HAARLEMSCH Wo10*2 Uitgave van ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Zeventiende Jaargang. 144. van WOENSDAG 25 December lbtï5. ÏELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. CRESCENDO. Met eene goed geslaagde uitvoering besloot de Mannen-Zangvereeniging Cres cendo Vrijdagavond op kunstgebied het jaar, dat na enkele dagen weder achter ons ligt. Behalve het flink geoefende Koor, on der de beproefde leiding van den heer N. H. Andriessen, gaven daarbij als solisten, de dames Anna Blaauw (zang) uit den Haag en onze stadgenoote Nel ly Veldheer (piano), benevens de heeren J. Trijtel (viool) en Joh. C. Hoek, (cello) leden van het orkest uit het Concert gebouw te Amsterdam, uitnemende proeven van hunne muzikale gaven ten beste. Het laastgenoemde drietal had een Trio van Gade Op42, F gr. t.) op het programma gebracht en was in de uit voering daarvan zeer gelukkig. Onge twijfeld hebben de beminnaars van Ka mermuziek recht veel genoten bij de duidelijke en klare vertolking van dit werk. Dank zij de frissche opvatting, de rijke klankschakeering mej. Veldheer bespeelde eene bij uitstek mooie vleugel piano en vooral de eenheid in muzikale behandeling, hadden de uitvoerenden het voorrecht, de onverdeelde aandacht voor zich te winnen. Mejuffrouw Veldheer maakt blijkbaar met ernst werk van hare voortgezette studie. De vruchten daarvan, bij dit concert op even bescheidene als aantrek kelijke wijze aangeboden, werden als eene goede belofte voor de toekomst aanvaard. De heer Trijtel deed zich in het Trio en niet minder in de twee solo nummers na de pauze, Romance van Beethoven en Perpetuum Mobile van Ries, kennen als een knap violist. Hij speelt gemak kelijk en met routine en is door deug delijke hoedanigheden eene plaats als solo violist ten volle waard. Concert- besturen, die den heer Trijtel als zoo danig engageeren, zullen niet bedrogen uitkomen. 't Was jammer, dat in deJisvanhet werkje van Ries de eendracht tusschen viool en piano voor eenige maten ver broken werd. Mejuffrouw Blaauw behoefde ten on zent haar entree niet meer te maken van vorige uitvoeringen waren de her inneringen aan hare mooie slem en ex pressieve voordracht nog levendig. Haar optreden vraagt steeds opnieuw de zeilde belangstelling en zal overal aanspraak kunnen maken op warme sympathie. De keuze van nommers, air de Vopéra Herodiade (Massenet), An die Musik (Schubert), Ich liebe dich (Grieg) en Vergebliclies Standchen van Brahms, duidt aan, dat mej. Blaauw zich bij een dege lijk repertoire bepaalt. De nazale klanken in het eerste num mer werden een beetje overdreven nazaal uitgesproken. Over den zang van het Koor mag ten slotte met ingenomenheid worden gesproken. De Psalm van Holeen werk dat wij steeds gaarne van Crescendo hooren, klonk zeer mooiLes Esprits de la Nuit van Riga gaf vele effectvolle momenten en ook van Super Flumina Babylonis kan dit worden gezegdals geheel slaagde het echter minder goed, dan de eerstgenoemde. Wiegenlied van Brahms wordt inden regel vlugger en lichter gezongen. Post nubila lux, een goed gevoelde compositie van den heer Andriessen, sloot het concert, dat door de talrijke aanwezigen onder blijken van groote waardeering werd bijgewoond, op waardige wijze. Summa summarum mogen al de uitvoeren den met voldoening aan deze uitvoering terugdenken. B. Weten en Werken. De Heer Chappuis vervulde Maandag de spreekbeurt en de zaal was dicht bezet. Het drama speelde te Rozendaal en de hoofdpersonen waren Bos, meester knecht op de ijzergieterij de Gier, zijne vrouw en zijne dochter Mina. Een ge lukkig gezinde man geacht, de vrouw min of meer gevreesd, de dochter bemind. En dat duurde tot op zekeren dag de booze genius van Bos opdaagde in de gestalte van Lebrun, Franschman, ma chinist aan de spoorwegmaatschappij. En die Lebrun had door een noodlottig geheim zooveel invloed op Bos, dat deze zijne dochter dwong tot een huwelijk met Lebrun, dien zij niet beminde. En de arme Mina beleefde kwade huwelijks dagen bij