HAARLEMSCH \o. 42 Wereldkroniek, Eerste Blad. No; 6 Achltiende Jaargang. 14-4- met AMSTERDAM. van ZATERDAG 18 Januari 1866. Nerf. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Nieuwsberichten. Uitgave van liE ERVEN LOÖSJES, Gedempte Oudegracht 84 telephoonnümmer TELEPHON1SCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stok. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 13 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Voordrachten in Teylers stichting. Dr. T. C. Winkler vervulde de spreek beurt Woensdag avond met eene voor dracht over visschen. De belangrijkheid der visch toonde spreker aan, door er op te wijzen, dat er rneer dan tienduizend soorten van visschen bestaan, een getal, dat dit der overige diersoorten verre overtreft, ter wijl handel en bedrijf met de visch nauw samenhangen. In herinnering werd gebracht b. v. hoe de haring in groote scholen van het Noorden naar het Zuiden trekkende, door Hollandsche, Engelsche enFransche visschers bij millioenen gevangen wordt; de zalm, vooral in Columbia in onnoem lijk aantal gevonden en naar alle deelen van de wereld verzonden; de steur der Russische rivieren en de uitgehreide handel in haar producten; de kabeljauw der Lofodden, de tonijn enz. Spreker besprak vervolgens de anato mie van de visch, besprak de wervel kolom in verband met haar beenvormige of kraakbeenvormige samenstelling, de vinnen in verband met de plaatsingen de verschillende vormen welke de staart vin kan hebben. Spreker onderscheidde in hoofdzaak vijf soorten van schubben van welke de hoofdvormen door duidelijke afbeel dingen werden aangetoond, en maakte opmerkzaam op de plaatsing der tanden, die bij enkele vischsoorten voorkomen in de keel en op de tong in plaats van in de mondholte aan de kaak. Mede maakte de bloedsomloop van de visch een onderwerp van bespreking uit, om welke duidelijk te maken de bloeds omloop vau den mensch werd behandeld en spreker uit een en ander aantoonde, dat de visch zich op een enkele, de mensch op een dubbele bloedsomloop zich mag beroemen. Staat bij den mensch de bloedsomloop met de ademhaling in nauw verband, zoo ook bij de visch. Door middel van de kieuwen neemt zij de zuurstof uit het water op, en kan ook niet zonder deze leven. De zwemblaas en hare functiekwamen vervolgens ter sprake. Speker deelde mede, dat onderzoekingen hebben aan getoond, dat de lucht in deze blaas van een zeer hoog zuurstofgehalte is en men meer en meer is gekomen van het denkbeeld dat zij de visch dient om te zwemmen, tot dat waarbij zij de plaats zou bekleeden van een zuurstof- reservoir, welks inhoud het dier van tijd tot tijd gebruikt om het gemis aan zuurstof aan te vullen. Nog ontwikkelde spreker het denkbeeld, dat de blaas in zekeren zin de werkzaamheid van longen vervult en zelfs bij sommige vischsoorten hiertoe reeds cellen in de blaas aanwezig zouden zijn. De vraag hoe oud visschen kunnen worden bleef onbeantwoord; wel zijn bewijzen voorhanden van snoeken en karpers, die meer dan honderdvijf tig jaar oud zijn. Slaapt de visch? Ook dit kan niet goed aangetoond worden. Als het dier het lichaam schier niet beweegt, zou men dit kunnen meenen, hoewel dan nog eene vinbeweging kan waargenomen worden, welke echter ook heel goed eene onwillekeurige beweging kan zijn iri verband staande met de ademhaling. Alle visch leeft in het water, wat niet wegneemt, dat enkele vischsoorten zich ook te land land begeven en b.v.b. in onze O. I. bezittingen visschen zijn, die in boomen klimmen om zich daar met insecten te voeden. Deze soort heelt echter in den kop een waterverzamel plaats, waarvan de inhoud naar de be hoefte verbruikt wordt. De goudvisch is eene karpersoort; de schubben