HAARLEMSCH Eerste Blad. No 96 Zeventiende Jaargang 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 4 December N ieu wsberichten Uitgave van '*E ERVEN IJ'OSJES, Gedempte Oudegracht 84 TEI. EPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nomwers 3 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Tweede Kamer. In de zitting van Dins dag vroeg en kreeg de heer Kolkman verlof om een interpellatie tot de Reg. te richten over het verbod van meikin- voer in Pruisen uit Gelderland en Over- ijsel. Daarna werd de beraadslaging voortgezet over het personeel. De artike len betreffende de berekening der huis waarde zijn eenigszins gewijzigd aange nomen. Daarna is behandeld over de remissie voor winkels en kantoorlokalen. De heer Hintzen stelde voor de remissie voor ambtenaarswoningen te stellen op V6 der inkomsten in plaats van 12%. Ingekomen is de aanbevelingslijst voor raadsheer in den Hoogen Raad, samen gesteld uit de heeren mrs. Laman Trip, president der rechtbank te Zutphende Selters, raadsheer te Zutphen; Telders, advocaat-generaal te 'sGravenhage en van Panhuys, advocaat-generaal bij 't gerechtshof te Leeuwarden. Voortzet ting van 't debat over 't personeel. De Minister van financien was niet tegen het belasten van winkels slechts voor '/3, maar bestreed remissie voor kan toorlokalen, die niet gelijk te stellen zijn met winkels. De heer Tydeman be streed vermindering voor ambtswonin gen als een previlegie. De Heer Lieftinck vroeg gelijkstelling van hotels en win kels voor belastingsvermindering. De heer de Lange betoogde de billijkheid van reductie voor kantoren, waarna de heer Lieftinck voorstelde hotels slechts voor te belasten, wat de heer Ger ritsen krachtig ondersteunde. Nadat de Minister het amendement om winkels slechts met te belasten had over genomen, verwierp de kamer met 45 tegen 40 stemmen het voorstel der Commissie van Rapporteurs om hetzelfde op de kantoren toe te passen. Met 55 tegen 34 stemmen werd ver worpen de verdere reductie voor loge menten, zoodat kantoren ten volle en logementen voor de helft belast worden. Het debat is aangevangen over vrijstel ling van zekere minima, huurwaarde, met het amendement om de vrijstel lingsgrens te verhoogen, dat de heer Pijnappel steunde met het oog opeene rechtvaardige regeling van de belasting en het kiesrecht. In den zitting van Woensdag werden verschillende wetsontwerpen behandeld, waaronder de voorstellen tot aankoop van een terrein voor den postpakket- dienst te Amsterdam. De heer Kerdijk stelde voor de gelden te weigeren voor de strekking voor een groot aanneem- bijkantoor voor postpaketten nabij het j postkantoor, maar berustte in den bouw van een verzendingskantoor aan de Ruij terkade in verbinding met het sta tion. De ,heer Rutgers van Rozenburg wilde voor de vestiging van een aan- neemkantoor een huis huren. De Minis ter van Waterstaat verkoos in het belang van den dienst centralisatie van den postpakettendienst in een groot lokaal in de Raadhuisstraat boven de door den heer Kerdijk nog aanbevolen vestiging van aanneembijkantoren in de stad. Het amendement Kerdijk, ondersteund door de meerderheid der commissie van Rap porteurs, is aangenomen met 62 tegen 13 stemmen. Aangenomen is de supple- toire begrooting voor de stichting van een archiefgebouw te Assen; het ont werp tot aankoop van eene verzameling kunst-en historische voorwerpen op ad miraal de Ruijter en diens geslacht be trekking hebbende; herstelling van het statengebouw te Middelburg;uitbreiding der Rijks hoogere burgerscholen te Middelburg, Utrecht en Warfum. De commissie van Rapporteurs protesteerde tegen een nieuw crediet aanvrage na het sectie-onderzoek. Regeling personeele belasting. Daarna is het debat over de personeele belasting hervat. De heer Helst verdedigde zijn amendement om in alle steden de min- gegoeden niet te spoedig in de belasting te betrekken. De heer Hintzen achtte de door de Regeering voorgestelde be lastingbedragen matig en de toestanden der arbeidersklasse lang zoo treurig niet. De lieer Bouman ried tot