Monsieur le Directeur. Aliiaucelniiifiiise Het verdoolde Schaap. UITVOERING Liefde en Wraak. DIENSTBODE, KEUKENMEID, Keukenmeid, DAGMEID, ADVERTENTIEN. Buitengewone Voorstelling, Tournees FREDERIC ACHARD. Hét liefdadigheids-! Concert der St. Elisa beth Vereeniging, op Woensdag 21 November 1895, zal aanvangen te 8 uur. N.B. De zaal zal te IVs unr voor het publiek worden geopend. „Haarlemsche Kunstclub." Ma femme est Doctenr. HoIIandscli Tooneelgezelschap Vrijdag 29 Nov. 1895, Mercredi 27 Novembre M. GÜSTAVE LARROMET, Vierde Voorstelling op Zaterdag 30 November1895, Doopsgezind Zangkoor, Fransch, Engelseh en Duitsel] 34 stemmen het am. der Komm. v. Rapp. om vrijstelling van voor het publiek toe gankelijke buitenplaatsen te schrappen. Bij art. 3 verdedigde de neer van Dedem het amendement om winkels te belasten. De heer Kerdijk bestreed het belasten van nuttige inrichtingen, entree hef fende, en wenschte vrijstelling afhan kelijk te stellen van het bedrag van den toegangsprijs. De heer Schaepman ondersteunde den wensch van den heer Kerdijk, vooral met het oog op den Roomsch Katholieken Volksbond. De heeren Everts en Kolkman bepleitten algeheele vrijstelling van kostscholen met inwonende leeraren en leerlingen. De heer Borret verdedigde vrijstelling van winkels wegens de hooge winkel- huren, in de groote steden vooral. Ins gelijks de heer Gerritsen, die beroep wraakte op het verhalen van belasting op klanten. De Min. van Fin. hand haafde de vrijstelling van kostscholenen winkels was bereid nuttige inrichtingen die geen hooger intreeprijs dan 20 cent heffen, vrij te stellen. Aan den heer Dunner antwoordde hij, ook de krankzinnigen gestichten en zenuwlij ders inrichtingen van belasting vrij te stellen. Met groote warmte verdedigde hij nog de vrijstelling van winkels, daarin ondersteund door den heer Ger ritsen, bestreden door de heeren van Delden en Goeman Borgesius. De heer Bouman stelde en verdedigde een am. tot vrijstelling van ambtenaars kanto ren in particuliere woningen, welk am. bestreden werd door den heer van Del den namens de Komm. van Rapp. en ondersteund den heer de Savornin Lob man. De Min. beweerde herhaaldelijk, dat het onmogelijk is te kontroleeren of een kantoor in een partikulier huis al dan niet voor Rijksdienst wordt ge bruikt. Aangenomen werd het am. der Komm. met 63 tegen 27 stemmen geen vrijstelling voor winkels.Een am. v. Dedem vrijstelling van stallingen en bergplaatsen van rijtuigen in gemengd gebruik) werd aangenomeu met 62 tegen 28 stemmen. Het am. Bouman vrijstelling van ambtenaarskantoren in particuliere woningen) werd aange nomen met 52 tegen 38 stemmen. Het am. der Komm. niet vrijstelling der woning gedeelten voor kostleerlingen) werd verworpen met 67 tegen 28 stem- meu. Art. 4 werd daarna aangenomen. Vrijdag werd besloten Woensdagmor gen verschillende wetsontwerpen te be handelen, waaronder dat betreffende ge mengde rechtspraak in Egyte Daarna werd de beraadslaging voortgezet over art. 5 van het wetsontwerp betreffende het personeel (de klassificatie der ge meenten). De heer Pijnappel bestreed dit stelsel en verdedigde het am. tot verdeeling der gemeenten in 5 klassen naar de bevolking, met den maatstaf, rekening houdende met de woning, loonen en verdiensten. De