De ontploffing staat dus waarschijnlijk niet in verband met opzet of moedwil. Acht wagens geladen met de gevaarlijke stof ontploften te gelijk door onbekende oorzaak. De voorstad Vliedorp ligt letteiljjk in puin. Bij het zoeken onder de puinhoopen vond men veertig dooden en het aantal gekwetsten beloopt tweehonderd, waar van reeds velen bezweken zijn. Te Santarem in de Portugeesche provincie Estramadura werd in de kun stenaarssociëteit een gemaskerd bal ge geven. Door een toeval ontstond er brand welke zoo snel toenam, dat men zich zich slechts redden kon, door uit de ramen te springen. Vier en dertig lijken zijn reeds gevonden, doch een nog grooter getal is bedolven onder de ingestorte overblijfselen van het gebouw. Het is gebleken, dat te Pesth een inrichting bestaat van een zeer eigen aardig paedagogisch karakter, 't Is een bureau, dat zich belast met het ver vaardigen van schriftelijk huiswerk. Of het een maatschappij op aandeelen is, is nog onbekend, evenals het tarief, dat zeker rekening zal houden met het zakgeld der gymnasiasten en burger schoolbezoekers. De heeren paedagngen zijn niets in genomen met deze nieuwerwetsche in richting. Uit Nimes wordt melding gemaakt van het verschuiven van een berg, de Puy du Gouffre. Deze enorme massa van ongeveer tien milloen kubieke meter is 1,20 meter verplaatst.®De oorzaak van dit zonderlinge verschijnsel is onbekend; j de aangerichte schade is zeer groot. De waterleiding van de Grand Oombe is gebroken en men vreest, dat de in de nabijheid liggende mijnen onder zullen loopen. Drie honderd werklieden zijn bezig een nieuwen doorgang te maken voor den spoorweg van Alais naar Pa rijs, waarin men reeds gedeeltelijk is geslaagd. In het Lagerhuis verklaarde de heer Chamberlain, dat volgens de laatste be richten 21 personen van dr. Jameson's troep in de gevechten met de Boeren zijn gedood ot aan de bekomen wonden overleden46 personen zijd als gewon den of zieken in het hospitaal opgeno men. Officiëele berichten omtrent de verliezen der boeren zijn niet bekend. Het Bestuur der Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging richt aan het Nederlandsche Volk een oproeping tot bereiking van het hooge doel, dat de Vereeniging zich voorstelt te bereiken, n.l. om door alle wettige middelen al te doen wat strekken kan om de banden met onze stamgenooten in Zuid Alrika nauwer toe te halen en in overleg met hen aldaar hulpbronnen voor land bouw, nijvet'heiJ en andere belangen te openen en te ontwikkelen of de opening daarvan te bevorderen. De oproeping wijst met het oog op de plaats gehad hebbende gebeurtenissen in Transvaal er op, dat voor het oogen- blik het gevaar dat de Zuid- Afrikaansche Republiek dreigde, is afgewend, doch dat men zich niet verbeelde, dat zij thans voor ernstige moeielijkbeden is gevrij waard, dat het streven om haar te vernietigen zal voortduren en Brittanje geen rust zal hebben zoolang haar wenschEen vereenigd Zuid-Afrika onder Britsche vlag, niet vervuldis. Om dit, terwille van de Hollandsch Zuid-Afrikaansche Boeren, die hunne onafhankelijkheid met hun bloed hebben gekocht en betaald, te verhoeden is het noodig, dat de symphatie door het overige Europa voor hen betoond, levendig ge houden worde en dat de in verschillende landen bestaande koloniale vereenigingen de handen ineenslaan. Van niet minder belang is het, meent het Bestuur, dat flinke Nederlanders in nog veel grooter aantal dan tot heden naar Zuid Afrika trekkenzij verster ken het nationale element in den harden strijd, dien het Hollandsch Afrikaansche ras daar voert tegen Angelsaksiche aanmatiging. Met de haar ten dienste staande middelen wil de Vereeniging hiertoe medewerken, doch hiertoe is vermeer dering van