TotNiitvan'tAlgemeen. MAATSCHAPPIJ: Departement Haarlem. De Heer P. B. LAMBERTS Jr., vischschuit hadden reeds tien dagen ten zuiden van Urk in zwaar ijs bekneld gezetende aanwezige voorraad levens middelen was al reeds eenige dagen karig verdeeld moeten worden en thans geheel opgeteerdde brandstof was geheel verbruikt. Te Zaandam zal deze tijding onge- twijteld met groote vreugde vernomen zijn. Te Zwolle is de oudste ingezetene, de weduwe Huyer, Zaterdag in 99 jari gen ouderdom in het Oudemannen-en vrouwenhuis overleden. Het Kerstfeest had zij nog met opgewektheid mede- gevierd. Bij het bezoek der Koningin-Regentes aan het huis in September j.l. had zij de eer een bouquet aanH. M. aan te bieden. Te Newark, in de Vereenigde Staten, geschiedt het besproeien der straten op de volgende practische wijze. Men laat daar den waterwagen loopen op de rails van den electrischen tramweg, na den wagen van boven voorzien te hebben van een trolley, die den stroom van den boven den weg gespannen electri schen geleiddraad ontvangt. Daar de sporen langs de trottoirs liggen zijn deze bijzondere wagens verder voorzien van eene straalpijp, wijd genoeg en zoodanig geplaatst, dat de straal de halve breedte der straat besproeit. Op deze wijze wordt met eene reis heen en terug de geheele straat bevochtigd. Voor het besproeien van den tramweg zelf dient eene tweede en smallere straal pijp, ditmaal niet ter zijde van maar onder den wagen aangebracht. Deze waterwagens wegen 15 ton en kunnen 110 stères water vervoeren. Zoodra het gebruik van electrische tramwagens meer algemeen wordt, zal men er zonder twijfel wel voordeel in zien, om dit stelsel van wegbesproeiing, al of niet gewijzigd, te gaan invoeren. In Nooorwegen treedt 1 Januari de nieuwe drankwet in werking waarvan wij reeds vroeger melding maakten. Daarbij wordt bepaald, dat in geen gemeente een nieuwe drankwinkel ge vestigd mag worden, zonder dat de inwoners dier plaats bij stemming hunne goedkeuring hebben verleend, eene regeling onder den naam van local option bill ook reeds herhaaldelijk in Engeland voorgesteld, maar tot nu toe niet tot stand gekomen. Men zou zoo meenen, dat het geen twijfel lijdt, of ieder heeft het recht de voorgevel van zij n huis op te sieren' of te mismaken maar de directeur van een agentschap te Parijs is naar aanleiding ervan in rechten betrokken. Hij had zijn voorpui laten verven met het hel ste rood en het felste blauw. Drie zijner overburen, winkeliers, dienden eene aanklacht tegen hem in wegens nadeel in hunne zaken door het rood en het blauw. Een van het drietal, eene modiste, beweerde, dat het sterk gereflecteerde roode licht alles in haar winkel de ware kleur benam en de fijnste damestint er ongeveer de kleur van roodekool door verkreeg, reden waarom de rechter tegen den eigenaar der roodblauwe voorpui rechtsingang verleende. Te Zuidlaren, Drente, ontstond dezer dagen bij het deelen van een geringe erfenis een zoodanige twist, dat een der erfgenamen volslagen krankzinnig werd en ter verpleging in een gesticht moest worden opgenomen. Het eiland Urk is van wege het ijs, dat het ingesloten houdt, nog niet te bereiken. Brieven enz. worden per ijsvlet aangevoerd. De stoombootdienst Amsterdam Kampen is nog niet hersteld. Een arbeidersvrouw te Beerta had haar man verlaten en was met een ander gaan samenwonen. Eenige arbei ders, die een en ander onbehoorlijk von den, haalden