plaats het personeel inneemt in de Rijksbelastingwaar z. i. het personeel is een inkomsten belasting, kan zij naast de bestaande gesplitste inkomstenbelas ting niet behouden blijven. De heer van der Kun betreurt, dat het ont werp niet bevat de belofte Pierson tot het geven van vergoeding voor de ver mogens-en bedrijfsbelasting. Hij is tegen het ontwerp, tenzij eerst ingevoerd na regeling der Gemeente financieën en de Staat percentage verhooging der huurwaarde slechts doe bij afschaffing van heffing op de haardsteden. Spreker wees vooral op het onrecht om tegenover de vrijstelling van winkels hen te be lasten wegens huurwaarde, die vroeger geen bedrijfsbelasting betaalden. De heer van den Bergh van Heemstede betoogde, dat de voorgestelde regeling zwaarder zal drukken, vooral door onvoldoenden aftrek voor kinderen, en door opklim mende belasting voor haardsteden. De heer J. Deen schrijft uit Holland, aan de Deli Ct. in staat te zijn, het volgende pertinent te kunnen consta- teeren Tusschen den gouverneur-generaal en het bestuur op Atjeh bestaat in hoofd zaak volmaakte overeenstemming. De Nederlandsche regeering, bekend met de opinie zoowel van zeer invloed rijke Kamerleden, als van de groote pers, zal zich in hoogste instantie krach tig verzetten tegen elke poging, van welke zijde die ook mocht komen, om verandering te brengen in de politiek, gedurende de laatste jaren in Groot Atjeh gevolgd. Tot een agressief optreden, in die stre ken waar de djahats de onrust in gang houden, waarover gedachtenwisseling heeft plaats gevonden, zal slechts worden overgegaan dan en op de wijze als ge neraal Deijkerhoff zal bepalen. De verhouding tot de Atjehsehe hoof den, die onze zijde kozen, wordt in Ne derland beschouwd als te zijn correct en volkomen gerechtvaardigd, zoowel wat onze waardigheid, als wat de resul taten betreft die er door verkregen zijn. In de gemeente Opsterland komen in den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen voor, zonder dat het gelukte om de da ders op te sporen. Door de vereeniging Algemeen Belang" zijn thans, ten ein de aan die vele diefstallen paal en perk te stellen, hooge premiën uitgeloofd voor het ontdekken van de daders. Hij, die den schuldige ontdekt van 't slachten van schapen in het land ont vangt f 50, van het ontvreemden van paarden, koeien, schapen, varkens of gei ten f 20, van het stelen van kippen, eenden, konijnen of bijen, alsmede het ontvreemden van roerende goederen, uit gesloten woningen, hokken of stookhut- ten en aardappels uit hoopen f 10. Te Kerkdriel wilde zich een paar ten huwelijk doen inschrijven, maar de jonkman, een schaapherder, wist zijn leeftijd niet op te geven. Uit de regis ters bleek nu, dat hij een en zestig was, maar niettegenstaande dit bleef hij beweren, dat hij om en bij de vijf tig was en wilde eerst na eenige onder handelingen er toe besluiten zich als een en zestiger te doen inschrijven. Als een bewijs dai de gezondheids toestand te Haarlemmermeer uitmun tend is, dient, dat er gedurende de helft dezer maand slechts eene aangifte van overlijden heeft plaats gehad, en dat wel op eene bevolking van ruim 16000 zielen. In de afgeloopen maand, zijn te Haar lemmermeer door het nieuwe kanaal ongeveer 400 vaartuigen gepasseerd, voornamelijk voor het vervoer van sui kerbieten voor verschillende fabrieken. HAARLEM 15 November 1895. In den Schouwburg had Dinsdag avond plaats de eerste Buitengewone vergadering van het Haarlemsche Nuts- departement met introductie van dames. Als spreker trad op de Heer Henri M. Dekking van Rotterdam met een programma a la Willem van Zuylen, zonder Willem van Zuylen. Hiermede wordt niet bedoeld dat het Departementsbestuur eene slechte keus had gedaan met