millioen gulden zijn nog slechts 5 mil-H lioen te verdeelen. Voor den vacanten post van Blackrod of opperdeurwaarder (Gentleman (Jsher) van het Britsche Hoogerhuis een haantje, dat een ruim salaris en weinig werk geeft zijn natuurlijk een groot aantal sollicitanten opgekomen. Dat aan tal is wel verminderd, toen Lord Salisbury het salaris verlaagde van 24,000 tot ƒ12,000. Maar er zijn nu toch nog 112 gegadigden voor het ambt. In den circus Variété te Rotterdam werd onlangs een als heer gekleed man wegens zakkenrollerij gearresteerd. Deze gevangene schijnt, naar aan de Avondpost wordt gemeld, er belang in te zien, zich in een waas van geheimzinnigheid te hullen. Hij geeft zich uit voor een Engelschman, maar men gelooft veeleer, dat hij een geboren Amsterdammer is. Wie hij eigenlijk is, heeft men nog niet uit hem kunnen krijgen. Men heeft getracht hem te photo- grapheeren, maar hij schijnt er bepaald iets op tegen te hebben, dat van rijks wege zijn conterfeifsel wordt gemaakt zoodra men zijn cel slechts binnentreedt, begint hij scheeve gezichten te trekken, zoodat,t al photographeerde men hem, men toch geen juiste afbeelding van hem zou krijgen. Het eenige, wat hij daarbij heeft gewonnen, is, dat men een bevel tot gevangenhouding voor den tijd vaneen maand tegen hem uitvaardigde. Uit Amsterdam werd te Rotterdam nog een zakkenroller aangebracht, op wien men het stelsel Bertillon moest worden toegepast en die daar ook machtig veel op tegen scheen te hebben, maar met minder succes dan de would-be Engelschman. Wel trapte hij als een dolle man om zich heen, maar om hem te beletten daarmede veel kwaad te doen trok men hem eenvoudig zijn laarzen uit. Vervolgens werd hij stevig gebonden en daarop konden de noodige opmetingen aan het gelaat worden volbracht. Volgens mededeelingen verkeert de Nederlandsche Opera in levensgevaar. Eene desbetreffende circulaire van het Bestuur en den Raad van beheer con stateert, dat, als er niet spoedig finan- cieele hulp komt, de voorstellingen met 15 November moeten gestaakt worden. Brengt men dit feit in verband met het opheffen van verschillende publieke vermakelijkheden te Amsterdam gedu rende de laatste jaren, en het kwijnend voortbestaan van een paar nog bestaande inrichtingen van dien aard, dan zoude vraag, of een en ander niet wijst op achteruitgang van- den middenstand, waarvan ze het hebben moeten, niet bevestigend moet beantwoord worden, of dat het vermoeden moet rijzen, dat op andere wijze te hoog wordt geleefd. In het algemeen is het waar, dat de werkende stand-in de laatste kwart-eeuw in koopkracht is toegenomen en zulks in verband met de immer stijgende loonen. Deze meerdere welvaart komt den neringdoenden middenstand ten goede. De koopkracht der hoogere standen, enkele zeer gefortuneerden daar gelaten, is niet toegenomen, wat zijn grond vindt in telkens verlaagden rentestand, doch het vermoeden wordt uitgesproken, dat deze vermindering niet opweegt tegen de vermeerdering van die van den werken den stand en als dit zoo is, dan zou het kwaad niet direct schuilen in den ver meenden achteruitgang van den mid denstand, maar in iets anders. Een slager te Rotterdam had eene lading hooi aangekregen. Het werd ge borgen op den zolder. Een keurmeester voor hei vleesch vertrouwde het zaakje niet en wilde zich overtuigen dat het hooi niets anders bevatte. Hij werd hiertoe na eenige moeite op den zolder toegelaten en vond daar ongeveer twee honderd en tachtig kilo bedorven vleesch. Ter gelegenheid van de ontgroenings- feestelijkheden te Leiden hebben zich eenige studenten der Universiteit zeer onhebbelijk gedragen. Tegen den tijd van het uitgaan der Hoogere Burger school voor Meisjes