den, aangezien eerst de tijden verande ring kunnen brengen in den gevoeligen knak, dien de Engelschen sedert i Janu ari geleden hebben. Uit Perth, West-Australië, wordt ge meld, dat te Millagine (N.W. Australië) rijke diamantvelden zijn ontdekt. Het Milaansch'e revolutionnaire blad llalia del PojjoIo geeft eigenaardige premiën aan zijn abonné's. Drie jaren geleden een revolver; voor twee jaren een dikken stok of „ploertendooder" verleden jaar een fluitje (om Ministers, die te Milaan mochten komen, uit te fluiten) en dit jaar een boksijzer. Daarmee is de uitrusting van den Italiaanschen republikein vrij wel com pleet. Op last der Zwitsersche regeering is een onderzoek ingesteld in zake de beschuldiging, dat drie in Zwitserland vertoevende Abessiniërs op arglistige wijze door agenten der Italiaansche regeering zijn ontvoerd. Uit het onder zoek is gebleken, dat de Abessiniers volkomen uit vrijen wil zijn vertrokken. Dientengevolge bestonden er geen ter men om verder gevolg te geven aan deze zaak. Te Elberfeld is een vrouw door haar vijftigjarigen stiefzoon vermoord. De moordenaar is voortvluchtig en daar men hem in Nederland waant, is aan alle grensplaatsen zijn signalement verspreid. Op 21 December is zekere Antoine Du- grand op stel ten van Bordeaux naar Brus sel vertrokken, waar hij 6 Januari is aangekomen. Hij heeft 36 uur gerust te Parijs. De reis over een afstand van 885 kilometer heeft hem niet vermoeid zegt hij. Zondag, de zeventigste verjaardag van luit.-gen. Karei van der Heyden, was op Bronbeek een drukke, schoone dag. Heeds vroeg bracht de muziek den commandant een aubade en regende het bewijzen van belangstelling en toe genegenheid in allerhanden vorm; toe spraken, bouquetten, brieven en tele grammen. Een telegram van de Koningin Re gentes moet in de eerste plaats genoemd, waarna volgden een van den Duitschen keizer, een van den Koning van Saksen, een van den Prins von Wied en den groothertog van Baden, waarin telkens de groote krijgsmansdeugden van den jubilaris in een helder licht werden ge steld. Ook de invaliden hadden feest en gedachten in hunnen kring het verleden van hun dapperen commandant. Op 't midden van den dag gingen twee partijen stroopers te Ingen in de Betuwe, te zamen 6 man met 6 geweren, op de jacht en schoten één haas. Over de verdeeling van dezen langoor ontstond alhier een verwoed gevecht, waarbij geweren en messen werden gebruikt. De gelukkige, die het eerst den haas had aangeschoten, bekwam vreeselijke verwondingen aan het hoofd en een paar messteken in den rug. En de haas, de oorzaak van dat alles, was te midden van 't rumoer verdwenen en tot heden heeft niemand er iets van gehoord. De politie heeft zich de zaak aangetrokken. Uit 's-Hertogenbnsch schrijft men, dat de berichten betreffende het heerschen van pokken aldaar ergerlijk overdreven zijn. In het geheel kwamen slechts een 12-tal gevallen voor, waarvan één met doodelijken afloop. Voor ontsmetting wordt steeds de meeste zorg gedragen. Toen de landbouwer J. Klaassens te Lheebroek Dondermorgen afwezig was, nam de onderknecht J. Mos het geweer van den wand en toog er mee naar buiten. Hij hield den loop van het ge weer naar twee kleine kinderen, die voor het raam zaten te spelen. Niet wetende, dat het geladen was, trok hij de gespannen haan over en op een af stand van nog geen 2 meter kreeg een drie jarigmeisje het volle schot boven het linkeroog, zoodat de dood onmiddel lijk volgde. De politie doet onderzoek. Te Dinxperlo is een reiziger uit Duitsehland op vreemde wijze in den val geloopen, toen hij bij den kleermaker J. te K. bezig was zijne stalen uit te pakken. Op dit oogenblik kwam de ambtenaar der belastingen Bund, die commensaal is bij K., naar voren en vroeg den reiziger naar het bewijs voor betaalde bedrijfsbelasting. Daar deze dit biljet niet kon overleg gen, werd hij naar het grenskantoor medegenomen, waar hij 40.50 in de Nederlandsche schatkist moest storten voor boete en bedrijtsbiljet, vóór hij zijne zaken verder kon voortzetten in ons land. Het Centrum verneemt, dat reeds een voor- loopig grondplan is opgemaakt voor een stadje van 350 huizen a/d Hembrug. Aan den bestaanden weg naar de Hembrug komt een rij woningen voor de meest ge goeden der werkliedende verdere straten zijn met loodrecht daar opgetrokken maar in schoone afwisseling van lijnen: aan de eindpunten, scherpe hoeken, zijn parkjes ontworpen. Ook is er grond vrij gehouden voor een hoofdplein, scholen, kerken en vergaderhuis. Onder de 350 perceelen komen ook winkelhuizen voor. Verder wordt gemeld, dat het voor- loopig plan voor een stadje van 350 huizen zóó is gedacht, dat na 4 a 5 jaar op het uitgestrekt