op oudejaarsavond de vrouw uit de door haar betrokken woning en brachten haar in de echtelijke woning terug. Het opnieuw samenge brachte paar werd daar hertrouwd door een der mannen. Op den ochtend van nieuwejaarsdag zocht de vrouw echter haren beminde weer op en werd door dezen liefderijk opgenomen. Een werkman te Grouw is op Nieuw jaarsdag door een zwaren slag getroffen. Het eenig zoontje van den man, die reeds door den dood zijne vrouw en zes kinderen heeft moeten missen, heeft zich op het ijs gewaagd en werd na eenigen tijd levenloos uit een wak op gehaald. In zake den moord te Rotterdam weet het R. Nil. mee te deelen, dat Willem van Berkel en Catharina Hoog steden nog bijna dagelijks van de straf gevangenis naar het huis van bewaring worden overgebracht, om door den rechter commissaris te worden gehoord. Deze week waren vier getuigen mede opgeroepen. Van eenige vordering in de zaak is echter tot nog toe niets bekend. Bij de Hembrug had Zaterdag een loodgieter het ongeluk een druppel kokend lood op zijne hand te krijgen. Toen hij deze trachtte te verwijderen, viel de lepel met het nog overige lood, om waardoor de ongelukkige bijna den ge- heelen inhoud in het aangezicht kreeg. Er bestaat erstig gevaar, dat de man geheel zijn verder leven blind zijn. Kerkmeesters en diakenen der Ned. Hervormde Gemeente te Houtrijk en Polanen werden de vorigen week ver blijd met een gift van /BOO uit 's-Graven- hage, als bijdrage voor den bouw der pastorie en één '100 van een onbekende voor de diaconie armen. In de omliggende grootere en kleinere wateren is de scheepvaart als hersteld te beschouwen, ofschoon zelfs in het Noordzeekanaal nog veel los ijs drijft. Tot halte-chef te Warmond is be noemd de assistent te Halfweg H. van den Elskamp. HAARLEM 6 Januari 1896. Weldadigheid naar Vermogen. Sedert 24 Dec. 11. ingekomen bij den Voorzitter Van A. H. C. E. 25, I. H. D. 2, v. H. 5, H. M. K. ƒ5, C. H. ƒ2, H. B. B. ƒ2.50. B. B. ƒ10, M. I. P. ƒ5, P. v. D. ƒ2.50, I. E. P. ƒ5, J. P. ƒ5, W. H. L. 20, wed. R. ƒ3, L. 1, M. ƒ5, H. 2.50, de B. ƒ50, D. I. A. B. ƒ5, N. N. ƒ3, N. K. 10, Jhr. G. v. G. 10, G. 2,50, L. 7.50, Str. 10, B. K. 50, v. d. S. ƒ50, Mevr. Wed. I. ƒ5, P. ƒ2, B. 1, Mevr. K. D. ƒ5, Mej. K. D. ƒ5, KI. 20, N. N. 1, B. ƒ1, Dr. C. ƒ5, Dames M. 1.235, Dr. D. ƒ1, v. Ph. ƒ2, T. S. ƒ2, N.N. ƒ5, S. A. ƒ2, B H. 2 50, H. ƒ10, Sw. ƒ2.50, Mr. R. ƒ10, W. ƒ5, M. v. M. 250, I. S. ƒ2.50, C. M. 10, D. v. d. U. ƒ3, Mevr. Wed. W. ƒ15, J. v. R. ƒ10, R. ƒ10, S. A. F. ƒ10, M. O. P. 2.50, Douair. S. 25, G. W. ƒ50, M- 19, H. H. G. ƒ2.50, Mevr. wed. v. H. v. F. ƒ5, Mevr. H. 1, Mr. O. L. ƒ10, Mej. Th, ƒ250, A. en 0. ƒ10, S. ƒ5, Sw 25, M.K. ƒ5, Mevr.v.d.V. ƒ1.50, H. v. d. V. ƒ150, Mej. SI. ƒ1, C H.M.f'ö. Freule G. 25, Mr. H.H. 10, Mr. von R, ƒ1, Baron v. L. 50, B. f 60, A. M. ƒ3, Mevr. wed. U 10, D. 10, Freule C. H. 5, Douair. H. 25, Gr. v. L. S. 10, P. 1, Mevr. Wed. v. d. VI. B. 100, Mevr. de wed. Br. ƒ3, Mej. BI. ƒ2, P. de K. ƒ500, M. Ph. M. de K. ƒ10, G. 10, P. A. de Gr. 2.50, Mevr. K. de R. ƒ2, Cr. ƒ10, Mej. Moens ƒ10, N. N. ƒ50, P. M. ƒ3, A. C. Str. ƒ3, N. N. 1000, Douair. A. T. v. B. 10, W. K. 2 50, Mej. T. ƒ2, J. de V. 2.50, Mevr. de Wed. H. 100, Mevr. C. H. ƒ10, Mevr. de wed. de Vr. 25, Fr. ƒ5, v. d. M. ƒ100, ter H. ƒ5, Mevr. L, ƒ3. Dr. H. D. K. ƒ5, S. ƒ5, N. N. 1, Douair. Fr. T 100, Dr. A. H. G. ƒ5, M. N. 50 heet. cokes, O. J. P. ƒ2, firma R. ƒ1.50, D. ƒ10, Wed