financiëelen moeielijkhetlen het hoofd te bieden. Hij klaagde over gemis aan de beloofde compensatie voor hen, die door de bedrijfsbelasting te zwaar gedrukt werden en ontkende, dat door aanne ming van deze wet gerechtigheid zal betracht worden. De heeren Hintzen en Rutgers ver dedigden de hoofdbeginselen der wets- voordracht.De regeling der huurprijzen en de classificatie waren voor eerstgenoem de de voornaamste motieven voor aan neming der wet. Beiden verdedigden behoud van het personeel als Rijks belasting, ook als grondbelasting, ook als grondslag voor eene latere regeling der gemeente financiën. De Heeren Rutgers en Logman deden uitkomen, dat verband met het kiesrecht in elk geval gemakkelijk zal zijn te leg gen. De heer Rutgers zal overigens stemmen vóór de amendementen tot vrijstelling op de haardsteden en tot belasting van winkels, maar bij ver werping der amendementen toch vóór de wet stemmen. De heer Veegens is tegen de wet wegens de classificatie, die onmogelijk kan dienen bij het bepalen dier progessie, degressie en den aflrek voor kinderen. Men had drie klassen kunnen aannemen minimum belastbaarheid, degressie en aftrek voor kinderen. Spr. geeft echter de voorkeur aan afstand van het perso neel aan de gemeenten met vergoeding der voor het Rijk gemaakte kosten, want een uitkeering met behoud van het personeel voor het Rijk bestrijdt hij. De heer Bouman houdt vol, dat de personeele belasting naast de bestaande, gesplitste inkomsten belasting is een dubbele belasting. De heer van der Kun acht nog ver schillende punten onvoldoende toegelicht en zal wellicht schorsing der beraadsla ging voorstellen. De heer Heemskerk achtte de bezwaren door de verdedigers van het ontwerp niet overlegd. Nadat de Ministers van Financiën en van Binn. Zaken nog het woord hadden gevoerd, is het debat gesloten. Naar geruchten zal de opperbevelheb ber van het Spaansche leger op Guba eerstdaags naar Madrid komen om eene conferentie te hebben met het ministerie, en er gaan ook geruchten, dat dit zal geschieden, omdat het de Spaansche regeering wat lang duurt eer de Campos eenig belangrijk voordeel kan berichten. Als dat zoo is, zou het wel eens kunnen zijn, dat voor de Cam pos een retour-biljet onnoodig was. Klagen de Nederlandsche onderwijzers over karige bezoldiging, zij mogen op den toestand in Duitschland zien en voorloopig zwijgen. Daar zijn van de zeventig duizend onderwijzers dertien duizend die minder dan achthonderd mark, of ongeveer ƒ480 inkomen per jaar jaar genieten. Nu is het waar, dat den Duitschen onderwijzers nog aleens bijbaantjes toegestopt worden, maar deze zijn bij voorkeur van kerkelijken aard en houden, wat de belooning ervan betreft, geen gelijken tred met de bemoeiingen welke zij opleveren, en of ze in het belang van het onderwijs zijn, wordt sterk betwijfeld. In Duitschland zijn een millioen meer vrouwen dan mannen. De Japanners beginnen op Formosa wat ruimer adem te halen. Na de onder werping der Zwartvlaggen begonnen de Hakkas teekenen van toenadering te vertoonen. Tot ondersteuning van de werksta- kende glaswerkers te Carmaux heeft de Parijsche gemeenteraad twintig duizend francs beschikbaar gesteld. Te Wiesbaden had zekere Ganting een bureau gesticht, waar handel gedaan werd in doctors-bullen. De man was in 't bezit van een te Bern gestolen stempel der Universiteit aldaardeze stelde hem in staat aan de aanvragen te voldoen. Een Duitscher bracht de zaak aan het licht en Ganting is nu te Mainz gearresteerd en zoo zal het met de bullen fabrikatie in Duitschland voorloo pig wel gedaan zijn. Tegenwoordig conourrentie in alle vakken. Heeft het combineervermogen der scheikundigen eerst de kunstboter tot concurrent der natuurboter gesteld, thans heeft een