terrein nog zeer gemakkelijk een geschikte uitbreiding kan plaats hebben. De winkelnering zal coöperatief wor den ingericht. Niemand zal zich als par ticulier winkelier kunnen vestigen in het stadje met één bestuur. In het begin zal het echter moeilijk zijn, aan 70 a 80 gezinnen voor wie het allereerst wonin gen worden gebouwd, alles coöperatief te verschaffen. Toch zal het worden be proefd. Enkele zaken zal men in de eerste paar jaren te Zaandam moeien koopen, indien tenminste niet venters uit Amsterdam of Zaandam 'komen. Naar mededeelt, zou er kans bestaan, dat te Amsterdam onder het bestuur der Hervormde Diaconessen Inrichting een nieuw ziekenhuis tot stand komt. Het plan vindt algemeen bijval. Tot heden ontving het bestuur reeds onge veer vijf en dertig duizend gulden aan giften of toezegging ervan.. Men rekent honderd duizend gulden noodig te heb ben, terwijl de verzekering moet bestaan, dat bij volledig slagen van het plan de geheele schuld zal kwijtgescholden wor den. De Directie der stoomvaartmaatschap pij Zeeland is voornemens voortaan aan hare stoomschepen postduiven mede te geven, ten einde spoedig bericht te hebben, als gedurende de reis vertraging plaats heeft. Men herinnert zich, dat Ged. Staten zich niet konden vereenigen met het besluit van den Amsterdamschen Raad om de aflossing der leening in zake het overnemen der Duinwater-concessie, jaarlijks te bepalen op minstens ƒ300.000, doch wanneer de aflossing dat bedrag niet bereikte een bedrag gelijkstaande met het verschil totdelging van stedelijke schuld aan te wenden, evenwel alleen dan wanneer de netto inkomsten uit de waterleiding in dat jaar ƒ60.000 zouden te boven gaan. De raad besloot daarvan in hooger beroep te komen en werd eene commissie benoemd om een concept-adres aan de Koningin Regentes te ontwerpen. De aandeelen van de verschillende provinciën in de lichting der nationale militie voor 1896 zijn aldus vastgesteld: Noord-Brabant 1252, Gelderland 1292, Zuid- Holland 2229, Noord-Holland 1932, Zeeland 507, Utrecht 513, Fries land 862, Overijsel 747, Groningen 700, Drente 320 en Limburg 646. Van 11.000 miliciens der lichting zijn aangewezen voor de infanterie 8020, cavalerie 375, artelerie 2410 en genie 195. Uit Amstelveen en Haarlemmermeer werd onlangs melding gemaakt van het verscheuren door honden van schapen in de weiden, waar deze dieren bij vijf- en tientallen des morgens verscheurd of verminkt werden teruggevonden. Thans is datzelfde ook gebeurd met drie schapen van een landbouwer te Houtrijk en Polanen. Ook daar verlangt men zeer naar beperkende bepalingen omtrent het los- loopen der vaak uitgehongerde honden. Als een bewijs, dat in ons land veel valsch geld in omloop is, wordt gemeld, dat aan het kantoor van den rijks ontvanger der accijnsen te Amsterdam in 1895 werden aangehouden een en twing guldens en vijftien rijksdaalders, welke gebleken zijn, vervaardigd te wezen in nabootsing van Rijksmunt. De meeste dezer stukken waren op valsche stempels geslagen en de rijks daalders waren zeer bedriegelijk nage maakt. Als een gevolg van de ongunstige verdiensten bij het visscherij bedrijf ne men Volendammers dienst als kolen- trammers aan boord van stoomschepen. J. 1. Zaterdagavond had te Borger eeu zonderlinge optocht plaats. Er werd met een wagen door 't dorp gereden, waarop een tamboer en een in 't wit gecostumeerde s> woord voerder" hadden plaats genomen, die door een groote volksmenigte al zingende gevolgd werden. Deze optocht betrof een ingezetene, van wien men zegt, dat hij eene ongeoorloofde liefdesbetrekking met een dorpsmeisje had aangeknoopt. Bij diens huis werd de wagen opge houden, het alarm hield op en de woord voerder begon een gedicht voor te dragen waarin, zooals bij eene Drentsche trouwpartij gebruikelijk is, de bruidegom werd sopgeëischt". Toen deze niet ver scheen, werd een luid hoera aangeheven, waarna de menigte uiteenging. De politie, van de zaak onderricht, was ter voorkoming van wanordelijkheden, hierbij tegenwoordig. Een halt uur later was alles tot de gewone stilte terug gekeerd. Uit het zijkanaal te St. Pieter is op gehaald het naakte lijk van een mans persoon, waaraan het hoofd ontbrak. De drenkeling is ter gerechtelijke schouwing naar het gesticht Culvariën- berg te Maastricht overgebracht. De suikerfabrikanten contracteeren thans te Haarlemmermeer met de land bouwers voor de levering hunner suiker bieten a 9 per 1000 kilogr. Mochten er echter veranderingen komen in de suikerwet ten nadeele der fabrikanten dan wordt die prijs teruggebracht op t 8.50 Wie aan de Hoofdvaart wonen en dus in verbinding zijn met het buiten water ontvangen f 925 per 1000 