zaak met des te meer nadruk zullen verdedigen, nu zij op een feller bestrij ding kunnen rekenen. Inktvisschen leven slecht6 in zoutwater. Nu heeft een Brielsche garnalenvisscher zoo'n dier gevangen in de Maas. Dadelijk begint men daaruit cp te maken dat de Maas daar niet bestaat uit zoet water, alsof het niet even goed wezen kan, dat de inktvisch verdwaald was, of het nu eens beproeven wilde in zoet water. Men schrijft uit 's Hertogenbosch De zoo zeer gevreesde pokken brei den zich de laatste dagen meer in de stad uit. Hoewel tot nog toe de ziekte niet kwaadaardig is, zijn toch een paar gevallen met doodelijken afloop voorge komen. Het geheele personeel, dat 250 werk lieden bedraagt, van de Machinale Schoenfabriek der firma A. van den Bergh, is in een der lokalen van de fabriek voor rekening van den patroon ingeënt. Als verdacht van den brand gesticht te hebben in het pakhuis aan de Twee leeuwensteeg te Rotterdam Zaterdag j 1., is Woensdag een brandspuitgast ge arresteerd. Hij is voorloopig in bewaring gesteld. Het vermoeden tegen dezen persoon werd gewekt, doordat de spuit waaraan hij verbonden was, niettegenstaande den grooten afstand, zoo spoedig aan wezig was. Nadat de Rotterdamsche rechtbank Maandag te 5 uren de invrijheidstelling van Catharina van Hoogsteden gelast had, was zij dénzelfden avond te 7 uren op vrije voeten. Het is thans gebleken, dat alleen overeenkomst tusschen haar schrift en dat van eenige brieven o. a. die, waarin voorkomt«Willem, beken maar, ik kan het niet langer uithouden" tot hare arrestatie geleid heeft. Gedu rende de zes weken, dat zij in de cel was opgesloten, is zij dan ook slechts •4 maal in verhoor genomen, en met niemand anders geconfronteerd dan met de deskundigen, die belast zijn met de vergelijking van het schrift. Ook zij zelf moest erkennen, dat er wel eenige overeenkomst bestond. Hèt blijft dus de vraag of de .schrijver der brieven niet getracht heeft haar handschrift na te bootsen, ten einde de justitie opeen dwaalspoor te leiden, dan wel of hier alleen van een toeval sprake kan zijn. Er schijnt alle kans te bestaan, dat ook Van Berkel vrij zal komen, wanneer over 46 dagen zijn preventieve hechte nis geëindig zal zijn. Een kleermaker te Heina, die meer malen misbruik maakt van sterken drank, kwam eenigen tijd geleden in het bezit van een vrij groote erfenis, waarvan hij op de postspaarbank te Zwolle 600 had staan, welk geld hij dezer dagen in ontvangst nam. Na eenige personen en zich zelf goed ge- tracteerd te hebben, kwam hij 's avonds in beschonken toestand aan een der politieposten kennis geven, dat hij in twee verdachte huizen buiten de Die- zerpoort was geweest en aldaar ongeveer ƒ580 aan bankpapier was kwijt geraakt. In die huizen werd een onderzoek in gesteld, terwijl inmiddels H. J. B naar het politie bureau werd overgebracht. De Commissaris van politie gaf last om H. J. B. zeer nauwkeurig tot op de kousen te visiteeren, waarvan het gevolg was, dat bij hem in zjjn broekzak ruim ƒ40 werd gevonden, terwijl uit een zijner laarzen te voorschijn kwam zijn zakboekje, waarin zich bevond een bankbiljet van ƒ300, een dito van 200 en een dito van ƒ25. In zijne andere laars werd gevonden een rijksdaalder, negen guldens en 4 cent. Door zijn dronkenschap wist hij niet meer, dat hij zijn geld aldus had verborgen. Men is doende door eén sneeuwbal de Nederlandsche Opera er bovenop te helpen. Dat gaat zoo; A levert eene kleine bepaalde bijdrage in geld of geldswaardig papier, doch verbindt zich van twee personen, A 4 en A 2, ook een gelijk bedrag als van hem zeiven te innen. A 4 en A 2 handelen des gelijks en zoo gaat het, als men personen kan vinden, tot in 't oneindige. Op dezelfde wijze werkt een stelsel B. C. D. enz. Als de sneeuwbal, hij moge al groot worden, maar niet te spoedig verdampt onder de brandende behoefte van de werkelijk schoone