bij Senadii'ulco onder zulke beminne lijke omstandigheden plaats, dat men ■waarlijk spijt zou gevoelen, er niet bij geweest te zjjn. Nadat de postiljon ge vraagd was even te willen stoppen, noodigden de tot de tanden gewagende roovers de passagiers «volgens alle rege len eener geraffineerde hoffelijkheid" uit, een oogenblikje uit te stijgen en geld en voorwerpen van waarde af te geven. Daarna „verzochten de roovers den reizigers beleefd excuus" voor de veroorzaakte moeite, groetten eerbiedig en verwijderden zich 1 Voor de door het overlijden van den heer mr. D. F. van Leeuwen te Alkmaar in de Provinciale Staten ontstane vaca ture wordt door de R-Kath. Centrale Kiesvereeniging in het district Alkmaar aanbevolen de heer jhr. mr. Hugo Gevers, burgemeester van Heemskerk. De ver kiezing is bepaald op Dinsdag a. s. Bij een heer, wonende aan de Hoofd- steeg te Rotterdam werd gisteren door een onbekenden jongen van ongeveer 14 jaar een brandbrief bezorgd. In dezen brief werd de heer v. W. met het in brand steken van zijn huis bedreigd indien hij niet een bedrag van 25 bezorgde aan een man, die hem op de Geldersche kade zou opwachten. Onder bedekking der politie begaf de heer v. W. zich naar de bepaalde plaats, doch nie mand daagde op. Een maand geleden heeft een ver momde dief getracht in te breken te Boshoven-Weert bij den landbouwer J. V. Hij werd toen verjaagd. Zondagnacht is er andermaal in dat huis ingebroken, vermoedelijk door denzelfden persooon. De dienstmeid van V. hoorde leven op zolderzij ging daar op af, waarop de inbreker, die zijn gezicht zwart gemaakt had, haar de lamp uit de hand sloeg, de handen met een koord bij elkaar bond en haar vroeg de plaats aan te wijze, waar haar meester zijn geld ge borgen had. Zij weigerde dit, waarop hij haar een prop in den mond wilde duwen. Door haar verzet ontstond zoo'n leven, dat de huisgenooten wakker wer den. De inbreker nam bij hunne komst op den zolder door het dakvenster de vlucht. Door de marchaussee uit Weert is een onderzoek ingesteld. Bij een scheikundige vervoegde zich onlangs een zeepfabrikant met verzoek een meelsoort te onderzoeken. Toen het bleek, dat dit meel met zwaarspaath vermengd was, riep de man mistrooostig uit: „'tls toch een afschuwelijke tijd tegenwoordig met die vervalschers Zelfs het meel, waarmede ik mijn groene zeep ver meng, kunnen ze nieton- vervalscht laten! Het Maandblad tegen vervalsckingen noemt dit voorval historisch. Te Amsterdam ondervindt men bij het leggen van den ondergrondschen telefoonkabel allen last van de menigte buizen, riolen enz. die den ondergrond in alle richtingen doorsnijden. De ce ment ijzeren buizen zijn in verband met den drassigen bodem berekend op wa terafvoer enz. terwijl de kabels er op zijn ingericht, dat zijn zonder gevaar in het water kunnen leggen. HAARLEM 17 Jauuari 1896. De Nederlandsche Opera gaf Woens dag avond in den Nieuwen Schouwburg eene uitvoering van Carmen. Belangheb benden bij eene goede opkomst onder vonden daarbij opnieuw, dat het publiek niet onverschillig voor dramatische kunst is, indien de bezetting van de hoofd partijen slechts eenigszins waarborgen geeft voor wezenlijk kunstgenot. Alle rangen vond men bij deze voorstelling, waarin mevrouw Meijsenheim voor Carmen en de heer Pauwels voor Don José waren aangewezen, dicht bezet. Jam mer dat de laatste door ongesteldheid afwezig bleef, al vond men in den heer Tijssen een lang niet onwaardigen plaatsvervanger voor zijne partij. Wat de muziek van Bizet aangaat, zij is ontegenzeglijk het werk van een even begaafd als oorspronkelijk meester en telkens, wanneer men gesteld wordt onder de bekoring van deze kunst in haren rijkdom van gedachten, van kleur en bewerking, zal het onherstelbaar verlies gevoeld worden, dat de Fransche kunst door Bizets te jong sterven heeft geleden. De