HAARLEMSCH Eerste Blad. No 17 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende Jaargang. 144 met AMSTERDAM, van WOEi>SDAG 26 Februari 1896. tïlephoonnummek telephon1sche verbinding ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf —,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. „ONZE LEESTAFEL". Onlangs versohenen werken op aan vrage ter bezichtiging te verkrijgen bij De erven Loosjes, te Haarlem. KIPPENBROEK (J. H. C. F) Formu lieren voor Kantongerechtening. f 1.25 KONING (Mr. P. W. de) Ginevra. Tco neelspel in 5 bedrijven1. Opgaven Toelatings-c xameu n oor de Rijks- Veeartsenijschool 1892—1895. (Schrif telijke) ing. 0.35 Opgaven Exnmen voor Machinist-leerling 2e klasse bij de K. Ned. Marice 1892 1895 (Schriftelijke)- ing. 0.25 Opgaven Toelatings-examen voor Adel borst. 1891—1894 (Schriftelijk»), .ing. 0 25 Opga,en Toelatings-Examen voor Cadet. 1891—1891 (Schri telijke)iDg. 0 25 POLL (Dr. C. N. VAN DE) Ter her innering aan Prof. G. H. van der M ey Jr. ing. 0.40 Bnitenlandsche nieuw verschenen werken. CHURCH (R. W.) The beginning of the middle agesgeb. 3 25 DEITE (Dr. C.) Handb. der Seifenfabri- kation I: le. ing. 0.65 HESSE (F.) Die Chromolithographie Hft 1.ing. 1. RIECKE (E Lehrbuch der Experimen- tal-Phvsik Iing. 5 20 URBAN (G Lehrbuch der kleinen Chi rurgie.'geb. 4.55 Bovenstaande werken zyn voorhanden bg de boekhandelaars de erven Loosjes Weten en Werken. Zaterdag avond had de laatste bijeen komst plaats.in dit seizoen. Niettegenstaande den zeer ongewonen avond, was de zaal tamelijk bezet en allerminst had Spreker, de Heer An- driessen uit Bussum, te klagen over onvoldoende aandacht. Het onderwerp was deZuid-Afrikaansche republieken, welke Spr. verklaarde zijne levendige symphatie te bezitten omdat niettegenstaande de gestadige aanvallen der Engelschen, ook op politiek gebied, zij tot heden hare onafhankelijkheid hebben weten te handhaven, zij het dan ook met opoffering van goed en bloed. Spreker bracht in herinnering hoe nog op den oudejaarsdag van 1.895 de En- gelsche troepen onder Jameson genood zaakt waren tegenover het juiste schot en het snelle optreden der Transvaalsehe Boeren de witte vlag te vertoonen. Tot juist begrip van de toestanden gaf Spreker een kort overzicht van de Afrikaansche koloniëen sedert het eerste bezoek, in '1595, aan de Kaap door de Hollanders, hoe de Kaap telkens door de scheepvaarders op Indië werd aange daan en een steenhoop tot openbaar postkantoor diende, waar de vertrek kende zijne brieven verborg, welke door den komende ter bezorging werden medegegeven. In 1665 vestigde Van de Riet er de eerste Hollandsche nederzetting. Wie zich goed gedroegen ontvingen eenig land in eigendom en het ging er hem goed, doch sterk klaagde men over ge brek aan Hollandsche vrouwen. Toen zond het moederland negen en veertig meisjes uit, van onbesproken gedrag de meesten van deze hadden hunne opvoeding te danken aan goed ter naam bekend staande weeshuizen, als te Am sterdam en Rotterdam. Met de opheffing van liet edict van Nantes in 1685, waarbij Lodewijk XIV de rechten der Fransclie protestanten ophief en ze buiten de wet stelde, was in het kleine Nederland voor de menigie refugés geen plaatssommigen vestigden zich mede aan de Kaap, zóó dat men daar bevreesd was voor het ten onder gaan van het Hollandsche element en der Franschen verblijf in de kolonie aan zekere bepalingen onderworpen werd,wat echter niet kon beletten, dat tusschen hen en de Hollanders huwelijken geslo ten werden in die mate, dat beide nationa liteiten ineen smolten. Sedert dien tijd dagteekent de naam „Afrikaanders'. Steeds stond de kolonie onder bestuur der Compagnie en geen gemakkelijke meesteres was deze. Zoo moest de boer zijne landbouw producten, wijn, wol enz. tegen bepaalde prijzen aan de Compag nie afstaan, in dier voege b.v.b. dat de kolonist een partij wijn ter markt waarde van 150 rijksdaalders betaald kreeg met 12 rijksdaalders, terwijl zeer vernederende bepalingen omtrent gou verneurs en verdere willekeur ten laatste aanleiding gaven tot „trek", waaronder men eigenlijk volksverhuizing te verstaan heeft. In 1795 