K. K. ƒ1.50 V. ƒ3, P. L ƒ10, Jhr. v. d. W. 25, G. J. v. d.K^25, Mevr. de Wed. C. D. v. d. VI. 100, v. B. ƒ5, Mej. CJA. v. W. C. 50, Ter B. ƒ15, de L. ƒ10, Mej. B. ƒ2.50, Douair. D C. 20, W. H. V. ƒ2.50, M. ƒ1, N. N. ƒ10. Bij den Penningmeester van L. 3, R. ƒ100, en wed B. ƒ1. Totaal 3312,73'. Zaterdag en Zondag werd ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van de Postduiven-vereeniging „De Snelvlie- ger" alhier, eene tentoonstelling van postduiven gehouden in de Sociëteit „De Kroon." Een groote zilveren medaile, met de beeltenis van H. M. de Koningin-We duwe, voor den schoonsten doffer, werd toegewezen aan P. M. Pontier te 's- Gravenhage, een groote z. med. met de beeltenis van H. M. de Koningin, voor de schoonste duif, aan F. Heckman te Amsterdam: een gr. z. med. van Fr. Lieftinck, beschermheer der vereeniging „de Snelvlieger," voor het schoonste paar, aan F. Heckman te Amsterdam; een gr. z. med. van den commissaris der Koningin van Noord-Holland, voor den schoonsten doffer aan A. B. Ponsen te Dordrecht; een z. med., uitgeloofd door den Minister van oorlog, voor de schoonste duif, aan A. B. Ponsen te Dordrechteen br. med., uitgeloofd door den minister van oorlog, voor de 2o schoonste duif, aan F. Heckman te Amsterdam. De drie eerste medailles waren uit geloofd voor inzendingen van liefhebbers bestaande uit doffers, duiven en paren. De drie volgende waren beschikbaar gesteld voor inzendingen van leden van den Ned. Postduivenbond, uitsluitend van bereisde duiven (broed 1895, ge vlogen afstand minstens 80 K.M). De zevende medaille was bestemd voor in zendingen van vereenigingen waarvoor vereiseht werd één doffer en één duif van zes verschillende kleuren, totaal derhalve 12 stuks. Betreffende de Uitvoering van Wagenaar „De Schipbreuk," in de Groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" op Maandag 13 Januari o. s. verzoekt men ons het volgende uit Leiden onder de aandacht te brengen. Wagenaar heeft in „de Schipbreuk" getoond de eenige mij bekende Holland sche componist te zijn, die de zeldzame en karakteristieke kunst van parodieeren verstaat (die kunst waarin de spiritueel geniale Offenbach een meester was), was, en door deze zoo weinig aan getroffen eigenschap heeft hij mij een allerprettigst, ja, laat ik naar waarheid zeggen, genotvol uur met zijn „Schipbreuk" doen doorbrengen. De talrijke muzikale aardigheden en gelukkige vondsten hieruit op te noemen, zou te veel plaatsruimte innemen, trouwens al vermeldde ik er velen, zou ik er toch nog kunnen vergeten, terwijl er bovendien finesses in zijn, die alleen voor den ontwikkelden en muzikaal belezenen toehoorder verstaanbaar en genietbaar zijn. Hiertoe reken ik bijv. de ouderwetsche coloratuur-arioso van de sopraan (No. 5), het in tertsen- of sextenzangen geschreven duet van so praan en tenor, (No. 7) en het fuzato in het slotnummer. Een van de koste lijkste nummers uit het geheele werk is het Walskoor No 3 met den typischen sopraan solo, men meent hier een act - finale uit een Strausische operette te hooren. Alleraardigst is ook de aanvang, het zoogen. Prologie, waar het geheele koor uitroept (op a) „Oost-West, thuis Best!" Doch ik zou geen aanhalingen doen, en begin van mijn voornemen af te wijken, dus niet meer over het werk zelf. De uitvoering ervan was, ik kan met volkomen overtuiging zeggen, uitstekend. Wagenaar heeft alle eer van de uit