voorzichtigheid aan in de heffing der Rijksbelasting van de reeds in de gemeentebelastingen ge troffen arbeidersklasse, waarbij de heer Gerritsen zich aansloot. De heer Staal man noemde de schets der arbeiders- toestanden overdreven en wees op de ontheffingsbepaling bij ziekte. De Min. van Financiën verdedigde het laagste maximum van onbelastbaarheid van f 25 als billijk wegens de veranderde omstan digheden. Bij verhooging zouden teveel personen vrijvallen, die kunnen betalen. Hij ontried het amendement Roessingh o. s. tot verhooging van het maximum van onbelastbaarheid. De meerderheid der C. v. R. adviseerde gunstig voor 't amendement-Roessingh e. s. (verhooging van het maximum van onbelastbaarheid in twee laagste klassen) dat verworpen werd met 54 tegen 40 stemmen, na verwerping rnet 62 tegen 32 stemmen van 't amendemend-Heldt (algemeene verhooging). Het regeeringsartikel is goedgekeurd. HAARLEM 3 December 1895. Op de vele aanvragen naar inlich tingen omtrent de nationale tentoonstel ling van decoratievewerken als ook van ontwerpen, teekeningen en opname van toegepaste kunst die van af 15 Januari 1896 op het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem zal gehouden worden, kan de Commissie het volgende mede- deelen. De tentoonstelling zal omvatten al het geen betrekking heeft op de decoratieve schilderkunst, figuur en ornement, als ook ontwerpen, teekeningen en modellen in gips, was, of ander matriaal,gediend hebbende of kunnende dienen voor het vervaardigen van werken betrekking hebbende op het kunstambacht alsmede voor zaken die op fabriekmatige wijze worden vervaardigd als behangselpapie ren, gedrukte stoffen enz. enz. Hoofddoel dezer tentoonstelling is ontwerpers en teekenaars, die zich op bovengenoemd gebied toeleggen, bij het publiek en vooral bij onze industrieelen bekend te maken. De grondslag voor de ontwikkeling van eene zelfstandige nationale kunst industrie is vooral gelegen in de oor spronkelijkheid der modellen. De voorwaarden zoo voordeelig moge lijk zijnde, daar geene kosten van welken aard ook berekend worden en het tentoongestelde vrachtvrij wordt terug gezonden, rekent de Commissie op eene groote deelname. Zij, die aan deze ten toonstelling wenschen deel te nemen, worden verzocht zich vóór 1 Januari aan te melden, met opgave der plaats ruimte waarover, men wenscht te be schikken, aan het adres van den Heer E. von Saher, Conservator van het Mu seum van Kunstnijverheid te Haarlem, die tevens bereid is alle verdere inlich tingen te geven. De Haarlemsche Kunstclub behoeft bij het publiek niet meer geïntroduceerd te wordenreeds het vorige seizoen heeft men kennis kunnen maken met haar willen en kunnen en de kennisma king viel, ondanks de jeugd der Ver- eeniging, niet tegen. Zaterdag avond gat de Club de vierde voorstelling, niet in den schouwburg, dóch in het Brongebouw. Men kent de aardige, stemmige zaal. Niets vindt men van het opdringeringe, van bet opgepoetste sommige lokalen eigen, de zitplaatsen zijn gemakkelijk, de verlich ting geschikt. Het goed uitzicht op 't tooneel is niet overal gemakkelijk, hiertoe zou de zaalvloer eenige glooiing naar het tooneel moeten hebben. De acous- stiek is er goed. Maar om geheel te beantwoorden aan het doel van gezellig samenzijn zou men behooren te zorgen, dat de geuren van keuken en restaurant buiten de zaal bleven. Dit van de zaal. Het programma bood de meeste af wisseling. Het toont aan, dat de Kunst club zich op velerlei gebied beweegt. Hommage a Handel voor twee pianos's, Moscheles, werd gegeven door twee dames, die de eerste leerjaren reeds achter zich hebben. Een mooie aanslag met vollen toon en zeer beschaafd ge speeld vond men het doorwerkte stuk. De luide bravo's hadden de beteekens van dankbaar genoten kunstgenot. Het tweede programma nummer heet te: Verzen. De verzen werden gelezen. Omtrent het verzenlezen begint men m. i. op beter terrein te komen. Er is een tijd geweest, dat de meening be stond, het rijm te doen hooren niet tot eene goede voordracht behoorde, en natuurlijk werd dan ook de metriek