nam Engeland bezit van de Kaaphet aanvaardde het bestuur over de kolonie onder alle schoone beloften, waarvan geene werd nagekomen, doch niet ontkend kan worden, dat het veel deed in het belang van den handel. Steeds dted zich de Engelsche invloed meer gelden. In 1834 schaften de Engelschen de slavernij aan de Kaap af, doch stelden een som van 18 millioen gulden als vergoeding voor de slavenhouders, waar van echter maar kleine bedragen terecht kwamen. Doch de plotseling vrijgelaten Hottentot wilde nu niet meer werken. Bij gemis aan werkkrachten ging de kolonie sterk achteruit en een en ander dted besluiten tot een grooten „trek", waardoor van 1836 tot 1840 tienduizend Kapenaars noordwaarts trok ken om, buiten Britschen invloed, zich vrij te kunnen ontwikkelen. Sedertdien tijd ontstond de naam Transvaal, waar van de nieuwe bewoners zich èn door verdragen met inlandsche vorsten èn door heftigen strijd, zich in het nieuwe vaderland vasten voet vormden. Doch Transvaal had geen haven en dit juist was het, wat de Engelschen verhinderen wilden. Een voortdurende strijd ontstond, waarbij, trots de schitterende wapen feiten toch steeds de Engelsche invloed boven dreef. De naam Pretorius werd hier met eere genoemd, doch in diens presidentschap liet de eensgezindheid der boeren veel te wenschen over. In verband met spoorweg aanleg werd in 1874 door Engeland met ongehoorde driestheid besloten tot inlijving van de Transvaalweder aangordden de Boeren de wapenen. De onder elkaar twistende Transvalers verbroederden zich en in twre schrikkelijke veldslagen waarbij de heldenmoed der Afrikaanders menig blijk gaf van vertrouwen op hun goed recht, gingen ook in Engeland de oogen open en Gladstone, de groote premier, deed zich hier mede in het belang van recht en billijkheid hooren. In 1883 werd te Langenek de vrede gesloten. De Transvaal werd, onder bepaling van Engelands toezicht op de buiten- landscheaangelegenheden,vrij verklaard. In 1889 werd de Chartered Company opgerichtaan het hoofd stond Rohdes. Deze maatschappij had van de Engel sche regeering souvereine rechten weten te verkrijgen, haar invloed werkte steeds het groote doel der Transvaal, kust streek bij haar grondgebied te hechten, tegen. Voordeelig werkte de Company niet, Rohdes vond geen goud, dat de Trans vaalsche bodem wel bevatte. Dit en de noodzakelijkheid om zich te kunnen verantwoorden tegenover het Engelsche kapitaal in zijne maatschappij veroor zaakte den stouten inval van 3Ï Decem ber 1895, men weet met welken uitslag. Zal Biittanje het hierbij laten, vroeg Sprekergewis niet, maar moge de definitieve overwinning in deze nimmer zijn deel zijn. Na de uitvoerige gescheidkundige schets, waarvan wij slechts in zeker opzichtde hoofdzaken mededeelen, kwam de Transvaler in het algemeen ter sprake. Zijn eigenschappen worden verschillend beoordeeld, maar de goede voeren den boventoon. Hij is van nature behoudend, kalm en bedachtzaamzij zijn ernstige mannen. Spreker resumeerde een en ander in de uitdrukking: De Transvaler is groot in het groote, doch klein in het kleine. In Transvaal is de voeding beter dan in Hollandvleeschspijzen vormen bij den maaltijd den hoofdschotel. De tafeldrank is water, doch den ganschen dag staat de koffie gereed. Soms gebruikt de boer eigen vervaar digden brandewijn, doch dit leidt nim mer tot dronkenschap. De kleeding is tegenwoordig als van onze burgerlieden. De Boers huwelijken onder elkaar. Vroeger trouwden de meisjes reeds op hun veertiende jaar, doch van zulke verbintenissen heeft hij de nadeelen leeren inzien en is er van terug gekomen. In 't algemeen wordt het oordeel der vrouw door den boer hoog gesteld zij is het geweest die steeds gekant was tegen vermeerdering van Engelschen 'invloed. Met huishoudelijke kwesties bemoeit de Boer zich niethet behoort tot het departement der huisvrouw en is haar volkomen toevertrouwd. Gastvrijheid bestaat in hooge mate, doch in dit opzicht heeft de boer ook ook al zooveel leergeld betaald, dat hij minder gemakkelijk dan vroeger zjjn huis ter beschikking stelt van onbekenden. Aan belasting heeft hij een ingeboren haat. Gevolg: Indirecte belastingenzij worden minder oogenblikkelijk gevoeld. Verder is de boer wantrouwend van aard, een gevolg van de omstandigheden. De Hollandsche zindelijkheid echter schijnt hij van zijne stamvaderen niet overgenomen te hebben. Meer en meer begint de Transvaler belang te stellen in goed onderwijs. De vraag naar gediplomeerde onderwijzers neemt toe. Van het leven der huison derwijzers gaf spreker eene vermakelijke schets. Beurtelings onderwijzer en koe drijver, was zijn lot niet aantrekkelijk, zoolang tot hij met goed gevolg kon paardrijden. Dan kwam hij in gunst bij het schoone geslacht en als hieruit een huwelijk volgde was zijn fortuin gemaakt. De Boer is zeer gehecht aan zijne Kerk en ook op godsdienstig gebied van behoudende richting, wat evenwel tot verschillende kerkelijke twisten heeft aanleiding gegeven. In 1858 werd eene grondwet voor Transvaal aangenomen waarbij bepaald wordt, dat het land openstaat voor ieder die zich aan 's Lands wetten wil onder werpen. Der Boeren dienstplicht duurt van 16 tot 60 jaar en ook de uitlander moet zich hieraan onderwerpen, maar slechts de Hollanders onttrekken zich niet aan deze grondwettige bepaling. Gedurende de pauze had men gele genheid een collectie fotografieën be trekkelijk land en volk te bezichtigen. Op de emigratie hebben, vervolgde Spreker, twee gebeurtenissen grooten invloed uitgeoefend: Het vinden van goudvelden en de oprichting der Nederl. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschap pij- Gewaagd werd van de snel opgerezen goudstad Barberton, hoe zich daar een leger van gelukzoekers uit alle wereld streken genesteld had en hoe ontzettende geldverspilling daar den ondergang van menigeen veroorzaakte. Deze personen, in berooiden toestand naar hun vader land teruggekeerd, hebben in niet ge ringe mate medegewerkt, om de toe standen in Transvaal in een ongunstig daglicht te stellen. Niettegenstaande den ijjkdom aan edel metaal schroomde Paul Kruger niet het goud een der vijanden van de Transvaal te noemen. Zelfs gaf hij den raad liever over het aanwezig zijn van goud te zwijgen het bracht toch niet de beste elementen in de republiek. Dat hij in deze ook het recht aan zijne zijde had, heeft de uitkomst bewezen. Dat de Engelschen sterk overdrijven, als zij beweren, in Transvaal in de meerderheid te zijn, heeft de laatste volkstelling volkomen uitgemaakt. Aan het verlangen der Engelschen om politieke rechten te erlangen, was reeds lang vóór den meer genoemden inval van Jameson voldaan, aangezien reeds aan het betrekkelijk jonge Johannesburg een zelfstandig bestuur was toegestaan. In 1880 deed de „vuurwagen" zijne intrede in de republiek, zij het ook in den bescheiden vorm van een stoomtram tusschen Johannesburg en Boksburg. Thans bestaat ook de Oosterlijn van Pretoria naar Delagoa-baai, waardoor de Transvaal in zeker opzicht gemeen schap heeft met de zee. Of dit echter zoo blijven zal, zal afhangen van eene scheidsrechterlijke uitspraak, welke zich reeds zes jaren doet wachten. De Ned. Zuid Afrikaansche Spoor weg maatschappij staat in Transvaal hoog aangeschreven en in niet geringe mate is die gunst toegenomen door de wijze waarop zij haar personeel en ma terieel bij de jongste troebelen beschik baar stelde voor de regeering, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt en waarop dankbare erkenning volgde. En steeds worden nog in de republiek menschen gevraagd en slaat de kans van slagen voor den Nederlander goed. Hij moet echter begrijpen, dat zijne nationaliteit zonder meer hem niet zal helpen. Het verschil van arbeidsverdeeling in Holland en in Afrika is groot, een goed werkman zal slagen, die het niet beneden zich rekent om alles aan te pak ken m. a. w. hij moet van alles op de hoogte zijn. Verder wordt bescheidenheid den aan- staanden emigrant ten zeerste aanbe volen, met de verschillende eigenaardig heden van den Boer dient hij rekening te houden en steeds weten te eerbiedigen het godsdienstig standpunt waarop de Transvaler zich beweegt. En dan, hij betrede het grondgebied niet met voor-

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1