krachten geeischt. Daarom, zegt het Bestuur, steunt haar door toetreding tot het lidmaatschap Tot het bekomen van dit lidmaatschap, j "waarvan de contributie 3.per jaar bedraagt, richte men zich per briefkaart tot den secretaris Prof. C. B. Spruijt of tot den Penningmeester den Heer Mr. J. E. Henny, beiden te Amsterdam. Te Volendam is een kind betooverd geweest. In het bijzijn van kennissen moest het bed worden onderzocht. Men zou daarin een kip vinden en deze verbranden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Werkelijk kwam er, tot grooten schrik van allen, een kip uit het bed te voorschijn, doch zonder kop of pooten. Het was een bos veeren, dat toevallig eenigszins den vorm van een kip had. Het beestje werd ver brand, en het kind heet volkomen her steld te zijn Hoeveel de waarde van vele landerijen in de kleistreken van Friesland in de laatste tientallen jaren is verminderd, blijkt weer uit een paar publieke ver- koopingen van den jongsten tijd. Twee perceelen landerijen, het eene te Ferwerd, het ander in Franekeradeel, werden voor twintig jaar gekocht res pect. voor 3360 en f 4009. Thans heeft het eerste opgebracht even meer dan f 700, terwijl op het andere, nog onder den hamer, niet meer dan 800 is geboden. Te 's-Gravenhage berichtte een rijtuig verhuurder aan de politie, dat van hem was ontvreemd een rijtuig en paard. De nieuwe bezitters toerden met het voertuig door den Haag en reden als onbekwame voerlieden verschillende karren aan. Eenige leden van het comité voor werkverschaffing te Utrecht zullen voor stellen de volgende prijsvraag uit te schrijven. „Welk is het beste middel voor een comité voor werkverschaffing om in Utrecht gedurende de wintermaanden een 100 a 300 werkloozen werk te verschaffen, zóo dat de arbeid zoo min mogelijk productief zij en zoo min mogelijk in concurrentie treedt met de particuliere nijverheid." HAARLEM 21 Februari 1896 In de Buitengewone vergadering met dames, Dinsdag gehouden door het Departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd een goed gekozen programma uitgevoerd door Mejuffrouw Albertine Heijblom en den Heer C. Kühn uit Rotterdam. Over het algemeen vielen de voor drachten zeer in den smaak en was het voornamelijk Mejuflrouw Heyblom, die door haar goede wijze van verzen zeggen, op nieuw het publiek boeide. Zoo wordt zeer geroemd het eerste programmanummer Ballade van Pol de Mont en Kindersproken van Marie Boddaert, uitmuntende door fijne opvat ting. Bijzonder goed was Met z'eri achten van Nicolaas Beets. Dit zeer bekende gedichtje met al zijn eenvoud, mocht dan ook nog wel eens onder de aan dacht gebracht worden. Dat Mejuffrouw Heyblom ook in het komische goed aan haar plaats was bleek bij Een gezellige Prater naar hstFransch van André Raiband door M. Hoefnagels. Zeer zeker heeft het Nutsbestuur door het doen optreden van hetRotterdamsche tweetal zijne leden aan zich verplicht. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" alhier deelt mede, dat zij opnieuw eene prijsvraag uitschrijft voor een Mannenkoor zonder begeleiding en met Nederlandschen tekst. De Jury, ter beoordeeling van de ver leden jaar ingekomen composities, naar aanleiding van de uitgeschreven prijs vraag ter gelegenheid van het vijf en zestigjarig bestaan der Liedertafel, heeft geen der inzendingen de bekroning kun nen waardig keuren. Door andermaal een prijsvraag uit te schrijven, koestert het bestuur de hoop, dat de Liedertafel in het bezit zal komen van een degelijk, fraai, echt Nederlandsch toonwerk, dat een standaardwerk mag genoemd worden voor de beoefenaars van den mannen- zang. De nationale kunst te bevorderen en hoog te houden is het doel van haar streven. De mededinging staat open voor