zich aan bij den heer Guyot, vooral aantoonende de ontwikkeling der scheep vaart, die een veilig binnenkomen nood zakelijk maakt. Spreker vroeg evenals de heer Guyot een nader onderzoek met raadpleging van gezagvoerders uit de koopvaardijvloot. De Min. handhaafde zijn standpunt, dat gevaar voor men- schenlevens en materieele schade zal worden vergroot bij vergemakkelijking van het binnenloopen van schepen. Na debat is verworpen met 46 tegen 16 stemmen het am. van de Komm. van Rapp. om ƒ15000 te schrappen voor kustwacht en materieel voor defensie. De begrootingen voor Marine en voor Nationale Schuld zijn aangenomen. De beraadslagingen over Hoofdst. VII IB Financieënzijn aangevangen. De heer Smeenge bracht de meting van binnen vaartuigen ter sprake, die zeer nadeelig is voor de schippers, vooral sedert het patent door de bedrijfsbelasting is ver vangen. Zij, die nu zwaar gedrukt zijn, hebben ontheffing noodig, en Spreker drong er op aan, dat de Min. die zou verleenen, door den vroegeren toestand weer in 't leven te roepen. De heer Meesters achtte partieele wijziging der vermogensbelasting noodig wegens het gebrek van den plaatsvervangenden voorzitter van den raad van beroep. De heer van Dedem wees op den aandrang op traktementsverhooging voor de amb tenaren ressorteerende onder dit depar tement. Hij kwam op tegen opdrijving van traktementen onder de tegenwoor dige omstandigheden. Des avonds werd de beraadslagingen voortgezet. De heer Bahlman besprak de statistiek uitgegeven door Financieën omtrent den in- en uitvoer, en die hij aan eene vrij scherpe kritiek onderwierp. De heer van Rij landt {Appeldoorn) wees op de klachten in de laatste weken ge hoord over de strenge heffing der in voerrechten en op de ongelijke toepas sing der heffing. Ook wees hij er op, hoe men in Duitschland over de toepas slissing klaagt. Zijns inziens konden alle meeilijkheden vermeden worden door voor alle artiekelen het tarief naar de de waarde te vervangen door een tarief naar het gewicht. Voorts vroeg Spreker den Minister, of deze niet het initiatief willen nemen voor eene nieuwe inter nationale suikerregeling. De heer Wil- linge hesprak de klachten over de uitvoe ring en toepassing der wet op de ver mogensbelasting. Sommige van die klachten vindt hij zeer overdreven. Wat echter de openbaarmaking van de be- slingen der raden van beroep betreft, meent Spreker, dat ook moeten worden publiek gemaakt de uitspraken, die niet zijn ten voordeele der administratie. Verder is Spreker, in strijd met het gevoelen van den heer van Dedem, van oordeel, dat traktementsverhooging der mindere ambtenaren niet achterwege moet blijven. Volgens den heer Dobbel- man voldoet de wet van 20 April 1.1. niet aan de bedoeling, en word terecht geklaagd over te groote fiscaliteit. Even als de heer van Rylandt zou ook hij heffing naar het gewicht verkieselijker vinden. De heer Drucker besprak de reorganizatie van het kadaster en hoopte, dat de Min. tijd moge vinden om zich ook met dit onderwerp bezig te houden. De heer Rink sloot zich aan bij de reeds gemaakte opmerkingen omtrent de fis- kale toepassing der wet van April 1895. Hij voegde bij die opmerkingen nog andere, en wilde, dat de Min., indien hij niet aannam al wat hierover gezegd was, het advies zou inwinnen van de Kamers van Koophandel. De heer Goe man Borgesius besprak de toepassing van de Wet op de Vermogensbelasting. Hij betreurde, dat men in die wet niet genoeg waarborgen had neergelegd tegen bevoordeeling van oneerlijke ten koste van eerlijke lieden. De Min. moet in allen gevalle de wet streng handhaven, doch niet in een ander uiterste vervallen en niet den schijn aannemen alsof er geen eerlijke lieden zijn. En de vrees bestaat, dat deze Minister in dat uiterste vervalt. De heer Plate, wederom de in voerrechten ter sprake brengende, was van een geheel ander