hulp ingeroepen en na langdurige po gingen slaagde de dokter erin, het eind steel in den slokdarm te stooten, waar het nu den natuurlijken weg zal moeten volgen. De patiënt bevindt zich naar omstan digheden wel en gevoelt overigens geen last van het vreemdsoortige voorwerp 't welk zijn lichaam tijdelijk herbergt. Brieven en kranten uit Transvaal zijn thans aangekomen. In hoofdzaak beves tigen zij wat telegrammen reeds hadden medegedeeld. Zij doen tevens zien dat te Johannesburg in de laatste dagen van December wel spanning heerschte, even als te Pretoria, doch dat de regeering niet van den overval onderricht was. In verband hiermede is de spoed te be wonderen waarmede de Boeren ten strijde togen, wat in de eerste plaats tot het winnen van den slag bjj Krugersdorp leidde. De Volksstem van 31 December schrijft dan ook: „Voortdurend komen burgers uit de omliggende wijken het dorp (Pretoria) binnen om de laatste berich ten aangaande de zaken te Johannes burg in te winnen en bjj de overheid te getuigen van hun bereidvaardigheid om met hun persoon en goederen den Staat te beschermen". De regeering was evenwel op haar hoededat getuigen deze woorden uit hetzelfde blad: De ernst der berichten omtrent de stemming van een klein gedeeite der Johannesburger bevolking wordt te Pretoria in het minst niet gering geschat, maar gelukkig evenmin overdreven Volgens hetzelfde blijkt uit alles, dat „de agitatie te Johannesburg zuiver kunstmatig is en uitgaat van een kring speculanten in politiek en financiën." Hoe het ook zij, de toestand werd door de regeering ernstig genoeg beschouwd om aanleiding te geven tot het uit vaardigen van een proclamatie door president Kruger. Men leest het volgende: Met het kwartjesvinden is tegenwoor dig een andere kunstgreep, het kwar- tjeshouden, in concurrentie getreden. Zoo toch het geval zich heeft toegedragen als men verhaalt, dan zijn te ,s Graven hage eenige personen het slachtoffer geworden van de volgende manoeuvre. Een manspersoon met een geldtasch om het lijf en die voor een geldophaler wordt aangezien, bevindt zich toevallig voor een huis op het oogenblik, dat melkboer, bakker of kruidenier heeft aangebeld en het geld van de dienstbo de in ontvangst moet nemen. De zoogenaamde kassierslooper vraagt, hetzij aan den warenbezorger, hetzij aan de dienstbode, of zij hem bijv. voor een kwartje met 5 centen, die hij op de platte hand voor hen uitgestrekt houdt, drie dubbeljes in de plaats kun nen geven. Zoodra hij het gevraagd kleingeld in handen heeft, doet hij alsof hij het in ruil gegeven geld in de hand laat glij den van zijne wisselaars, die nadat de man zich met den stap van iemand die grooten haast heeft uit de voeten heeft gemaakt, tot de ontdekking komen, dat het zilverstukje niet naast het kopergeld in haar hand is terecht gekomen. Daar het geval niet op zichzelf staat, vermoedt men, dat de pseudo-geldophaler door de een of andere kleefstof bewerkt, dat het zilver in zijn hand achterblijft op het oogenblik, dat hij de bereidwilli ge menschen met de centen verblindt. Men meldt ons uit Den Haag De recherche heeft aangehouden een kantoorbediende, tevens boekencolpor teur alhier alhier, die bekende in verschil lende gemeenten tot een gezamenlijk be drag van 180 poste restante postwissels aan eigen adres te hebben afgezonden, waarna hij de bedragen vervalschte, al vorens de wissels ter inwisseling aan te bieden. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad der ge meente Loosduinen, waarbij bepaald wordt, dat geen kinderen boven den leeftijd van twaalf jaren op de openbare scholen zullen toegelaten worden. De Raad heeft nu den leeftijd op 13 jaar als maximum gebracht. Naar wij vernemen, zullen ook in Nederland op sommige telegraafkantoren «sounders" in dienst gesteld worden, d. z. toestellen, waaraan de ambtenaren de telegrammen enkel op het gehoor opnemen. De eerste „sounders" zullen tusschen het hoofdkantoor te Amsterdam en het bijkantoor Tulpplein dienst doen, en dientengevolge zullen twee telegraaf commiezen, met het toestel bekend, op dit bijkantoor overgeplaatst worden. Aan H. M. de Koningin Regentes is een adres van dankbetuiging gericht door de bewoners van Wiesel nabij Apeldoorn wegens het door H. M. ge nomen besluit tot afrastering van de de heerlijkheid Het Loo, waardoor zij voor aanmerkelijke schade, toegebracht door het talrijke wild, zullen worden gevrijwaard. Men schrijft van het eiland Texel Weet ge hoe een Texelsch meisje zich hare vriendinnen kiest: „Komplement van moeder en of Pietje morgenmiddag bij me om een „theetje" komt 1" Deze boodschap wordt tevens bij Antje, Grietje, Klaasje en anderen aan huis bazorgd en door de draagsters dier na men met graagte in bevestigenden zin beantwoord. Is het nu „morgenmiddag" ongeveer 3 uur geworden, dan begeven zich allen voorzien van brei- of haakwerk, (niet om veel te verrichten, doch hoofdzake lijk om toch wat bij zich te hebben) naar het huis van degene, wie het aan vriendinnen ontbreekt, alwaar deze met „een sterk bakkie" en „zuurtjes" ge reed zit. De thee wordt gebruikt, de breimand- jes gaan open, de steken worden geteld en zoo mogelijk een of hoogstens twee naadjes gebreid, waarna de tongen zoo los gekomen zijn, dat het werken over bodig geworden is en kous en muts ter zijde gelegd kunnen worden. Weldra wordt „een koppie gedaan," d. i. men gebruikt koffie en brood met koek en ander gebak, onder het gebrui ken waarvan menige gulle lach gehoord wordt. Zoo komt men eindelijk aan de chocolade om met thee en brood te ein digen. Daarna worden de gasten in optocht thuis gebracht en keert eindelijk het gastvrouwtje alleen naar hare woning terug, met de zoete hoop in het hart, van weldra bij eene der genoodigden revanche te kunnen nemen, opdat de nog zwakke banden van vriendschap sterker toegehaald zullen kunnen worden. Dergelijke „theetjes" zijn dikwijls de eerste ontmoetingsplaatsen geweest van haar, die in het volgend leven getrouwe vriendinnen gebleven zijn. Een eigenaardige eigendomsquaestie heeft zich te Zaandam voorgedaan, een quaestie om liefhebbers van oude pape rassen te doen watertanden. Op den Hoogendam namelijk, een bekende buurt van Zaandam, staan eenige huizen van zeer ouden datum. De eigenaars van deze huizen betalen, betaalden en hebben sedert menschen- heugenis betaald zekere recognitie van erfpacht aan de gemeente Zaandam. Eenigen tijd geleden kwam een scep ticus onder de huiseigenaren van den Hoogendam er toe, zichzelven de vraag te stellen, waarom hij eigenlijk betaalde. Kan de gemeente wel haar recht doen gelden op die erfpacht? Hij zou het eens probeeren niet te betalen. Dit goede voorbeeld vond natuurlijk navolging, toen bleek, dat de gemeente inderdaad geen stukken kon toonen, waar uit haar rechten zonneklaar te bewijzen waren. Men liet dus de niet betalende eigenaars met rust in de overtuiging, dat een eventueele rechterlijke uitspraak onder de gegeven omstandigheden ten nadeele van de gemeente moest uit vallen. Thans echter is het aan een bekwaam oudheidkundige, den heer G Murray Bakker, secretaris