dezen spreker uit te j noodigen, alleenmaar, dat het programma denzelfden geest ademde. Naar men mededeelde, was van de i nummers vóór de pauze het eerste, Bij den Rechter, van Goteling Vinnis, het best bevallen; over de nummers na de pauze kan een zelfstandig gevoelen wor den uitgesproken. De Heer Dekking is ontegenzeggelijk een' beschaafd spreker, die blijk geeft van het voorgedragen zelf de kracht en beteekenis te vatten en soms verrassend uit den hoek weet te komen. Dit bleek in Een avondje bij juffrouw Pieterse, waar hij soms flink de punten op de i's zette, wat in niet geringe mate mede werkte om het grappig-ernstige der toestanden goed te doen uitkomen. Het dialekt levert echter den spreker moeie- lijkheden en juist dit is een der vele aantrekkelijkheden van het stuk. Melk voor de stad, en Goeden nacht van Holtrop stonden volgens veler mee ning hoogerwat de voordracht betreft, hooger dan Een avondje. Maar het dia- lekt legde hier ook geen klippen in den weg. Niets te doen van Emants werd ver vangen door een gedichtje van Hooft. Men beklage zich den ruil niet, want hier deed juist de Spreker zich van zijne schoonste zijde kennenin het vertolken van Hooft's taal, het zoete Hollandsch van den dichter bij uitnemendheid, bleek de Heer Dekking een meester te zijn. Toch ontbrak er het komiesch element niet aan en in ruime mate hadden de toehoorders hier het recht om de karak teristieke voordracht hartelijk toe te juichen. In aanmerking genomen het ongunstige weer waren de leden met hunne dames goed opgekomen. De Christelijke Zangvereeniging „God is mijn lied" gaf Dinsdagavond in dejanskerk eene uitvoering, waartoe vele belangstellenden waren opgekomen. Uit den aard der zaak bevatte het programma uitsluitend religieuse mu ziek, doch uit het oogpunt der kunst muziek van het beste gehalte, zóó, dat de oppervlakkige kennismaking ervan, wil de goede uitvoering gewaarborgd zijn, eene uitstekende leiding en niet minder geoefende krachten veronderstelt. Over beide gegevens beschikt de Ver eeniging, waartoe zeker in niet geringe mate medewerkt, de doorkundige Eere voorzitter, Ds. E. Weiss, wiens uitge breide muziekkennis der Vereeniging ten goede komt, wat zij dankbaar erkent. Reeds het eerste programma num mer, het koraal „Den hoogen God al leen zij eer" gaf een goeden indruk. Het stelde opnieuw in het licht, dat men hier te doen had met geoefende zangers, dat de klankverhouding flink wordt geregeld en het aan den Heer Loran, den directeur, gelukt is, de scher pe kanten der mannenstemmen, zoo hinderlijk in het gemengd koor, te doen verdwijnen, waardoor het geheel een beschaafden toon verkrijgt. Minder ge makkelijk blijkt het de, uitspraak van het Nederlandsch der dames te beper ken tot een minimum van gemaaktheid. Als de damesleden der Vereeniging zelve eens konden hooren hoe leelijk een oe of ie- klank aanspreekt, waar als oo of- ee klank is aangegeven. Maar dat schijnt nu eenmaal niet te kunnen. Men is nu eenmaal gewoon van God is mijn Lied iets goeds te hooren; waarom zou dit vlekje haar moeten blijven aankleven. Psalm 23, hier moet alweer den naam van den Eerevoorzitter genoemd werd fraai gezongen en de solo-par tij werd goed vervuld. Uit Mendelssolnis Paulus werd de Sopraansaio verdienstelijk voorgedra gen. Schoon was hier het accampagne- ment en ook het Achtstemmig koor, Mendelssohus Psalm 114, bewees ten volle, dat men hier te doen heeft met een geoefend koor onder zeer bekwame leiding. In Loosjes'Jaarboekje voor de stad Haarlem 1895 wordt het doel der Ver eeniging omschreven als het kerkge zang bij de Protestantsche kerken te verbeteren. Nu bestaat de meening, dat dit wer kelijk verbetering eischt. Hiertoe mede te kunnen werken zij der