vrij te stellen beneden 18 jaar, en niet. zooals het ontwerp wil, beneden 15 jaar, Door den heer van Deinse werd nog voorgesteld een am., om vrijstelling voor ééne eenige vrouwelijke dienstbode voor weduwnaars, uit te strekken tot alle alleen-wonende personen. Het eerste am. van den heer Bouman jagerswerd bestreden door den heer de Beaufort Amsterdam, namens de groote meerderheid der Komm. van Rapp., en door den, die ook bestreed het andere am. van den heer Bouman, om alle eenige dienstboden vrij te stellen. De Min. ontkende, dat men om het belasting bedrag zich zou laten weêrhouden ééne enkele dienst boden te nemen. Door het am. zouden zeer velen bevoordeeld worden, die best kunnen betalen, 't Amendement zou veel te groote opofferingen kosten, waar door óf nieuwe belastingen noodig zou den worden, óf de Reg. de gemeente- financiën niet beter zou kunnen regelen. De heer Lieftinck betoogde, dat het am. Bouman de sociale nooden zou doen toenemen, in plaats van verminderen. De heer van Deinse trok zijn am. in. Het am. Bouwman belasting van jagers uitsluitend voor dt jacht) werd aangeno men met 56 tegen 35 stemmen. Het am. Bouman vrijstelling van alle eenige vrouwelijke dienstboden) werd verworpen met 65 tegen 27 stemmen. Het am. Donner vrijstelling van dienstmeisjes tot 18 jaar) werd aangenomen met 66 tegen 26 stemmen. Op art. 23 tariefbestreed de Min. nadrukkelijk het amendement van den heer F. Mackay, om het tarief aanzienlijk te verminderen. Het am. Mackay, om het tarief voor dienstboden beneden 21 jaar op ƒ4 te bepalen, in plaats van op f 6, werd aangenomen met 59 tegen 31 stemmen. Het am. Mackay, om het opklimmend tarief voor dienstboden boven dien leeftijd aanzien lijk te verlagen, werd verworpen met 75 tegen 19 stemmen. In den Noorder IJpolder werd ten huize van den heer D. K die met zijne familie afwezig was, brand ontdekt. Het personeel van den Westzaner brandweer wist het huis binnen te dringen en den brand te blusschen. Bij onderzoek bleek dat deze aan kwaadwilligheid is toe te schrijven, daar kleeden, beddegoed enz. met petroleum waren begoten. Vermist worden een som van ƒ200 en eenige zilveren voorwerpende kachel stond gloeiend en de koffie was gezet op tafel geplaatst. Een persoon, als vermoedelijke dader aangehouden, is weder op vrije voelen gesteld. De vorst, die in dit tweede wintertje met kracht scheen in te treden blijkt ook weder niet van duur te zijn en ons thans weder te zullen verlaten. Slechts op de ijsbanen gaf hij gelegen heid tot schaatsenrijden, ofschoon het ijs ook daar door de meerdere zonne warmte op den dag te wenschen overliet. De scheepvaart werd in de wateren om Haarlem slechts enkele dagen ge stremd en in het Noorderspaarne en zijkanaal (HaarlemNoordzeekanaal) geheel niet, dank zij de geregelde dien sten van stoomboten en sleepdiensten. De Haarlemsche vereeniging „Melpo mene en Thalia'' trad Donderdagavond te Houtrijk en Polanen op voor de leden der aldaar bestaande vereen ging »Nut en Genoegen". De zaal was tamelijk bezet; met succes werd opgevoerd het tooneelspel „Mathilde of een vrouwen hart, dat uitmuntend werd afgespeeld. Het genootschap heeft te Houtrijk en Polanen, waar het voor het eerst optrad een allergunstigsten indruk achtergela ten. HAARLEM 28 Februari 1896. Woensdagavond hield de Haarlem sche Onderwijzers-Propagandaclub, wel ke ijvert voor algeheele onthouding van sterken drank, eene samenkomst van leden en belangstellenden in een der zalen van het Nutsgebouw alhier. Als spreekster trad daarbij op mevrouw Flothuis van Dommelen uit Rotterdam, die in eene boeiende rede den invloed besprak, welke de vrouw in den strijd tegen alcoholische dranken kan uitoefe nen. De vrouw mag hier niet achterblijven, omdat zij maar al te dikwijls in de eerste