Tweede Blad. van WOENSDAG 4 December 1895. baaelemscb unama Sint Nicolaas. Het lofflick out Gesticht, thans hoofd wacht, met een roemrijk verleden, doet het goed men zou echter meenen, dat eenige verflaagjes moesten verwijderd worden en dan zou ik verder, de rooilijn volgende van den noordelijken kant der markt, tot aan de Begijnenstraat een stuk of vier blokken huizen willen op ruimen, teneinde in den eerste plaats den Bavo tot zijn recht te brengen, doch hiermede zullen we maar wachten tot onze gemeenteschulden zijn betaald en onze Staalbron ons in zulken doen heeft gebracht, dat we met ons gemeente geld geen raad weten. Voor de kolossale inrichting van Von der Möhlen zou het jammer zijn om den takt die daar aan den dag wordt gelegd om goed uit te komen. Als ik er echter de dames naar vraag, vinden die de étalage bij Van der Laan, Barteljorisstraat beter. Terwijl die kwestie tot een goed eind gebracht wordt, begeef ik mij nog even in 't juiste midden, de Smedestraat, want de zich meer en meer uitbreidende zaak van Uchtmans mag niet over 't hoofd gezien worden. De met zilver bekroonde Uchtmans heeft betrekkelijk geringe étaleer-ruimte. Wilt ge den omvang van zijn voorraad kennen ga dan naar binnen en verbaast U, en niet alleen over den aard der artikelen, die voor zooverre het zijn vak betreft, eigen handwerk zijn, Inmiddels zijn wij er een magazijn rqker op geworden in de Kruisstraat, dat van Pander, schuin over de se dert lang bestaan hebbende zaak aan den overkant, en dit wel sedert de Heer Schürmann zijne confectie-zaak heeft overgebracht naar de Groote Houtstraat. Wat de Panders vermogen op het punt van uitstalling leerden reeds de gelijknamige firma's te Amsterdam en in de residentie, en hier in de Kruis straat gaat het denzelfden weg op. Veel gevoel voor kleur en model, veel ge schiktheid om de aandacht te trekken van ieder, die op dit punt den winkel- handel hooge eischen stelt. Nog eens zeg, ik dat de aard der goederen heden buiten het bestek ligt, alleen de wijze van reclame door tentoonstelling be doeld wordt, maar dan valt daar voor het publiek veel te zien en voor den uitstaller in den dop veel te leeren. Natuurlijk moet er in één adem bij op gemerkt, dat het lang niet hetzelfde is of de grondslag van de expositie bestaat in aantrekkelijke voorwerpen of in zulke die er zich minder goed toe leenen. Het voormalige magazijn van Smit in de Kruisstraat vertoont thans een goe den bloemwinkel van Zuurendonk. Ge kijkt er U de oogen uit aan de schoone Chrysanten, de bloemen van Japanschen oorsprong, die langzamerhand onder de handen van de kweekers hare volmaakt heid naby zijn. Na deze kleine zijsprong nog even een blik gewaagd op het aardige stads gezicht, waarbij ge langs het Oirschots- hofje den blik richt door de Smeestraat naar de Groote kerk en als ge 't dan treft, dat het pas gerestaureerde noor delijke deel half wegduikt in een lichten nevel waaraan het wazige flikkerlicht van de maan den noodigen toon geeft, dan kunt ge zeggen; dat er nog meer mooie punten in de stad zijn, maar mooier zeker niet. Modderig waren de straten gedurende de laatste dagen der vorige week, wat velen het uitgaan in den weg stond. De winkeliers hadden dan ook in het algemeen geen reden tot tevredenheid. Goed, dat de inkoopen toch gedaan moeten en eenmaal op gang, er wellicht de gang in blijft. Steeds uitkijkend naar aardige uit stallingen, valt de aandacht op een net aangedanen winkel in de Paarlaarsteeg van Rustige. Een kleine moeite is het, even