Ne derlanders en voor al of niet hier te lande gevestigde Vlamingen. Aan den componist van het bekroonde stuk wordt toegekend een gouden me daille en eene premie van ƒ100. Het bekroonde koor wordt voor reke- !j ning van de Liedertafel uitgegeven en blijft haar eigendom. De composities worden ingewacht voor 1 Juli 1896 aan het adres van den Heer T. C. Niephaus alhier. De uitslag der bekroning wordt voor 1 October 1896 bekend gemaakt. Naar wij vernemen zullen de mu zielcuitvoeringen aan het Biongebouw aanvangen op Woensdag 13 Mei en zal de Drinkhal worlen geopend in den loop van de maand April. De tentoonstelling van decoratieve en toegepaste kunst, die op het Museum van Kunstnijverheid gehouden wordt, zal spoedig worden gesloten terwijl er reeds weder eene andere tentoonstelling in wording is. Belangstellenden verzuimen dus niet deze tentoonstelling in oogenschonw te nemen. Volgens de in dit blad voorkomende advertentie van Haarlemsch Gemengd Koor beginnen de repetitien voor het tweede concert reeds weder Dinsdag a.s. Na den gunstigen uitslag van de eerste uitvoering kunnen we ons voorstellen dat het Bestuur zoo spoedig mogelijk de werkende leden weder hijeen ziet. En menig nieuw lid zal ongetwijfeld toetreden, om te profiteeren van de voortreflelijke leiding van den Heer Anton Tierie. Als zoodanig kan men zich aanmelden bij den Heer R. Haverschmidt, Schachel- straat 16. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen 4 knapen van 10 tot 14 jaren, ter zake diefstal van duiven door middel van overklimmen in tuinen van verschillende bewoners aan Pie- terkiesstraat, Schotersingel eri Jansteen- straat. Gisteren, Donderdagmiddag, had een kleine knaap, zoontje van de Wed. Verheyen, het ongeluk spelende in den Raamsingel te vallen. Hij is gelukkig spoedig gered door den agent van politie Traksel, die daartoe te water is ge sprongen. 11. Woensdag namiddag omstreeks 61/2 ure heeft een begin van brand plaats gehad in de werkplaats van den rietwerker C. van Weert, gelegen 'aan de Lange Wijngaardstraat, ontstaan door het afstooten van een brandende petroleumlamp, hangende aan den zol der, die tusschen een hoeveelheid riet viel die in brand geraakte. Door eigen personeel is de brand gebluscht. De politie met haar slangenwagen is nog uitgerukt, maar heeft geene diensten bewezen. Door de agenten rechercheurs Verkerk en van Halst is aangehouden een 16 jarige knaap J. P. die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge in het portiershuisje aan de Werf „Conrad." Het gestolene was reeds verkocht. BURGERLIJKE 8TAND. ONDERTROUWD. 19 Febr. J. Quax en EL. M. Cornet A. F. van Duivenboden en S. E. van der Steeg ft,, van der Putten en H. Verbeek. C. A. Misset en L. D. Belterman. B. Hoenderdos en D. J. van Eijk. GETROUWD. 19 Febr. W. Roodhof en C. Lem. M. de Wilde en H. van Rooden. GEBOORTEN. 13 Febr. W. A. de Vogel geb. Zwart d. (levenlM. Breems geb. Philippo z A. Kees geb. van der Winden d. it Febr. E. Hos geb. de Vries z. E C. Hetem geb. Moet z. H. van Eeuwijk geb. Voorn d M. JH. Wiegant geb. Daemen z. C. O. Liera geb. van der Ham z. 15 Febr. M van Ijeeuwen geb. van Hage z. A. Philippo geb. Moer wijk z.M. E. Duijns geb. Winterkamp z. J.de Graaf geb. Timmer z. E. F. W. Wijersgeb. van Zijl d. 16 Febr. G. Aaf jes geb Bol z. J. Hoogland geb. Noorduijn z. A. J. Sleeman geb. Moletoor z. S. Oudhaarlem geb. West d. 17 Febr. A. J. Boesterhuizen geb. de Graait'z P. C. Metz geb. van den Berg z. M. E. Kruijer geb. Scherpenhuizen d. J. Meijerink geb. Oliemans z. A.F. Martens geb. Mulder z M. C. E. Etnan geb. van der Eerden z. S. Wensing geb. van der Bel z. 18 Febr. C. M. Rieden geb. van Leeuwen z. H. Goaef'ooi geb. Bock z. C. W. leFebre geb. Stellers d. A. Heijboer geb. Stokhof d. G. E. Kievit geb. Roebers z. C. Faase geb. van Lies z. G. JAvan Catz geb Ruij - senaars z. H. J. Weslbroek geb. Veltkamp z. M. J. Bertholee geb. van Miegemd. A. R. J. Jtnse geb. Feicb z. 19 Febr. M. Blanke geb. van Hout z. 21 Febr. M. van Esch geb. Feieb z. OVERLEDEN. 