gevoelen dan de heeren, die zoo luid geklaagd hadden over te groote fiskaliteit bij de toepassing. Men moet, zeide hij, in deze zaken niet te goedgeloovig zijn en tegenover de grieven van de Köln. Ztg. gaf Spreker eenige brieven van eenige Duitschers ten beste, waauit blijkt, dat tout savoir c'est tout pardonner. De telkens wederkeerende geruchten omtrent minder gunstigen gezondheids toestand van koningin Victoria schijnen allen grond te missen, althans de dage- lijkscbe toeren per rijtuig of per rolstoel worden steeds vermeld. Eenigen tijd geleden meende men, dat de koningin aan slaapziekte leed, doch ook dit schijnt uit de lucht gegrepen. Men zegt wel eens, alles komt terecht en dit is meestal waar, hoewel het soms lang kan duren. Een eigenaardig geval hiervan in Rusland. Toen nu twaalf jaar geleden Turgenjef stierf besloot de raad van St. Petersburg tot eene eere begrafenis en trok hiervoor vijfduizend roebels uit. Doch nu kwam de prefect der hoofdstad hiertegen op en concludeerde dat de groote schrijver tot de verdachten behoorde, omdat hij in betrekking stond met de Russische uitgewekenen te Lon den en dus de overledene tot eene eerebegrafenis niet was rechtigd, en zoo geschiedde het dat zelfs tegen den Peters- burgschen raad eene aanklacht werd ingediend. Thans echter heeft de Russische Senaat de beschikking van den prefect, die ook al dood is, te niet gedaan, waardoor Turgenjef in zijne eer hersteld en de raad zijn besluit kan handhaven. Jammer dat hierover twaalf jaren moesten ver loopen. De aandacht wordt weer afgeleid van de Turksche kwestie door eene boodschap van den President der Amerikaansche Unie aan het Congres, betreffende de grens tusschen Venezuela en Britsch Guyana. Zooals men weet, had Engeland eene scheidsrechterlijke uitspraak in deze afgewezen. Nu verzoekt de Presi dent aan het Congres eene Commissie te benoemen tot onderzoek en het uit brengen van verslag, Is dat verslag eenmaal overgelegd aldus vervolgt President Cleveland's boodschap dan zal het de plicht der Vereenigde Staten worden met alle hun ten dienst staande middelen zich te verzetten, als tegen aanranding met voorbedachten rade, tegen elke poging van Engeland om zich gebied toe te eigenen, waarvan, door het bovenbedoeld rapport, zal zijn uitgemaakt, dat het tot Venezuela behoort. Het heeft zoo iets van een knal, ge heel onverwacht, en zal zeer stellig in Engeland indruk maken, al toont de Engelsche pers zich in deze ook nog zoo onverschillig. Te Nisnjni Novgorod is dezer dagen een oud-soldaat, Schouschine, aangeko men, die 30 jaar geleden, verdacht van moedwillige brandstichting, tot levens lange ballingschap in Siberië werd ver oordeeld. Onlangs bleek het, dat hij on schuldig was, toen de ware schuldige op zijn sterfbed eene bekentenis aflegde. De oude man keerde nu naar zijn vader stad terug, in zijn eer hersteld, maar voor het overige in ellendige omstandig heden. Een zeldzaam feest is te Hoofddorp ge vierd. 't Was 40 jaar geleden, dat de Heer Eggink Secretaris van Haarlemmer meer werd. Als eerste Secretaris eener 1 nieuwe gemeente pas ontwoekerd aan de baren, heeft hij al die jaren 't leed en lief met de gemeente doorleefd, was 't wonder dat corporatiën zich be ijverden, om dien dag voor den jubilaris tot een onvergetelijken te maken. Het doel werd bereikt. Op den dag van 't jubibé werd hem aangeboden, een prach tige spiegel, buffet, schilderijen, ten gou den horlogie enz. met de wenschen dat hij nog lang voor de gemeente gespaard moge blijven. De ijsclubs te Haarlemmermeer heb ben zich tot een bond vereenigd, met het doel wanneer er ijs komt, een baan te maken, van het N. O. naar het Z. W. of van de Lijnden naar de Leegwater, zijnde ongeveer 18000 M. Ook candidaat V. P. E. G. van Uche- len heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Houtrijk en Polanen bedankt. In 