voering; als leider, als componist ir. ernstig en humoristisch genre, als klavierspeler (de piano partij in „de Schipbreuk" is geducht moeilijk) en als begeleider heeft hij zijn groote begaafd heden voldoende aan 't licht gebracht, en van harte wensch ik hem en allen die tot het welslagen van den prettigen avond hebben meegewerkt, geluk met het behaalde succès. Gisteren avond omstreeks 8 ure is eene felle brand uitgebroken in de loods van de Werkverschaffing staande op het terrein de Phoenix aan de Parklaan. Dit gebouw, ongeveer 20 meter lang en 7 meter breed, alleen bestaande uit hout, is geheel uitgebrand. Ook is veel materiaal en gereedschap verloren ge gaan. De oorzaak is vooralsnog onbekend. Ten 5 ure was het werkvolk vertrokken en daarna de Directeur na zich over tuigd te hebben dat alles in orde was. De politie doet onderzoek. Spuit 10 en de slangen wagen der politie hebben den brand gebluscht. Niets was verzekerd. Door de politie is in beslag genomen een valsche gulden voerende de beelte nis van Koning Willem III en het jaartal 1873. De uitslag der op 3 Januari ge sloten inschrijving op 500 Aandeelen a ƒ1000 (Storting ƒ100) zijnde de 2e Serie van het maatschappelijk kapitaal ad. ƒ1.000.000 der Haarlemsche Hypotheek bank is, dat door de aandeelhouders der le Serie werden genomen, krachtens hun recht van voorkeur374 aandeelen, terwijl op de resteerende 126 aandeelen werd ingeschreven voor 820 stukken, alzoo 61/2 maal meer dan beschikbaar was. Zondag 5 Januari werd de dag medaille, uitgeloofd bij den Nationalen schietwedstrijd door de Vereeniging „voor Vaderland en Koning alhier, be haald met 95 punten door den heer O. Boon Pz. lid dier Vereeniging. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 6 Jan. 1895. Witte Tarwe 5.60 5.80 Haver Groene erwten DuivetiboonenT) i> 2.50 3.- i> 5.25 5.80 7.50 Buitengewone Vergade ring met Dames, op Dinsdag 14 Januari 1896, des avonds te ach.t uren, in den Nieuwen Spreker: van Amsterdam. Op den dag der lezingen zal van 123 uur des middags gelegenheid zijn tot het bespreken van plaatsen a 10 cents de persoon. De leden worden uitgenoodigd hiervoor hunne diploma's en in- troductiekaarten ter afstempeling mede te geven. Kinderen van Leden beneden 18 jaar kunnen introductiekaarten bekomen a 0,50 bij De Erven Loosjes. De introductiekaarten zullen dezer dagen aan de leden worden toegezonden, en worden zij die nog tot het lidmaatschap willen toe treden, uitgenoodigd daarvan ken nis te willen geven aan den Pen ningmeester den HeerP. LOOSJES, Ged. Oudegracht. Het Departements-Besluur Dr. E. VAN DER VEN, Voorzitter. Mr. H. J. D. D. ENSCHEDÉ, Secretaris. Maandelijksch Overzicht van de vereeniging „weldadigheid naar vermogen Boekjaar: 1 November 1895 tot 31 October 1896. Voor behoeftigen werd toegestaan: November December Totaal Voor Werkverschaffing400.f Voor brood en levensmiddelen365.12 354.8/ 719.99 Voor brandstoffen24.67 172.51 197.18 Voor ligging en kleeding21.15 40.26 61.41 In geld „1013.30 678,22' 1691.52' Verplegingskosten bedroegen50.— n ^O.— Administratiekosten bedroegen125.50 140.70 266.20 1999.74 1386.56' 3386.30' Bovendien werd eene groote hoeveelheid ten geschenke ontvangen kleeding- stukken uitgereikt. Ontvangsten. Contributiën en giften3346.50 4954./3' 8301.23' Diversen en terugbetalingen10.50 15.50 16. 3357.00 4970.23' 8327.23'

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2