die straat in te loopen en dan even te zien naar den uurwerkwinkel aan dienzelfden kant, waar al wat klok heet in beweging is. H Men heeft wel eens gezegd, dat om dezen tijd van 't jaar de zoetigheden in de moderne maatschappij de overhand heb ben bij de keus van cadeaux. Gaarne geloovende aan de waarheid van deze bewering, behooren de affaires waar zulke dingen te krijgen zijn, ondanks de goede étalages buiten bespreking, omdat ieder ze kent en koopt bij vroegere of jongere beroemdheden in dit opzicht. Zoo koopt een kenner zijn turons bij Reeser, zijn halletjes in 't huis met den luifel, zijn chocolade by Droste, zijn gelegenheidsbanket bij Hoek- sema, zijn borstplaat bij Braakman, Damstraat, in het huis met den mooi sten ouden gevel, zijn roomsoezen bij Scherpenhuysen, zijne verdere gelegen- heidszoet bij Meereboer. Meer speciali teiten in de zoetigheids-fabrikatie wil len mij op 'toogenblik niet te binnen schieten. Een mooie, frissche winkel, die er steeds aantrekkelijk uitziet, is altyd die van van Gestel in de Kruisstraat en met zorg wordt er geëtalleerd. Menige andere affaire in dergelijke waren mag er een voorbeeld aan nemen. Onze overvloed van boekwinkels en aanverwante artikelen zells blauw plateel schijnt er tegenwoordig toe te behooren met thermometers, eau de cologne en spaarpotten maken eene goede vertooning, maar meestal niet met boeken. Toch is een boekgeschenk in de meeste gevallen een aangenaam geschenk; een goed boek geeft een eigenaardig, blijvend genot. Inmiddels zijn de verwachingen van de neringdoenden natuurlijk gespannen; voor velen moet de St. Nicolaas het jaar nog goed maken. Nu, van harte zij hun in deze het beste toegewenscht. Nog wat. Tusschen de groepen van koopers en verkoopers beweegt zich een breede groep die noch tot de eene, noch tot de andere kon gerekend worden. Het zijn de men9chen, die door het lot of de omstandigheden, vaak met groote gezinnen, meestal den hunnen slechts de St. Nicolaas-verrassingen of karig moeten toemeten, of het geheel moeten nalaten. En dan worden hier nog niet eens de allerarmsten bedoeld. Ieder in zijn kring kent zulke gezin nen en hunne behoeften. Laat ons be proeven in zulke gezinnen wat St. Ni colaas poezie te brengen. Schatten behoeven zulke dingen niet te kosten, maar 't is de kunst om 't goed te doen, d.w.z. welgemeend en in de overtuiging dat men door zóó te doen soms een lichtstraaltje laat blinken in een duistere ruimte. Voordrachten in Teylers stichting. Voor een zeer talrijk gehoor opende Prof. Dr. J. ten Brink Woensdag avond de rei der Voordrachten, welke als zoovele jaren door Heeren Directeuren van Teylers Stichting worden aange boden. Spreker bewoog zich op Russisch lite rarisch gebied, doch deed opmerken, dat de negentiende eeuw veel van het Sla vische ras, waartoe de Russen behoo ren, verwachten kan. Groote vraagstuk ken staat het op te lossen. Telt Rus land op het gebied van kunst en weten schap schitterende namen, welke plei ten voor echten zin voor het schoone, een kenmerk van den Rus is, dat het hart is ontwikkelt en zyne literatuur draagt dit merk. Spreker erkende zijne kennis van de Russische letterkunde in de eerste plaats te danken aan ver talingen een mensch kan niet alle ta len kennen, en toch, de hervormer Lu ther en de dichter Shakespeare verston den er ook slechts twee. Zoo ook de Rus sische schrijver Dostojewski, die niet tegenstaande hy behalve zijne moeder taal slechts het Fransch verstond, een der helden geworden is op literarisch