HAARLEMSCH Wereldkroniek, Eerste Blad. 18 Uitgave van ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 84 Achttiende 'aargang. 144 met AMSTERDAM, van ZATERDAG 29 Februari 1896. Hei Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. M48 E E O TS I E K Nieu-w sberichten TBLEPHOONNOMMER TÏLEPHON1SCHE VERBIND1N8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maandenf ,25. i franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. Prijs per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, eikeregel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Doet Uwe inkoopen liefst niet •p Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. VAN DE is direct na uitgave voorhanden in den Boekhandel van DE ERVEN LOOSJES. Prijs 10 Cents. De Raads-agenda bevatte voor Woens dag slechts drie punten, doch van uitge strekte beteekenis. Van de mededeelingen noteeren wij, dat de proeven met gasgloeilicht wordt uitgebreid tot 400 lantaarns. De voor- loopige proeven schijnen dus voldaan te hebben. De Heeren W. Voet en Zoon en acht tien anderen verzoeken den Raad, bij het ter tafel komen van de alhier te maken waterleiding tevens eene electrische verlichting tot stand te brengen. B. en W. stellen voor dit stuk tot advies te stellen in hunne handen. De Heer Willink voelt zich zeer inge nomen met het verzoek. De Voorzitter verklaarde, dat B. en W. ter zijner tqd deze zaak zullen behandelen. De Heeren de Kanter en Bijvoet debatteerden nog even over het vroegere gasrapport, evenals de Heer Willink, waarop de Voorzitter voorstelt over die zaak niet in nadere overwegingen te treden. Het stuk wordt nu gesteld in handen van B. en W. voor advies. Aan de orde was het voorstel van B. en W. tot het aangaan van eene overeenkomst met Vrouwe J. J. van der Vliet-Borski in zake de waterleiding voor deze gemeente. In de toelichting brengen B. en W. in herinnering, dat bij de wet van 2 Februari 1894 werd verklaard, dat het algemeen nut onteigening vordert, ten name de gemeente Haarlem, van eigen dommen in de gemeente Bloemendaal, noodig voor den aanleg van een prise d'eau en van een hoog-reservoir met aanvoerbuizen naar een op te richten pompstation op het eigendom van de gemeente Haarlem nabij de Brouwers kolk voor eene duinwaterleiding der gemeente Haarlem. De aanwijzing der te onteigenen per- ceelen had vervolgens plaats. Tot ver krijging van den eigendom van die per- ceelen bij minnelijke overeenkomst zijn pogingen aangewend en de onderhan delingen hebben eene ontwerp-overeen- komst ten gevolge gehad. Eerst moeten echter aan Mevrouw Van der Vliet worden overgedragen perceelen behoo- rende tot de corporatiën van neringen enz. welke bij de gemeente in beheer zijn, waarvoor tienduizend gulden noodig is. Deze uitgaaf is, omdat de gemeente ook alle voordeelen dier goederen geniet, dus slechts kapitaalverplaatsing en nu beginnen B. en W. die som aan te vragen. Uit de concept-overeenkomst blijkt, dat eene aangeboden geldsom ter verkrijging van de eigendom der gronden bij ge noemde wet bedoeld, niet door Mevrouw Van der Vliet is aangenomen, doch bereid is den benoodigden grond bij ruilcontract af te staan zonder vergoeding en ter bereiking van dit doel heeft ge- wenscht, dat de waterleiding niet gelegd worde op de gronden hiertoe bij Kon. be sluit aangewezen, maar op een ander ter rein in de nabijheid, alsmededat pompsta tion en reservoir op eene andere dan de aangewezen plaats komen. Om hiertoe te geraken moet echter de gemeente zich verbinden niet uit te oefenen het recht van onteigening, haar bij de wet ver leend. De gemeente verkrijgt dan het terrein onder eeuwigdurende erfpacht en uit sluitend voor aanleg en exploitatie van eene waterleiding. Als canon betaalt de gemeente aan de eigenares de som van één gulden elk jaar. In ruil staat de gemeente af de zoo genaamde Brouwerskolk, onder bepaling, dat de gronden bestemd blijven tot vrije wandeling voor het publiek en met bepaling, dat elke nieuwe eigenaar zich daaraan