plaats getroffen wordt door de ellende, die het gebruik van sterken drank onder de mensehen brengt. Als opvoedster is haar in het gezin als van zelf de taak opgelegd te zorgen, dat der jeugd te dezen opzichten goede begrippen worden aangebracht, opdat eenmaal onze jongens en meisjes gevonden worden in de eerste rijen der drankbestrijders. Ook de onder wijzers kunnen door woord en voorbeeld veel ten goede doen en zeer zeker rust op hen de plicht, hun invloed daartoe met kracht aan te wenden. De rede van de geachte spreekster werd met belangstelling gevolgd; het woord van dank haar door den Voor zitter, den heer T. J. Vallentgoed aan het einde gebracht, vond als wel ver- 1 diend bij de aanwezigen onverdeelde instemming. Hoe men ook over het alcohol-vraag stuk moge denken, zeker heeft het streven van onze onderwijzers, propa ganda te maken voor het beginsel der onthouding, aanspraak op waardeering. Hun lust om in dezen den goeden strijd mede te strijden verdient allen lof. De propagandaclub telt ongeveer dertig leden onderwijzers en onderwijzeressen hier te stede. Woensdag werd het 200 jarig bestaan der „Oprechte Haarlemmer Oliefabriek" alhier feestelijk herdacht- De gevels en het inwendige van de fa briek der firma De Koning-Tilly en het depót waren versierd met groen en vlaggen, terwijl vele bewoners van het j Spaarne en de Spaarnwouderstraat de driekleur hadden uitgestoken. Door het personeel, waarvan ieder eene gift in geld ontving, is aan den firmant een zilveren souvenir aange boden. Aan de algemeene armen is door den firmant 400 geschonken, waarvan in de gemeenteraadzitting van Woensdag dankbaar werd melding gemaakt, ter wijl zoowel de kinderen van de kerke lijke weeshuizen als die van het Armen, het Doopsgezinde Armen en de oudjes van het Diaconiehuis werden onthaald. Deze fabriek, welke sinds twee eeuwen in hetzelfde huis in de Spaarnwouder straat wordt gedreven, mag zich in steeds toenemenden bloei verheugen. In de laatstgehouden Bestuursver gadering van de Vereeniging tegen het mishandelen van dieren alhier is be sloten, aan het Hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging tot bescher ming van dieren te 's Gravenhage in lichtingen te vragen omtrent het wreed aardig slachten van kalveren in onze stad. Gelijk men weet, is dit punt door de Haagsche Vereeniging sedert eenige maanden op de agenda gebracht en is onze gemeente daardoor eenigermate gebrandmerkt als eene, waar het slagers- bedrijf met bijzondere wreedheid wordt uitgeoefend. Aangezien bij het Bestuur van de Vereeniging tegen het mishande len van dieren nimmer dienaangaande klachten zijn ingekomen, wordt de mededeeling van de feiten, welke boven genoemd Hoofdbestuur aanleiding ge geven hebben, aan de wijze van slachten te Haarlem zijn aandacht te schenken, met belangstelling te gemoet gezien. De ingekomen berichten over deze zaak zullen, voor zooverre zij daartoe geschikt zijn, worden publiek gemaakt. De Nederlandsche Opera onder leiding van den heer C. van der Linden heeft gisterenavond iri den schouwburg alhier veel succès gehad met Webers opera Der l'reischiitz. De vriendelijke muziek door Weber in dit werk gegeven, de boeiende tafereeltjes, met zooveel fijnen kunstsmaak ineen gezet, lieten niet na een hoogst verkwikkenden in druk te maken. De verschillende hoofdpartijen waren in goede handen, de wijze waarop ze gezongen werden bewees, dat eene voor stelling de belangstelling overwaard kan zijn, ook al komen nu juist de namen Pauwels en Orelio niet op het programma voor. Urlus en Dons hebben werkelijk heel mooi gezongen en door vlot spel het publiek ten zeerste voor zich ingenomen. Ook de h. h. Engelen en Hille voldeden goed, al was het dan ook in mindere mate. De dames verwierven met hare dank baar