gebied. Dostojewski leefde van 1821 1881. Zijne familie behoorde tot den kleinen adel en daar] zijn vader als officier van gezondheid diende, kon hy reeds vroeg kennis maken met ellende, ramp en tegenspoed. In 1843 tot officier benoemd, be kleedde hy dien rang slechts een jaar; wegens zijne demokratische begrippen werd hij ontslagen. Van toen af moest hy zich een weg banen. »Arme lieden" was de titel van zyn eersten roman. Hij gaf dien uit onder het patronaat van een groot Russisch letterkundige, die hem inprentte, dat de wereld veel van hem had te vergen, wegens zijne groote gaven. Met den korten inhoud van den roman stelde vervolgens Spreker zijn gehoor in kennis, en resumeerende verklaarde Spreker van dezen echt Russischen roman, dat het Slavische, algemeene menschenliefde, daarin volkomen tot zyn recht kwam. De demokratie trekt echter den schry- ver aan en hij sluit zich bij de vooruit- strevenden aan, doch, hoezeer keizer Nicolaas zelf deze richting was toegedaan, blijkbaar uit zijn streven in deze, trad hij streng op en nam den club, waartoe Dostojewski behoorde, gevangen. En allen werden afzonderlijk in cellen geplaatst. Na hier maanden gezeten te hebben, werd het doodvonnis over hen uitgespro ken, doch op het laatste oogenblik werd gratie verleend en veranderd in verlies van adeldom, en verbanning naar Siberië met dwangarbeid. Aan zijn vier jarige verbanning uit de maatschappij dankt zijn roman „Gedenkschriften uit het land der dooden" zijn ontstaan. Na zyne terugkomst in Rusland, waartoe hij de vergunning aan zyn voorbeeldigen levenswandel dankte, was Dostojewski echter een goed Rus geble ven, en was hij tegenover zyn vaderland zelfs zoo optimistisch gestemd, dat hij verklaardeMen kan Rusland niet be grijpen, zonder aan Rusland te gelooven. Ten einde in ruimen kring te kunnen werkzaam zijn en in zijn onderhoud te voorzien werd hij journalist. Doch zyn krant ging ten gronde en evenzoo een tweede door hem opgezet blad. Een en an der bracht hem in schulden. Hij nam de wijk naar Frankrijk en dwaalde daarna geruimen tyd in Italië als bedelaar rond. Toen verscheen zyn „Misdaad en straf". Deze was zyn meesterstuk. Dostojewski voerde hier als hoofdper soon een nihilistisch student in. Deze kwam tengevolge van zijne theorien tot misdaad. De schryver volgt den gedach- tengang van den ongelukkige en doet hem ten laatste bekennen, dat de grond stellingen den misdadiger al dadelijk na den misdaad ontrouw bleken en dus valsch waren. Treffend schoon kiest Dostojewski nog het beeld van Rusland tegenover de heerschende drankzucht der Russen „Het rust met het hoofd tegen de Noord pool met den hakken tegen den Kau- kasusmet de brandewynskruik in den arm". Op ontzagwekkende wjjze doet hjj met meesterhand breede grepen uit het volksleven, met een vaderlandslie vend vasthouden aan het denkbeeld Rusland zal groot worden, al wat er tegenovei staat zal vergaan. Inmiddels was zyn toestand zeer ver beterd en stond Dostojewski zelfs in hooge achting door zyn edel nationaal Russisch karakter, doch geen zeer hoo- gen leeftijd mocht hy bereiken. Een aanval van epilepsie, aan welke ziekte hy reeds tydens zyne verbanning leed, maakte plotseling een einde aan zyn veelbewogen, nuttig leven. Zyne begra fenis mocht eene manifestatie genoemd worden. Ten slotte gaf Spreker nog een over zicht van Dostojewsky's De Idioot, waar van de strekking is, dat zelfs bij geringe verstandelijke vermogens de naastenlief de zich in hooge mate kan ontwikkelen. Een hartelijk applaus