HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. No 14 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 van ZATERDAG 15 Februari 1896. Wed. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Aö. 46 E B O U I E K TELEPHOONNUMMER TELEPHON1SCHE VERBINDIN 6 met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prijs pe* Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden inden Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. Voordrachten in Teylers stichting. De vijfde of laatste voordracht in Teylers Stichting gedurende dit seizoen had Woensdagavond plaats door Profes sor Dr. C. Winkler. Toen voor enkele jaren in dezelfde zaal eene voordracht werd gehouden over den Italiaanschen geleerde Lombroso bleek, dat deze o. a. als vaststelt, dat de misdadiger in het algemeen een voor- beschiktheid toont tot het misdrijf en met diens leer verklaarde Spreker zich van geneeskundig standpunt te kunnen vereenigen. Op een Congres te Parijs werd de vraag gesteld welke plaats de misdadiger inneemt en het antwoord der hiertoe benoemde commissie was niet gunstig voor de wetenschap. Niemand toch kan zeker zijn nimmer een daad te zullen verrichten waardoor hij tot de misdadi gers behoort gerekend te worden. Kon men de hersenen van den misdadiger onderzoeken, dan had de wetenschap een uitgangpunt, dus van wetenschap pelijk standpunt was in deze niets vast te stellen. Spreker was deze leer niet toegedaan en wel omdat bij elke wetenschap wat behoort ondersteld te worden. Men mag dus de misdadigers vergelijken mits men geen conclusies trekt. De praktiseerende arts zal al dadelijk op de vraag of hij de misdadigers kent, weet te onderscheiden, wijzen op diens eigenaardigheden, en hoe eene soort van aanleg tot het misdrijf kan bestaan en ontstaan toonde Spreker aan uit eene familie met zeven kinderen uit hoogen stand, waarvan zoowel de zonen als de dochters zekere eigenschappen toonden, die tot misdrijf of tot krankzinnigheid leidden, waaruit Spreker althans voor de genoemde familie tot de conclusie kwam, dat om een misdadiger uit het gezin zich eene verzameling van krank zinnigen groepeerde. De gestichts arts der krankzinnigen onderscheidt in hoofdzaak twee soorten van krankzinnigenzij die ziek worden door groote gebeurtenissen, maar waar van het ziekteverloop is begin, crisis en einde. Zij kunnen herstellen. De andere te onderscheiden categorie is die waar het individu zich reeds van der jeugd aan ontwikkelt tot krankzinnigheid Zulke zieken zijn achterdochtig, sluiten zich uit en worden daardoor vermeden, I' a) de telkens wtderkeerende verschijn sels, nu eens van heftiger, dan eens van minder ernstigen aard, duiden echter steeds op achteruitgang. Een andere vorm van ziekte is die waarin algemeene bewegingen den lijder eigen zijn,hetzjj bewust, hetzij onbewust. Bij dezen kan het tot een strijd komen maar meestal leidt die niet tot misdaad. Soms gebeurt het ook, dat een zieke zich verbeeldt, dat altijd ten zijnen op zichte iets bijzonders plaats heeft. Dit denkbeeld ontwikkelt zich en de arts twijfelt niet aan krankzinnigheid met den vorm van vervolgingswaanzin. De gestichts arts kent de misdadi gers aan den schedel, waarin meer of minder afwijkingen zijn waar te nemen. Den aard dier afwijkin gen toonde Spreker aan in eenige ter bezichtiging gestelde schedels, waarbij kan opgegeven worden dat de gebreken in de jeugd, dus langzamerhand, waren ontstaan. Lombroso verklaarde, dat de misdadi gers m de gevangenissen steeds de dragers zijn van uitloopend gevormde schedels, als een klein voorhoofd waarbij zich het voorhoofdsbeen om geringe voorhoofdshersenen heelt gegroepeerd en deze geleerde nam tevens aan een breed aangezicht en kroeshaar, waardoor zij als het ware een afzonderlijk ras vormen. Natuurlijk