Vereeniging in ruime mate toege- wenscht. De Heer J. Klein opende de bijeen komst met gebed en eene korte toespraak. Het Haarlemsch a Capella Koor onder de leiding van de heer E. F. Bruijnsteen heeft bij de gisterenavond gegeven uitvoering in de Remonstrant- sche kerk weder een zeer goeden indruk gemaakt. Opnieuw mocht blijken, hoe in dezen kring de a capella-eang met11 ernst en toewijding wordt beoefend en tevens, dat het koor in den heer Bruijnsteen en aanvoerder bezit, die niet alleen de vereischte bekwaamheden bezit om eene vereeniging op echt muzikale wijze te leiden, doch die tevens met onverzwakten ijver tracht door te drin gen in de groote beteekenis van den gewijden koorzang Van eene zorgvolle behandeling en eene hpoge opvatting gaf de uitvoering meermalen afdoende bewijzen. Met onverdeelde aandacht werden de voordrachten dan ook gevolgd. In het laatste deel van het program ma kwamen de goede eigenschappen van het Koor en de resultaten van de deug delijke leiding in het bijzonder tot haar recht. Iu den aanvang was het geheel niet zoo mooi en klaar van klank, niet zoo duidelijk en zeker als verder op den avond. Van de bij uitstek geslaagde nummers mag het werk van Gounod Le Vendredi Saint met name worden aangeduid. Eenp zeer goede opkomst bijna alle plaatsen van het vriendelijke kerk gebouw waren bezet leverde het bewijs, dat het werk van den Heer Bruijnsteen en zijn Koor op den rech ten prijs wordt geschat en zal niet wei nig een spoorslag zijn, op den betreden weg met ijver voort te gaan. Te dezer stede is overleden de heer J. Ruijsenaars, bloemkweeker alhier. In zijn jeugd die loopbaan gekozen heb bende en eerst als gewoon werkman het vak geleerd hebbende, vestigde hij zich later in eigen zaken. Zijn bekwaam heid in de vervaardiging van bloem stukken was zelfs in het buitenland be kend en zijne inzendingen op tentoonstel lingen waren merkwaardig en vonden meestal de eerste bekroningen. Hij be reikte den leeftijd van bijna 62 jaren. Bij de gisteren gehouden openbare verpachting van vischwateren dezer ge meente, bedroegen de geboden pachtsom men een totaal van f 1895.per jaar. De uitspraak is bepaald op Donderdag 21 November e. k. De Liedertafel «Haarlemsch Zang genot" geeft op Donderdag 21 Nov. a s. in de concertzaal der Sociëteit „De Kroon" hare eerste uitvoering in dit seizoen', met welwillende medewerking van Mej. Anna Lutkeman van Amsterdam en een instrumentaal quartet. De Liedertafel zal op dit concert doen hooren de nummers, waarmede zij in Juli 1.1. te Luik een 2en prijs mocht behalen. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag voor het laatst de beide tapijten uit de Amersfoortsche tapijtfabriek tentoonge steld zijn, terwijl in de groote zaal der afdeeling gipsmodellen een belangrijke verzameling tentoongesteld zal zijn van fotografische reproduckties van beroem de meesters der Italiaansche school. Des Zondags is de toegang vrij. Weder is alhier valsch geld in omloop. Door een winkelier in de Spaarn- wouderstraat zijn dezer dagen ontvan gen een valsch kwart guldenstuk voe rende de beeltenis van Koningin Wil- helmina en het jaartal 1894 en een tiencentstuk voerende de beeltenis van Koning Willem III waarop het jaartal ontbreekt. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot 14 Nov. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 2 voor werkvrouw. 3 voor grondwerker. 7 voor loopknecht. 3 voor los werkman. 1 voor schilder. 1 voor timmerman. 1 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 14 Nov. zijn de volgende per sonen geplaatst. 7 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bas Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. «TANii. ONDERTROUWD. 