geschreven partijen uitbundigen bijval. Menig intiem tooneeltje getuigde van smaak en artistieken zin. Aan me vrouw Engelen Sewing en mevrouw Tijssen-Bremerkamp daarvoor niets dan lof. De ensembles waren met een en ander in overeenstemming, terwij! het orkest aan de kostelijk doorgewerkte muziek alle recht liet wedervaren. Voegt men bij dit alles de goede ver zorging van decoratief en costumes, dan zal erkend moeten worden, dat de voor stelling uitstekend geslaagd mag heeten en aan de muziekliefhebbers een genot heeft kunnen schenken, dat zich in vele opzichten verheft boven de schokkende, hartstochtelijke indrukken, die andere werken achterlaten. De schouwburg was goed bezet. De bevolking op de scholen voor lager onderwijs bedroeg op 31 Deem ber j.l. Openbare opleidingsscholen 377 jon gens en 212 meisjes, met 3 hoofden, 19 onderwijzers en 8 onderwijzeressen burgerscholen 283 jongens en 215 meis jes, met 2 hoofden, 9 onderwijzers en 7 onderwijzeressentusschenscholen 546 jongens en 434 meisjes, met 2 hoofden 13 onderwijzers en 10 onderwijzeressen kostelooze scholen 1786 jongens en 1344 meisjes, met 6 hoofden, 46 onder wijzers en 25 onderwijzeressenRijks leerschool 152 jongens en 91 meisjes, met 1 hoofd, 7 onderwijzers en 2 onder wijzeres8en; bijzondere scholen 1745 jongens en 788 meisjes met 11 hoofden, 44 onderwijzers en 17 onderwijzeressen, benevens vier meisjesscholen met 4 hoof den en 1348 meisjes, 4 onderwijzers en 35 onderwijzeressen. - Een opmerkelijk verschijnsel is, dat in eene groote gemeente van Noord- Holland van het aantal lotelingen der militie in de jaren 1876—1886 gemid deld 11'/5 °/0 werd vrijgesteld als eenige wettige zoon, terwijl in de laatste 10 jaren het percentage-cijfer daalde tot gemiddeld 125/, °/0 'sjaars. Aanstaanden Zondag zal de ten toonstelling van decoratieve kunsten van teekeningen toegepast op diverse ambachten voor het laatst geopend zijn. Gedurende de opening der tentoon stelling welke 19 Jan. plaats had, werd het Museum bezocht door 892 personen. Door de politie is bekeurd de bierhuishouder J. A. V., woonachtig aan den Heerensingel ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst is aangehouden de 15 jarige knaap H. R., die door middel van insluiping in de woning van een zijner buren uit de voorkamer had ontvreemd een halfhemd met boord en een zijden das. „Weldadigheid naar Vermogen". AfdeelingWERK FERS CU Al FU.QG. Van 1 Nov. tot 27 Feb.. hebben zich de. vol gende personen aangemeld; 1 voor costuumnaaister. 19 voor werkvrouw. 14 voor grondwerker. 14 voor loopknecht. 48 voor los werkman. 5 voor schilder. 2 voor timmerman. 2 voor huisknecht. 1 voor bankwerker. 1 voor kofiibnisbediende. 1 voor kantoorbediende. 4 voor oppasser. 6 voor breiwerk. 1 voor mengelwerk. 1 voor baker. 1 voor strijkater. 4 voor naaister. 1 voor waschvronw. 1 voor witter. 1 voor kleedermaker. 2 voor metselaar. 1 voor opperman. 1 voor letterzetter. 1 voor voorslager. Bij de aanmelding moet een getuigschrift van goed gedrag overgelegd worden. Van 1 Nov. tot 27 Feb. zijn de volgende per sonen geplaatst. 1 voor breiwerk. 1 voor kruideniersbediende. 5 voor loopknecht. 13 voor werkvrouw. 2 voor snelpersdrsaier. 1 voor smid. 40 voor loswerk. I voor witter. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen gebruik wenschen te maken, worden bsleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten, bos Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagefijks van 9-1 en van 8-5 uur verkregen worden bij den Administra teur, bureau Doelen, Kamer No 2. GEBUURTEN. 