van den polder Oost- zaan, gelukt, na eenig snuffelen en pluizen in het stoffige, voor leeken on begrijpelijk archief eigendomsbewijzen op te diepen, die wel ongeveer 250 jaar oud zijn, maar desniettemin hun volle rechtskracht behouden hebben. Zegevierend, maar beleefd vraagt de gemeente nu om betaling van de achter stallige recognitiën. Men zou haast meenen, dat Nederland nader tot de schoolplicht of leerplicht zal komen, nu waarschijnlijk op aan drang van de commissie voor de-statis tiek door den minister eenige school arondissement en zijn aangewezen om nauwkeurig het schoolverzuim te con- stateeren gedurende 1896. De cijfers zullen wel tegenvallen, want er bestaat meer schoolverzuim, dan oppervlakkig verondersteld wordt, en de cijfers alleen zullen in staat zijn de tegenstanders van leerdwang tot inkeer te brengen. Naar men mededeelt, onderscheidt de hiertoe in tevullen label twaalf soorten van verzuim en misschien kan er nog wel een vergeten zijn. Als een en ander tot het door velen gewenschte resultaat mag lijden, dan zal dit meteen de kroon zetten op het hoofd der dikwerf miskende Commissie voor de statistiek, die hiertoe het initia tief nam. In het Westen van Noordbrabant ontvangen sommige lieden in den laat- sten tijd ongeteekende brieven, waarin met moord gedreigd wordt. De menschen wie zoo'n schrijven was toegezonden, maakten zich eerst erg ongerust, maar naarmate het aantal brieven toenam, nam de vrees af en begon men te ge- hoven met een lagen grappenmaker te doen te hebben. Als men het individu snapt, moge hij er niet makkelijk af komen. Aan de broodfabriek van de firma Verkade Comp. te Zaandam, ontstond verleden week een hevige twist, ge boren uit plagerijen die allengs ernstiger werden, tot de hartstochten in beroering werden gebracht en men elkaar begon te gooien en te slaan, met de gereed schappen, die onder het bereik lagen. Daarbij kreeg een der werklieden een slag met een deegrol op het hoofd ach ter het oor ten gevolge waarvan hij is overleden. Te meer droevig is dit ongeval, om dat het twee gebroeders (Hermanides genaamd) zijn en de toeleg tot doodslag of zelfs eenige ernstige verwonding in 't geheel niet bestond. De verslagene is ongehuwd. De bedrijver, die over zijn daad radeloos van smart is en voortdu rend moet worden bewaakt, heeft eene vrouw en twee kinderen. Claassen en Henri Huvsser, Commissa rissen. Het secretariaat is gevestigd Koning straat No 32 te Haarlem. Programma's zullen in de tweede helft der maand Februari e.k. belang hebbenden worden toegezonden. L.l. Zondag namiddag ten 2y2 ure is brand uitgebroken op den droog zolder in de bleekerij van J. M. Mar tens' gelegen aan de Brouwerstraat No.l, vermoedelijk ontstaan door het in aanraking komen van een stuk wasch- goed met de kachelpijp. De zolder en het dak benevens eenige wasschen en gereedschappen zijn door het vuur ver nield. De slangenwagen der politie en spuit 11 hebben den brand gebluscht. Alles was verzekerd maar zeer laag: zoodat de schade voor Martens nogal belangrijk is. HAARLEM 28 Januari 1896. De nationale schietwedstrijd, uitge schreven door de vereeniging «Voor Vaderland en Koningin" alhier, is Zondag geëindigd. Voor zoover bekend, zijn de prijzen behaal! als volgt: Korps wedstrijdeereprijs, „De Scherp cchutter" te Rotterdam, 454 punten: le prijs „Neerlands Burgerwacht", Amsterdam, 432 p.2e prijs «Sambao", Amsterdam, 430 p.; 3e prqs, moetom geloot worden; 4e prijs idem; 5e prijs, „Roos zij ons doel", Amsterdam 427 punten. Personeele baanvoor leden