toonen dit aan. Zij bestaan in verschillende kleuren. Uit China afkom stig, waar de keizers met deze soort veel ophebben, hebben de Portugeezen haar in 1611 naar hun vaderland over gebracht en was zij in 1783 voor het eerst in Holland. De z. g. vliegende visch komt voor I in de Middellandsche zee en den Atlan- tischen oceaan en leeft bij voorkeur in stil water. Hare verplaatsing buiten haar element is evenwel niet wat vliegen genoemd wordthet dier drijft op haar bovenmatig groote vinnen en wordt dan soms door de golven op- worpen, waardoor zij zich boven het water verheft. In dien toestand wordt het menigmaal een prooi der zeevogels. Nog besprak Dr. Winkler de zuigvisch met haar orgaan, dat dient om zich aan levende dieren, als schildpadden, of andere voorwerpen vast te zuigen, en een vleeschetende visch, waarvan een tiental voldoende is om een mensch te dooden. Ten slotte werden de elektrische vis schen, de sidderaal en de sidderog, be handeld en in het kort een overzicht gegeven van het elektrische orgaan, alsmede in herinnering gebracht, dat diepzee onderzoekingen hebben aange toond een vischsoort die eene elektrische batterij in zich omdraagt, die .zij ten allen tijde kan ontsteken, om in de duisternis der diepte licht romdom zich te verspreiden. Eenige fraaie projeties van schubben werden vertoond o. a. van de aaldeze zitten in de huid van het dier en zijn bijzonder klein. Over aal sprekende merkte Spreker op, dat tusschen aal en paling geen wetenschappelijk verschil bestaat, en in het algemeen, dat paling het product is van aal toebereidingen. De belangrijke, uiterst leerzame, soms geestige voordracht werd met zeer veel aandacht gevolgd, te meer, daar goede teekeningen het besprokene verduidelijk ten en Spreker, door niet al te veel wetenschappelijke vormen te bezigen, hierdoor de duidelijkheid van zijne voordracht zeer bevorderde. De Nutslezing. Dinsdagavond trad als spreker op de Heer Lamberts uit Amsterdam. Voorgedragen werd Een Carnevals- beeld door Lamberts Hurrelbrink. Deze lieve novelle leert men eerst recht waardeeren, als zij door iemand die hiertoe de rechte persoon als de Heer Lamberts, wordt weergegeven. Dan pas, als dialect en eigenaardige wijze van uitdrukking, meer aanschouwelijk worden voorgesteld, komt leven en be zieling in den zoon van een arme vrouw, die ter wille van het welzjjn zijner zieke moeder zich „als soldaat verkocht," in een oogenblik van drift de hand ophief te gen zijn meerdere, naar België vluchtte, in den carnevalstijd vermomd zijne moeder bezoeken wilde, maar juist nog tijdig genoeg kwam om zijne moeder te zien sterven. Na de pauze gaf spreker Kaniene- kupke van Maaldrink. Deze aardige, goed gevoelde schets geeft in hoofdzaak de geschiedenis van Haze- winkel, bijgenaamd de Franschman, omdat hij in Franschen dienst ge weest en gedecoreerd in het vaderland was terug gekomen. Vervolgens in Ne- derlandschen dienst gekomen was hij ten laatste ontslagen met een pensioen van negen tien en een halven cent per dag, was gaan wonen in den achterhoek van Gelderland enlangzamerhand aan den drank geraakt. Zijn beschermeling was een jonkman van gering verstandelijk vermogen, dien men, wegens den eigenaardigen vorm van zijn hoofd, Kanienen-kupke noemde. En dat jonge mensch „dat nergens toe deugde" bracht het zijne bij om Haze- winkel op den rechten weg te brengen en toen werd hij weer als voorheen, opgeruimd, vroolijk en dit zonder den drank. Mooie tafereeltjes komen in het verhaal voor, te mooier omdat de Heer Lamberts de personen in hun wijze van doen en spreken wist voor te stellen. Spreker is het Betuwsche Geldersch volkomen meesterhij geeft het weer, zoo goed als men het zelden hooren