stichting. Te Weert is de vorige week eene vrouw begraven, die volgens aangifte vier en negentig jaar oud zou zijn. Bij het naslaan der registers bleek, dat haar leeftijd honderd twee jaar en drie maan den is. HAARLEM 31 Januari 1896 Met ongeveer twintig jongelui, uitmakende de Dilettanten-Vereeniging Muzikale Vriendenkringgaf de heer K. F. van Maas Jr. Dinsdagavond eene uitvoering op de Bovenzaal van de sociëteit VereenigingAan het voor dezen avond bestemde programma werd, zooals dat trouwens steeds bij het op treden van den kring het geval is, de gewenschte belangstelling geschonken en menig nommer er van met ingeno menheid toegejuicht. Vooral de nummers van het eerste deel bewezen in de uit voering, dat aan de voorbereidende oefeningen de noodige zorg was besteed, zij sloten goed in elkaar en lieten wat de zuiverheid betreft weinig te wenschen over. Bij de violen mag aangedrongen worden op meer gelijkheid van streek; 't zal noodig zijn, voor zooverre zij niet in de partijen zijn aangegeven, de streken aan te duiden en er eenigen tijd aan te geven. Overigens mag ook naar aan- aanleiding van deze uitvoering den heer Van Maas lof worden gebracht voorde wijze, waarop hij zich als directeur van zijn taak heeft gekweten. Jongelieden, die een instrument be spelen, of leeren bespelen, vinden in zijne Vereeniging eene goede gelegenheid zich in het samenspel te oefenen. Met het oog daarop zou nog meerdere bekendheid met deze muziekvereening gewenscht zijn en mag haar in ruimere mate steun worden gegund van onze kunstminnende stadgenooten. De heer W. Engels, onderwijzer der derde klasse aan School F alhier, is tot onderwijzer der eerste klasse be noemd aan een der scholen voor gewoon lager onderwijs te 's Gravenhage. Woensdagavond had in de concert zaal het eerste gedeelte van het examen plaats, dat jaarlijks door de leerlingen der Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeeling „Haarlem," wordt gegeven. De ouders der leerlingen en belangstellenden von den daarbij gelegenheid zich eenigszins op de hoogte te stellen van den aard en de resultaten van het onderwijs aan die school gegeven. Wat daarvan uit de gegeven proeven blijken mocht, heeft ongetwijfeld de aanwezigen wel kunnen bevredigen en de meening versterkt, dat de leiding van het onderwijs aan ervaren handen is toevertrouwd. Het aantal piano-klassen is aan de Muziekschool zeer talrijk, daarop volgen de violisten; slechts één cello-leerling liet zich hooren, terwijl voor het overige de uitvoering werd aangevuld door eenige zangnummers van de verschil lende koorklassen. Het getal élève's van laatstgenoemde klassen moest, met het oog op de groote beteekenis van het zangonderwijs voor muzikale vor ming in het algemeen, grooter zijn. Eene zaak van groot gewicht bij muziek onderwijs is de keuze van stukken, welke de leerlingen in handen worden gegeven. Zal de smaak voor kunst zich in goede richting ontwikkelen, dan dient reeds van den aanvang af daaraan de grootste zorg te worden besteed. Wij meenen, dat de muziekschool een serie muziekstukken heeft samen gelezen, die in opvolging goed aaneen sluiten en bovendien van goed gehalte zijn. Een reden te meer om op deze inrichting voor muziekonderwijs de aandacht te vestiging. Heden (Vrijdag) avond heeft het tweede gedeelte der uitvoering plaats; daarbij zijn de leerlingen der soloklassen aan het woord. De tentoonstelling voor deroratieve kunst, die op het Museum van Kunst nijverheid alhier gehouden wordt, ver heugt zich in een druk bezoek en wordt door vele personen uit .verschillende plaatsen bezocht. Wij kunnen alle per sonen, die eenigszins zich op dit gebied bewegen, aanraden er een kijkje te gaan nemen. Op Zondag 2 Februari e. k. zal in het Koloniaal Museum worden geopend eene tentoonstelling van een groote ver- zameling fotografische afbeeldingen be treffende de Transvaalsche