der ver eeniging van Ned. scherpschutters: le prijs, Schreuder, te Nijmegen, 191 pun ten; 2e prijs, Kerstel, te Haarlem, 185 punten; 3e prijs, D. Teekens, te Haarlem, 184 punten 20-schootsrecordwedstrijd, korpseere prijs »De Scherpschutter", te Rotterdam, 1829 punten; le prijs «Willem III," te Haarlem, 1789 punten; 2e prijs «Neêrlands Burgerwacht," te Sloten, 1762 punten; 3e prijs «Willem Teil," te Utrecht, 1713 punten. Personeel: le prijs, H. Vuurman, te Rotterdam, 375 punten2e prijs, J. W. Ketjen, te Kampen, 374 punten; 3e prijs, G. Smits, te Haarlem, 373 pun ten; 4e prijs, J. Blauw, te Rotterdam, 371 punten; 5e prijs, E. Blauw, te Rotterdam, 371 punten; rozenprijs, J. W. Ketjen met 28 rozen. Ter gelegenheid van haar 5 jarig bestaan zal de Haarlemsche Amateur- Fotografenclub te Haarlem in de Groote zaal der sociëteit „Vereeniging" aldaar eene internationale tentoonstelling voor beroeps- wetenschappelijke- en amateur- Photopraphie houden van 16 tot en met 26 Mei e. lt. H. H M. M. de Koningin en Koningin Regentes schonken een 2 tal medailles terwijl de commissaris der Koningin in Noordholland en de Burgemeester van Haarlem het Eerevoorzitlerschap aan vaardden en eveneens medailles ter be schikking stelden. De regelings commissie bestaat uit de heeren Frans Huysser, Voorzitter, Maurits H. Binger, Secretaris, C. G. H. Bakker, Penningmeester, G. K. J. H. Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHAiFING. Van 1 Nov. tot 28 Jan. hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor coBtunmnaaister. 13 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 13 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor banketbakkersleerling. 1 voor oppasser. 1 voor smid. 4 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 1 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 28 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 8 voor loopknecht. 10 voor werkvrouw. 2 voor snelperadraaier. 40 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunuen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij deo Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 21 Dec. 1895 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. 1. Een DUBBEL HUIS en ERVE met TUIN, Jansweg No. 16, /"5980, J. Soetens. 2. Een HUIS en ERVE met TUIN, Parklaan No. 14a. 3. Een HUIS en ERVE met TUIN, Parklaan No. 84 4. Een HUIS en ERVE met TUIN, Parklaan No. 82. De perceelen No. 2, 3 en 4 gebombineerd, ƒ14075, J. J. Guldemond. 5. Een HUIS en ERVE, Groote Markt No. 87 ƒ7000' J. de Jongh. 6. Een HEERENHUIS met TUIN en ERVE, "Wilhelrainastraat No. 31, ƒ7800, A. Konijn qq. 7Een HUIS met afzonderlijk opgaande Boven woning en ERVE, Gasthuisvest No. 17 zwarten rood, ƒ5900, L. J. Braakenburg. 8. Een HUIS en ERVE, Lange Boogaardstraat No. 6, ƒ3025, P. J. C. v. d. Boogaard. Markt van 27 Jan 1896 Boter. Aangev. 119 verk. 149 KG. L. pr. 1.10 H. pr. ƒ1.20p. KG. Biggen. Aangev. 129 verk. 129 st. L. pr. 4.00. H. pr. 7 p. st. Schrammen. Aangev. 94 verk. 94 st. L. pr. 8.— H. pr. 11.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 54 verk. 54 H.L, L pr. ƒ1.40 H. pr. ƒ2.00 p. H. L. Appelen. Aangev. 67 H. L. verk. 27 H.L. L pr. 3.H. 7.00. p. H. L. Peren. Aangev. 39 H.L. verk. 15 H.L. L. pr. 2.— H. pr. ƒ4.— p. H. L. GRAAN- EN ZAADMARKT. Marktberichten van 27 Jan. 1896. Witte Tarwe f 5.80. Rogge ƒ4- 4.10. Haver 2.50 2.85. Gerst 3.90 4.80. Puivenboonen 5.70 «575. Paardenboonen 4.50 „4.90. Groene erwten 7.50. Karwijzaad 1475 p. 50 K. G.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2