Het eereteeken voor deelneming aan de expeditie op Lombok is thans met het daarbij behoorende brevet aan de rechthebbenden toegezonden. Het Weekblad van het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde, van 14 Dec. 1895, deelt het volgende mede in ver band met de aanwending van Pasteur- Chamberland filters op zeer groote schaal, In de overtuiging, dat de azia- tische cholera en de febris typhoïdea zonder eenigen twijfel, de dysenterie en malaria hoogst waarschijnlijk, door middel van specifiek besmet drinkwater worden verspreid, hebben de sCommis sioners" te Darjeeling (Engelsch-Oost- Indië) de waterleiding aldaar voorzien van groote batterijen van genoemde filters. Dit feit verdient de aandacht, omdat het het eerste voorbeeld is van het gebruiken dezer filters tot het zuiveren van het water, bestemd tot het voeden van eene leiding voor een geheele stad (Britisch Med. Journal, 3 Aug. 1895, p. 307). Wel zeer vreemd staat daartegenover, dat de militaire autoriteit in de Ned.-Oost Indische be zittingen die filters afgekeurd en door zeer onvolkomen toestellen vervangen heeft. Men wist er blijkbaar niet mede om te gaan! In het Friesche dorpje Vinkenga, waar anders twee maal per dag de klok wordt geluid n. 1. des morgens, om negen en des middags om één uur, moet men nu zich met den tijd, dien de klok in de woonkamer aanwijst tevreden stellen. De klokluider, tevens pachter van de kerkeplaats, heeft n. 1. ruzie gekregen met de kerkvoogden en het werk ge staakt. Voor de dorpsbewoners en wel in 't bijzonder voor de schoolgaande kinderen is het zeer lastig, dat de klok niet wordt geluid. Men hoopt, dat in dezen toe stand weer spoedig verandering moge komen. Voor eenige dagen was bij een inge zetene uit Dokkum door den deurwaarder beslag gelegd op rundvee, paarden, boerengereedschappen, huisraad, enz. Toen later de deurwaarder verscheen om tot den verkoop over te gaan, was alles met bewaarder incluis, spoorloos verdwenen. Volgens de Tijd hebben eenige inbre kers een aanval beproefd op een pas aangevoerde brandkast in een nieuw perceel aan de Weesperzijde te Amster dam. Zij hadden weinig wil van hun moeielijk vernielingswerkde brandkast bevatte nog niets, dat voor hen van waarde was. In de Eem is bij Amersfoort een zalm gevangen van vier kilo. Waarschijnlijk is deze visch afkomstig van eene verzame ling jonge zalmen die, voor eenige jaren de Eem werd ingelaten en waarvan men zeer weinig heeft vernomen. Dat niet alleen op het platteland, maar ook in de steden nog het bijgeloof heerscht, blijkt uit het volgende. De korporaal v. R., van het 3e reg. in fanterie te Bergen op Zoom, is naar 'sHer- togenbosch getransporteerd, om aldaar voor den krijgsraad terecht te staan. Hij wordt beschuldigd eene oude vrouw uit den omtrek van Bergen op Zoom, met zijn sabel mishandeld te hebben. De aanleiding daartoe was, dat genoem de vrouw, den naam hebbende van te kunnen tooveren, de schoonmoeder van een der kennissen van v. R. zoubetoo- verd hebben, waardoor deze sedert eeni gen tijd lijdende was. Een kleermakersknecht te Breda ver brijzelde met zijne schoenen twee groote spiegelruiten bij zijn patroon, omdat deze niet genegen was hem een gunstig getuigschrift af te geven. De dader, die een groot gezin heeft, zit in hechtenis. Met enkele woorden werd onlangs reeds gemeld, dat, »Jack", de reusachtige olifant in Artis, werd doodgeschoten. De Echo weet omtrent deze executie en de aanleiding daartoe nog het volgende mee te deelen: Reeds sedert eenigen tijd was het dier wat vreemd in zijn optreden. Hij werd, als sommige oude menschen, wat plecht gehumeurd, en kreeg zoo nu en <jan eens zin