HAARL SCE Eerste Blad. ^o. 94 Uitgave van Rft ERVE1N LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 27 November U ■•5. Nieuwsberichten. telephoonnummer telephonische verbinding ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers B centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Sint Nicolaas. Er is een tijd geweest 't is nog maar dertig jaar geleden dat Haar lem twee en twintig duizend zielen telde; de stad bepaalde zich binnen de singelgrachten en de stadsmuren. Des avonds na het luiden van de boomklok sloten de stadsboomen de scheepvaart af, we deden onze poorten dicht, van de stadspoorten, welke geen portier hadden, werden de bruggen opgehaald en ais dit alles had plaats gehad, kon de Burgervader zijn achtbaar hoofd gerust neerleggen en de burgerij zonder zorg inslapen tot in den vroegen morgen de boomen geopend en de stadspoorten ontsloten werden. Onze dienders wij hadden er toen zeven, met een boven- en een onder commissaris van politie waren ge moedelijke lui, maar zij hadden den schrik er onder en wat kostte het weinig 1 Ook de nachtwachts. mannen op leeftijd, verkondigden 's nachts luide het uur en den dieven hunne aanwezigheid. Nu, en als dan alles goed was gesloten, er geen muis kon binnenkomen, wat was 'tdan rustig in onze goede stad. Een plechtig halfdonker, de gaslan taarns kostten toen nog het dubbele van thans bevorderde niet de straat- drukte en omdat haast niemand 's avonds uitging, deden de winkeliers ook hun winkels op halflicht, het licht bracht zijn geld niet op. Doch er kwam veran dering. Met de afschaffing der stedelijke accijnsen verdwenen de stadsboomen en de stadspoorten, vervolgens de stads muren. Het ontmantelde Haarlem begon zich uit te breiden, wij maakten enorme schulden om te dempen onze Oude gracht, onze Kraaijenhorstergracht, onze Raaks, onze Raamgracht, onze Volders- en Zijd gracht, onze Achter Nieuwegracht, bouw den scholen als paleizen en brachten het politiepersoneel op het drie vier-, vijf-, ja, tot het tienvoudige van het oorspron kelijke getal van zeven, vermeerderden aldoor maar onzen schuldenlast, maar hadden nu ook een Haarlem, dat niet meer tot de doode steden kon gerekend worden. Natuurlijk, wij lossen onze schulden af en laten in deze zoo weinig mogelijk aan onze nazaten te doen, maar hoewel we toch eigenlijk vooi een goed deel zweven op het crediet, zijn we zelfs zoo fatsoenlijk gebleven, dat wemet het oog op alle mogelijkheden pas nu zijn gaan denken aan eene water leiding, en der bestaande gas maatschap pij geen moeite aandoen, omdat ja, ik weet eigenlijk niet waarom. En van al die zegeningen ook van het krediet profiteert de stad genoot. Den winkelstand gaat het be vredigend, zegt met eenigszins andere woorden het jongste gemeenteverslag. Zie het publiek. Wie vroeger na boom sluiten thuis bleef, staat nu in stomme verbazing naar aj het schoons te staren, dat de avond in de winkelstraten ont sluiert. Als Oudhaarlemmer heeft men na tuurlijk respect voor Qudhaarlemsche firma's en voornamelijk als die met haar tijd zijn meegegaan in verlichting van magazijn of winkel, in wjjze van étalage enz. en kijk, dan mag toch het magazijn in de Groote Houtstraat van de Wed. de Lange en van Ek er zijn! De gevel van dezen winkel draagt zijn konink lijk wapen met eere. Voor de winkel een paradijs voor jongens en meisjes, verdringt zich de jeugd en schept zich idealen van de artikelen, daar met zorg tentoongesteld. Nu, dit pleit voor haar goeden smaak. Houdt ge nu rechts aan, of links naar mate U dat goed dunkt, dan een goede fruit-étalage bjj Ploeg. Vruchten om van te watertanden, met smaak opge tast in de ruime toonramen. Jammer voor Ploeg, dat de St. Nicolaas-appeltjes niet meer in zwang zijn onze jeugd zou er echter niet meer van gediend zijn. Vooruitgang! Nu ge toch toch aan 't plantenrijk doende zijt, zou ik U wel den bloemenwinkel van Kok aan de overzijde onder de aandacht willen bren gen, omdat die zoo smaakvol is ingericht, maar als ge een paar honderd pas terug gaat naar den Kampersingel bij Teunis, dan vindt ge 't zelfde, zij het dan ook in kleiner