HAARLEMSCH Eerste Blad. So." 9. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144. met AMSTERDAM. van WOENSDAG 29 Januari 1896. Nieuwsberichten. telephoonnummer telephon1sche verbinding ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers S centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middays ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Weten en Werken. Hadden wij voor enkele weken het genoegen den Heer Van der Voort te volgen bij zijne voordracht over Napoleon en had Spreker hem toen gelaten op het toppunt van zijne macht, in het vooruit zicht ter gelegener tijd den waarlijk grooten Franschen soldaat zijn ondergang tegemoet te zien snellenaan een gelukkig toeval dankten wij het, dat reeds Maan dag avond de Heer Van der Voort aan zijn voornemen kon gevolg geven. Als legeraanvoerder, als wetgever, als glorierijk held stond Napoleon zeer hoog, doch reeds vertoonden zich ken- teekenen van reactie, toen na den vrede van Tilsi Europa aan zijne voeten lag, met uitzondering van Engeland en Tur kije. De vraag, wat er van zijn uitgebreide rijk zou worden na zijn dood had niet alleen beantwoording gezocht door het Fransche volkook hijzelf wist haar niet op te lossen dan door een stouten stap, de ontbinding van zijn huwlijk met Josephine, de weduwe van den gene raal de Beauharnais. Zijn huwelijk was kinderloos gebleven. De eerste ge dachte aan scheiding gaf Josephine misschien door haar lichtzinnig gedrag, toen haar echtgenoot in Egypte was, voedselhare tranen en die van hare kinderen uit haar eerste huwelijk wend den den slag echter voorloopig af. Maar 's volks gunst begon te verkoelen, Napoleon schreef dit toe aan het gemis van een erfgenaam, een troonopvolger, en dit werkte beslissend. Na een huwe lijk van vijttien jaren werd de echt ontbonden, hij verstiet, zij het dan ook met leedgevoel, de vrouw die hem innig liefhad en hem verafgoodde, om een nieuw huwelijk aan te gaan met Maria Louisa, dochter van den keizer van Oos tenrijk. Josephine stierf terwijl Napoleon op Elba gevangen was. 2 April 1810 deed de nieuwe keizerin haar intrede te Parijs en 20 Maart 1811 werd Napoleon een zoon geboren, de Koning van Rome. Groot was de vreugde der volks. De blijde opgewondenheid aanschouwde de keizer van achter een gordijn en deed hem sterk aan. Dit was, zeide Spreker, de laatste glimlach in zijn leven. Juichte Frankrijk, met kwalijk verborgen wrevel zag Europa de pas geboren Koning van Rome ten tooneele verschijnen. Inmiddels was er verkoeling ontstaan tusschen Napoleon en Alexander, den czaar aller Russen, en zulks ten gevolge van de handelingen des eersten met het hertogdom Oldenburg, reeds in Mei 1812 riep Napoleon half Europa te wapen om den czaar in zqn eigen land de wet te stellen met een leger van een half millioen soldaten, aangevoerd, behalve door hem als oppersten leider, door de bekwaamste veldheeren uit zijne school. In Juni trok deze krijgsmacht Rus land binnen en immer voorttrekkende, door de Russen het binnenland inge lokt, begon reeds spoedig de ellende, toen men de dorpen verlaten, den oogst vernietigd zag in de streken, die men door trok. De slag bij Smolensko, hoe zeer door de Franschen gewonnen, had geen ander gevolg dan dat het groote leger er door werd verzwakt. Gebrek, en het gevolg hiervan, ziekte, dunde sneller en sneller de gelederen en bij den slag van Borodino verloor Napoleon veel soldaten; van weerszijden bedroeg het getal dooden en gekwetsten zeventigduizend. Toch wist hij niet van terugtrekken, hoezeer de Russen nu ook den vroeg invallen den winter in hun voordeel hadden; te Moskou wilde hij overwinteren. Mos kou trok hij binnen, doch hij vond een ontvolkte stad, door de Russen zelt in brand gestoken. Nog vier en dertig dagen duurde zijne verblinding, zijne hoop dat de czaar alsnog vrede zou sluiten, maar door afmattende marschen bestookten de Russen hun belager en versperden hem den