om zijn oppasser even te jdrukken" of zijn kolossaal hek te ^erbuigen. De directie van Artis had het daarom noodig geoordeeld dat Jack maar liever afdoende tot rust werd gebracht en men gaf den dikhuid een dosis vergift. Jack was echter zoo wijs zich niet te laten beetnemen en nam het vergift eenvoudig niet in. Toen moest naar andere middelen worden omgezien en besloot men hem te laten doodschieten. Drie erkende schutters werden daar toe uitgenoodigd. Het waren de heeren Carstens, Klinkenberg, lid van de schiet- vereeniging «Neèrlands Burgerwacht" en Wunneberg, wapensmid te Amster dam. Zooals bekend is, hebben de olifanten weinig kwetsbare plekken en bovendien was sinjeur niet erg rustig gestemd. Treffen was daarom zeer moeilijk en men moest hem zeven projectielen toedienen boven het rechteroog en achter het oor, voor het dier was afgemaakt. Toen de heer Carstens hem met een beslissend schot in het rechteroog trof, zakte de kolossus ineen. De toegang tot het hek was afgezet door militairen, daar niemand de executie mocht bijwonen. De rechtbank te Leeuwarden heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van Pieter J. Ploeg, oud 70 jaren, zon der beroep en zonder vaste woonplaats, thans in hechtenis, die, zooals reeds vroeger werd medegedeeld, terecht heeft gestaan ter zake, dat hij te Sur huizum den 23 of 24 Oct. j.l. gepoogd heeft zijn zoon Gerlot (vanwien hij bij overlijden zou erven) opzettelijk en met voorbedachten radevan het leven te berooven, door in eenpot met aardappelen, die naar zijne berekening door zijn zoon zouden gegeten wor den, rattekruid te werpen, zijnde de uitvoering van dat voornemen niet voltooid, omdat die zoon niet van die aardappelen wilde eten. De rechtbank heeft Pieter J. Ploeg voornoemd schuldig verklaard aan po ging tot moord (vergiftiging) en veroor deeld tot tien jaren gevangenisstraf. Men schrijft aan de N. li. Ct. uit Haarlem .- Waar door de gemeentebesturen van Sandpoort en Schoten aan den heer Lubké concessie is verleend tot het leg gen van een stoomtramlijn over den openbaren weg in die dorpen, heeft deze daarvan een zeer bescheiden gebruik gemaakt, er de voorkeur aan gevende met opoffering van belangrijke uitgaven aan de oostzijde van den weg grond aan te koopen en daar de lijn te leggen. Daar er goed betaald werd, f 5000 per H.A., ging het tot nu toe gemakkelijk doch thans is onder Schoten de heer J. Iirauwels niet genegen zijn grond voor dat doel af te staan, zoodat de heer Lubké genoodzaakt is gebruik te maken van zijn recht, om den straatweg over eene lengte van 150 Meter te volgen. Dit geeft een heelen misstand, doch door den onwil van den heer K. is daaraan niets te veranderen. Eiken dag zijn 130 man aan het werk. Men rekent met Februari gereed te zijn. B en W. van Haarlemmermeer heb ben bezwaren ingebracht bij Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, tegen het besluit van den Raad der gemeente Haarlem, over het afbreken van de brug over de Ringvaart dier gemeente bij de Fuikvaart. HAARLEM 11 Januari 1890. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is heden aanbesteedHet maken van twee bruggen met gemetselde land- j hoofden en vleugelmuren en een houten brug over het Oost Indischvaartje alhier benevens beschoeiing langs een gedeelte van den Zuidelijken oever van dit vaartje. Ingekomen 18 biljetten. De laagste inschrijving was van H. Londen voor ƒ5380. De hoogste inschrijving was van I. P- Pennings voor ƒ9900. De Heer J. Veth, Groote Hout straat alhier heeft eene nieuwe soort ronde beschuitjes in den handel gebracht, i welke volgens het gevoelen van fijn proevers bepaald opgang zullen maken, aangezien zij den vervelenden zoeten smaak, tegenwoordig aan bijna al de beschuitsoorten eigen, missen en daar entegen zout van smaak zijn. Deze beschuit is verpakt in gecachet- teerde blikken bussen en tegen den prijs van zestig cent per bus verkrijgbaar gesteld. Ledige bussen worden tegen zeven en een halve cent teruggenomen. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen aanstaanden Zondag de inge komen antwoorden op de prijsvraag voor een omslag der Holl. revue uitgeschreven door de firma de Erven Loosjes alhier nog te bezichtigen zijn. Thans zijn teekening en reproductie van het be kroonde ontwerp eveneens tentoonge steld. Des Zondags is de toegang vry. Aanstaanden Zondag heeft in de Sociëteit Vereeniging weder een populair concert plaats, te geven door het ge meentelijk Muziekcorps. Een der pro gramma-nummers zal bestaan in het Transvaalsche Volkslied. De tekst ervan zal op het programma afgedrukt staan. Naar wij vernemen heeft de Dames Gymnastiekvereeniging nOlympia'', op gericht 1 Jan. '93, in eene dezer dagen gehouden vergadering besloten aan hare vereeniging eene uitbreiding te geven door het oprichten van eene adspiranten- afdeeling voor jonge Dames van den leeftijd van 16 18 jaar. Zeker zullen velen, die weten dat alzijdige,stelselmatige lichaamsbeweging voor het vrouwelijk geslacht in den tegenwoordigen tiid eene hooge nood zakelijkheid is, van de aangeboden ge legenheid gebruik wenschen te maken en zich bij de genoemde vereeniging aansluiten. Voor nadere inlichtingen verwijzen we naar onderstaande adressen. Mej. Jac. de Koek, Donkere Spaarne 14 en den Heer A. J. Meyerink, Jacobijnestraat 20. In 1895 zijn in de richting van het Noorder Spaarne binnengevaren 7638 schepen metende 386136 tonnen en uit de richting van het Zuider Spaar ne 7465 schepen metende 318433 tonnen alsmede 13 houtvlottenvoorts zijn 6 zeeschepen doorgevaren. In deze gemeente zijn in 1895 gekeurd voor de Commissie 3462 runde ren, 2635 vette en 980 nuchtere kalve ren, 257 schapen, 8379 varkens en 590 paarden. Tot predikant bij de Gereformeerde Kerk alhier is beroepen Ds. W. Ring- nalda Gz. te Oudewater. Weldadigheid naar Vermogen. Sedert 3 Jan. ingekomen bij den Voorzitter; van V. 2.50, B. 1.50, Jhr. T. v. B. 60, Mevrouw T. v. B. d. F. ƒ5, F. A. N. H. ƒ3, M. C. II. ƒ5, I. K. 25, P. H. ƒ2.50, W. B. ƒ5, L. S. ƒ3, W. d. C. ƒ10, M. ƒ3. Bij den Heer van der Laanvan N. N. ƒ7.50, N. N. ƒ5. Bij den Penningmeester van Mr. W. v. H. 2.50, E. V. 2.50, A. P. v. d. W. 2.50, A. v. R. ƒ100, A. R. ƒ10, Jhr. II. M. S. 20. Totaal met voorgaande 3588,25. Onder de ingekomen kaarten zijn twee, ééne van 3 en ééne van ƒ1, waarop de namen niet zijn ingevuld. Het Be stuur verzoekt beleefd nadere opgave, opdat het geld ontvangen worde. UVRHEKLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 8 Jan. H. Zwart en M. E. Piatoor. J. Kreelz en P. D. van der Lek. 9 Jan. T. S. Hovnga en S. M. van der Ree. J. M. Hazes en A. M. Vooges. GETROUWD. 7 Jan. J. Berkelbach van der Sprenkel en E. L Klerk de Reus. 8 Jan. A. W. J. Beil- schmidtenC Schreinders.W A. Reckman en A. Kaptijn. A. J. B. Lodewijk en E. B. Vermeulen. J. H. Rodenberg en M. C. de Braber. 9 Jan. H. J. Star en M. fl. A. Lijdsman. GEBOORTEN. 31 Dec. J. Snoeks geb. van der Stok d. 2 Jan. L. van Dorp geb. Bloemendal z. J. Roelofs geb. Terol z. A.A Toesetgeb.de Braber z. J. C. E Hoefsmit geb. Ververs d. (levenl.) 