bestek, maar men vindt de wijze van uitstallen nog wel zoo goed, wat kleurverdeeling betreft. Veth, in den Japanschen winkel, voelt ook veel voor kleur en vorm. Het is een genot dien rijkdom van smaakvolle artikelen, meestal van vreemden oor sprong, te bezien. Zijne étalage is één succes. Droste behoudt zijn roem als deftig en degelijk, zonder ophef, zijn mooien winkel aantrekkelijk te doen zijn, doch hier, evenals bij Veth, werkt alles mede om een goed geheel te krijgen. Verge lijk b.v.b. de artikelen met die uit den winkel van Bijleveld,allen huishoudelijke, zaken, en ge zegt, dat bij dezen meer stuurmanswijsheid noodig is om het te maken wat het is. Saagers meubel magazijn begint ook, wat étalage, betreft vooruit te gaan. Er heerscht thans eenheid van kleur en de hoofd artikelen zijn gunstiger ge plaatst, waardoor de winkel er gezellig uitziet. De mooie zilver- en goudwinkels, van Voet en van Santé, zijn mede in dit opzicht de aandacht dubbel waard, ook wat de ruime keus van voorwerpen betreft. Uitstalling met prijskaarten zijn lee- lijk, mits de kleuren der kaarten niet wit en zwart zijn. Om die reden sla ik er een paar over en zet later mijn bezoek voort. Weten en Werken. De Maandagavondvoordrachten zullen eerstdaag weder beginnen en daar mede voor de bezoekers de welkome gelegenheid worden opengesteld om eeni- ge oogenblikken te genieten van veel schoons dat door uitnemende sprekers op die avonden wordt aangeboden. Dat die avonden leerrijk zijn en voor den werkman vaak van onberekenbaar nut, niemand, die deze eens heeft bijgewoond, kan daaraan twijfelen. Hier is op veler lei gebied wat te leeren en te genieten en niemand wordt om godsdienstige of staatkundige redenen geërgerd; het Weten te verbinden aan het Werken is steeds de leuze. Het Bestuur doet dan ook in deze richting al het mogelijke nuttig te zijn en gevoelende, dat op dien weg nog zoo ontzaggelijk veel te doen is, heeft het reeds den vorigen winter getracht daar uit breiding aan te geven door zich te ver zekeren van de medewerking der gun stig bekende vereeniging Kunst zij ons Doel, om ook een enkelen avond een gezellige tentoonstelling, toegepast op de kunstambachten te houden, met welke goedgeslaagde proef, dezen winter zal worden voortgegaan. Jammer, is het dat dezeVereeniging nog bij zoovele stadgenooten eene vreemde is; Haarlem's nieuwere inwoners zijn niet met haarbekend; misschien wel omdat Weten en Werken niet de groote trom roerten geen circulaires zendt. Het gevolg is dat, daar de oude leden haar door over lijden en anderszins ontvallen, een niet te ontkennen bron van inkomsten verlo ren gaat en het bestuur, waar het nog zoo gaarne wat zoude doen, onmachtig dreigt te worden. Mogen dus deze regelen velen opwekken om inlichtingen te vragen, die door het bestuur gaarne worden verstrekt. De contributie is zoo gering dat het geen beletsel behoeft te zijn, als lid toe te treden; het bedrag is gemiddeld f 2.50 naar elks vermogen en vrijge vigheid. Daarvoor heeft men het recht de te ontvangen kaart te geven aan een persoon die de Maandagavondvoordrach ten wenscht bij te wonen en tevens ge bruik kan maken van de boeken in de Bibliotheek. Het bestuur heeft eene verandering ondergaan. De verdienstelijke Voorzitter, de Heer J. H. Stoel, heelt zich genoopt gevoeld wegens zijn hoogen leeftijd plaats te maken voor den Heer A. v. d. Steur Jr.; De Heer Mr. A. A. Land, de ge waardeerde Secretaris, om door zijn vele bezigheden, te verwisselen met den Heer J. W. Veldheer; De Heer J. J. S. van Hamel, de Penningmeester wegens zijn drukke bezigheden, zijn functien overgedragen aan den Heer Dr. II. D. Kruseman. Het nieuwe Bestuur hoopt vol moed en lust voort te gaan op het voetspoor zijner voorgangers, dat daartoe zedelijk en finantieel den steun wenscht, van ieder die het we! meent met den braven, ontwikkelden, nijveren werkman. Het bestuur bestaat met de drie ge noemden, uit de HeerenMr. A. A. Land Dr. E. van der Ven, G. L. van Lennep, J. Kuijper, P. Loosjes Commissaris, Dr. H. D. Tjeenk Willink, Commissaris. Vervolg zitting van Dinsdag 19 Nov. Tweede Kamer. De