heer van Gijn verdedigde eene periodieke tabel herziening namens de Komm. van Rapp. die eenstemmig is tegen Pijnappel's klas- sifikatie, welke hij nadeelig acht voor arme gemeenten met eene talrijke bevol king. De heer Veegens bestreed alle klas- sifikatie en zocht de eenige oplossing in de overdracht van het personeel aan de gemeenten. De Min. van Fin. verdedigde klassifikatie na het besluit om het per soneel voor het rijk te handhaven en betoogde, dat de bevolkingsmaatstaf vele kleine gemeenten te hoog zou belasten. Klassifikatie berust op een nauwkeurig onderzoek en dient tot aanwijzing van de grens van belastbaarheid, aftrek van huurwaarde en voor kinderen. De Min. heeft overgenomen het am. om de gren zen aanwijzing over te laten aan de Reg. De heer Goeman Borgesius achtte klassi fikatie een hooggebrekkig werk en vroeg nadere gegevens, desnoods met schorsing van de behandeling van het artiekel. Overigens wees Spreker op de onregel matige werking der tabel. Na verdediging van het art. door den heer van Gennep, die in de klacht over gemis van gegevens een middel zag om de wet te denigreeren, betoogde de Min. de juistheid der gegevens voorde tabel, 't Am.-Pijnappel {klassifikatie der bevolking) werd verworpen met 76 tegen 6 stemmen, 't Am. der Kommissie {periodieke tabelherzieningwerd aan genomen met 48 tegen 36 stemmen. Daarna werd art. 5 aangenomen met 51 tegen 32 stemmen. De letterlievende vereeniging „Cre- mer" zal Donderdag 28 dezer te Houtrijk en Polanen optreden met „Het onze vader" en „Nerveus". De nieuw gebouwde pastorie te Hout rijk en Polanen, nauwlijks afgewerkt zijnde, is men aldaar onverwijld met het beroepingswerk begonnende De- roepen predikant, candidaat Posthumus Meijjes te Amsterdam, heeft echter reeds bedankt. HAARLEM 26 November 1895. De heer H. van Breemen uit 's Gravenhage gaf Zaterdagavond op de Bovenzaal van de sociëteit s Vereeniging" een invitatieconcert met medewerking van mejuffrouw Jeanne Landré (zang) en den heer Joh. Steenman (viool). Van de daarvoor verzonden uitnoodigingen werd een zeer ruim gebruik gemaakt, zoodat geen plaats onbezet bleef. Uit de verschillende voordrachten, zoowel van het ensemble nummer Sonate G dar, Op 13, Grieg als van de piano solo's 1 antaisie F moll, Cho pin Saltarello, Heller, RomanceKwast en Tocatta van Dupont mocht blijken welk een duchtig klavierspeler de heer van Breemen is en hoezeer hij zijne kunst sedert zijn vorig optreden alhier heeft weten te ontwikkelen. Met onverdeelde belangstelling wer den de nommers van het programma gevolgd en aan het einde met zooveel warmte toegejuicht, dat de concertgever nog een extra nummer, Wals van Ru binstein, aan zijne voordrachten toe voegde. Dat mede aan den zang van mej. Landré en het vioolspel van den heer Steenman bij deze uitvoering een groot succès ten deel viel, behoeft bij de bekendheid van beider talenten, niet in het breede te worden vermeld. Naar wij vernemen heeft de heer van Breemen zich alhier als pianist geves tigd. Dat hij onder ons op kunstgebied een nuttigen werkkring moge vinden. De Heer Potharst, Directeur van het Salon des Variétés te Amsterdam, is voornemens in den schouwburg alhier gedurende den aanstaanden winter met zijn gunstig bekend gezelschap eenige voorstellingen