12 Febr A. Heeseman geo. Spanjer 56 j. Z. Buitenspaarne 13 Febr. R. Bakker 14 j. z. Meesterl t'elaau. 14Febr. W. Marchand k j. d. Voorui'gangstraat. 15 Febr. J. M. M. Leppens 18 ui. z. Heerensingel. --N. Pootjes 6 j. z. A ut mies! rant. 16 Febr. M A. van den Berg 2' Gaels raat. 17 Febr. J. de Graaf 2t j. Atsendelverlaan. DJ. M. van den Arend gel) Beuiekom 75 j. KI. Houtweg. 18 Febr. W. Korenstra 56 j. KI Heiligland. W. J. van der Zwalin 15 m. z. Leidschest aat. Wed. C. Vrijhnggeb. deGraafi'78j. Raam- vest C. J. Ootes 3 m. z. Twijndeislaan. 19 Febr. E. Aarse geb. Raven 54 j. Vooruit gangstraat. T.van Lieshout 72j. Leliestraat^ Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: ITERK VÈRSCHAIFING. Van 1 Nov. tot 20 Feb hebben zich de vol gende personen aangemeld: 1 voor co8tuamnaai8ter. 19 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 14 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor kruideniersbediende. 1 voor bankwerker. 1 voor koffihuisbediende. I voor kautyorbediende. 1 voor banketbakkersleerling. 3 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mangelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkster. 4 voor naaister. 1 voor waschvronw. 1 voor wilter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift va* goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot^20 Feb. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 8 voor loopknecht. 13 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdraaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. Partiouiieren en werkgevers, die van bovenstaand# aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worde* beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bus Boelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Boelen, Kamer No 2. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli' ie die da gelijks uitgezonderd der Zondags; van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te b komen zijn. Eeu damesbottine. Eene parapluie. Een halsband. een flanellen doek. Een bril. Een touw met een ring. Een oorknopje. Een R. C. vragenboek. Een schuitje van eene naaimachine. Een paternoster. Eene pelerine. Een gouden oorbel letje. Een ring met sleutels. Eenige sleutels. KAASMARKT van 19 Februari 1896. Verkocht 15 stapels, uitmakende 1407 kazen, wegende 3058 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. f 26. VEEMARKT 19 Febr. 1896. Aangevoerd: Prijs: 2 Koeien 75 N. Kalveren 22 Schapen 5 Paarden ƒ180. ƒ200. v 6.- 15. 18.- m 20. Sociëteit,, VEREENIGING CONCERT door Let Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luit.-Kapelmeester C. P. W. KKIENS, met medewerking van den beer J. VAN BE WISSEL, violist den Haag, Oud leerling van Prof. Joachim, op Woensdag 26 Februari 1896, des avonds te 8 uur. PROGRAMMA. 1Ouverture de l'opéra «Faniska"Cherubini. 2. Vierde Symphouie in BesBeethoven. a. Adagio, Allegro vivace, b. Adagio, c. Alle gro vivace (scherzo) dAllegro ma non trop- po (finale) 3. Concert in E Mol metorchest.Mendelssohn, a. Allegro molto appasionato. b. Andante. c. Allegretto non troppo. d. Allegro molto vivace. 4. Onverture "Maritana",Wallace. 5. Fragment du ltéquiem (Djmino Jeso)Verdi. 6. a. AriaBach. b. Scènes de la Czèrda No. 2 Jenö Hubay. Viool Solo '7Ballet de l'opéra "la Reine de Saba"Gounod, a. Allegro, b. Moderato c Andante. d. Allegretto, e. Mouvement de vake.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2