Lebrun, die in een aanval van haat zijne vrouw mishandelde en haar in den overmaat van leedvermaak mede deelde het noodlottige geheim. Toen werd het nog erger; Mina poogde zich te verdrinken, maar Jan Zwart, stoker op eene locomotief, een jonkman, die aan de familie Bos veel verplichting had, redde haar en aan hem deelde de wan hopige vrouw het geheim van Lebruti mede, als volgt. Ook Bos was een Franschman. In een bui van jaloezie had hij, 't was nu dertig jaar geleden, iemand gedood. Zoo kwam hij in de gevangenis terwijl daar Lebrun ook vertoefde, wegens vervalsching. Maar Bos, toen Dubois, gedroeg zich goed en Lebrun misdroeg zich daar. De eerste bracht de slechte praktijken van Lebrun aan het licht, de laatste zwoer wraak. Dertig jaar was het geleden, maar daar voert zijn kwaad gestarnte hem naar Rozendaal. Hier begon zijne wraak; zij eindigde onder de wielen van een lokaal trein tusschen Rozendaal en Brugge, waar Jan Zwart hem wierp na een gevecht tusschen beide mannen, geleverd op het platform der locomotief, maar dat heeft niemand ooit geweten. Lebrun dood, Jan Zwart krankzinnig, doch het geheim van den ongelukkige Bos-Dubois bleef bewaard, de jonge weduwe trouwde met den man harer eerste liefde. Dit stuk menschenleven, rijk aan goed gekozen tafereelen en voorgedragen op eene wijze die zeer zeker boven onzen lof verheven is, hield ons een uurtje prettig bijeen en in spanning, en een welgemeend, hartelijk applaus bracht den Spreker dank. Wij zijn den Heer Chappuis reeds tot de onzen gaan re kenen na zijn herhaald optreden in onzen kring. De verslaggever was de vorige maal zoo vrij een toegangkaart te verzoeken hij ontving er van Mevrouw V. L., Mevrouw V. P., de Heeren V. d. S., J. W. V., V.,T. M. en van nog een heer wiens naam hem niet bekend is. Harte lijk dank voor de toezending Koloniaal Museum te Haarlem. Tot den Raad van Bestuur van het Koloniaal Museum zijn toegetreden, de heer W. P. Groeneveldt te 's Graven- hage, laatselijk Vice President van den Raad van Ned. Indië, de heer W. Geert- sema te Amsterdam, en de Tabak Maat schappij „Arendsburg" te Rotterdam. In de laatste maanden werden weder belangrijke bijdragen voor het Museum ontvangen. Onze groote collecte Indische geneesmiddelen werd nog aangevuld door eene nieuwe zending van den Heer A. G. Vorderman te Batavia, Inspecteur van den Geneeskundigen dienst, die op dit gebied bij voortduring werkzaam is en zijne nieuwe vondsten steeds aan het Museum afstaat. De heer C. J. de Vogel, Hoffveland Kandangan (Madioen), heeft in aanslui ting met vroegere zendingen, van de verschillende op genoemd land voorko mende koffievarieteiten, eene verzameling bessen, boonen, bloemen en bladeren ge zonden, zoodat in het Museum een leer zaam herbarium kon geplaatst worden van de volgende koffiesoortenJava, Djamboe, Klein Mokka, Groot Mokka, Maragogijpe, Liberia en Hij bride koffie. Van dezelfde zijde werden ook Keibaria ollivangen van alle op de koffielanden gebruikte schaduwboomen, alsmede van koffie-onkruiden. Het Kaiserliche Gesundheits Amt te Berlijn zond ons een standaard collectie peper-soorten waaronder vele intressante monsters uit den Duitschen handel. Van deze instelling ontving het Museum ook een merkwaardig product van verval sching, namelijk nagebootste muskaatnoot bestaande uit fijngestampte notemus- kaat afval (29 rompen) en boonenmeel, welk mengsel in den vorm van mus kaatnoot, van de allerbeste kwaliteit natuurlijk, wordt geperst. Het schijnt dat deze valsche muskaatnoot tegen woordig op groot schaal vervaardigd wordt, waarschijnlijk te Londen. De winst er mede te behalen is niet gering en de nabootsing werkelijk voortreffelijk. In Duitschland is deze nagemaakte noot in den kleinhandel aangetroffen het is echter nog niet gelukt haar hier te lande op het spoor te komen. Als vermeld, is de vervalsching niet door vorm, reuk of smaak te ontdekken, maar wel als men de noot doorsnijdt, daar zij niet gemarmerd is als de echte. Nog gemakkelijker is de „naaldproef' indien men in een echte noot prikt komt onmiddellijk een druppeltje glas- helderè olie voor den dag, des temeer naarmate de noot beter van quahteit is. De nagemaakte noot laat echter geen olie uitvloeien. Mocht men in twijfel zijn, dan kan het nader onderzoek van de echtheid aan het Museum kosteloos worden aangevraagd. Ook eene waarde- looze onechte foelie komt tegenwoordig in den handel, en is in het Museum te bezichtigen. Aansluitend hieraan, ontvingen wij van de heeren Cooman en de Roock te Rotterdam de handelsmonsters (echte) nootmuskaat van verschillende kwali teit. De verzameling mineralen werd ver rijkt door eene inzending van de Sing- kep Tin Maatschappij te 's Gravenhage, bestaande uit monsters tin erts en wolf ramiet alsmede uit een blok tin, zooals dit door inzenders in den handel wordt gebracht. Van de afdeeling vezelstoffen wer den door de heeren Gxiswold en Gillett te Londen bijzonder fraaie monsters Ra- meh (Chine gras) gezonden, bewerkt en gekleurd volgens het systeem Forbes. De Heer Thos Christy te Londen zond eene nieuwe bereiding van de Hola-noot, als cacao poeder te gebruiken, nl. Neo-kolatine, alsmede een extract van Hola, en Engelsche the'ine (coffëine). Merkwaardig is de inzending van den Heer Leon van den Polder, Nederlandsch Zaakgelastigde te Tokio, bestaande uit een verzameling verfstoffen en andere voorwerpen, die in Japan gebruikt wor den zoowel voor het schilderen met waterverf als ook van het drukken in kleur. De inzending verdient de aandacht, omdat de Japanneezen het in de kunst van het drukken in kleur met behoud van de prachtige diepe schitterende tin ten zeer ver gebracht hebben. De Heer van de Polder voegen bij deze inzending een nauwkeurige opgave van den naam der verschillende artikelen en den prijs waarvoor zij in Japan te verkrijgen zijn. Van den heer J. van Dapperen te Trangkil (Java) werden in bruikleen ontvangen een van pandan-bladeren ge vlochten mat en zadelkleed, afkomstig van Noord-Borneo. De heer Droogleever Fortuyn zond o. a. een paar bamboe-vazen met snijwerk versierd, monsters schildpad enz., af komstig van Sumatra. Nog werden bijdragen ontvangen van Dr. J. C. C. W. van Nooten te Lochem. Ten dienste der schoolverzamelingen ontving het Museum nog van den heer J. van Moll te Soerabaia ruwe suiker. Met de vroeger voor dit doel door tusschenkomst der Deli-Maatschappij ontvangen voorwerpen kunnen thans weder 25 scholen al is het met nog onvolledige koloniale verzamelingen voor zien wordenlater zullen deze gaande weg worden aangevuld. In de eerste vestibule van het Museum bij den ingang, is thans een ruime kast geplaatst waarin de laatste ingekomen meest belangrijke geschenken gedurende eenigen tijd worden tentoongesteld, alvorens zij worden ingevoegd. Hierdoor komt het publiek en voorna melijk zij, die het Museum geregeld bezoeken, thans dadelijk op de hoogte van de nieuwste aanwinsten op het gebied van handel, nijverheid en koloniale wetenschap, wat minder het geval was, toen de zaken dadelijk in de verschillende afdeelingen werden ingedeeld en zij natuurlijk minder in het oog vielen. De gang op de eerste verdieping is nu in gericht tot „Herbarium Gallerij." Een honderdtal Indische nuttige planten, grootendeels geschenken uit 's Lands Plantentuin te Buitenzor zijn achter glas geëxposeerd, en ook zijn er gekleurde platen van tropische gewassen geplaatst. Voor de Koloniale boekverzameling kwamen ook weder geschenken in, o. a. het fraaie gedenkboek uitgegeven door de Zuid Afrikaansche spoorweg Maat schappij en belangrijk als bewijsstuk van Nederlandschen arbeid in den vreem de. De leestafel van het Museum bevat thans ruim 50 periodieken, hoofdzakelijk over cultures enz. Dezer dagen is uitgegeven de tweede, aflevering van Afbeeldingen betreffende Koloniale voortbrengselen, ten dienste van het onderwijs, met 12 fraaie licht drukken, hoofdzakelijk vervaardigd naar negatieven, voor het doel welwillend ver-

Haarlemsch Advertentieblad | 1895 | | pagina 1