1897 zal aldaar met den bouw eener school voor Christelijk onderwijs worden begonnen. De suikerfabriek „Holland" alhier zal Dinsdagavond de compagne eindigen. f Door het Alg. Armbestuur der ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwou- de is aan den raad voor de betrekking van secretaris bij dat bestuur voorge dragen de heer L. J. Vallentgoed, ont vangen dier gemeente en zulks in plaats van den heer A. Vernout, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend. HAARLEM 20 December 1895. Gelijk men weet, heeft de Kiesver- eeniging burgerplicht hare statuten ge wijzigd en uitgebreid, in dien zin, dat zij voortaan niet alleen zal optreden bij verkiezingen, doch ook groote gemeen tebelangen door openbare vergaderingen onder de aandacht der burgerij zal trachten te brengen. Woensdagavond maakte zij door het houden van eene eerste samenkomst in bovenbedoelden zin, met het uitgebreide werkplan een begin. In de sociëteit de Kroon trad voor een vrij talrijk publiek de heer G. E. L. Hij mans, lid van den Raad dezer ge meente' op, ter bespreking van de gas- kwestie. De vraag of eigen exploitatie aanbeveling verdient, werd door den spreker in bevestigenden zin beant woord Op korte, duidelijke en van zaakkennis getuigende wijze gaf de heer Hijmans aan de hand van gasverslagen uit gemeenten, waar de gasfabrieken in eigen exploitatie zijn, de gronden aan voor zijne meeningen. Belangwekkende winstcijfers werden daarin genoemd en ten slotte uit een en ander de conclusie getrokken dat verlenging van de concessie aan de maatschappij, welke ons thans van gas voorziet, niet in het belang van de gemeente-finantiên kan geacht worden. Die concessie eindigt in 1902. Na een kort debat over een punt van ondergeschikt belang den verkoop van cokes tusschen den inleider en den directeur der gasfabriek, werd den heer Hij mans door den voorzitter, Dr. L. Mulder dank gebracht voor de ge nomen moeite, om de voor onze ge meente zoo belangrijke gaskwestie op nieuw toe te lichten. In zijn inleidend woord werd door den voorzitter nog medegedeeld, dat de heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders eene voordracht heeft toegezsgd over het nieuwe hier te bouwen Station. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen a, s. Zondag nog de teeke- ningen van decoratieve werkstukken der leerlingen van de school voor Kunst nijverheid tentoongesteld zijn, terwijl nogmaals de aandacht wordt gevestigd op de beide ingelegde meubeltjes die op het Museum zijn geschonken. Des Zondags is de toegang vrij. Onder onze lezeressen zullen er zeker wel zijn, die in de St. Nicolaas- étalage van den heer P. J. Gulik aan de Zijlstraat alhier, hebben opgemerkt eene pop in echt Marker kindercostuum, vervaardigd door onze stadgenoote Mej. C. Overhoff-Hilverdink, die indertijd óp de poppenten toonstelling te Scheveningen voor het vervaardigen van poppen in Nationale kleederdracht, voor „Arbeid Adelt" en voor zich zelve prijzen behaal de. De pop kon echter bij den heer van Gulik geen koopster vinden. Gisteren echter is zij naar wij vernemen door H. M. de Koningin-Regentes van de vervaardigster aangekocht, ten be hoeve van den aanstaanden Kerstboom ten paleize. L.l. Woensdag namiddag ten 4Vs uur is eene flinke brand uilgebroken ten huize van J. J. Berkenkamp, tapper en meubelmaker, woonachtig aan de Doelstraat No. 15, ontstaan in het ach terhuis, vermoedelijk in den schoorsteen waaronder een houtvuur brandde, welke schoorsteen was gesloten met een houten luik. Het achterhuis, bestaande in ach terkamer met daarboven gelegen werk plaats, is geheel uitgebrand en het overige gedeele van het perceel heeft veel waterschade bekomen. De politie met haar slangenwagen en spuit 10 hebben den brand gebluscht. Alles was verzekerd. Woensdag zijn door de politie alhier aanghouden twee knapen H. V., oud 16 en H. v. E. oud 15 jaren, die van den wal aan het Spaarne eenige ledige botervaatjes hadden ontvreemd. BURÖKRLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 17 Dec. J. Berkelbacli van den Sprenkel en E. L Klerk de Reus. 18 Dec. A. W. 3. Beilschmidt en C. Sclireinders. W. A. van der Put! en euA.de Vries. GETROUWD. 