drongen zij de lo kalen der school binnen en verspreidden algemeenen schrik en ontsteltenis. Op het Noordplein te Rotterdam heeft I een even geheimzinnig als bloedig feit plaats gegrepen. Een stadsmetselaar riep Zondag-ochtend de hulp in van twee agenten, mededeelende, dat zijn zwager bezig was in een bui van razernij zich zelf verwondingen met een mes toe te brengen. Toen de agenten zich ter plaatse be gaven, vonden zij den man hangen. De onmiddellijk geroepen geneesheer kon slechts zijn dood constateeren, terwijl hij voorts drie messteken had. De politie stelt een onderzoek in. Een feit moet het zijn, dat tusschen man en vrouw een slechte verstandhouding bestond. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken ten huize van mevrouw H., te Overveen. Uit de serre werden eenige goederen ontvreemd. De dader werd te Overveen door den nachtwaker C. van der Lee aangehouden en tot be kentenis gebracht. De inbraak was door onvoldoende sluiting gemakkelijk gemaakt. Denemarken staat ook al aan den vooravond van eene ministrieele crisis, De verschillende besluiten der conser vatieve partij-vergadering zou hiervan de oorzaak zijn. Bulgarije begint, meer dan onder Stamboeloff, naar Rusland zijne politiek in te richten. De laatste troonrede van Prins Ferdinand droeg hiervan alle teekenen. Van het overdoopen van Prins Boris in de orthodox Russische belijdenis hoort men niets meer. Uit Amerika worden ook aardbevingen bericht en wel in den Staten Michigan, en Louisiona. Verlies van menschenle- vens of belangrijke schade heeft men niet te betreuren. In New York moeten binnenkort de gemeentelijke verkiezingen plaats hebben en de partijen beginnen zich meer en meer scherp uit te spreken. Hettegen- genwoordige gemeente-bestuur wordt heftig aangevallen en beschuldigd van de leelijkste dingen, o.a. van jarenlang wanbeheer, waar door New York een kwart eeuw ten achteren zou geraakt zijn. In niet geringe mate schijnt de viering van den Zondag met de gevolgen ervan, bij deze verkiezing een groot j| gewicht in de schaal te zullen leggen. HAARLEM 12 November 1895. De adressen van de afdeelingen „Noord Holland benoorden het YL', de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren en van de Haarl. vereeniging te gen het mishandelen van dieren, in zake het gebruik van honden tot trekdieren, toegezonden aan de Provinciale Staten van het gewest, hebben wederom niet de gewenschte resultaten opgeleverd. In de vergadering van Donderdag is in afwijzenden zin op het verzoek, dat gebruik eenigermate te beperken, be schikt. Een voorstel van de heeren Bo- reel van Hogelanden, Coninck Westen berg, Moltzer, Sassen en Beukenkamp, strekkende om Ged. Staten uit te noo- digen, zoodanige wijzigingen van het reglement op de wegen te ontwerpen, dat verboden worde het zitten op hon denwagens en bepaald worde de ruimte die de hond onder den wagen moet hebben, benevens de grootte der dieren in verhouding tot den last, werd met 41 tegen 10 stemmen verworpen. In de zomervergadering zal de zaak evenwel opnieuw aan de orde komen, daar Ged. Staten zich bereid hebben verklaard, te overwegen of er ten opzich te van de groote der trekhonden doel treffende bepalingen in het reglement kunnen worden opgenomen. Opnieuw is gebleken, dat het platte land den hond als trekdier niet kan ontberen en voor het snelle vervoer het zitten van den geleider op het voertuig bezwaarlijk kan verboden worden. Toch mag gevraagd worden en dit is ongetwijfeld het hoofddoel van adressanten geweest bescherming voor kleine, zwakke, afgetobde dieren, zooals wij die op onze wegen meermalen zien misbruiken. Mogelijk, dat de be doelde zomervergadering van de Staten in het lot dier