weg. Eindelijk, den 25 November, na talrijke heldenfeiten der Franschen, trok het leger over de Beiesina <m naar het vaderland terug te keeren; toen telde het nog ruim achtduizend weerbare manschappen. Men berekent dat 243.000 lijken van het schoone leger in Rusland begraven zijn. Den 3en December berichtte Napoleon aan EuropaDe keizer is gezond, doch het leger is vernietigd en den 19en December was hij te Parijs terug. Inmiddels was alles anders geworden, doch nog eenmaal richtte hij zich op. Het lang getergde Europa snelde te wapenweer overwon hij te Lützen en Bautzen, doch de beslissende slag by Leipzig verloor hjj en bepaalde zijn vol komen ondergang. Alles wendde zich van hem af, zijn volk, zijne gemalin, zijn kind. Waterloo en St. Helena zij zagen zijn laatste stuiptrekkingen. Daar, door de Engelschen gevangen gehouden, waar zij zelfs de laagheid begingen een persoonlijk vijand als zijn bewaker aan te stellen, overleed hij den 25 Mei 1823. Zijn laatste wensch was aan de boor den der Seine ter ruste gelegd te worden de burgerkoning Philip voerde eerst later zijn lijk naar het Frankrijk dat hij hoog had verheven en ook bijna weer aan den rand eens afgronds had gebracht. De buitengewone aandacht waarmede Spreker gevolgd werd, pleitte voor het feit, dat men met vrucht profiteerde van de zorg en voorliefde waarmede de Heer Van der Voort ons het immer be langwekkende beeld van Frankrijks eersten keizer voorstelde. Te Charlos werden vijf en dertig mannen gedurende vier en twintig uren te werk gesteld aan het leegpompen van het schip Nereus. Bij de uitbetaling ontving iedere man negen gulden. Zoo'n „hondenloontje" geliefden zij echter niet in ontvangst te Engeland versterkt zijn Middelland- sche zee-eskader. Frankrijk, dat daar misschien bezwaar in ziet, volgt dit voorbeeld, althans er wordt verzekerd, dat de Fransche minister van Marine hiertegen maatregelen zal nemen. Drie wagens met 27 bruiloftsgasten voeren 20 Jan., volgens een telegram uit Wilna, over de met ijs bedekte Duna, nabij Wilna. Het ijs brak en allen verdwenen in de diepte. Reeds zijn elf lijken opgehaald. Een merkwaardig geval van een stomme, die de spraak herkreeg, wordt uit Bern bericht. Een Zwitsersche banketbakkersknecht, die in Dijon in betrekking was, werd daar jaren geleden stom door een hevigen schrik. Een vriend, met wien hij onder een boom voor een on weder schuilde werd gedood door een bliksemstraal, die in den boom sloeg. Hijzelf werd tegen den grond geworpen, en toen hij na een langdurige bezwijming weer tot bewust zijn kwam, kon hij niet meer spreken. Voor eenigen tijd keerde de arme stomme naar Zwitserland terug. Hij vond te Bern werk. En daar heeft hij onverwachts het spraakvermogen terug gekregen. Dit geschiedde zonder eenige bijzondere aanleiding. Het was op een feest, dat zijn patroon aan zijn familie en zijn bedienden gaf. Hij gevoelde zich opeens ongesteld, zoodat hij van tafel opstond en naar bed ging. Daar kreeg hij pijn en hevige schokken en ten slotte een bloedspuwing, en eenige oogenblikken later bemerkte hij tot zijne groote vreugde, dat hij weer spreken kon. Een dertienjarige schooljongen, Albert Read, stond dezer dagen teWymond- ham (Norfolk) terecht wegens een po ging tot moord op zijne onderwijzeres. De knaap, die altijd zeer lastig en ondeugend was en deswege vaak gestraft werd, had de onderwijzeres gedreigd, dat hij haar zou vermoorden, als zij hem nog eens straf gaf. De onderwij zeres stoorde zich niet aan die bedrei ging. Zij strafte hem weer, toen hij het verdiende, en nu haalde de wraakzuch tige knaap een voorraad steenen van de straat en daarmee begon hij de onderwijzeres naar het hoofd te werpen. De arme vrouw bekwam verscheidene wonden. Zij moest een maand lang het bed houden. De jonge misdadiger, die volstrekt geen berouw toonde, werd tot driejaren opsluiting in een verbeterhuis veroor deeld. In eene uiterst romantische