Republiek, voor dit doel bijeengebracht met mede werking van de Heeren J. T. Cremer, President van den Raad van Bestuur van het Museum L. H. P. Outhuis, E. Bruckner te Amsterdam en de Directie der Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij te Amsterdam. Deze afbeeldingen geven een overzicht van het land, de steden en de bewoners. Vooral de aanleg van den Zuid Afri kaanschen Spoorweg is in vele bijzonder heden voorgesteld. Tot opluistering dezer tentoonstelling zal van de in het Museum aanwezige voorwerpen van Zuid Afrika worden gebruik gemaakt. Voorwerpen, monsters en afbeeldingen betreffende de Zuid Afrikaansche Repu blieken, die door de eigenaars blijvend of tijdelijk voor deze tentoonstelling kunnen worden afgestaan, zullen met j waardeering worden ontvangen. Weldadigheid naar Vermogen. Ontvangen sedert 24 Jan. 1.1. ƒ3 van Mevr. A. de K met het voorg. 3858.835. Met vriendelijken dank aan alle gevers beveelt het bestuur zeer beleefd, maar dringend aan bij hen, die nog geen gift inzonden. De behoefte is groot bij het groot aantal gezinnen, ook al is het geen koude winter. Gisteren avond omstreeks 9 ure heeft eene geweldige gasontploffing plaats gehad op een bovenkamer van perceel n7 aan de Botermarkt alhier, waarin eene tappersaffere wordt uitge oefend. Deze zaak was juist overgedragen waarbij de vorige bewoner de gasor- nementen had medegenomen, zoo ook een van de bovenkamer en vermoedelijk verzuimd heeft de kraan aftesluiten. Toen de nieuwe bewoner met licht bovenkwam had de ontploffing plaats. Alle ramen, benevens het plafond zijn vernield, echter zonder brand te veroor zaken. Geene persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Ook zijn bij de buren de ruiten gesprongen. filJRWEULiJKK 8TANU. ONDERTROUWD. 29 Jan. J. A. Boumaa en E. M. J. vaader Horst. E. Hooglugten J. Kleijn. J J. A. van der Horst en E. J van Stijn. H.de D-o genE M. Nieu renhu zen. W. L Kes- sler en R, Heijdanus. L G. Zonneveld en J Caris. N. de Wit en E. Po t. J H. Kott- man en P. van Welij. G. J. As endelft en C J. J. Slakhorst. G. van den Haak en E E. Kip-lngen. H. M. Vo kuijl en J. Vrenegoor. J van Gas'eren en C. M. C. Zweeres M. A. Bisichip cn II. ten Bosch W. 0 Die ben en C. C. van der Laarschot. 30 Jan. A. H. van Ark en J. M. S. Goode. S. W. Kop en M.E. Jansen. GETROUWD. 29 Jan. J. van den Bogaardt en A. Huijk- man. 30 Jan. H V. Sweerts en G. A. L. Hendriks. J. M. Haz*s en A. MVooges. D F. v.Veen en G.J. B. de Sigers ther Borgeh. GEBOORTEN. 22 Jan. J. Baart geb. Egelman z. J. Ma- zurel geb. Kwesiroo z. H. M. Monsgeb. Braakenburg d. ld. M. Zantvoort geb. van Wissen d. 21 Jan. C. Hopman geb. de Jong z. M. C. Pieters geb. van Andel z. H. van Ni 1 geb. Meier a M. M. Kenbeek geb. Adeinmerd.--24 Jan W.P van B-eugel geb. Kroond. A. van Dijk geb. Jongeneelend. A. Vogels geb. Rijbroek z. G. Dering geb. van der Wateren z. 25 Jan. E. Koster geb. van der Bijl d. - M C Bosch geb. van Geenien z. F. Cohen geb. Cohen z. 26 Jan. E An- tonisse geb. de Blaazer z. M. Mansfelder geb. Noordegraaf z. M Jansen geb. Mee'hd. L. M. 8. Vader g-b. Grandia z. A. M. Kuijeers geb. Hulsebosch z. 2? Jan. H H. Sch pper geb. W ie!art z. J. D. van der Hoff geb. Denkers z. A. C. Jansen geb. van Dansik d. J. van der Pol geb. Guiteneau z. I C. P. Brouwer geb. vanOid. H. M.de Jong geb Cramer van den Bogaartz.--28Jan. M. der Kinderen geb. de Buer z. H. A.aan de Kerk geb Wikke z —Ad Koning geb. de Clercq z. F. G. van Wtel geb. Rooijers de M. O. Stouie geb. Fakkel d J.M d. Graaf geb. Hogaans z. W. Wesselinggeb Kiond. 29 Jan. P. U. Pollé geb. Willemsez. 30 Jan.D C. Rosenhartgeb.S.ootemaakerz. OVERLEDEN 2-2 Jan. P de Vries 3 j. z. Tucbthuisstraat. A. MP. Parson 9 dg. d. Rustenburgerlaan. 