beklagenswaardige dieren verzachting brengt. Met de nieuwe week zijn wij een week van veel muziek ingegaan. Het gemeentelijk muziekkorps opende op den eersten dag er van in de sociëteit Vereeniging de serie volksconcerten, welke ook dezen winter aldaar gegeven zullen worden en die, blijkbaar aan een groot Zondagavondpubliek welkom zijn. Ruim 500 entrée's werden voor dit oerste concert uitgegeven. De Christelijke zangvereeniging God is mijn hiedonder de leiding van den heer H. S. Loran laat daarop in de Janskerk een gewijde uitvoering volgen op heden (Dinsdag) avond. Morgenavond komt de Operette ver eeniging Con Amore in den schouwburg uit met de opera Nelly van CarelBou- man, een werk dat verleden winter een goed onthaal ten deel viel en ook nu den bezoekers niet te leur zal stellen. Wij mogen er op wijzen, dat de uitvoe ring voor het publiek toegankelijk is en durven eene kennismaking met Con Amore veilig aanbevelen. Donderdagavond volgt een optreden van het Haarlemsch a capella Koor onder de gewaardeerde leiding van den heer E. F. Bruynsteen. De serieuse wijze, waarop dit Koor zijn taak opvat en het gehalte zijner verrichtingen hebben aan spraak op meer belangstelling, dan aan de vorige uitvoering ten deel viel. Wij vertrouwen, dat velen Donderdagavond in de Remonstrantsche kerk zullen samen komen, ten einde te genieten van de verheffende bekoring der gewijde liede ren, daar ten gehoore gebracht. Ten slotte zij vermeld, de uitvoering van de aloude liedertafel Zang en Vriend- schap op Vrijdag 15 Nov. De herinnering aan den roem op kunstgebied dezen zomer door de Vereeniging in het bui tenland behaald is ongetwijfeld voldoende om meer dan gewone belangstelling te wekken voor het eerste concert, waarbij o.a. de te Luik gezongen wedstrijd-nom- mers mede eene plaats op het program ma is ingeruimd. Onze lezers zullen, na kennisneming van dit korte overzicht het met ons eens zijn, dat wij een week van veel misschien te veel muziek zijn ingegaan. Hopen wij, dat dit laatste geen oorzaak moge wor den van al te groote teleurstellingen, wat betreft het bezoek der uitvoeringen. Vrijdagavond treedt in den schouw burg het Hollandsch Tooneelgezelschap van Gebr. Van Lier op met Een Zonda res. Mevrouw Julia Kuypers, die zich in betrekkelijk korten tijd de lieveling van het Hollandsche publiek mag reke nen, vervult er eene hoofdrol in. Zaterdag heeft in den schouwburg de tweede voorstelling plaats van Mad. Se- gond-Weber, bij welke gelegenheid ge geven wordt Corneille's tragédie Le Cid. Na de uitstekend geslaagde voorstelling van Zaterdag 9 November, waarbij mevrouw Weber zich opnieuw in haar volle waarde deed kennen, behoeft slechts te worden in herinnering ge bracht, dat speciale parterrekaarten a 1.zijn beschikbaar'gesteld voor de leerlingen der Hoogere Burgerscholen. Bij de verkiezing van zeven leden voor het College van Notabelen bij de Nederduit.sch Hervormde Gemeente alhier waren ingeleverd 859 stembil jetten. Op de Heeren H. A. van Blaaderen, H. J. Bronkhorst, J. Klein, H. M. J. van Lennep, Mr. B. J. Rasch, J. Winltler en Jac. Rookmaaker waren de meeste stem men uitgebracht, waardoor gekozen zijn de vijf eerstgenoemde Heeren en eene nieuwe vrije stemming moet plaats heb ben voor twee leden. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen A. E. J. M. Sinkel als kapitein bij de schutterij alhier en be noemd bij die schutterij tot kapit. mr. H. P. 't Hooft, thans le luit., en tot len luitenant P. H. Craandijk, thans 2e luitenant. 6Verslag opzichter gasverlichting over September jl. 7. Voorstel B. en W.W. adres G. van Dorsten e.a. wijziging titulatuur en jaarwedden onderwijzend per soneel aan de openbare scholen voor lager onderwijs alhier. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op het Raadhuis. op WOENSDAG 13 Novemberl895, des voormiddags te 10 ure, De volgende stukken en puntemullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Nader voorstel B. en W.W. met nader adres firma Beijnes, betref fende aankoop van grond aan het Stationsplein. 3. Voorstel B. en W.W. wijziging ver ordening tot heffing van leges-en expeditie-gelden ter Secretarie enz. 4. Id id. klacht H. Fokker, betreffende één der Lauben op het terrein behoorende bij het Brongebouw. 5. Id. Id. vaststelling tarief onderstand Burgerlijk Armbestuur voor 1896. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK VERSCHA1FING. Van 1 Nov. tot 11 Nov. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor bloemistknecht. 1 voor dames-laarzenmaker. 6 voor schilder. 15 voor los werkman. 5 voor kleedermaker. 2 voor baker. 62 voor werkvrouw. 7 voor waschvronw. 10 voor naaister. 1 voor strijkster. 1 voor vlechtwerk. 2 voor waakster. 1 voor kookster. 1 voor noodhulp. 2 voor mangelwerk. 7 voor grondwerker. 28 voor loopwerk. 8 voor breiwerk. 23 voor loopknecht. 11 voor oppasser. 3 voor koffiehnisbediende. 3 voor schoenmaker. 4 voor schrijlwerk. 1 voor koetsier. 3 voor kantoorbediende. 2 voor timmerman. 1 voor sigarenmaker. 3 voor lichtwerk. 1 voor broodbakkersknecht. 1 voor zadelmaker. 1 voor ziekenoppasser. 1 voor waker. 2 voor tafelbediende. 1 voor huisknecht. 1 voor tuinman. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen. Markt van 11 Nov. 1895. Boter. Aangev. 123 verk. 123 KG. L. pr. f 1.20 H. pr. ƒ1.30p. KG. BiggenAangev. 147 verk. 94 st. L. pr. f 3.00. H. pr. 8 p. st. Schrammen. 56 Aangev. verk. 38 st. L. pr. f 9.— H. pr. 12.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 900 verk. 851 H.L, L pr. ƒ1.50- H. pr. 2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 503 H. L. verk. 221 H.L. L. pr. 3.00. H. pr. 5. Peren. Aangev. 279 H.L. verk. 146 H.L. L. pr. 4H. pr. ƒ9. p. H. L. GRAAN- ENZAADMARKT. Marktbericht van 11 Nov. 1895. Witte Tarwe f 5.50 f 6.50 Rogge 4.20 4.25 Haver 2.50 2.75 Buivenboonen „5.75 5.80 Paardeboonen 4.80 5. Bruine boonen 10.50 Groene encten „5. Kanariezaad 6.40 ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 November 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en FngaMendelssohn. 2Adagio uit de sonate pathétiqueBeethoven 3Marche pontificaleLemmens. 4. KerkariaStradella. 5. Yariatien op 't Engelsche Volks lied ...Rinck. Sociëteit „VEREENIGING,1' CONCERT door de Koninklijke Liedertafel «Zang eu Vriendschap", op Vrijdag 15 November 1895 7 uur. Solisten: Mejuffrouw BETSY HOL, (Soprarn) van Leiden, de Heer W. ROBERT Jr., (Viool) alhier. Begeleiding- de Heer L. SCHEGEL, (Piano) alhier. (Lid van Verdienste). PROGRAMMA. 1*De geheimzinnige Nacht (koor)Delselme. 2. a. Von ewigcr Liebe^ I JBrahmS. b. Da uuten ïm Thale'sopraan)./ c. Widmung LSchumann. 3. a. Ecce, quomodomoritnrlJ. Handl f1591 b Tenebrae factae sunt oor(M. Haydnfl806 4. Concert G moll (viool)Bruch. (Vorspiel, Adagio und Finale) 5. a Gij adelaar j koorLoots, b. De Dichter is een vogel) 6. *Germinal (koor)..Riga. 7. Introduction et Rondo capric- cioso (viool)Saint-Saëns. 8. a. Elegie i Hol. b. Schlaflied 'sopraan JMoszkowski. c. Een Liedje; fMann. 9. **Gerechtigheid (koor)Hol. Met deze nummers behaalde de Liedertafel bij den Internationalen Zangwedstrijd te Luik 21 Jnli 1895 met algemeene stemmen den Eersten Prijs en met 24 van de 27 stemmen den Eereprijs. Met dit nummer behaalde zij bij den Inter nationalen Zangwedstrijd te Groningen 10 Jnni 1893 met: algemeene stemmen den Eersten Prijs.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2