HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. No. 41 No: 4. Achttiende iaargang. 144. met AMSTERDAM. van ZATERDAG 11 Januari 1816. led. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? N ieu wsberi chten Uitgave van HE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 TT5LEPHOONNÜMMER TELETHON 1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stok. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot^DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Volgens een Duitsch blad bestaat de geheele krijgsmacht der Transvalers uit ongeveer vier en twintig duizend man. Alle weerbare burgers van 16 tot 60 jaar zijn dienstplichting. Behalve de weerbare Boeren is er een korps politie en staatsartillerie, beschikkende over 6 Krupp-veldkanonnen, 6zwareKrupp- snelvuurkanonnen, 2 maxims en een Fransche mitrailleuse. Thans mengt zich ook eene Engelsche dame in de debatten over Transvaal. Zij kan zich niet begrijpen hoe de En- gelschen zoo kalm kunnen praten over het al of niet doodschieten van Jameson. De Boeren haat zijzij noemt hen kortweg een gruwelplegende nomaden stam en maakt zich geducht warm over de Engelsche gentleman, die men nog wel vrijbuiters durft noemen. Trots dit alles ontvangt president Kruger nog telkens telegrammen van symphatie. De Kaapsche Hollanders zijn mede zeer verontwaardigd over de in vasie der Engelschen, terwijl de regeering van den Oranje-Vrijstaat wapenen en troepen naar de grenzen zendt. Men weet nu mede te deelen dat de Engelsche regeering heeft besloten, de vergunning tot het houden van eene gewapende macht aan de Company in te trekken. Het Transvaler Comiteit te Antwerpen bereidde eene manifestatie voor ter eere der Transvalers en hunne houding bij de laatste gebeurtenissen. De opmerking wordt gemaakt, dat Engeland zich nog wel tweemaal zal bedenken eer het iets tegen de boeren onderneemt, aangezien Duitschland, Frankrijk, Nederland en Portugal zeer beslist aan de zjjde der Transvalers staan. Tie Times heeft uit de Kaapstad weer bedenkelijk nieuws vernomen, namelijk dat Dr. Leyds naar Berlijn is gegaan met een aanzienlijk bedrag uit zekere geheime fondsen tot zijne beschikking om daar 5000 Duitsche „militaire kolo- ten" voor de Transvaal te werven. Men deelt nog mede, datdooreen krijgs raad van Boeren Jameson tot den kogel veroordeeld werd, maar dat op bevel van Kruger de uitvoering is geschorst. Meer en meer blijkt, dat Jameson er sterk opgerekend had zegevierend Preto ria binnen te trekken. Wat er in dat geval zou hebben plaats gehad is niet gemakkelijk te zeggen, dus ook niet in hoeverre de Engelschen dan zouden be sloten hebben al de amminutie der Com pany op te eiscben, zooals thans heeft plaats gehad. Daily Telegraph is aan de weet ge komen, dat de Regeering besloten heeft zoo mogelijk aanzienlijke versterkingen als infanterie en cavallerie naar Kaapland te zenden. Een regiment van duizend man, dat van Indië terugkeert, zal in plaats van naar Engeland door te gaan te Kaapstad worden ontscheept. Ook dit blad gewaagt van versterking der scheepsmacht in de Delagoa baai, zij hel dan ook slechts bescheidenlijk met éen kruiser. Waarvoor dat ales zou wezen Nu, het zal wel zijn omdat men in Engeland wel begrijpt dat men, laat ons in het algemeen zeggen buiten Engeland, na de ongehoorde gebeurtenissen der laatste dagen nog lang niet tevreden en geens zins gerust is. En aan die gevoelens kon wel eens uiting worden gegeven. De Engelsche pers begint toch al wat in te binden. Een paar bladen erkennen reeds, dat de staats mans wijsheid van presiden Kruger wegens het uitleveren der krijsgevangenen behoort geprezen te worden