kilogr. in de Raadzaal en in de wachtkamer, een looper beschikbaar zal zijn tegen betaling van f lOper keer. Het Stedelijk museum op het Raadhuis is morgen weder geopend. De commissarissen en raad van beheer van de Staalbronmaatschappij alhier, treden thans naar gemeld wordt, als censoren over de publieke moraliteit. Althans uit een verzoek aan den raad blijkt, dat genoemden heeren gebleken is dat de terreinen ter weerzijden en achter de Drinkhal in het Frederikspark voor onzedelijke deeleinden gebruikt worden. Daarom verzoeken zij alsluiting van gemelde terreinen met een passend hek, wat B. en W. adviseeren toe te staan echter, met bepaling, dat er geen ijzeren punten op mogen komen, ver moedelijk om stoutmoedigen gelegen heid te geven er over heen te klimmen. HAARLEM 14 Januari 1896. Aan het gedrukt verslag der ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, alhier gehouden 7 Januari 11. ontleenen wij het volgende: Tot voorzitter en plaatsvervangend voorzitter werden benoemd resp. de Heeren Mr. Joh. Enschedé en Tnomas Figee. Voorlezing werd gedaan van een brief aan den Gemeenteraad waarin de Kamer haar leedwezen betuigt omtrent het raadsbesluit betreffende het af oreken van de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. De volgende opmerking in dit schrijven dient over genomen als volgt: „Had Uw Raad, alvorens dit voor handel en nijverheid in onze gemeente zoo belangrijk besluit te nemen, het nuttig geacht het gevoelen van onze Kamer te vernemen, dan zouden wij voorzeker U ernstig geadviseerd hebben om niet door het wegnemen van dezen overgang over de Ringvaart alles weder ongedaan te maken, wat Uwe voorgan gers met groote moeite hebben tot stand gebracht. Thans rest ons niet anders, dan U, in aansluiting aan het voorstel dat door vijf Raadsleden aan Uwen Raad is gedaan, te verzoeken, deze zaak als nog in nadere overweging te nemen." Verder een brief van dankbetuiging aan den Heer Mr. A. J. IPFarncombe Sanders, Lid v/d. 2e K. der S.-G., te 's-Hage, voor het gezonden telegram omtrent de goedkeuring van den post der Rijksbijdrage voor de verbetering van de sluis te Spaarndam, alsmede voor de krachtige medewerking tot het welslagen dezer zaak, door hem zoo dikwijls verleend. Een schrijven van den heer Farncombe Sanders voornoemd, in antwoord op de bovenvermelde dankbetuiging, werd aan genomen voor kennisgeving. Heden is eene verordening afge kondigd tot wijziging van heffing van leges aan den Burgerlijken stand enz. Dit staat in verband met de omstandig heden, dat hij huwelijks voltrekkingen Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling,- tVERR VERSCHAFFING. Van 1 Nov. tot G JanT hebben zich de vol- geilde personen aangemeld: 10 voor werkvrouw. 13 voor grondwerker. 13 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor banketbakkersleerling. 1 voor oppasser. 1 voor smid. 3 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 1 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 6 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst. 8 voor loopknecht. 9 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 30 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden bsleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagel^ks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks f uitgezonderd des Zondags) van 's middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Gevonden in de opgehaalde vuilnis" stoffen een gouden oorbel, .en een zilve" ren theelepel, terug te bekomen aan het bureau van den Hoofd Opzichter der Gemeente Reiniging, Harmenjansweg. Eene rozekrans. Een vleeschscho* tel. Een kist waarin eenige flesschen bier. Een hond. Eenige hand schoenen. Een brillendoos. Een coupon. Eene portemonnaie met geld. Een ledige mand. Eenige oorbellen. Een R. C. kerkboek. Een armband. Een pot. Een steiger- touw. Twee wanten. Een insigne of prijs van de Zeilvereeniging „Het IJ" Een band wagen. Eene ledige porte monnaie. Markt van 13 Jan 1806 Boter. Aangev. 1-48 verk. 148 KG. L. pr. 1.10 H. pr. ƒ1.20p. KG. Biggen. Aangev. 96 verk. 96 st. L. pr. 4.00. H. pr. ƒ7 p. st. Schrammen. Aangev. 89 verk. 89 st. L. pr. 8.— H. pr. 11.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 57 verk. 57 H.L, L pr. ƒ1.50 H. pr. 2,50 p. H. L. Appelen. Aangev. 69 H. "L. verk. 58 H.L. L pr. 3.00. H. pr. 5.— Peren. Aangev. 48 H.L. verk. 43 H.L. L. pr. 3. H. pr. f 6.00 p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktbericht van 13 Jan. 1895. Roode tarwe f 6.25 Witte Tarwe 5.90 6.10. j Rogqe 3.90 3.95. Haver 2.70 3.07* Buivenboonen 5.70 Paardenboonen i> 4.75 4.75. Groene erwten y> 6.50 7.35.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2