23 Jan. P J. de Munnik 33 Molensteeg. A. J»n-en41 u.z. Brouwe-svaart 24Jan. J. B. E. LabouchèrelS i. Prinsen Bolwerk. A. J. Visser 37 j. Nassaulaan. A. M. Sweers geb. Kost 77 i. Raanisingel. J. van Dijk 2 j. d. Noorder Schoolsteeg. P Radma 3j.z. Rozenpricel8'raat. 2j Jan. J. H. Berendrecht 3 j. z. Tul penstraat. 26 Jan. A. J. Godfrinon 16 j. z Ursulasteeg. H. P. Overdijk 51 j. M. van Heem-kerkstraat. C. WTakes 2 m. z. A. Ij Dyserinckstraat. C. van Vliet 70 j. Korte dijk. 27 Jan. A. M. Metzelasr 6 j. Rustenburgerlaan. 28 Jan. W. H. Camman geb. Huijnink 56 j. Pieter Kiesstraat. J. J. Kman44.j Brouwersvaart. J. Jansen 5 d. z. Brouwersvaart. S. C. Muller 8 j.d.Mr. Lot- tenlaan. J. Fh. Vermeer geb. Blesgraaf 61 j. Spaarnwouderstraat. N. Bood 2 j. d. Gast- huisvest. J. J. A. Thijs 13 m. z. Heeren singel. M. Dweelaard 2 j. d. Z. Polderstraat. P. J. Landwier geb. Zoutman 72 j. Gasthuis straat. 29 Jan. A. Th. Hoogbergen 21 j. Gasthu'svest. J. H. Kuneman 38 j. de Wit- straa A.M. van üeursen 21 j. K. Poellaan. W. A. Nijssen 3 j. z. Haarlemmerliedenstr. Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK VERSCHA1FING. Vail 1 Nov. tot 31 Jan. hebben, zich de vol gende personen aangemeld; 1 voor costuumnaaister. 15 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 13 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker. 1 voor ko Si huisbediende. I voor kantoorbediende. 1 voor bankelbakkersleerling 1 voor oppasser. 1 voor smid. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 1 voor naaister. 1 voor waschvrouw. 1 voor witter. 1 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 31 Jan. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 8 voor loopknecht. 10 voor werkvrouw. 2 voor suelpersdraaier. 40 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaands aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bu9 Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 3-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft van December 1895, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. H. van Poelwijk, K. Toomua, Wed. Laurillard F. Panbakker, Wed. M. Vreeman, Boerrigter allen Amsterdam; H. Bloem, H. Akersloot. Bisschop, J. van Beek. A P. Tb Bouraan, allen 's Hage J. C. Schever, J. Zonneveld, C Souer, Engelman Elzinga, A. Lijmann, Wiersma, Romein allen Haarlem; M. M A v d. Blom, Leiden; D. Hurler, Rotterdam; A. Gessel, Sliedrecht; G_ Heosden, Zevenbergen; J. Toering? W.v Lieshoutp Briefkaarten. B. Holm Huisken, M. Tij', I). Wesbonk, J* Cattie, 1). C. Kartel, A. Janssen allen Amsterdam A. v. Leur, Leiden; G. Mnlder, Haarlem; J. Dereks, Rotterdam. Buit en landsche Brieven. W. C. J. de Bock, Antwerpen; P. Petera, Brussel; K. Grimm, Hannover; Bar. A. v. Gol- 8tein, Glocester; American Field, London; Byle- veld van de Vliet, London; O. H, Wildt, Parijs; W. Diepeveen. Beira. v oorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie, die da gelijks (uitgezonderd des Zondags) van 's mi ddags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene vrouwemuts. Een wagentje. Een hond. Een halsketting. Een couvert met portretten. Eene portemonnaie met geld. Een ring. Een lorgnet. Een notitieboekje. Een breekijzer. Eene jongensmuts. Een zak met een stuk trijp. Eenige stukken gestreept katoen. Een fantasie broche. Een nachtzak. Een handschoen. Eene houten lat. Eenige sleutels. Staat van de Aardappelen- en Bo termarkt over de maand Januari. Boter. Aangev. 485 verk. 485 KG. L. pr. f 1.20, R. pr. f 1.30 p. KG. Biggen. Aangev. 470, verk. 470 stuks. L. pr. ƒ4.00, H. pr. ƒ7.00 p. stuk. Schrammen. Aangevoerd 338, verkocht 338 stuks. L. pr /8.H. pr. f 14.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 235, verkocht 235 H.L. L. pr. 2.50, H. pr. /1.40 p. H.L. Appelen. Aangev. 227 verk. 168 H.L. L. pr. 2.H. pr. f 7.p. H.L. Peren. Aangev. 174, verk. 137 H.L. L. pr. /2.00, H. pr. 6.p. H.L. VEEMARKT 29 Jan. 1896. AangevoerdPrijs 31 N. Kalveren 8.12. 10 Schapen 10.22. 6 Paarden

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2