te geven. Aanstaanden Woensdag zal het ge zelschap voor het eerst optreden met een oorspronkelijk drama, omtrent welk stuk de Amsterdamsche en de Haagsche bladen het zeer gunstig uitlieten. Het succes was buitengemeen. De aandacht wordt gevestigd op de circulaire van Diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier, behelzende een inschrijvingsbiljet voorde Winterbehoef- ten hunner talrijke armen. De gewone jaarlijksche turfcollecte zal hierdoor dit jaar niet plaats hebben. Bjj de enorme behoeften en aanv voor bejaarden en gebrekkigen hopei Diakenen op ruime inschrijvingenen ook dat de velen die weinig te missen heb ben hunne gave niet aan de armen zuller onthouden. De Commissievan het Museum van Kunstnijverheid alhier zal tegen li Januari 1896 in bovengenoemd Mu seum eene nationaleten toonstelling houden van ontwerpen, teekeningen opnamen en modellen behoorende to het gebied der décoratieve kunsten ei der kunsten toegepast op de verschillende werken derambachtsnijverheid, waartoe de medewerking van verschillende ar tisten wordt ingeroepen. De Commissie stelt zich voor dai deze tentoonstelling krachtig zal mede werken tót de ontwikkeling der décora tieve kunsten hier te lande. Nadere inlichtingen omtrent d< tentoonstelling worden verstrekt doo: den Conservator den Heer E. von Sahe: te Haarlem. Door de politie zijn aangehoudei de 3 gebr. G. en K. O allen wonendi Twijnderslaan ter zake diefstal van ko nijnen en van een paar pantoffels in A gemeente Beverwijk. De twee oudsti gebr. S. en laatstgenoemde zijn naa het huis van bewaring overgebracht Zij hebben reeds vroeger gevangenisstra ondergaan. Als schuldig aan diefstal van een jas door middel van insluiping ten huiz> van den Heer E. S. aan het Statei Bolwerk zijn door de politie aangehou den H. H. en J. J. van E. beidenzon der vaste woonplaats. Eerstgenoemde i naar het Huis van Bewaring overge bracht tot het ondergaan vanl4dagei gevangenisstraf, waartoe hij insgelijk ter zake diefstal veroordeeld was. De konijnendieven zijn weder o' hunnen rooftocht, dezer dagen zijn bi verschillende ingezetenen van die diertje ontvreemd. Men zij dus op zijne hoedt ÜR6EL3tSPELIN6 in de Groote- of St. B&vokerk alhier, o Donderdag 28 November 1895, des namiddag van 2—3 uur door den Heer W. EZERMAb PROGRAMMA 1. Preludium en FugaG. F. Hande' 2. CEoralvorspiel und FugeJoh. Brahmt 3. Festsonaie. W. Volckma a. Andante. b. Allegro moderato. c. Finale. 4. Marche fuièbreChopin. 5. TraumereiSchumann. Woensdag 27 Nov. 1895, door het gezelschap van den Salon des Variétés van Amsterdam, be heerder WILLEM POTHARST, RWS3SÜ^Xj«9«*-- Sainedi 30 Novembre 1895. Representation extraordinaire Immense Succès "5*^? Nieuw Drama in 6 tafereelen naar', den roman van Xavier de Montépin Aanvang 7 V» uur. Balcon ƒ1.25, Stalles en le Loge f 1.Parterre f 0 75, 2e Loge ƒ0.50, Gaanderij ƒ0.30. Comédie en 3 actes de B1SSON et CARRÉ Pré cédé par Comédie et 1 acte de CARRÉ. Rideau 1% heures. Balcon f 2.50, Stalles 2. Ier Loge ƒ1.75, Parterre ƒ150, 2me Loge/1.