Duitsch chemicus kunst melk samengesteld. De te Philadelphia verschijnende Lei ger zegt: De „Electric Power Works" te Niagara zijn eindelijk feitelijk in ge bruik gesteld, nu een stroom van eèn 5000 paardekracht dynamo overgebracht is van de fabriek der Pittsburgh Red uc tion Company (28 Augustus). Deafge zonden stroom is alterneerend en van hoog voltcijfer, die overgebracht kan worden over een betrekkelijk dunnen draad. Aan de fabriek wordt hij door enorme rondwentelende transformators (feitelijk motor en generator gecombi neerd) omgezet in een directen stroom van lager voltcijfer. Deze 5000 paardekrachts dynamo, is slechts een der drie die voltooid zijn. Er is gerekend op de opstelling van twintig stuks van deze afmeting. Zij geven meer dan hun nominaal vermogen, en nadat veranderingen aangebracht zijn aan de draagkussens, werkten zij uitste kend. Daar zij met steenkool gaan concurreeren in een der goedkoopste markten ter wereld, zal hun welslagen aansporen tot het benutten van groote waterkrachten waar steenkool duur is. Over de vele kostbare geschenken, welke de Russische keizerin weduwe als gewoonlijk voor haar vertrek uit Kopen hagen heeft gegeven aan de leden der koninklijke familie, bevindt zich ook een bijzonder kostbare ring, dien zij haar va der, koning Christiaan, heeft geschonken. Aan dezen ring is een geschiedenis verbonden. Bij den maar al te goed ge lukten moordaanslag op Alexander II werden den monarch de vingers van zijn rechterhand verbrijzeld. Alleen de pink bleef ongedeerd en aan deze zat een diamanten ring, die, toen de Czaar stierf, door den kroon prins daarvan werd verwijderd. Alexan der III droeg hem tot aan zijn dood. Aan zijn sterfbed trok de keizerin den ring van zijn hand en heeft hem zelf gedragen, totdat hij nu in het bezit is van haar vader. Omtrent den vermoedelijken gang der zaken betreflende Turkije is niet veel vooruit te zeggen. Wel verneemt men van een machts vertoon der mogendhe den, wel wordt gesproken en gefluisterd, maar het zal van den Grooten Heer afhangen of en wat er geschieden zal Zooals men weet, wordt hervorming in Klein Azië geëischt. Reeds was die toegezegd toen de sultan schijnbaar tot andere gedachten kwam en de kwestie niet vorderde. Er werd hierbij natuur lijk verondersteld, dat de Aziatische onderdanen van den sultan met her vormingen zouden zijn ingenomen, en nu laat eensklaps de Turksch regee ring met zekere ophef bekend maken een telegram van den patriarch in Syrië, en twee notabelen zijner gemeente,waar bij de rechtvaardigheid van het Turksche bestuur ten zeerste geroemd, en de uitdrukkelijke wensch wordt uitgespro ken om steeds de Turksche nationaliteit te blijven behouden. Wie er iets van begrijpt, zegge het. Ziet ge nu, dat al dat geschetter niets beduidt, bedoelt de Turksche regeering, daar hebt ge 't bewijs. Laat ons toch heeren en meesters zijn in eigen land! Maar de Christenmoorden dan en de andere gruwelen. Enfin, de mogendheden moeten het maar zien uit te maken en dan zal te vens met der tijd wel blijken in hoevere het patriarch-telegram waarde heeft en of de wensch'en van den patrarch strooken met die van de overige Aziaten. Het Russisch keizerlijk echtpaar is Vrijdag eene dochter geboren, Zij heeft den naam Olga ontvangen. Deze groot vorstin is echter nog niet de troonop volgster hare beide ooms gaan volgens de Russische wet eerst nog voor. Eerst wanneer den keizer een zoon wordt geschonken vervallen, zoolang deze in leven blijft, de rechten van 's keizers broeders. Te Saint Hubert, in de rue Saint Gilles, (België) heeft voor een paar dagen een hevige brand gewoed. Twintig hui zen en stallen stonden in een oogwenk in lichtelaaie en steeds meer werden de vlammen aangewakkerd door een