zal. Zooals reeds vroeger werd opgemerkt, heeft de Heer Lamberts eene eigenaar dige wijze van voordracht, die zijner, toehoorders ten goede komtspreker acteert bij zijne voordrachten. Moge dit ook soms wat overdreven worden, toch i wint in menig opzicht de toehoorder er bij en kleine elfectjes doen meestal een helderder licht vallen op bijzonder heden, die zonder dit waarschijnlijk zouden verdwijnen in de menigte van toestanden welke Maaldrink zijne lezers weet voor te leggen. Wat niet vaak bij de Nutslezingen plaats heeft, geschiedde thansde Spre ker werd teruggeroepen om den bij zonderheden dank te ontvangen voor de werkelijk schoone vertolking van het i verhaal, een bewijs tevens, dat hetAf- deelingsbestuur eene gelukkige keuze deed door den Heer Lamberts tot het vervullen van een spreekbeurt uit te noodigen. Sedert de vorige week is het te Wee- nen zeer koud, terwijl bovendien hevige sneeuwstormen het verkeer zeer belem meren. Ia de passage Quentin Metsijs te Ant werpen wordt een café gehouden door het aechtpaar Chalier. De vrouw, eene Duit- sche, was dezer dagen tijdelijk naar Crefeld gegaan, zoodat de man alleen achter was gebleven. Vrijdagavond waren op het sluitingsuur in 't huis een Duitsch kindermeisje van een-en-twintig jaar, Kirsboom geheeten, een werkstertje, een onderofficier, die te laat aan den over haal naar den linker Schelde oever was gekomen en dus niet naar de kazerne terugkon, en Charlier. Donderdagochtend, toen de onderoffi cier en het werkstertje het huis wilden verlaten, merkten ze dat de voordeur op slot was. Ze riepen Charlier, maar kregen geen antwoord. Ongerust geworden, gingen ze aan 't zoeken en vonden in de kamer van Charlier het meisje met afgesneden hals op het bed. Charlier zelf was gevlucht. Het meisje schijnt al eenigen tijd met hem gegaan te zijn, en men beweert dat hij haar voor een paar dagen gedreigd heeft: „Eerst zal ik jou vermoorden, en dan verdrink ik mezelf in de Schelde". Daarom dacht men, dat hij zich van kant heeft gemaakt. De onderofficier heeft een lang verhoor ondergaan. Bij de huiszoeking zijn de papieren van waarde en het geld van den moordenaar ongerept gevonden. Alleen een revolver is verdwenen. De dader is inmiddels gevat. De moord heeft groote opschudding gewekt in Ant werpen. Omtrent het voornemen der keizerlijke familie van Rusland, om dit jaar een bezoek te brengen aan Denemarken,1 wordt nog gemeld, dat de keizer en de keizerin zullen worden vergezeld van de keizerin-weduwe en verscheidene groothertogen en groothertoginnen. Zij zullen in de maand Augustus aankomen aan boord van de Standarddie thans ter reparatie ligt op de werf van Bar- meister en Wair te Kopenhagen. Dé keizer en de keizerin zullen noch op de heen- noch op de terugreis een bezoek brengen aan Berlijn. Een Fransch eskader zal gedurende het keizerlijk verblijf in de avond ten anker gaan. De vorige week is in een Duitsch stadje een zeer zeldzame huwelijksver bintenis gesloten. De bruid telde 53 jaren, de bruidegom, tevens de neef van zijn vrouw, is slechts 22 jaren oud. Zijn vrouw heeft hem indertjjd nog ten doop gehouden, zoodat zij zijn vrouw, zijn tante en zijn meter tegelijk is; hij is door dit huwelijk met zijn tante zijn eigen oom geworden. De vader van den man, die vroeger de schoonbroeder der vrouw was, is nu haar schoonvader en tegelijk de zwager van zijn eigen zoon. „De goede toon onder allevensom- standigheden", het nieuwste handboek der wellevendheid, schijnt ook door de Siciliaansche roovers ijverig en met voorliefde bestudeerd te worden. Vol gens de Giornale di Sicilia had de over- rompeling van een postkoets door roovers

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1