3 Jan. M. M. van der Lee geb. van der Elijst d. A. Arons geb. Melissen d. H. M. van Acker geb. Molenaar d. S. Ilar- desmeets geb. Kolleriez A. P. Nederkoorn geb. Blad z. J. van der Ahe geb. Kubes z. (levenl) 4 Jan. A. ten Rove geb. van der Aart d. 5 Jan. M. Hazewindus geb. Wolt huis d. E. M. Hijkoop geb. Frijn z. O. van der Vaart geb. de J ong z. M. S. A. van Ge- mund geb. Veen d. 6 Jan. O. Zwarts geb. Kroone z. A. Bruggink geb Rsbel z. P. van Hoorik geb. Hennikke d. 7 Jan. H. van der Schaar geb. Blankwater z. (levenl.)--J. Blom geb. Schoonhoven d M. K. Drogtrop geb. Hutterd. M. Calandt geb. van Os d. J. Schuijleman geb. Friedrichs d. 8 Jan. J. Jansen geb. Smorenburg d. 9 Jan. M. M. Scheffer geb. de Haas z. OVERLEDEN. 1 Jan. S. M. Elferink 9 j.d. Spaarnwouder- straat. 2 Jan. Wed. I. M. Bageboud geb. Voetel 60 j. Janstraat. 3 Jan. A. K.Wineke 3 m. z. Zoe estraat. J. van Veen 16 m. z. Es-enstr&at. 4 Jan. H. Itosekrans .3 j. d. z. Z. Polderstraat. H. G. van der Veldt 4 m. z. Mr. Joostenlsan. C. M. C. Gerritsen 6 j. d. Amsterdamstraat. Jvan Ek 51 jGierstraat. 5 Jan. N. J. Koend-rink 72 j. Jansst-aat. H. Hommerich 58 j. Spaarne. H. JL. Junge 1 m. z. Burgwal. Wed. A. M van der Spa geb. Titing 6t j. L. Poellaan. 6 Jan. H. H. van Orden 16 j. Kamperstraat. R Ramakers 94 j. Schotersingel. J.C. van der Aar 81 j. KI Heiligland. J. Hirs 20 m. d. Rozestraat. C. J. de Wilde 5 j z. Nassaustraat 7Jan G. M J. Lommerse 23 ra.d L Poellaan.— M. G. Prins 12 m. z. Saenredamstraat. 8Jan. B. J. van den Berg 5 m. z. L. Heerenves'. W. Jonker 41 j. Amsterdamstraat. .Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAT KING. Van 1 Nov. tot 6 Jan. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 8 voor werkvrouw. 11 voor grondwerker. 12 voor loopknecht. 45 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihnisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor banketbakkersleerling. 1 voor oppasser. 1 voor smid. 8 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 1 voor naaister. 1 voor wa8chvrouw. 1 voor witter. 1 voor metselaar. 1 voor opperman. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 6 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst. 8 voor loopknecht. 7 voor werkvrouw. 1 voor snelpersdraaier. 30 voor loswerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhnis. Inlichtingen kunnen dagel^'ks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2, Markt van 6 Jan. 1895. Boter. Aangev. 134 verk. 134 KG L. pr. 1.10 H. pr. ƒ1.20p. KG. Biggen. Aangev. 129 verk. 129 st. L. pr. 4.00. H. pr. 7 p. st. Schrammen. Aangev. 68 verk. 68 st. L. pr. 8.— H. pr. 11.00 p. st.^ Aardappelen. Aangev. 37 verk. 37 H.L, L pr. ƒ1.50 H. pr. /2,00p. H. L. Appelen. Aangev. 42 H. L. verk. 31 H.L. L. pr. 2.00. H. pr. 5. Peren. Aangev. 33 H.L. verk. 26 H.L. L. pr. ƒ3. H. pr. ƒ6.00 p. H. L. VEEMARKT 8 Jan. 1896. Aangevoerd: Prijs: 19 N. Kalveren 9.15. 8 Schapen 15.20. 6 Paarden Sociëteit „Vereeniging." POPULAIR CONCERT te geven door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luitenant Kapelmeester C. P. IV. KRIENS op Zondag 12 Jannari 1896, 'a avonda 8 uur PROGRAMMA. 1. -Les cuirassiers a la fronticrc," marcheTrave. 2. Ouverture .Othello"Rossini. 3. Einleitug und Romanse für Vio loncel. Lübeck. Uit te voeren door den Heer Willam Wiegant. 4-Liebestraom,".Czibolka. 6. 7e Concert ponr violonBeriot. Uit te voeren door den Heer Leendert v. d. Tand. (Eind-diploma der Kon. Hasgsche Muziekschool). 6. Grosse fantasie ana der Operette Die Jungirau von Belleville"Millöcker. 7. Ouverture .Banditenstreiche". .Suppé. 8. Ave MariaCherubini. lloboe- en Clarinet-solo door de beer Berendes en Nel. 9. Transvaalsche Volkslied.Van Rees. 10. Serenade EipagnoleMetra. 11.Die Nacbtigall", polka voor picoloNölenhauer. Unit-solo de Heer George Schmidt. 12. Walzer PotponrriScbreiner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2