18 Dec. A. Smit en J. E. Wijkhuizen. J. 3. Vredenburg en J. H. Rees. W. G. L. vander Schaar en H. Blankwater. GEBOORTEN. 12 Dec. M. H. Bakkenhoven geb. Walker z. Th. Witkamp geb. Gon z. P. M. Zuuren- donk geb Voet z. M. H. Hetemgeb. Hamels- vela 2 d. (levenl.) 13 Dec. H. van Zalen geb. Lucas z. G. E. van Vloten geb. Smit Kleine d. A. Junge geb. Zuurendonk d C. M. de Graad'geb. van den Berg d. en z. (tweeling) H. Huijboom geb. Swaanswijk d. A. M. Kroon geb. Muntz z. H. de Boer geb Tuin d. 14 Dee. A. C. Ver.-felt geb. Besier z. S. M. J. Ottolini geb. Blauw d. —15 Dec. J. Dikmans geb. Deinemad. J. Beekman geb. Becker z. A. B. Verkruissengeb Kuurstra d. S. de Leeuw geb. Goudsmit d. E. J.M. Turkenburg geb. van Nieuwmegen z. H. de Nijs geb. Rook z. J. Teggelove geb. Uitzet ter z. C. J. van Eek geb. Vermeulen z. A. Koopman geb. Smam d. - - A. Ripke geb. Sam son d. 16 Dec. J. C. Voogt geb. Moolenaar z. I. Smal geb. Duivestein d. K. A Wat- zema geb Blom z. C. Bossink geb. Radsma d. A. C. van Waard geb. Warningz. 17 Dec. C Schrander geb Besselingz. M. C. Verbeek geb van Everdingen z. G. A- Jochemsz geb. Lamme d. M. Bulters geb. van Rhoon d. 18 Dec. J.C. Geerlings geb. Toemen z. A. Kok geb. Verhoeven z. OVERLEDEN 11 Dec. J. Dikkeboom geb. Kroonsberg58j. Linschoterstraat. P. B. Pommé3m.z.Pope- lingstraat. A. Nteuwenhuizen 3 m. z. Kam perstraat. 12 Dec. D. Th. van 't Hof 6 m. d. Korte Zijlstraat. 13 Dec. J. J. Terpoorten 53 j. Rollandstraat. J. W. Neukirchen 85 j. Geldeloozepad. E. P. van Kooten 4 m. z. Amsterdamstraat. B. Zuilhof 67 j. Kouden- hom. D. Lode 2 j. z. Kruisweg. 14. Dec. S. C. Verhey 76 j. Erankestraat. Th. G. Kloet 4 j z. Brouwerstraat. A. M. Lijcklama 7 dg. d. Zonnesteeg. J. Voet 30 i. Anegang. 15 Dec. A. Beelen geb. Gijseu 62 j. Nassau- straat. 17 Dec. G Mienis32j. Raamsteeg. 18 Dec. A. A. de Graaff 10 m. d. L. Boo gaardstraat. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK FE RS CU AI FIN G. Van 1 Nov. tot 10 Dec. hebben zich de vol gende personen aangemeld; 4 voor werkvrouw. 10 voor grondwerker. 13 voor loopknecht. 28 voor los werkman. 4 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor krnideniersbediende. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. 1 voor kantoorbediende. 2 voor oppasser 1 voor banketbakkersleerling. 1 voor oppasser. 1 voor smid. 1 voor breiwerk. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 10 Dec. zyn de volgende per sonen geplaatst. 8 voor loopknecht. 5 voor werkvrouw. 1 voor snelpersdraaier. 18 voor loswerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Twee boeken. Eene zweep. Twee rozekransen. Een buikriem van een trekhond Eene gouden broche. Eene rijtuiglantaarn. Een gewicht. Een omslagdoek. Een wagen. Eene parapluie. Twee handmoffen. Eenige handschoenen. Eene porte- monnaie met geld. Eene horloge- kast. Eene jas. Een reisdeken. Een sleutelketting met sleutels. Een zwarte hond. Eenige sleutels. KAASMARKT van 18 December 1895. Verkocht 59 stapels, uitmakende 6137 kazen, wegende 12189 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. ƒ27. VEEMARKT 18 Dec. 1895. AangevoerdPrij s 35 N. Kalveren 8.13. 24 Schapen 13.23. 5 Paard ORGELBESPELING ill de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 24 Dec. 1895, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FagaJ. S. Bach. 2Choralbearb. überJ esus mei- ne Freude"J. G. Bastiaans. 3. Sonate No. 6Mendelssohn. 4. Vorspiel zu Parsifal"Wagner. 5. Aria uit de Jaargetijden..Haydn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 2