correspon dentie van den Hew York llerald wordt beweerd, dat de Koningin van Korea, 18en October des vorigen jaar heette vermoord te zijn, door een geheime gang gevlucht, gered en nog in leven is Het zal ons zeer verheugen de be vestiging te ontvangen. Jammer van de drie Koreeërs, die reeds als hare moor denaars zijn geworgd Te harer tijd zal H. M. nu zekerlijk ook wel gelieven te verschijnen. Een werkman uit Amsterdam, die in Den Haag tijdelijk arbeid heeft ge vonden, beroemde er zich op, de sterkte van een athleet te bezitten en gaf Maandag in de Boekhorststraat aldaar als zoodanig een openbare voorstelling, door met zware gewichten te goochelen ten aanschouwe van een groote volks menigte. De politie stoorde den kunste naar echter in zijn toeren door hem mede te nemen naar het commissariaat aan de Groenmarkt waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. De aan de Koningin-Regentes gevraag de gratie door den loodgieter Spiering te Scbagen, die veroordeeld is wegens door onvoorzichtigheid veroorzaken van brand in de Herv. Kerk te Schagen, is niet verleend. Een bijna 83jarig verpleegde in het Diaconie-oude mannen- en vrouwenhuis te Amersfoort is sedert den 12en in een lethargischen toestand geraakt en trots alle pogingen nog niet uit dien slaap ontwaakt. Ook vroeger had hij nu en dan aan vallen van slaapziekte, doch nimmer zoolang als dezen keer. Aan de wandbeschildering in de salons van het vorstelijk paviljoen in het Hol- landsche Spoorstation te 's Gravenhage wordt thans de laatste hand gelegd; o. a. zijn in de marmeren vestibule twee zeer mooie muurbeschilderingen aange bracht, voorstellende nijverheid en ge rechtigheid. Sprekende over het steeds toenemend aantal werkloozen in de groote steden, tengevolge waarvan de behoefte aan werkverschaffing daar steeds toeneemt, meent het Friesch Volksblad dit vooral te moeten toeschrijven aan de toestanden op het platteland. Als wij zien, dat er jaar op jaar tal van arbeiders, door den nood gedrongen, het platteland verlaten en naar de groote steden trekken, waar zij de loonen drukken en het aantal werkloozen ver meerderen, dan, zegt het blad, ligt het voor de hand, dat alles moet beproefd worden, om de welvaart van het platte land te verhoogen. Tracht men daar de arbeidende be volking aan een goede woning en een een stuk gronds te helpen, dat grooten- deels zoo niet geheel in hunne behoeften kan voorzien en onbewerkte en slecht bewerkte grond is er in overvloed dan zal de behoefte aan werkverschaf- fingscommissiën spoedig afnemen. Wel zullen dan tijden aanbreken, waarin er tengevolge van natuurlijke oorzaken geen werk is, doch wie zou den werkman enkele weken vacantie misgunnen, waarin hij zich aan geestelijk genot kan overgeven, of kan gaan knutselen, ofJa, misschien zou er heel goed de een of andere industrie op het platteland te vestigen zijn, die in den winter, als de grondarbeid rust, aangegrepen kon worden, om de wel vaart der bevolking te verhoogen. Alleen in deze richting kan, meenen wij, de periodieke werkloosheid met eenige hoop sp succes bestreden worden. De lichamelijke en geestelijke ontaarding die het leven in de groote steden maar al te dikwijls bij de arbeidende klasse meebrengt, zou er tevens door bestreden worden. En ook dat is veel waard. Men schrijft uit Nederweert aan de Limb. Koerier .- Een betreurenswaardig ongeval over kwam den heer C. alhier j.l. Vrijdag avond. Zijn buurman had in den avond voor zijn huis eenige planken op de stoep neergeworpen. De heer C. wist dit niet, en bjj den donker des buur- mans huis verlatende, liep hij tegen de planken, viel en kwam met zijn gezicht op de straatsteenen terecht. Zijn gezicht werd deerlijk verwond de pijp, die hij in den mond had, brak af door den schok en een gedeelte van het mondstuk bleef achter in de keel vast zitten. Onmiddellijk werd geneeskundige

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1