13 Nov. J. H. de Nijs en E. Rosbach. J. Slenders en J. Tijssen. B. van Amelrooij en A. Pel. H. de Groot en A.J. de Bruin. J. A. Wagner en A. E. E. Barucli. J. Moer kerken en M. Meier. G. Bronkhorst en D. C. Moolevliet. -- W. E. Kuijken en H. van Bakel. C. E, van Duffelen en G. Breeuwer. P. C. Hogervorst en P. C. Officier. 14 Nov. L. Stoel en L. Witlam. GETROUWD. 13 Nov. JE. Braspenning en G. Zwart. A. Westerhof en A. M. de Bruijn. P. Bon en J. C. Meijer. D. Kotten en «J. M. Nijssen. A. M. Hendriks en G. van Maanenberg. \f. Bournan en J. E. Cormond. W. de Bruin en A. Schakelaar. C. Veldwijk en P. Bonte. W. Spoor en H. J. Dirkse. W. Koppen en C. M. de Jong. J.Bakkeren en G. Lok. A. du Eyan en J. van Dijck. J.N. Heijdanuseu G. M. A.W van Duffelen. 14 Nov. E. JA. M.Wesselingh en E. Peters.— L. C. Smit en M. J Serné. R. van der Werf en L. van Wolferen. GEBOORTEN. 7Nov. T. Goosens geb. Zeilmaker d. M. C. Koning geb Menks z. M. van der Manakker geb. Uitendaal z. E. Wijkhuizen geb. Eabel z. 8 Nov. Jvan den Nieuwenhof geb. Koele- mij i z. (tweeling). E.vanderPolgeb.Kloos z. M. A. Saarloo3 geb. van Dan^-ik z. W. Vermeer geb. Doncker z. E. Poulen geb. Kuijoer z. (levenl.) 9 Nov. H. Rosbach geb. van Tilbuig d.A. M. Terhorst geb. Bozen- hart z. A.M. Knoop geb. van llemertz. A. Bakker geb. Brugge z. A. M. üotes geb. van der Zwet z. 10 Nov. JG. de Soet geb. Ganzetappe d E. Terpstra geb Koenes z. G. J. Las-chuit geb. van der Putten d. 11 Nov. C. Beeku an geb. Oosten d. E. E. G. Klesser geb. de Blaauw z. J. S. Nieuwenhof geb. Eavrez. E. Harren geb. Rosenhart z. Si. Plantje geb Wellema z. G. M. van Steen geb. Taverne d. H. Kenselaar geb. Janus d. N. Dweelaard geb. Veldstrad. 12 Nov. A. van Zwieten geb. van Eibergen z. en d. J. Houtkamp geb. van Ho^f z. A. M. Cornet geb. Kaptein d. A.J. Braakman geb. Kamer man d. L3 Nov. A. de Groot geb Bouman d. A. Mooijman geb. van der Laan z. JW. Veldhuijsen geb. van der Wal d. M. E. Rit- sema geb. Kramer z. OVERLEDEN. 6 N »v. A. Oudln ff 11 m. z. Sfatenbolwerk. 7 Nov. J. M. C. de Graaff, wed. Kuijken, 65 j. Ceciliasteeg. J. M. Bakker 76 j. Kou- denhorn. 8 Nov. G. Burger geb. van Wete- r;ng 33 j. Lombards!eeg. M. L. Wognum 11 m. d. Teylerstraat. 9 Nov. Th. Hessling 48 j. N. Scuoolsteeg. 1(> Nov. P. W. C. Troupm i 7 m. z. Amalerdamschevaart. A.M. Schous 72 j. Bakkerstraat. - H.C.Trak- sel9m. d Ged. Raamgracht. 11 Nov C Vet 77 jGr. Heiligland. 12 Nov. S. B. Pel 19 m. d. L Vlamingstraat. 13 Nov. H.van Dungen geb, Sabelis 81 j. Jansstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da- prelijks i'-aitgezonderd des Zondags) van 'b middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een bontje. Een zinken bloemen- bak. Eene pelerine. 1/2 H L. Aar dappelen. Eene pet. Een hondje. Een gewicht. Een geldstuk. Een oorbel Een beursje Eenroze- krans. Eene vrouwezak met zakdoek. Een zwart doekje. Een gouden ring. Een handwagen. Een blauwe handdoek. Een vijzel. Een hals ketting. Een duimstok. Een houten schot van een ledikant. Een muilkorf. Een dames hoed. Een taschje naaigereedschap. Een omslagdoek. Een knipmes. Een pantoffel. Een ring met sleuteltjes. Eenige sleutels. VEEMARKT 13 Nov, 1895. Aangevoerd: Prijs: 7 Koeien f 140.f 180. 21 N. Kalveren 9.17. 2 Schapen 17. 3 Paarden. KAASMARKT van 13 November 1895. Verkocht 37 stapels, uitmakende 4595 kazen, wegende 9102 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 26,50. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 19 Nov. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachR. Schumann. 2. Recordare uit 't Requiem,.Mozart. 3. Fautaisie Souate No. 2S. de Lange. a. Maestoso, b Andante, c. Allegro con fuoco. 4. CavatineRaff. 5AllegrettoGuilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2