18 Febr. H. J. Westbroekgeb. Veltkampz. M. J. Berthobee geb. van Miegem d. A. R. J. Janse geb. Te ch z G. J A. van Ca'z geb. Ru ij ,enaars d. 20 Febr. M. van Esch geb. Bugsd G. duist geb. van Dijl d. A. van der Sleen geb. Mandemaker d. E. Bijster geb. van den Haak d. A. Hoogland geb de Boerd. H. van Dokkumgeb. Waale wijn z. 21 Febr. F. Heijnis geb.Tromod. H. van Leeuwen geb. Dweelaaid i. M. S. B. van Veen geb. de Rooij d. G. Houtwipper g-b. Bak z. M. Spiering geb. van der Nieu- wenkof z. A. C. O. Motfee etb. Bergmans d. S. C. van Ha're veld geb. Weller z. 22 Febr. J. M. Hunting geb. Boumad. C.van Wijk geb. Jansen z. C. M. Baijergeb. Kooij d. G. Hemelrijk geb. Booms z. G. Nykof geb. Gorier d. -- J. W. van Niel geb. Miesijerus d. A. Wiedijk geb Rits d. A. M. Paping geb Verbernez. 21 Febr. C Lousgeb van der Werff d. G. W. M.van Dam geb. Vol- laerls d. B. van der Putten geb. Endeman d. H. C. S'olvo irt geb. van der H r»t z. J. Diekmann geb. Flink d W. A. L. Duin geb. Clavel d. C. C. Rijnders geb Hagen z. 0. P van der Bent geb. ter Smitten d 24 Febr. J. O. Boer geb. van 't Riet d. enz. (tweeling).M. de Boo geb. Doets2>.(twee ling.) K. Huijer geb. Bosman z. A. J. Schou en geb. de Vink z. J. van Baardwijk, geb. Boes d. F. van Maas geb. Boath z. 25 Febr. M. Heere geb. Gilein z. A-. Ooie vaar geb. Broeker d. K. Hartendorp geb.van Heijningen z. G. Kaan geb. Bok z. M. H. Henneman g b. Geerlings z. - C. A. van Leeu wen geb. Tennis-en d. 26 Febr. H. van der Vegt geb. Rooseboom z. S. van Rijn geb. Knijn d. M. Vrenegoor geb. R edijkz. A M. Roelofs geb. Terol. z.S. K. Beu&kera feb. Steenmetzz. 27 Febr. J. F. de Vries geb. rank z. OVERLEDEN. 18 Febr. Wed. C. Vrijlinggeb.deGraaff79 j. Raamvest C. J. Ostes 3 m.z Twyndersiaan. 19 Febr. ffi. Aarse geb. Raven 5jVooruit gangstraat. Tb van Liesbout 72 i. Lelie straat. 20-Febr, A. M. Balwé7' j. Prinsen- bolwerk A.M. Pru;m 21 j. Brouwersvaart. -- 21 Febr..A. Rosenbart 2t m. d. K.Poellaan. C van Lieshoutgeb.Stokm&n25 j,Burgwal. 23 Feb. L Boske .soj. L. Begijaestr. 24Febr. J. de Jong 3 m. z. Bolwerksiaan.Wed M. H. Maerten geb. van Kessel 65 j. L Heerenvest. - Wed. A. E. van Koe'sel geb. Heiseker 75 j. Barrevoetenstraat. Wed) A.C. Dirker geb. Knijp 69- j. Anegang. J. Th. Suurendonk 10 m.d .K. Heerenstraat. 2>Febr.Wed. J. A. Voogdjt geb. Freij 71 j. Bakenessergrack'. A. van, Ande! 56 j. Harmenjansweg 26Febr. J. P. fluist 6 dg. a. KI Houtstraat. J. A. Buuman 8 j. z. Bakkerstraat. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 26 Febr. D. Out en C. H. Bischot. GETROUWD. 26 Febr. Y. W:erJa en A. van der Meer. P. de Hon en W. Klanderman C.Hermeling en A. M. Marlens. Voorwerpen gedeponeerd aan het Commissariaat van Poli- ie die da gelijks uitgezonderd der Zondags) van s middags 11 tot 1 ure voor de eigenaars terug te b komen zijn. Een geborduurde lap. Een veld- llesch. Een mes. Twee paar hand schoenen. Eene dop van een kinder wagen. Een beenen kegeltje. Een paardedeken. Een gutta percha wiel band. Eene broodkaart. Een zakdoek, waarin eenig geld geknoopt. Een ring met sleutels. Een handmof. Eene portemonnaie met eenige centen en eeiie vrouwenzak. Een paar kou sen. Een duimstok. Een zakdoek. Een bril in étui. Twee kinder borstrokjes. Een oorknopje. Eene zweep Eenige sleutels. Markt van 24 Febr. 1896. Boter. Aangev. 98 verk. 98 KG. L. pr. f 1.20 H. pr. ƒ1.30 p. K G. Biggen. Aangev. 107 verk. 107 st. L. pr. 4.00. H. pr. f 6.00. p. st. Schrammen. Aangev. 69 verk. 69 st. L. pr. 8.H. pr. 10.00 p. st. Aardappelen. Aangev. 29 verk. 29 H.L, L pr. ƒ1.60 H. pr. ƒ2.25 p. H. L. Appelen. Aangev. 49 H. L. verk. 49 H.L. L. pr. 3.—. H. 4.00. p. H. L. Peren. Aangev. 37 H.L. verk. 37 H.L. L. pr. ƒ2.50 H. pr^3.50p. H.L. KAASMARKT van 26 Februari 1896. Verkocht 15 stapels, uitmakende 1576 kazen, wegende 3129 KG. Hoogste prijs per 50 kilogr. 26.50. VEEMARKT 26 Febr. 1896. Aangevoerd: Prijs: 3 Koeien 52 N. Kalveren 8 Schapen 170. 190. 7— 11. 16— 20.

Haarlemsch Advertentieblad | 1896 | | pagina 2