tekstdichters Meilhac en Halévy hebben met groote omzichtigheid uit de novelle van Mérimée samenlezen, wat op het tooneel kon worden gebracht en zorgden door het optreden van de zachte en reine Micaéla dat het noodige contrast niet ontbrak. Carmen heeft le tour dn monde gemaakt de grootste zangeressen der wereld heb ben die rol op haar repertoire genomen. Lucca zong haar in Berlijn en Weenen; zelfs Patti vond er haar triomfen in. De Carmen van mevr. Meijsenheim heeft ongetwijfeld allen bevredigd. Naast het verleidelijke liet zij aan het de monisch karakter der Carmen figuur alle recht wedervaren. Deze kunstenaresse heeft blijkaar op de planken eene rijke ervaring en daaraan paart zich de pas sie, die in het werk van Bizet een eerste, een tweede en een derde vereischte is. Als zangeres had mevrouw Meijsenheim zeer schoone momenten, vooral daar waar zij met hare nog friss che, hooge tonen kon schitteren. Reeds na de eerste akte ontving zij een bouquet, terwijl na elk der volgende het gordijn moest worden opgehaald, om aan het spel en den zang hulde te brengen. Het speelseizoen is nog in lange niet geëindigd, verlangend wordt met het oog daarop een weder optreden van mevr. Meij senheimte gemoet gezien. MicaëlaDon José en Escamilla waren resp. bij mevrouw Engelen-Sewing en de heeren Tijssen en Dons in goede handen. De kleinere rolletjes waren mede be vredigend bezet. Het orkest werkte on der leiding van den heer de la Fuente correct en met toewijding. Van de koren kon het eerste niet altijd worden gezegd slechts nu en dan konden gewenschte ensembles worden aangeteekend. Mevrouw Meijsenheim zong hare partij in het Fransch; de heer Tijssen volgde dat goede voorbeeld. Dit was in het voordeel der uitvoering, want de Neder landsche overzetting is verre van mooi. Aangaande mejuffrouw Clotilde Klee- berg, de beroemde pianiste welke a. s. Dinsdag avond bij het Bachconcert zal optreden, vernemen wij het volgende. Mejuffrouw Kleeberg werd den 27 Juni 1866 te Parijs geboren, waar hare ouders zich uit Duitschland (Mainz) hadden gevestigd. Zonder tot de muzi kale wonderkinderen te behooren, kon men bij haar reeds vroegtijdig liefde en aanleg voor de muziek opmerken. Hare gaven ontwikkelde zij aan het conserve toire van hare geboorteplaats onder de leiding van mevrouw Retig en van mevrouw Massart; weldra stak zij bo ven hare medeleerlingen uit en nauwe lijks elf jaar oud, verwierf zjj de eerste medaille voor het klavierspel. Lamou- reux en Pasdeloup boden haar, aange trokken door de heerlijke ontwikkeling van haar talent, gelegenheid zich in het openbaar te laten hooren. Op de „concerts populaires" speelde zij o. a. het C-mol concert van Beethoven bene vens verschillende stukken van Chopin, onder den grootsten bijval van het kunstlievend publiek. Na voortgezette ijverige studie stak zij in 1884 het Kanaal over om zich weldra in Londen een gevierden naam te verwerven. In 1887 verscheen zij voor de eerste maal in de Duitsche „muzieksteden", als volkomen gerijpte kunstenares, die beschikken kon over eene schitterende techniek en eene prachtige opvatting van de innerlijke waarde der klsssieke en moderne piano- werken. Minder door braveur dan wel door teedere gracie en poëtische fijnheid wint zij de harten der hoorders, terwijl verder haar spel uitblinkt door hoedanig heden, die haar te recht eene eerste plaats doen innemen onder de pianisten van beteekenis. Op 31 Dec. 1894 bedroeg de bevol king te Haarlem (behalve het garnizoen en de gevangenis) 27323 mannelijke, 3106 vrouwelijke, totaal 58339; zij vermeerderde in 1895 door geboorten met 911 m., 917 vr., totaal 1828 en ver minderde in 1895 door overlijden met 537 m., 511 vr., totaal 1048, hetgeen eene vermeerdering geeft van 374 m., 406 vr., totaal 780. In 1895 hebben zich hier gevestigd 1908 m 2236 vr., totaal 4144; en