stevigen Westenwind. Acht huizen, vier stallen en twee jeneverpakhuizen liggen in puin. Het vee is gered kunnen worden. Verleden jaar vernielde het vuur acht huizen in de rue do Mont, en in het daarvan voorafgaande jaar acht huizen en stallen in de rue de la Fontaine. De brand van Donderdag is de vijftigsten brand in den tijd van tien jaar. De Staatsschoolraad van Zwitserland heeft alle studenten en assistenten van het Bonds-polytechnikum verzekerd te gen alle ongevallen in de leerzalen en la boratoria of bij reizen en uitstapjes door voor of vanwege de instelling onder- HAARLEM 19 November 1895 Met 1 November vangt het ver- eenigingsjaar van Weldadigheid naar Vermogenaan. In deze dagen worden de contribution in onvangst genomen bij de leden en worden aan hen, die zich nog niet tot eene vaste bijdrage verbonden, brieven toegezonden inhou dende het verzoek lid te worden en door zoo mogelijk milde gij ten de Vereeniging te steunen. Niettegenstaande bij de verzending de grootste zorgvuldigheid is in acht ge nomen, kunnen enkele personen, tot wie een verzoek had behooren gericht te worden, zijn overgeslagenook bestaat de mogelijkheid, dat door een verkeerd adres deze of gene brief niet is terecht gekomen. Voor dergelijke onwillekeurige verzui men biedt het Bestuur der vereeniging zijne verontschuldiging aan, maar ver zoekt tevens beleefd, dat wie dit gelden mocht, zich niet zullen laten weerhou den hunne bijdrage aan de Vereeniging te schenken. Mededeeling aan een van de leden van het Bestuur, mondeling of per briefkaart, zal voldoende zijn tot herstel van het gepleegde verzuim Bovendien zijn voor belangstellenden dagelijks van 91 en 3—5 uur blanco circulaires verkrijgbaar aan het Bureau der Vereeniging, „Doelen", Kamer, No. 2. Het Bestuur gevoelt zich gedrongen tot deze mededeeling in het openbaar, aange zien de Vereeniging er op bedachtbehoort te zijn hare middelen te versterken, en zal de Vereeniging op den duur kunnen voortgaan hen te ondersteunen, die nu ondersteuning erlangen en tevens de hel pende hand uitstrekken over hen, die zich sedert 1 November j.l. weer aanmelden, het bedrag van contributiën en giften noodzakelijk zal moeten stijgen. De Vereeniging betreurt het, dat de namen van enkele vermogende stadge- nooten nog altoos in hare boeken worden gemist, of daarin voorkomen voor een luttel bedrag en dat nog zoovelen, voor wie eene jaarlijksche bijdrage van drie gulden geen bezwaar kan worden geacht, zich van aansluiting onthouden. De mededeeling zal wel overbodig zijn, dat, hoewel groote giften als zeer gewenscht moeten worden beschouwd, ook de kleinste in dank zullen worden aangenomen. Het is reeds dikwijls gezegd, maar kan niet genoeg worden herhaald; „Ach, mocht het werk van „Weldadigheid naar Vermogen"de vrucht zijn van het samen werken van allen, rijken of minder be deelden, ter leniging van den nood van hen, die veel of alles ontberen!'* Aanstaanden Woensdag 20 No vember houdt het Roomsch Katholiek Parochiaal Armbestuur de gewone jaar lijksche Turfcollecte. Het Armbestuur doet een dringend beroep op de weldadigheid der ingeze tenen ten einde ook weer dezen winter aan de behoefte aan brandstollen voor de talrijke armen gedurende den aanstaan- winter te kunnen voorzien. L.l Zaterdag namiddag omstreeks 41/2 uur is aan de Zomervaart alhier een paard, gespannen voor een brik op hol geslagen. De eigenaar en bestuurder van het voertuig, zijnde de Heer Gehrels, landbouwer, woonachtig te Haarlem meer, was daarin met zijne twee zoons van 17 en 14 jaren gezeten, allen zijn daar uit geslagen, waarbij de jongste zoon op zijn achterhoofd is terecht geko» men, waardoor dat vrij belangrijk is verwond. De Heer Gehrels en zijn oudste zoon hebben lichte kwetsuren bekomen. Het paard is nadat het tegen een lantaarnpaal was geloopen tot staan gebracht. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: IVERR VERS VIIAt FIN ff. Van 1 Nov. tot 14 Nov. hebben zich de vol gende personen aangemeld 2 voor werkvrouw. 3 voor grondwerker. 7 voor loopknecht. 3 voor los werkman. 1 voor schilder. 1 voor timmerman. 1 voor huisknecht.. 1 voor kruideniersbediende. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 14 Nov. zijn de volgende per sonen geplaatst. 7 voor loopknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekend» personen, gedurende de tweede helft van October 1895, welke stukken thans door de Afzender» kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. Wed. Evenaar, Baaij C. v. d. Bosch, M. Tahr- kop, W. de Granff, L v d. Hoorn, Wed G. Veldhuisen, Mendes da Costa, Joritsma, allen Amsterdam; J v. Saaesen, Arnhem; E van E., Bu9sem; K.. Korvers, Dordrecht; M. Hartman, Goes; Douar. v. d. Poll, E. A H. Cromhout, Gienk. G B. Salm, allen's-Gravenhage; Fraikin, Boeree, Jorissen, allen Haarlem; J. J v d Plas, Hellevoe'sluisS R. Bakker, Leiden; v Holten, Veneperdorp; Berkhout? Beken? J Baatz, Brus sel J. vau Leoser, BerlijnH. v. Neijenhoff' Spijk; I. NuttW. R. E-ser, London. Briefkaarten. W. Grat9, P. van Bantzig, A. Troost de Vries, van der Palm, allen Amsterdam; Houwaart, A. van Bijk, Ch. v. Braam, allen 's Gravenbage; H. vau Stypriaan. J. v. Steyn, Haarlem; Tibboel, L. Steenkorf, Rotterdam. Van Bloemeadaal. W. G. van Hoorn te Amsterdam. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 18 Nov. 1895. Witte Tarwe Rogge Haver JDuivenboonen Paardebomen Bruine boonen Groene erwten f 6.25 4.20 2.75 4.80 f 6.30 4 50 2.87* 5.80 5.05 »U.— 5 50 Markt van 18 Nov. 1895. Boter. Aangev. 127 verk. 127 KG. L. pr. f 1.20 H. pr. f 1.30p. KG. Biggen Aangev. 164 verk. 164 st. L. pr. f 4.00. H. pr. f 7 p. st. Schrammen. Aangev. 81 verk. 81 st. L. pr. 8.H. pr. 12.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 780. verk. 712 H.L, L pr. 1.20- H. pr. f 2.00 p. H. L. Appelen. Aangev. 169 H. L. verk. 169 H.L. L pr. f 3.00. H. pr. f 5. Peren. Aangev. 94 H.L. verk. 83 H.L. L. pr. 4H. pr. ƒ8. p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 November 1895, des namiddags van 2—3 uur door den Heer W. BZERM.AN, met welw. raedew. van Mevr. C. (Sopraan) PROGRAMMA. I. Preludium en FngaMendelssohn. 2. Aria uit de Pfmgslcantate J. S. Bach. 3, Concert PantaisieH. Berens, 4- AdagioMailly. 5. Ree. en Aria uit de Schepping, Haydn. CONCERT door de Liedertafel -Haarlemsch Zanggeeot", directeur de Heer HENRI PI ELAGE, op Douderdag 21 November 1895, 7 uur, in de Concertzaal der Sociëteit -de Kroon", te Haar lem (Ingang S medestraat, met welwillende me dewerking van.- Mejuffrouw ANNA LUTKEMAN (Sopraan). leerlinge v. h. Conservatorium, van Amsterdam, en een Instrumentaal Kwartet: Viool, Violoncello, Piauo, en Orgel (op verzoek) PROGRAMMA. 1. *l)e Klokken (Koor) Sylvain Dupuis. 2. Ariette des Aeönchen aus der Oper "Freiscbütz" (Sopr.).von Weber. 3. *Psalin VIII (Koor)R. Hol 4. a.EntreactausderOperi -Koning Maufred" Kwartet. Carl Reinecke. b.- Ave Maria1 Bach-Gounod 5- niJl,?dMlaar Jkoor. .Philip Loots, b. De Dichter is een vogel} 6. "Omboog (Koor)Heinze. 7. a. Vrijheid t R. Hol. b. Zonnelied 'SopraanCath.v.Rennes. c. Scheiduug Philip Loots. 8. a. Abendgebet i ..Max Oesten. b. Paraphrase überj Kwartet. Iugrids Lied J .Halfdan Kjerulf. 9. **Saal's Lierzang (Koor)Gevaert. Met deze nummers behaalde de Liedertafel bij den Internationalen Zangwedstrijd te Luik 21 Juli, 1895 den Tweeden Prijs. Met dit nummer behaalde zij bij den Inter nationalen Zang wedstrijd te Luik, September 1887 den Vierden Prijs.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2