onderwerpt. De gemeente verbindt zich verder tot leveren van water ten behoeve van de buitenplaatsen Duinlust, Elswout, Els- woutshoek en Belvedère en zulks op dezelfde voorwaarden en tegen hetzelfde tarief als zij dit levert aan de ingezetenen van Haarlem. Bij eventueele inrichting voor electriciteit geldt dezelfde bepaling. De Heer Sneltjes brengt, daar geen der leden het woord over het contract in het algemeen verlangde, hulde aan Mevrouw V. d. Vliet voor de betoonde welwillendheid en aan B. en W. voor de moeiten en zorgen aan deze hoogst- belangrijke zaak besteed, alsmede aan de Coromissiên die hiertoe medegewerkt hebben. Hij hoopt, dat dit contract, als voor de eeuwigheid gesloten, vruchtbaar moge zijn voor de gemeente. Algemeen applaus. Toen kwam het ontwerp in benan deling. Stuksgewijze werden de elf artike len zonder hoofdelijke stemmingaangeno men en toen het geheele concept, waar door dus de overeenkomst is goedgekeurd. Vervolgens kwam de schietbaan ter sprake, waarvan de huur eindigde 31 December j.l. B. en W. deelen mede, dat ten deze met Mevrouw Van der Vliet de schik king was getroffen, dat te gelijk met die in zake de waterleiding eene over eenkomst zou gesloten worden, waarbij de gemeente tegen 25.— per jaar in huur ontvangt duingronden ter grootte van 7 Hectaren. Teneinde den grond tot gezegd gebruik geschikt te maken, moeten vergravingen en andere werken worden uitgevoerd waarvan de kosten geraamd zijn op 6000. Het rijk betaalt 350 huur per jaar en deze som is voldoende ter bestrijding van rente en aflossing der ƒ6000. De huur wordt aangegaan voor den tijd van vijf en twintig jaar. Het huurcontract in deze kwam in behandeling. De Heer Sneltjes had bezwaar tegen de uitdrukking „eene hoeveelheid duin- grond," maar de Voorzitter vond dit niet. Mevrouw Van der Vliet wenschte be paald verbod van schietoefeningen op Zondag. Voorgesteld werd, die slechts op dien dag te doen houden niet dan zon der speciale vergunning van B. en W. De Heer Klein zou ook slechts in enkele gevallen die vergunning verleend zien worden met het oog op de Zondags viering. De Heer 't Hooft beantwoordt den Spreker en de Voorzitter den Heer Klein, welke laatste de gelegenheid niet wenschte opengesteld zien van gemeen tewege. Het desbetreffende artikel werd evenwel goedgekeurd evenals de gevraag de 6000. De Voorzitter wenschte den Raad geluk met de genomen beslissingen en bracht mede nog een woord van dank aan Mevrouw Van der Vliet voor de loyale en royale wijze waarop door HED. in deze was medegewerkt en waar mede de Raad hartelijk instemde. De openbare vergadering werd ver volgens gesloten en de Raad vergaderde daarna nog in geheime zitting. Tweede Kamer. Dinsdag was aan de orde de voortzetting van het debat over het ontwerp tot regeling der personeele belasting, en wel over art. 14 en 15 HaardstedenBij het algemeen debat over de artt. alsmede op voorstel van den Voorzitter over art. 16 bestreed de heer Kolkman de jongste wijzigingen der Reg., die door de Komm. van Rapp. bij monde van den heer van Delden, waren aanbevolen. Spreker bestreed ze als niet strookende met de hoofdbedoe ling der Wet, namelijk den middenstand tegemoet te komen. Op art. 14 (Belast baarheid van alle haardsteden behalve de eerste) verdedigde de heer Pijnappel nader zjjn amendement, om ook te belasten de volgens het ontwerp vrijgestelde ver warmingstoestellen zonder afvoerpijp in den schoorsteen of de open lucht. De heer v. Alphen maakte aanmerking op de redaktie van het art. Er staat„haard of andere vaste stookplaats"; dat strijdt met elkaar, want een haard moet dui delijk in het artikel beteekenen eene verplaatsbare stookplaats. De heer v. Gennep zag in het am. van den heer Pijnappel eene reaktie tegen den aan genomen grondslag haardsteden. Hij achttehet eene karikatuur van dien grond slag. De heer de Savornin Lohman be streed het am. ook, en de heer Veegens stelde het geheele artikel voor als vicieus en fiskaal, evenals het geheele ontwerp. Hij vond het am.