vertrokken 1666 m., 1915 vr., totaal 3581, alzoo eene vermeerdering van 242 m., 321 vr., totaal 563. De bevolking is dus in 1895 vermeerderd met 616 m., 727 vr., totaal 1343 same" 27939 m., 31743 vr., totaal 59682. De bevolking der gebouwen bestond op 31 Dec. 1895 uit de sterkte van het garnizoen 551 m., 80 vr., totaal 631. Bevolking der gevangenis 3 m., 4 v., totaal 7, samen 554 m., 84 vr., totaal 638, zoodat de totale bevolking op 31 Dec. bedroeg 28493 m, 31827 vr., totaal 60320. Er zijn gehuwd 403 paren. In de gisterenavond gehouden vergadering van het Bestuur der Sociëteit Vereeniging met de leden van het college van Gecommitteerden is tot kastelein der sociëteit benoemd de heer A. N. Jager te Utrecht. Op het Museum van Kunstnijver heid zal a. s. Zondag de tentoonstelling van decoratieve en toegepaste kunst reeds gedeeltelijk voor het publiek zijn opengesteld, in den loop der week denkt men er geheel mede gereed te zijn. Deze tentoonstelling zal zeer belangrijk wor den. Door den heer E. W. van Broek- huyse, vischhandelaar te Haarlem en aldaar den 7en December j.l. overleden, zijn de volgende legaten besproken: Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij ƒ10.000, Prins Hendrik stichting te Egmond ƒ10.000, Inrichting voor oude zeelieden te Vlaardingen ƒ3.000, Stedelijk Museum te Haarlem ƒ3.000, Gesticht van de Broeders van Barmhartigheid der Orde van den H. Johannes de Deo te Haarlem 2.000. Tot hoofd deropenbare lagere school te Ter Aar (Z.H.) is benoemd de heer G. C. Weeren, onderwijzer aan de le tusschenschool alhier. Door het Bestuur der Chr. Ver eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem is be noemd tot geneesheer der Inrichtingen in de plaats van wijlen Dr. Posthuma, diens zoon, Dr. J. Posthuma, die zich voor eenigen tijd naar het buitenland zal begeven, tot het bezoeken van ver schillende inrichtingen van dien aard. .Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: WERK.VERSCHAIDING. Van 1 Nov. tot 16 Jan.£hebben ziet de vol- geilde personen aangemeld: 10 voor werkvrouw. 13 voor grondwerker. 13 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihnisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor banketbakkersleerling. 1 voor oppasser. 1 voor smid. 3 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 1 voor naaister. 1 voor waschvronw. 1 voor witter. 1 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 16 Jan. zyn de volgende per sonen geplaatst. 8 voor loopknecht. 9 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 30 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bos Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelyks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 15 Jan. J. van den Bogaardt en A. Huijk- man. Th. J. van Staveren en A. M. van Hillo. A. van der Veldt en E. Gijsman. 16 Jan. H. N. Sweerts en G. A. L. Hendriks. GETROUWD. 15 Jan. J. P. Prins en A. M. Eichhorn. N. van Oorschot en M. C.Nederkoom. C. A. Speelmans en J. Moolenaar. 16 Jan. G. Th. Erenaij en J. C. E. Klein. M. Doodeheefver en A. C. Hartmann. GEBOORTEN. 7 Jan J. L van der Vliet geb. Banckd.— 9 Jan. K. Kan geb. Mok d. C. Rol geb. Slot z. J. van Leeuwen geb. Jonker d. 10 Jan. A. M. Verzeilberg geb. Leuvenz. E. J.H. Geerts geb. Huysmans z. 11 Jan.E. Molitoor geb. Lieder d. A. Vonk geb. van der Eng z. J. Blom geb. Heemskerk d. M.E. van Opzeeland geb. Kenselaar z. (levenl.) 12 Jan. M. Peeters geb. Luijten d H. Roordageb. Baanstraz. 13 Jan. E. Koks geb. Oudshoorn d. J. M. Peters geb. Kuipers z. P. van Someren geb. van Ekerenz. E Verver geb. Sikman d. J. van Veltbuijsen geb van Aken d. A. M. P. Parson geb. Molekamp d. 14 Jan. J. M. Smit geb. van Brederode d. J. Lina geb. Kruijt a. VV. Vermolen geb. Spruit d. A. S. Post geb. Meijerz. 15 Jan. G. H. Lunenburg geb. Reijsz. J. M. Boeree geb. van Asten z. C V rbagen geb. van der Grift d. OVERLEDEN. 