verwaarloosd. Maar men begon te vra gen: Waartoe dan metriek en rijm en op die vraag voortgaande kwam men terug tot de goede oude opvatting van het vers. Ook de mooie voordracht van de „Verzen" die men bij de Kunstclub mocht hooren, was in deze richting. Het waren in hoofdzaak enkele korte stukken van Carmen Sylva, met dien overvloed van schoone gedachten, die der koninklijk dichteres kenmerken, terwijl deze ka rakteristieke stukken zóó bescheiden wer den voorgelezen, dat de overeenstem ming tusschen gedachte en vertolking hier werkelijk elkaar aanvulden. Op deze wijze zou het vers weer in eere kunnen komen. Asschepoes van J. van Vloten sloot het eerste deel van het programma. Het stuk is geschreven voor twee dames en een heer, alle drie jonge lieden, de jongste nog in de korte kleeren, terwille van de overige zusters, die anders zoo oud zouden lijken. Maar het jonge ding heeft een goeden kijk op de wereldsche dingen en met kinderlijke vrijpostigheid helpt zij guitig den heer en haar nichtje voort en mooi deed ze het, echt meisjes achtig, maar zoo onbevangen dat een bravo hier wel geplaatst was. Het min nende paar was uit den aard der zaak lijdelijk, maar met genoegen zal men zich de prettig gezegde gesprekken her inneren, waar de jongste dame door haar lief spel zeer de aandacht trok. De executanten waren zichzelven ge heel. Het onhebbelijke „tot de zaalspre- ken" was geheel vermeden. Ook na de pauze gaven nog verschil lende goede krachten hunne voordrach ten ten beste tot algemeen genoegen. Het succes van de uitvoering behoort, ons bedunkens, behalve aan den uiterst beschaafden toon van al de uitvoerenden, in de eerste plaats toegeschreven aan de oordeelkundige leiding. Hierin toch schuilt het succes van de dilettanten, dat elk zich weet te onderwerpen aan het goe de inzicht van den hoofdleider en dat die van de Kunstclub alleszins gerechtigd is, indeze werkzaam te zijn,bewijst het mooi afgeronde in elk der voordrachten. Hel kleine tooneel van het Brongebouw zag er bekoorlijk uit. Uit de tooneel- schikking sprak mede de man van smaak en men zou haast meenen, ook van ondervinding in deze. Mag de Kunstclub in deze richting werkzaam blijven, dan gaat deze Vereeni- ging, die zooveel voor heeft boven andere kunstzusters, zeer zeker een schoone toekomst tegemoet. Het stedelijk museum van schil derijen en oudheden op het Raadhuis, is in de afgeloopen maand bezocht door 589 personen tegen betaling en door 285 personen zonder betaling. In de Maandag gehouden verga dering der Commissie ter grensregeling tusschen de gemeenten Haarlem en Heemstede werd verworpen een voor stel van den Heer van Roven van den volgenden inhoud: Houdt de ver gadering de voorgestelde grensregeling voor wenschelijk en meent zij hierom trent gunstig te moeten adviseeren? De beraadslagingen zijn daarna geschorst tot eene volgende vergadering. Door het omvallen van een brandende petroleumlamp is Zondagnacht brand ontstaan op het bovenhuis van het perceel Lange Veerstraat No. 8, bewoond door den boekdrukker J. Kwantes. De bovenwoning is geheel uitgebrand en beneden beliep men veel waterschade. De politie met den slangeuwagen en Spuit 10, die ten spoedigste ter plaatse was, hebben den brand gebluscht. INGEZONDEN. Sedert eenige jaren bestond te dezer stede eene Werkverschaffing, gedreven door C. A. Nieman, oorspronkelijk ge- stennd door den WelEerw. Heer Ds. M. F. van Lennep, later door de Heeren J. Klein en H. F. Maks. Toen deze werkverschaffing in 't begin des jaars eindigde en C. A. Nie man naar Transvaal vertrok, werd besloten door de afdeeling Haarlem van Nederl. Werkl. Verbond Patrimonium afdeeling Haarlem, èn om practisch werk te verrichten èn op verzoek van C. A. Nieman deze zaak ter hand te nemen. Ten einde een goeden gang van zaken te verkrijgen, werd hulp gezocht en aanvankelijk gevonden bij H.H. Mr. A. W. Thöne, Mr. R. F. Crommelin en H. M. J. v. Lenneppogingen in't werk gesteld het aantal dier heeren te ver- grooten, bleken niet vrachteloos.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1