Min. v. Fin. bestreed nadrukkelijk het am. betreffende haard steden. Het zou hoogst onrechtvaardig werken voor den minderen man, wiens huurwaarde naar evenredigheid zou klimmen, en het zou een groot gat in de schatkist maken, dat niet is te dichten. Men zou hier afbreken zonder op te bouwen; ten ernstigste gaf de Min. dan ook in overweging, het am. te verwerpen in 't belang der schatkist. In beginsel was de Min. niet bepaald tegen eene belasting op rijwielen, maar hij wil haar niet als afzonderlijken grondslag, wél zoo mogelijk bij wijze van speciale heffing, of in verband met paarden en mobilair. De heer F. Macltay ondersteunde de amandementen betrek kelijk de haardsteden en rijwielen. Woensdag werd voortgezet de Her ziening der Personeele Belasting. De heeren Mutsaers, Willinge en Heemskerk bestreden den grondslag «Haardsteden" als vexatoir, veikeerd en hatelijk wegens de kontröle. De heer Pijttersen had tegen algeheele loslating bezwaar we gens gemis van dekking van het tekort, waarin hij gedeeltelijk wil voorzien door vermindering van het tarief op de haardsteden. De heer Rutgers van Rozen burg handhaafde eene rijwielbelasting, zoolang de Min geen wetsontwerp van heffing beloofde. De heer Heemskerk becijferde, dat het te kort op de haard steden is te dekken. De heer Farncombe Sanders betoogde, dat de kapitaalwaarde van het mobilair reeds bij de vermogens belasting is getrotlen. De heer Rink verdedigde het am., dat het niet des- truktief is voor de wet. Het aequivalent is te vinden reeds uit de huurwaarde percentage met *1.3 zonder een rijwiel- belasting. De voorstellers berekenen, dat het tekort hoogstens 1 miljoen zal bedragen, en de verhooging der huur waarde zal niet zoo hard werken als de haardstedenbelasting. De Min. van Fin. bleef het am. bestrijden en maakte vooral bezwaar tegen het aequivalent in de verhooging van de huurwaarde, die zeer bezwarend is voor den midden stand. De Min. zag in het am. eene subversieve strekking en zeide, dat, na aanneming, de aangevangen beraadsla ging moest worden afgebroken, zoodat hij verwerping vroeg. Het am. Rink werd verworpen met 4-9 tegen 48 stemmen. Het am. Rutgers (rijwielen) werd aangenomen met 64 tegen 32 stemmen. Art. 1 van het ontwerp werd aangenomen met 55 tegen 41 stemmen. Daarna zijn de diskussies over art. 2 aangevangen, met het am. der Komm. van Rapp., toegelicht door den heer van Delden, strekkende 1° om eene gewijzigde lezing aan te nemen, ten einde beter te doen uitkomen of de grond, produktief of niet, tot verhooging strekt van de bruikbaarheid en het genot der woning, waartoe die behoort; 2° om geene twijfeling te verleenen voor de voor het publiek toegankelijke gronden aan buitenplaatsen, wat door Spr. als een privilegie werd beschouwd. De heer v. Dedem lichtte een am. toe om buiten aanmerking voor belas ting te laten de gronden, de gronden, die den gebruiker meer opleveren dan zij hem aan onderhoud en bewerking kosten. Voorts stelde hij ook voor weg te laten de vrijstelling voor de voor het publiek toegankelijke gronden van bui tenplaatsen. De heer Roessingh bestreed de amendementen, die beoogen de voor het pubiek toegankelijke buitenplaatsen te belasten, en juicht het zeer toe, dat het ontwerp eenige verlichting van las ten wilde verleenen aan eigenaren van parken en buitenplaatsen, die het wan delend publiek daarop willen toelaten. Na eenige discussie, waarbij de heer Kerdijk zich aansloot bij den heer Roes singh en die vrijstelling van buiten plaatsen goedkeurde werd de beraad slaging verdaagd tot den volgenden dag. In de zitting van Donderdag was de eerste spreker de heer de Beaufort (Amsterdam), die art. 2 bestreed. Daarna verdedigden de heer Pijnappel en de Minister den belasting vrijdom van voor het publiek toegankelijke buitenplaatsen, wegens het zedelijk doel. Door den Min- werd overgenomen de wijziging der Komm. van Rapp., om bij belasting in aanmerking te nemen of de grond strekt tot verhooging der bruikbaarheid, of het genot van de woning waartoe de grond behoort. Verworpen werd met 62 tegen

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1