evenals zijne edelmoedigheid. Een ander blad legt er den nadruk op, dat de regeering de aanleggers van den aanval behoort te straffen en zelfs de Times, die anders tegenover de Boeren nogal eens kan uitschieten en het eerst zoo erg niet vond meent nu, dat maat regelen tegen Jameson en zijne mede strijders noodig zijn en tevens dat de Transvaal schadeloosstelling moet ont vangen, hoewel dat blad overdreven genoegdoening afkeurt. Op het punt van vreemde inmenging bestaat de meening, dat Engeland die nimmer zal erkennen en zulks met het oog op zijne suzereiniteit. Deze brengt echter ook mede, dat de grenzen behoor lijk geëerbiedigd worden, iets waarop Kruger altijd ten steikste van de zijde der Transvalers heeft aangedrongen. Op Formosa zijn de Japanners niet erg gelukkig. In het laatst van het jaar waren weer eenige duizenden rebellen opgestaan. Zij vielen de Japanners aan en werden wel verslagen, maar nieuwe aanvallen is men wachtende. Uit een en ander blijkt, dat de berichten voor barig geweest zijn, die mededeelden, dat de Japanners in hoofdzaak met den tegenstand hadden afgerekend. Zeer stellig had Japan er op gerekend voor 1896 volkomen meester in zijne nieuwe bezitting te zijn en meenden dit feit op 's keizers verjaardag feestelijk te kunnen vieren. Het schijnt er echter nog verre af Ie zijn. Nog steeds blijft Japan de meening koesteren, dat Formosa steun vindt bij China en zelfs meer dan enkel zedelij ken steun. Men kan zoo iets bijna echter niet denken, temeer omdat Japan nauw keurig toezicht houdt op alle havens en gepleegde fraude in deze zeker den be drijvers zeer duur te staan zou komen. Men schrijft evenwel te meenen, dat de Chineezen er wel toe in staat zijn en de meesten hunner niet veel zaken be neden zich rekenen. Een Amerikaansch blad geeft de vol gende huismiddeltjes aan de band tegen vlekken enz. De meeste vruchten vlekken verdwij nen door op de stof kokend water te gieten, liefst door een trechter om zoo weinig mogelijk nat te maken. Met het sap van rijpe tomaten ver wijdert men inkt- en roestvlekken uit linnengoed en ook van de vingers. Een lepel terpentijn bij het zeepsop bevordert het bleeken. Een stukje gele was in een lapje strijkt men over een heet s.rijkijzer, wrijft men af met een papier waarop zout is gestrooid en het ijzer wordt glad en zuiver als glas. Petroleum is het beste middel om schoenleder dat door vocht hard is ge worden, weder buigzaam te maken. Evenzoo wrijft men met een lapje waarop petroleum is gegoten, tinnen voorwerpen schoon en de vlekken uit verniste meubels. Petroleum met gelijke hoeveel heid kwikzalf vermengd is het beste middel tegen ongedierte. Met koud regenwater en een beetje soda neemt men alle vetvlekken weg van stoffen die gewasschen kunnen worden. Tachtig jaar gehuwd. De echtelieden Darwin te St. Paul in Canada, waar zij meer dan 50 jaar wonen, hebben dezer dagen hun 80 jarige bruiloft gevierd. De man, Louis Darwin, is den 14en September 1788 te Montreal geboren en telt dus 107 jaren. Zijne vrouw zag het levenslicht in dezelfde stad op den 17en Maart 1794, zoodat zij thans bijna 102 jaar oud is. In 1815 werden zij door den band des huwelijks vereenigd en hun zeldzaam feest werd bijgewoond door hunne nakomelingen van vier ge slachten. Tien kinderen, vijf zonen en evenveel dochters, zegenden hun huw- lijk; thans zijn er nog slechts vijf in leven. In volmaakte harmonie werd door de echtelieden den tocht op den langen huwelijksweg afgelegd en naar men zegt, leven beiden thans nog als in de wettebroodsweken. In Berlijn is, volgens mededeeling van prof. Fürbringer, een merkwaardig geval van pokken voorgekomen, dat weder