vond zijne leer hevige op positie. Spreker verklaarde voorts de schedel meting en hoe deze door hem had plaats gehad over honderd misdadigers waar onder vijftig moordenaars. De verschillen werden onderworpen aan een mathe matisch onderzoek en het resultaat was, dat werkelijk de mensch kan geboren worden met zekere omstandigheden die hem tot misdadiger maken, waarbij echter niet kan uitgemaakt worden welke door aanleg, door ziekte of andere omstandigheden ontstaan. De hoogst belangrijke lezing, die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond, werd met veel aandacht gevolgd. Bij de laatste der lezingen moge een woord van waardeering aan Heeren Direc teuren van Teijlers Stichting hier eene plaats vinden voor de wijze waarop zij hunne taak in het belang van ontwik keling en beschaving opvatten. MUZIEK. Twee belangrijke muziekuitvoeringen, het vierde Bachconcert en de tweede Liederenavond van den heer Gerard Zalsman, volgden Dinsdag- en Woens dagavond elkander op. De laatste leed waarschijnlijk, wat de opkomst betreft, onder de eerste, waarbij een dichte menigte was samengestroomd, om nog maals den beroemden violist professor Josef Joachim te hooren en bovendien te genieten van de orkestrale werken, door den heer Mengelberg op het pro gramma gebracht. De heer Zalsman had over gebrek aan belangstelling niet te klagen, doch zijne aan kunstgenot zoo rijke avonden dank zij zijn heerlijk talent als liederen- zanger en den gewaardeerden steun van Mej. Landré en den heer Schlegel hebben aanspraak op een nog uitge breider kring van toehoorders. Na al wat over professor Joachim reeds door anderen vóór ons, in verband met zijn optreden in de hoofdstad en in onze concertzaal, nu en vroeger, is geschreven, mogen wij ons ontslagen achten, dat thans nog uitvoerig te doen. Genoeg zij het te vermelden, dat de gevierde kunstenaar door zijne stijlvolle, breede wedergave van de gekozen werken op nieuw aller harten won en op de meest hartelijke wijze werd gehuldigd. In den uitbundigen lof hem gebracht vond hij aanleiding zijn hoorders buiten het programma om te vergasten op de bekende Gavotte van Bach, welk nummer alleen voldoende zou zijn geweest, ons met het diepste respect voor Joachims artistieke gaven te buigen. Waarschijnlijk zal de heer Joachim wel niet weer voor ons optreden; zijne jaren klimmen en hebben welhaast de hoogte bereikt, waarop hij het terrein aan de jongeren zal moeten afstaan. Aan dezen voortaan de taak, het evan gelie van het onvergankelijk schoone in de kunst, naar den geest des mees ters te verkondigen, zooals hij zelf dat langer dan een halve eeuw gedaan heelt. Het orkest gaf behalve Mendelssohns Meeresstille-ouverture en een drietal even frissche als geestige fragmenten uit La. Damnation de Faust van Berlioz, als hoofdwerk de 3e tymphonie van Brahms. Zelden vindt men een orkestraal programma, dat zoozeer den smaak moet hebben kunnen bevredigen en streelen als het boven genoemde. Naast de kleur- en beeldrijke stukken van Mendelssohn en Berlioz programma muziek van de allerbeste soort de F. dur symphonie van Brahms, een werk dat door klaarheid van vormen en be vattelijkheid van motieven voor een recht begrip geen bezwaren kan ople veren en bovendien het muzikale oor volop laat genieten van eene vloeiende welluidendheid, te gretiger genoten omdat Brahms' strenge, vaak sombere muze niet altijd den hoorder daarop zóó zonder terughouding onthaalt. Tot onverdeeld genieten kwam het hierbij slechts aan op eene goede uit voering en daarvoor zorgde het orkest op ruimschoots te loven wijze. De heer Mengelberg heeft zich ongetwijfeld bjj dit concert de sympathie van ons mu zikaal publiek verworven en zoo het heeft mogen bestaan een laatste gevoel van twijfel aan zijne capaci teiten voor