8 Jan. H. Machielse geb. van Hees 52 j. Seho- terweg. M. Brondgeest 59 Stationsplein. C van der Moolen 8 m. d. Kerkhof straat. 9 Jan. A. Smit 1 m. d. Lombardsteeg: J. W. D Schmitz 63j Z Buitenspaarne. A. van Eijk 15 m. d. K. Heerenstraat. G.van Zeist 4 j. d. Z Polders'raat. lOJan.J.E. Limmerse 9 m. d. L. Poellaan. W. J. Hees 10 m. d. Prankestraat W. M. Peper 3 m. d. Leidsche8traat. 11 Jan.Tb.G.M.Zantvoort 6 m. d. L. Annaslrant. D. M.Langeveld69 j. Ged. Volde sgracht. E. van Duijn 3Ï j. Drossestraat. A. van Broekhuizen 20 m. d. Wolstraat. H. G. J. Schuijlenian 12 m. z. KI. Houtstraa'. M.E van Opzeeland geb. Ken selaar 38 j. Oranjeboomstraat. A. M. Hoog straten 81 j. L. Heerenstraat. P Beentjes geb. van den Winkel 79 j. Antoniestraat. 12 Jan. N. Tb. Nieuwenb.42 m. z. N Spaarn- wouderstraat. J. A van Bruggen 3 j. z. de Witstraat. W. S. Schrander 2 j. z. Kerkbot- straat. lSJan.A.J.S Lasso ij 17j.Spaarne. M. C. Malleijn 75 L. Heerenstraat. 15 Jan. Wed. J. Veldhuis geb. Swart 64 j. Ruijsdaels raat. Wed. C. S. van Grieken geb. van der Horst 71 j.Ged Oudegracht A. Tak geb Brands Boerlage 71 j Parklaan. 16 Jan M. J. van Sante2 m. d. Rolhuizen. I. Paauw 71 j- Ged. Oude Gracht. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van December 1895, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. J. M. Kramers, J. Maahteden, P. Herman, T, Thijssen, II. Andrea, H. Coers, K. de Kater, Kersting, P. Haar ailen Amsterdam; J. Boa, Bergen op Zoom; N. Bonten, DordrechtJ.v. d. Mark, J. v. Dijk, J C. Klinkenberg, J. Greeven, Wed. Stieie allen 'a Hage; A. S. Dekker, Groningen G. M. Homburg-Lefèbre, v. Dijk, F, C. v. Brus sel, allen Haarlem; M. Strammer, IJmuiden; M. Plu, Katwijk a Zee; v. d. Heijde, Rotterdam; Lioneogaasfabriek Briefkaarten. J. H. Meijer. P, v. Wou, W. F. Ziegelaar, J. Meyer, C. Tomas, Poelwijck, allen Amsterdam; Spierdijk, E. Hansen, 's Gravenhage; A, v. d. Putten, N. Wiersma, beiden Haarlem. Buitenlandsche Brieven. Butterschule, Auricb; A. v. d. Schuijt.Londen. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks f uitgezonderd des Zondags) van 's mi ddags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terng te bekomen zijn. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen een nieuwe vernikkelde melk kan, terug te bekomen aan liet bureau van den Hoofd Opzichter der Gemeente reiniging, Harmenjansweg. Een handmof. Een halsband. Een mand met spaanders. Een hand schoen Een muziekstuk. Een boek. Een bel, waaraan een touw. Een gouden oorbel. Eene zweep. Een sigarenkoker. Twee banken. Een stuk ijzer. Een bewijs van inschrijving. Een puckhondje. Een zinken pijp. Een bril in étui. Eenige sleutels. VEEMARKT 45 Jan. 4896. AangevoerdPrij s 47 N. Kalveren 9.f 45.- 42 Schapen 46.20. 5 Paarden HAARLEMSGHE BACHVEREENIGING. 3e CONCERT, op Dinsdag 21 Januari 1896, dei avunds te 7J uur precies, in de Concertzaal der Sociëteit-Ver eeniging." Solisten: Mejuffrouw CLOTILDE KLEEBERG, Pianiste uit Parijs, de Heer RAIMOND VON ZUR MiiHI.EN, Tenor, uit Berlijn, en de Heer JOH. SMITH, Cellist, uit Bückeborg. PROGRAMMA. 1. D moll Concert voor Violoncel, J. Klengel. 2. a. Die Allmacht Tenor .Schubert, b. Der Musensonn 3. Sonate As dur voor PianoWeber. 4. a. Sarabande Violoncel'S; B.ac.h' b. Rondo Boccherun. 5. a.Jung Dieterich J ).G. Henschel. (ballade) f Tenor b. Morgenhymne i l.G. Henschel. c. Provencalisches Lied; JSchumann. 6. Pnpilloos op. 2 (voor piano)Schumann. 7. a. Romanze 1 l Popper. b'mobiifUara f" Vi°l0nCe1/ Fitzeobageo. 8' 8 "lïmad'r" dC j i Lal'y <1680>- b. Ridona mi la calma) Tosti, c. Pastorale du MoyenAge' Tosti. 9. a. Intermezzo A dur op. 118 N.12J itu Fis' b, Impromptu Fisf pjl chopjn dur op. 36 i c. Caprice Scherzo) op. 16 Brahms. Mendelssohn

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2