastte met de verzending van colli's naar Indië. Pakken en kisten, minstens van 15 Juni hun ter verzending uit alle deelen des lands toegezonden, en waarvan de vracht vooruit betaald was, lagen rustig in een kelder van de firma. Door de goede zorgen der politie zijn de eigenaars der goederen in de gelegenheid gesteld, deze alsnog door bemiddeling van andere expediteurs te te verzenden. Te Batavia moeten nog eene menigte goederen, door de firma verzonden, on- besteld liggen. Niet betaling van de vracht is daarvan de oorzaak. Naar men meent is sterke concur rentie veel de schuld van een en ander. Naar een te 's Gravenhage loopend gerucht wil, zou de heer W. Voormolen, hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, de benoeming in gelijke functie te Amsterdam hebben aangenomen. H. M. de Koningin Regentes zou den heer Voormolen daartoe bij een hoogst vereerend schrijven hebbenuitgenoodigd, hetgeen den doorslag zou hebben gege ven tot het aannemen der benoeming. De politie te Zoeterwoude is na lang zoeken op het spoor gekomen van een dievenbende, die in den laatsten tijd in die gemeente en ook te Leiden allerlei diefstallen, hetzij met of zonder inbraak heeft gepleegd. Het zijn vijf deugnieten van 14 tot 16 jaren oud, allen wonende te Leiden. Zij zijn ingerekend en aan de justitie te 's Gravenhage overge leverd. In eene te Heemstede gehouden ge zamenlijke vergadering van de vrijzinni ge en katholieke kiesvereeniging werd ten zeerste ingestemd met de motie, welke reeds in de vergadering van Ja nuari 1893 werd aangenomen en waarin omtrent de aanhechting van een gedeelte van Heemstede by Haarlem wordt ge zegd „dat die annexatie zou zijn niet in het algemeen belang, onbillijk, on rechtvaardig en in strijd met een goede politiek". Ook de burgemeester voerde het woord tegen de annexatie plannen. Uit een sloot in het Lokhorsterbosch bij Amersfoort is het lijk opgehaald van een brievenbesteller, die sinds eenige .dagen werd vermist. Men brengt deze verdwijning in ver band met de vermissing van een aan- geteekenden brief aan het postkantoor te Amsterdam. Onmiddellijk nadat de directeur van het postkantoor aan den commissaris van politie had kennis gegeven van de outvreemding, werden de verschillende beambten van het postkantoor door den commissaris van politie aan zij bureau in verhoor genomen. De brieve besteller, tegen wien men vermoedens koesterde en die ten tweede male door den commissaris werd ontboden, ver dween toen met het bekende treurige gevolg. Het is den Heer Dr. Saltet te Am sterdam gelukt de oorzaken op te sporen van de typhus gevallen aldaar gedurende den laatsten tijdhet is de melk. en

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1