de leiding van het orkest opgeheven. Duchtig ingestudeerd, weergegeven met evenveel vuur als fijnheid, met eene klankbekoring van zacht ineenvloeiende kleuren, kroonden de orkestwerken op heerlijk schoone wijze den concertavond, waarvoor allen heeren Directeuren der Bachvereeniging dankbaar zullen zijn. B. De Raadsvergadering van Woensdag kenmerkte zich evenals de vorige, door ongewone breedsprakigheid der leden. De lezing der notulen heeft plaats als gewoonlijk en van de mededeelingen vermelden wij dat over veertien dagen eene vergadering zal gehouden worden waarin ter tafel komt het concept der voorwaarden waarop eene ruiling van gronden ten behoeve der gemeentelijke waterleiding kan plaats hebben met Mevr. Wed. David van der Vliet geb. Borski. Buiten agenda besloot de Raad tot het toestaan van een gratificatie groot ƒ250 voor het personeel van Spuit No. 10 wegens de voortdurende goede dien sten door hun betoond en om aan den concierge der H. B. School eene ver meerdering van ƒ35 toe te staan wegens meerdere door hem schoon te houden lokalen. Weer de Ringvaartbrug in den Raad. Het was de HaarlemscheHandelsvereeni- ging welke, naar aanleiding van het feit, dat haar vorig adres niet het gewenschte gevolg had gehad, thans mededeelt, dat naar hare meening alleen klinkende argumenten den Raad zullen doen be sluiten de brug te doen herbouwen. Hiertoe biedt zij thans der gemeente een bedrag aan van f 1408 (inmiddels tot ƒ1900 aangegroeid). Het moet dienen, om de gemeente tegemoet te komen in het betalen van het kwestieuse zesde gedeelte, dat Haarlemmermeer niet voor zijne rekening verkoos te nemen. Tevens wordt medegedeeld dat po gingen in gelijken geest als boven ook te Haarlemmermeer zijn beproefd, doch zonder gunstig gevolg. De Heer Bijvoet wenscht B. en W. op te dragen onderhandelingen te voeren met de gemeente Haarlemmermeer in den geest van het voorstel. De Heer Willink voert hierover nog even het woord als ook de Heer de Kan ter, die meent dat het op den weg van Haar lemmermeer lag om in deze reeds bereid gevonden te zijn. Het voorstel Bijvoet aangenomen. De Heer Engels, onderwijzer aan school F, vroeg ontslag uit zijne betrek king door vertrek naar elders, tegen 1 April. Het wordt onder de gewone reserve eervol verleend. Weer kwam in behandeling het voor stel B. en W. tot het in eigen beheer nemen van den Tol aan de Leidsche vaart bij de Aarden houtslaan, waarover de vorige zitting de stemmen staakten. De Heer Willink vraagt of in dit amendement van den Heer Enschedé ook begrepen was de prijs van 3 ets per M2 wat de Voorzitter ontkennend beant woordt. Het amendement omtrent de plaats wordt aangenomen met 6 stemmen voor. Nu komt de 3 cents kwestie ter sprake. De Heer de kanter wenscht eerst over den prijs, daarna over den tijd te stemmen. De Heer Van Styrum voert nog in deze het woord als ook de Heer Macaré. De Heer Leupen komt nu met een nieuw amendement, 3 ets per M2 voor elk afgepaald terrein in den winter. Het am. Enschedé wordt verworpen. De Heer Stolp is er niet geheel voor en stelt voor 5 ets per week van Februari tot October. Men zou vragen kunnen, waarom geen der Heeren aandrong op geheel verbod van mestopslag aldaar, wat zeer zeker den welstand zou be vorderen. Des Heeren Leupens amendement valt met algemeen stemmen op één na. Hetzelfde lot trof amendement-Stolp, doch met 6 stemmen voor. Nu wordt besloten 5 ets te heffen per week enz. en komt de instructie voor den tolgaarder wegwerker aan de orde. De Heer 't Hooft, huiverig een am. voor te stellen, stelt er toch een omtrent de vervanging bij ontstentenis. Dit lokte weer de opmerking dat de tolgaarder wel geen vrouw kon hebben om hem te vervangen maar 't am. werd toch verworpen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1