—Gallerie ƒ0 50.' Dir. GEBRs A. VAN LIER. 6e Abonnements- Voorstelling. Optreden van mevrouw GÜÜSJE POOLMAN. Comité de Haarlem. Blijspel in 4 bedrijven. Aanvang 8 uur. Balcon ƒ1.50, Stalles /1.25,1e Loge ƒ1.25, Parterre ƒ1—, 2e Loge 0.75, Gaanderij ƒ0.30. jj^"* 10 Abonnementskaarten Balcon, Stalles of le Loge 10. Parterre 7.50; 2e Loge ƒ5. a 8 lis. da soir, dans la nouvelle salie du cercle „DE KROON" Entree Smedestraat 32. Conférence de Metnbre de Vlnstitut de Francej professeur a la Sorbonne. Sujet: Le Cosmopolitisme et les litteratures nationales. Degelijk Piano-Onderwijs aangeb. door eene Juffrouw, priv. less, 6.75 p. kwart. 2 lessen p. w. Br. fr. onder No. 251 aan het bureau van dit blad. des avonds ten 8 uur, in het BRONGEBOUW. Toegangsprijs 1.25. Plaatsbe spreking 0.10. Plaatsen kunnen, op vertoon der toegezonden kaarten, worden be sproken in het Brongebouw op Vrijdag 29 en Zaterdag 30 No vember, des voormiddags van 1012 uur. Laatste repetitie Vrijdag 29 November, des avonds ten 8 ure, in het Brongebouw. Toegang uit sluitend voor houders van gemelde kaarten. Toegangsprijs f 0.50. Duplicaat kaarten zijn tot een beperkt aantal op de bespreekdagen aan het bureau te verkrijgen. Namens het Bestuur.- Mr. L. C. KRONENBERG Secretaris. Mevrouw MEERBURG, Kinder- huisvest No. 3, vraagt terstond als noodhulp of voor vast eene Directeur de heer J. DE NOBEL. op Maandag 2 December 1895, des avonds 7Vj uur in de Concertzaal der Sociëteit „DE KROON", ingang Smedestraat, met welwillende medewerking van: Mej. W„ Sopraan, den Heer P., viool, benevens een instrumentaal kwar tet, viool, violoncello, piano en orgel. Stadgenooten, die zich nog willen aanmelden als begunstiger, betalen een contributie van ƒ3.en als donateur minstens ƒ5.per jaar. Introductiekaarten a ƒ1.voor Heer en Dame en dameskaarten a 50 ets verkrijgbaar bij de Haar lemsche Boek- en Muziekhandel, De Erven Loosjes en den Heer L. Pu. G. Klees, benevens tekst-!| boekjes a 15 cent. Mevrouw CRAANDIJK vraagt met 1 Februari een eenvoudige P. G„ die goed kan koken en werken en van goede getuigen voorzien is. Zich aan te melden Woensdag en Donderdagavond na 7 uur, Kleine Houtweg No. 79. Met Februari gevraagd een CURSUS Ondergeteekenden hebben hf voornemen gm met 1 Januari 189( naast den bestaanden, een cursu te openen voor jonge damef Tevens bestaat de gelegenhei voor jongelieden, zich tegen g< noemden datum als leerling te doe inschrijven. Conditiën: Voor de drie talen p. kwart, 15,— twee talen 12.- ééne taal 10.- Aangifte bij een der ondergi teekenden. J. D. FRANSE, Gasthuissingel 34. M. v. d. BOON, Kinderhuissingel 4' G. K. TER HEEGE, Gr. Heiligland 28 Gevraagd met 1 Februari f Haarlem en des zomers buitel eene bekwame P. G. Loon 100. Niet onder i 23 jaar. Br. fr. onder No. 259 aan hi bureau van dit blad. Met 1 December gevraag ee flinke van goede informatiën voorzie Zijlstraat 92. 1GT" Hl .li °°k voor huiswerk, P. G. Alleen UdUJMJJllUUtU, waar g0ec]e mon(Jelinge getuigen die goed kan koken en tevens te verkrijgen zijn, kunnen zich eemg huiswerk moet verrichten, aanmelden in persoon of fr. brie- goede getuigen vereischte. ven op „FredenhofWagenweg. die gaarne voor behoeftige kindere een prettigen St. Nicolaas-avor zouden bereiden, maar daartoe tij en gelegenheid ontbreken, worde verzocht hunne giften tot dat do te zenden aan schrijfster deze die alles verantwoorden wil. Br. fr. onder No. 261 aan h bureau van dit blad.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2