-Pijnappel rationeel in het stelsel des Ministers, maar hij vrees de, dat men er gebruik van zou maken om vertrekken met verlichtingstoestellen te beschouwen als verwarmd. Spreker zou tegen het art. stemmen. Hij vond het bestaande stelsel beter. De Min. van Fin. achtte het bestaande stelsel on houdbaar, tenzij met tal van kunstmid deltjes. Het nu voorgestelde stelsel houdt rekening met het wezenlijk gebruik van de woningen en laat niet betalen voor vertrekken, die nooit verwarmd worden. De Min. bestreed het am.-Pijnappel als eene nuttelooze verscherpingsbezwaar. Gezondheidsbezwaren van het gebruik van verwarmings toestellen, zijn niet te vreezen. De heer Drucker stelde als am. voor vrijstelling van verwarmings toe-! stellen zonder schoorsteen, als zij hoofd zakelijk dienen tot verlichting, of tot bereiding van spijzen en dranken. Dit am. werd bestreden door de Komm. van Rapp., bij monde van den heer de Beau fort Amsterdamen door den heer Farncombe Sanders, die ook het am.- Pijnappel bestreed, daar b. v. petroleum kachels volstrekt niet ongezonder zijn dan sommige potkachels. De heer Pijn appel trekt zijn amendement in, daar het hoofddenkbeeld er van belichaamd werd in het am.-Drucker. Het am.- Drucker werd, na bestrijding door den den Minister, verworpen met 69 tegen 16 stemmen. Art. 14 werd daarop aan genomen met 54 tegen 31 stemmen. Art. 15 stelt voor vrijstelling van be lasting naar den grondslag haarsteden van hen, die perceelen bewonen van eene huurwaarde van f 200 in de eerste tot ƒ40 in de negende klasse. Een am. op dit art. door den heer Kolkman voorgesteld, om hen vrij te stellen, die van huurwaarde belasting zijn ontheven, werd, na bestrijding door den Minister, door de Komm. van Rapp. en door den heer Goeman Borgesms, verworpen met 66 tegen 18 stemmen. Het am. van den heer F. Mackay op art. 16 (tarief belasting van haardsteden) om het tarief te verlagen, werd verworpen met 50 tegen 35 stemmeneen am. van de heeren Goeman Borgesius en Drucker, dat bij 7 haardsteden en meer hooger belasting wilde dan de Regeering, werd verworpen met 59 tegen 27 stemmen, en het door de Reg. in art. 16 voor gesteld tarief (van 1 tot ƒ44 bij 10 haardsteden) goedgekeurd. Woensdag werd voortgezet het debat over het ontwerp tot herziening van de personeele belasting. Eerst aan de beurt was art. 17, bepalende dat belasting van mobilair wordt berekend naar de waarde der stoffeering van het perceel en de waarde der rijtuigen. Een am. van de Komm. van Rapp., om ook belasting te heffen van pleiziervaartuigen, werd aan genomen met 43 tegen 26 stemmen, nadat de Min. van Fin. het op prakti sche gronden bestreden, en de heer Plate zijne bezwaren er tegen ingebracht had. Het art. werd daarna goedgekeurd, evenals artt. 18 en 19 ontheffingen en tarief belastingen van mobilair). Een am. ven de Komm. van Rapp. op art. 20 (belasting op dienstbodenom huisbe waarders en huisbewaarsters niet vrij te stellen, doch te belasten reet ƒ10 de persoon (man en vrouw voor één gerekend), werd, na bestrijding door den Min., aangenomen met 52 tegen 31 stemmen. Het am. van den heer A. van Dedem, om voor vrijstelling van gou verneurs en gouvernantes niet te eischen het bezit van onderwijsakten, maar evenals tegenwoordig, dat zij belast zijn met het bestuur en onderwijs van kinde ren, werd verdedigd door den heer de Beaufort (Wijk bij Duurstede) aanbevolen door de Komm. van Rapp., bij monde van den heer de Beaufort (Amsterdam), bestreden door den heer Goeman Bor gesius en den Min., en aangenomen met 45 tegen 41 stemmen. Op art. 21 ver dedigde de heer Bouman zijne amen dementen, le om jagers niet vrij te stellen, en 2e om algemeene vrijstelling te verleenen voor ééne vrouwelijke dienstbode en die vrijstelling niet te binden aan vele voorwaarden. Hij ver dedigde dit laatste am. vooral in het sociaal belang. De heer Donner verde digde zijn am., om alle dienstmeisjes

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 1