op groote besmettelijkheid wijst. Er werden '13 personen aangetast, bij al welke men de oorzaak der besmetting kan nagaan. Een kind dat tweemaal zonder gevolg was ingeënt, kreeg deze ziekte van een persoon die uit Rusland was gekomen. Een jonger zusje, drie maan den oud, werd ook aangetast. Beiden werden naar het gasthuis gebracht, waar het oudste kind overleed. Ofschoon alle voorzorgen genomen waren, werden twee verpleegsters en drie verpleegden in de zelfde afgezonderde afdeeling van het gasthuis eveneens ziek. In het huis waar de kinderen woonden, kreeg in een hoogere verdieping een kind, dat we gens zwakte niet was ingeënt, ook de pokken, maar geen der bewoners. In het gasthuis echter werden nog een der assistenten, die bij de lijkschouwing was geweest, en twee knechts ziek, maar in lichten graad. De Duitsche ingenieur Linde heeft een toestel vervaardigd, waarin de lucht allengs Wordt afgekoeld tot 140 graden Celcius onder nul en dan ten deele vloeibaar wordt. Dit blauwachtige vocht heeft een zuurstof gehalte van 70 pCt. dus ruim driemaal zooveel als in de wone dampkringslucht, omdat de stikstof grootendeels er uit ontwijkt. Men hoopt van deze vinding gebruik te maken tot luchtverversching in vergaderzalen enz. Prof Schröter te Munchen heeft berekend, dat men aldus met 1 paarde- kracht elk uur een kub. meter lucht met 70 pCt zuurstof kan erlangen, die voor andete doeleinden kan gebruiken. De President der Vereenigde Staten heeft de proclamatie geteekend, waarbij het territorium Utah tot Staat wordt verheven. De Republiek bestaat dus nu uit 45 Staten. Er dient dus weèr een ster in de banierhoek boven de stripes meer te komen. In Engeland zijn gedurende 1895 38 menschen van boven 100 jaren gestorven en wel 15 mannen en 23 vrouwen. In de kazematten bij de Zevenberg- sche poort te Temesvaer is men nu bezig met graven naar een schat, den schat van den laatsten Turkschen Pacha van Temesvaer. Een man, die onder de nagelaten papieren zijner moeder aanwijzingen omtrent dien schat vond, heeft van de militaire overheid vergunning bekomen tot het onderzoek, dat onder strenge controle geschiedt. Een wijnhandelaar van Duinkerken keerde onlangs met zijn wagen terug uit België, waar hij geld ontvangen had, toen een oude vrouw hem vroeg of zij een eind mocht meerijden. Hij stemde goedig toe. Het oudje maakte aanstalten om bij hem op den bok te klimmen maar daar kreeg hij opeens het vermoeden, dat de ver meende vrouw een vermomde man was. Hij duwde zijn passagier snel weg en reed ijlings heen. In een mand, welke de „vrouw" al vast in den wagen had gezet, vond hij een revolver en een dolk. De Duitsche gezant te Konstantinopel schat het aantal vermoorde Christenen bij de onlusten in Armenië op 80000, zonder nu nog de slachtoffers mee te rekenen, welke te Urfa en Aintab ge vallen zijn. Men schrijft uir Etten Leur: Alhier ging in den laatsten tijd schier geen week om, of buiten de gemeente brak in een of andere boerenwoning brand uit, zoodat de ongerustheid bij de buitenlieden met den dag toeneemt. Daar men algemeen gelooft, dat hier boos opzet in het spel is, is door den burgemeester 100 gulden uitgeloofd voor het aanbrengen der daders. Een 8 jarig meisje, wonende in een poortje aan de Voldersgracht in den Haag, droomde in een der afgeloopen nachten, dat men hare moeder vermoord de en sprong, ontwaakt, onderden indruk uit het raam. Gelukkig was de afstand tusschen den beganen grond en en het venster niet zoo groot, zoodat het kind geen ernstig letsel bekwam. Maar den geheelen dag verkeerden het in hoogst overspannen toestand.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1