bewees, dat men den gevierden Spreker gaarne gevolgd had en de nadere kennismaking met Dostojewsky zeer stellig aangenaam was geweest. MUZIEK. De heer Willem Mengelberg, de op volger van den heer Kes bij het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, maakte Dinsdagavond zyn entrée in onze concertzaal. Het Bestuur der sociëteit Vereeniging had de goede gedachte, zijn orkest voor eene uitvoering te engagee- ren en alzoo hare leden eens te onthalen op een extra kunstgenot. De nieuwe directeur heeft daarbij een goeden indruk gemaakt en, voor zoo verre ééne uitvoering dat kon doen, het vertrouwen gewekt, dat onder zijne leiding het orkest den verworven roem als keurkorps zal kunnen handhaven. De heer Mengelberg is blijkbaar een jong kunstenaar met veel temperament een die de vleugels durft uitslaan en niet loopt in het gareel van het conven- tioneele in de kunst. In het algemeen kwam het ons voor, dat hij de dingen breed behandelt en sprekende kleuren op zijn muzikaal pa let heeft. Getuige de uitvoering van het voorspel van Wagners Meistersinger en de ouverture Le Carnaval romain van Berlioz. Het hoofdwerk van het programma, Beethovens 5de Symphonie, werd zeer kleurrijk voorgedragen terwijl de beide frissche nummers voor strijkorkest van Grieg Herzwunden en Der Friihling uit blonken door schoonen klank. De ge- heele uitvoering werd met belangstelling gevolgd. Gelijk men weet, zal het orkest zich Dinsdag 17 December bij het tweede Bachconcert laten hooren. Het Weldadigheids Concert, gegeven ten voordeele der St. Elisabeths Vereeni ging alhier, bracht ons Woensdagavond wederom in de concertzaal. De R. K. Zangvereeniging Arti et Religioni uit Amsterdam, onder de leiding van den heer Philip Loots trad daarbij op met een uitgezocht programma koornummers, gedeeltelijk a Capella, gedeeltelijk met klavierbegeleiding voorgedragen. Het gelukte haar daarbij een meer dan gewonen indruk te maken. Desa- menstelling van deze Zangvereeniging blijkt, afgaande op de klankontwikke ling zeer degelijk te zyn, terwijl uit de voordracht de leiding spreekt van een bekwaam musicus. Vooral in de a Capella nummers traden hoedanigheden aan het licht, die ongetwijfeld den ontwikkelden hoorder met belangstelling hebben ver vuld. De heer Loots, dien wy voor het eerst bij deze uitvoering als directeur zagen optreden, heeft als zoodanig een uitne- menden indruk achtergelaten. Zyn hooge opvatting drukt op de voordracht den stempel van het waarachtig schoone, het merkteeken van kunst, waardoor een toonstuk, eenvoüdig dikwijls van bouw en inhoud, verheven wordt tot een kunstwerk, dat zijn werking niet zal missen. De dames en heeren van Arti et Religioni, die loffelijk hunne talenten hebben willen stellen in den dienst der liefdadigheid, kunnen zich in dubbele mate overtuigd houden van de sympathie der vele aanwezigen. De wyze waarop ze hun taak hebben vervuld, dringt even zeer hun die te schenken, als het nobele doel, dat hen hier samenbracht. Stellig mag dat zelfde gezegd worden van de solisten mevrouw C. en den heer Zalsman, die eenige vocale-num mers ten beste gaven. In de luide toe juichingen vonden zij het welverdiende loon voor de bereidwilligheid, waarop door hei Bestuur der St Elisabeths- Vereeniging niet vruchteloos een beroep is gedaan. De heer P. van Ooy heeft welwillend zyn vleugelpiano afgestaan voor de uit voering; wij lazen het aan den voet van het programma. Ook voor hem daarvoor een bravo. B.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 5